IKARIKAR http://www.ikar.sk

STOPÁR (Petra Tomisova)13.3.2014
 

5
 počet hodnotení: 5
prečítané 287, Komentáre 12

 

Pršalo. Lialo ako z krhly. Stierače ledva stíhali a Igor musel na šoférovanie sústrediť celú svoju pozornosť. Do cieľa mu zostávalo ešte vyše sto kilometrov. Keď bude takto liať , tak to nebude nijaká zábava... Pozrel sa na tachometer a aj keď išiel sotva deväťdesiatkou, pre istotu ubral plyn. Pri tomto počasí zostáva do zotmenia niečo vyše hodiny. Pri troche šťastia bude už v tom čase doma a s vyloženými nohami popíjať pri telke studené pivko. Vidina orosenej desiatky v ňom prebudila chuťové poháriky . Obedoval asi pred tromi hodinami a odvtedy vypil iba malú fľašku minerálky.
„ Zastavím sa aspoň na kávu“, rozhodol sa – a jeho myseľ to okamžite vyhodnotila ako dobrý nápad. O pár minút má po ceste odpočívadlo. Aspoň odtiaľ zavolá manželke, aby mu pripravila nejakú ľahkú večeru.
Načiahol sa za mobilom. Na zlomok sekundy odtrhol oči od cesty pred sebou a keď sa zrakom vrátil späť, zbadal ho. Stál na kraji cesty, celý v čiernom a celý premočený. ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

vizvo12.2.2015
 

Ako sa ponáram do minulosti, vidím, že tvoj štýl sa cibrí. Napriek zopár prešľapom, príbeh nesklamal.

Petra14.3.2014
 

Ahojte, naozaj som nečakala toľko záujmu- a dobre mienených rád, za všetky ďakujem.
Ja beriem písanie ako \"zábavu\" a relax, už menej vnímam tú \"zodpovednosť\" voči čitateľovi, to je asi môj hlavný nedostatok. Preto toľko chýb a prešľapov. Ale \"mamtalent\" je asi presne o tom, aby si tí, ktorých písanie baví a chcú byť čítaní, cibrili, aj pod paľbou kritiky - svoj prejav a štýl. Vďaka za každé prečítanie, za každú pripomienku. Alia S. - tebe za podrobnú analýzu, ktorá ma teda dosť obrala o sebavedomie..., ale tak mi treba, mám byť pozornejšia! A ešte, prosím ťa, kde nájdem tú 4. časť tvojich rád??? Evka a Kristínka, potešili ma vaše komenty, ďakujem !!! Emko - a tebe ešte osobitne, za tie zopakované hviezdičky, díky mocccc !

Alia S.14.3.2014
 

Nie je za čo.
4. časť nádješ na budúci týždeň v PRE AUTOROV - len pár príspevkov nad týmto tvojim, zatiaľ sú vložené okrem predslovu dve časti, začiatkom budúceho týždňa pribudne 3., koncom týždňa 4. časť. V nej je niekoľko rád, týkajúcich sa aj tvojej poviedky.

Alia S.14.3.2014
 

Petra, príbeh kvitujem, ale spracovanie kríva. I keď je predvídateľný, mohol by byť viac \"čitateľný\", len sa treba s ním pohrať, povyhadzovať nadbytočné slová, upraviť.

Pršalo. Lialo ako z krhly. - Obe vety vypovedajú to isté, jednu treba vyhodiť.

Liať ako z krhly, stáť ako prikovaný - klišé, jedna zo zlých vlastností textu.

príklad omáčky: musel sústrediť celú svoju pozornosť. Stane sa niečo, ak vyhodíš \"celú\"? Nič. A ty odstrániš jednu z omáčok, ktoré radi používajú začiatočníci.

Tri bodky: na konci vety sa umiestňujú ak autor nedopovie. Prehodnoť, či všade, kde si ich umiestnila, zostáva nedopovedané.

Pasát je druh vetra a Passat auto. Predpokladám, že neobiehal tmavý druh vetra ani že sa na ceste neobjavili dva tmavé vetry, čiže je treba zmeniť pasát na Passat.
Octavia sa píše Octavia, je to originálny názov a nie oktávia s malým o a dĺžňom nad a.

Urobil krok - dva do cesty. Tak koľko?

Takmer tridsať kusov stopárov skús preriediť, v takomto počte je ich vzhľadom na krátkosť text veľa.

Aspoň toľko. Ostatné nájdeš o niekoľko dní v 4. časti mojich rád, nechce sa mi vypisovať ďalšie záležitosti, ktoré by ti pomohli k skrášleniu textu.

Alia S.14.3.2014
 

Zabudla som na čiarky - \"viezol sa po ceste plnej výmoľov\" medzi \"ceste\" a \"plnej\" nemá byť. Ani inde, ale musíš nájsť sama. Pozri čiarkovú teóriu, nájdeš.

Eva Hrašková 14.3.2014
 

Výborné... Nesledovala som štylistiku, ani gramatiku, nič mi z tejto stránky výrazne nevadilo (ak na niečo zvyčajne natrafím, čítam tú vetu niekoľkorkát za sebou...tu sa mi to stalo iba raz, aj to z vlastnej nepozornosti!)
čo sa týka obsahu... rovnako ako Kikuš si myslím.. že MRAZIVE.. Je to len poviedka? Bude to celý príbeh?? iste by sa z toho dal urobiť slovenský bestseller!!! ľudia majú rady takéto príbehy.. veľa zdaru v písaní!! dávam 5*

Petra14.3.2014
 

Ahoj Evi, ja som zatiaľ iba taká \"poviedkárka\", na dlhší žáner si netrúfam, takže pokračovanie tohto príbehu zatiaľ nechystám. Tvoje hviezdičky aj hodnotenie ma ale veľmi povzbudili. Vďaka.

Petra13.3.2014
 

Ďakujem, Kristi, som naozaj taká nepozorná, že mi uchádzajú takéto veci...??? A to som to niekoľkokrát po sebe čítala a opravovala! Ale, pozorný čitateľ vidí asi viac ako \"pohltený\" autor... Vďaka, aj za hviezdičky (- napriek tým chybám...),potešili...:-)
Ako nájdem niečo od teba? Rada si prečítam.

Kristína Ježovičová14.3.2014
 

Nie je to nič hrozné (ani neviem, či by si to, čo som Ti napísala, mala považovať za chyby). Ale v tom máš úplnu pravdu... Ako vravíš, pohltený autor si často mnohé nevšimne.
Momentálne uverejňujem dielko s názvom Túžim umrieť, s.r.o. - dúfam, že Ti nespôsobím žiadnu traumu :D. Je to tak trochu depresívne :) Pekný deň prajem.

Kristína Ježovičová13.3.2014
 

Peťka, mrazivéééé. Teraz neviem, na začiatku si chvíľu písala v prítomnom čase. Ale neviem... Do cieľa mu zostávalo niečo vyše sto kilometrov a potom máš onedlho ďalšie zostať... Pršalo... Lialo... Keď bude takto liať... Pri tomto počasí. Možno by sa top dalo inak. Ale možno to bol úmysel. Mne sa Tvoja poviedka páči, veľmi.

Petra13.3.2014
 

Ahoj Emko, si pozorná čitateľka a skvelá kritička. Až som sa zahanbila, že som prehliadla také \"školácke\" chyby, ale je to asi tým, že sa príliš nechávam pohltiť príbehom...Hneď som to stiahla a opravila, aj keď som stratila \"hviezdičky\" :-(... moja smola...Ďakujem, že ma čítaš.

emko14.3.2014
 

Ahoj, *****

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: