IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Súmrak v duši (Elis J.V.)30.6.2010
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Velmi pozitivně hodnotím děj, který zaujme především mladší čtenáře, kteří se dokáží do postav vcítit. Děj je napínavý, dokáže upoutat pozornost. Autor vsadil na čtivé téma. Velmi obratně nechává čtenáři prostor pro rozvíjení vlastní fantazie a spřádání alternativ o tom, co se vlastně skutečně stalo. Až v závěru vyzradí fakta...
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia)

KLÁRA JANEČKOVÁ, česká spisovateľka

5
 počet hodnotení: 112
prečítané 1400, Komentáre 103

 
1.
 
   Vychádzajúce slnko zmenilo vodnú hladinu nádrže na striebristo - belasé zrkadlo. Čím vyššie sa vynáralo, tým intenzívnejšie lúče vrhalo nielen na vodu. Jasom osvetlené oči Natálie Keryovej však nežiarili svojou krásnou, takmer tyrkysovou farbou. Smútok, ktorý zahaľoval jej dušu, pokryl postupne celé jej telo šedým závojom.
Oči svojou šeďou odháňali akýkoľvek závan radosti z nového dňa a svetlohnedé vlasy bez lesku smutne zahaľovali jej útly driek.
Už hodinu bezducho sledovala, ako sa prebúdza príroda po nočnom spánku, ktorý v tomto letnom mesiaci nebýva tak pokojný ako inokedy. Za chrbtom začula pomaly sa presúvajúce auto, kroky, bicykel, beh. Pootočila hlavu a tupo hľadela na zadýchaného chlapa v drahej športovej súprave. Zbehol z úzkej cesty k vode a lapal dych. Neustávala z bezcieľným pohľadom, ktorý z jeho postavy spadal k vysušenej tráve.
Zacítila na sebe jeho intenzívny pohľad, ktorý prerazil aj ten šedý závoj, v ktorom bola zahalená a prudko zodvihla hlavu.
"Mô...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Tamila6.8.2015
 

Pútave.Páči sa mi to. Rada by som si to prečítala celé.

ja15.11.2012
 

nedalo by sa to meno zmeniť?:D

Elis15.11.2012
 

Aké meno?

mamam8.9.2012
 

Elis,
veľmidobré,čitateľné,pútavé.Mnohé myšlienky ma osobne oslovili, takže som čítala jedným dychom. Vďaka za obohatenie.

Elis8.9.2012
 

Veľmi pekne ďakujem. :)

Nia9.12.2011
 

prepána toto mi nemôžeš urobiť! .. ja by som si tak rada prečítala aj zvyšok ..

Elis J.V.9.12.2011
 

NIA aj NANNY, príp. ďalší, napíšte mi na elizabethjv@azet.sk a dozviete sa, na ktorej stránke si môžte román prečítať. Veľmi ma teší vaša odozva. Ďakujem.

Nanny1.12.2011
 

Ahoj, veľmi ma zaujala táto tvoja poviedka avšak kapitoly sa mi ukazujú len po 10. Od 11. kapitoly sa mi už nič nezobrazuje nevedela by si mi zvyšné kapitoly poslať na mail (nana7071@azet.sk) alebo s tým skúsiť niečo spraviť? ;) diki moc..

Nanny1.12.2011
 

diki moc, vážim si to ;)

Elis J.V.1.12.2011
 

Porozmýšľam Nanny, a buď sa ti ozvem na mail, alebo sem pridám ďalšie kapitoly románu. :)

Elizabet23.6.2011
 

Keďže môj príspevok na FB bol vymazaný, čo považujem jednoznačne za zaujatosť voči mojej osobe, vložila som ho pod hodnotenie, ako odpoveď na reakciu pána Buna a pre svojich čitateľov aj sem.
Zmazaný status:
Už som si na MT zvykla, že z celej rady dotazov a pripomienok si vyberiete len tú, ktorá sa vám najviac hodí a k tej sa vyjadríte. Súhlasím, máte na to právo. Ani tentoraz ste ma teda nesklamali a neprijali ste nesúhlas s hodnotením pani AC ako celku, vyňali ste jediný bod.
Nie, neobviňujem pani Coddington, že si nevšimla, že ide o dva závery románu, ak by som totiž obe zverejnila, som si istá, že všetci by vedeli, že sa jedná o omyl.
A to, že som dielo posielala do súťaže a nie kamarátovi, ste mi vytkli nezmyselne. Je všeobecne známe, že poniektorí autori to urobili skutočne na poslednú chvíľu, a že dokonca jednej mámtalenťáčke zlyhala technika, nad čím sme sa niektorí pousmiali, niektorí skritizovali, ale záver bol jasný. Aj po termíne jej dielo bolo do LC prijaté.
Dôvod tohto príkladu - nerovný meter na všetkých. Ja si nesmiem dovoliť urobiť chybu a ostatným sa to prepečie.
Tak sorry, že neviem písať, a že som troch hodnotiteľov obrala o drahocenný čas.
A ešte sa chcem ospravedlniť Adamovi a Ľudovítovi, že som nechala uverejnenú neupravenú verziu aj s gramatickými chybami, a tak som ich tiež obrala o čas, ktorý venovali siahodlhým komentárom na FB.
Ďakujem všetkým, ktorí na MT nepublikujú, len čítajú, a preto si otvorene dovolili pani hodnotiteľku upozorniť na jej nezrovnalosti v hodnotení.
Zároveň vyjadrujem prosbu, aby ste sa podľa možnosti zdržali komentárov, nech tu opätovne nevznikne bojový front.
Cítila som potrebu sa vyjadriť, pretože aj napriek mojej snahe o zdržanlivosť, zlepšovanie tvorby a udržiavanie si vzťahov na MT, mám pocit, že niekto iba čaká na môj chybný krok, aby ma mohol zdrbať, alebo sa mi vysmiať. Občas dokonca stačí chybné slovo.

Lýdia J.14.6.2011
 

Ad: Záver

No vidíš, Elis. Aj takýto záver môže byť zmysluplný, a to si ani nemusela zabiť Natáliu.:) A aké posolstvo mi prinášaš? Predsa - schopnosť odpúšťať - to má niečo do seba, nie?

Vďaka. Nech sa Ti darí v ďalšej tvorbe, pa.

Júlia :)13.6.2011
 

Je to úžasnééé.... nič viac by som k tomu nechcela dodať ... skvelo sa to čítalo proste super.... :D :D :D a budem veľmi rada keď si budem môcť prečítať dašie vaše dielo...

Elis J.V.13.6.2011
 

Moji milí priatelia, Alexa, Laurena, Lýdia, Via, Lucy, Lýdia J., Bea, Renata, Reňa, Vita, Sixela, Lucy, Sondra, Simona K., Júlia :), Ella E., Vaneska, Monika, Jana, Mirka a všetci ostatní, ktorí ste pod moje dielo neprispeli komentárom, ale ja viem, že ste čítali, všetkým vám úprimne ďakujem za podporu, rady, povzbudivé slová, ktoré majú pre mňa obrovskú váhu.
Dnes som pridala poslednú kapitolu, ak ešte niekto z vás bude mať chuť napísať, či sa mu záver páči, alebo nie, budem vďačná. Na tomto portály som sa veľmi veľa naučila a to aj vďaka Vám, čitateľom, kritikom.
Dúfam, že tu pre mňa budete aj naďalej a pomôžete mi tvoriť moje ďalšie romány. :)
Úprimné ďakujem.

mirka9.5.2011
 

Elis, skutočne dobre sa mi číta, už sa mi o tom aj sníva a len čakám kedy bude pokračovanie :) som to dala čítať kamoške o 8 večer a čítala to do pol štvrtej čo sa od toho nevedela odtrhnúť... :) tak držíme palce nech sa aj ďalej dobre píše :):)

Elis J.V.10.5.2011
 

Mirka, takéto komentáre, ako ten tvoj, majú pre mňa nesmiernu silu. O chvíľu je záver príbehu, tak dúfam, že sa bude páčiť. Ďakujem, že čítaš a dokonca mi robíš \"reklamu\". :))) Prajem veľa lásky.

mirka12.5.2011
 

Jupííí! Ďakujem za pokračovanie teším sa s čo bude ďalej :):):)

Jana5.5.2011
 

Ahoj Elis, Tvoj roman ma zaujal takisto, ako prvy roman Diamantove srdce, velmi by ma potesilo, keby bol pridany dokonca, pretoze pri tom predoslom sme sa my citatelia zaver nedozvedeli. Tiez som iba citatel a nie odbornik na literaturu, tak nezvyknem romany komentovat, skôr davam hviezdicky. Mozno takych ako ja, ktorym sa Tvoj roman paci je ovela viac, ibaze ho nekomentuju, len cakaju, kedy bude pridana dalsia kapitola. Tak nech Ti to dobre pise a uz teraz sa tesim na Tvoj dalsi roman. Oba sú dejovo veľmi zaujímavé.

Elis J.V.5.5.2011
 

Janka, to že Diamantové srdce nebolo pridané dokonca, nech ťa netrápi. V súčastnosti pracujem na kompletnom prerobení trilógie Láska v podsvetí, Pomsta a Diamantové srdce a ak to bude konečne podľa mojich predstáv, tak ich znovu začnem uverejňovať.
Súmrak v duši má ešte tri kapitoly - uverejním všetky. :)
Ďakujem, že čítaš a odhodlala si sa napísať.

mooNy L.27.4.2011
 

kuku !
som tvoja nova fanynka !!!
a dodavam, ze diel, ktoré sa mi naozaj pacia nie je vela ....
:) :) :)
tak, nech ti to aj nadalej takto dobre pise .... !

Júlia :)27.4.2011
 

Aj ja som fanynka Súmraku v duši. JE to proste úžasné a ja si nemôžem pomôcť a aj za deň niekoľko krát sa prídem pozrieť či už je alebo nie je pridaná nová kapitola :)a dosť často som smutná lebo ich dosť často nepridávaš ale asi maš niečo ine na práci, ja som rada že si to vobec môžem prečítať :D DAKUJEM

Elis J.V.27.4.2011
 

Júlia, nepridávam takým tempom ako doposiaľ, pretože o chvíľu je koniec a zvažujem, či vôbec uverejním aj záver... :) Naviac, takmer všetci čitatelia mlčia a neviem, či je to dobré, alebo zlé znamenie. :))) Akurát Ava mi dnes vytkla určité chyby, ale beriem to z jej strany už ako profesionálnu korektúru. No a ten čas- áno. Pracujem na ďalšom románe, takže pri tomto už len čakám na verdikt MT. Ten rozhodne aj o tom, či pridám do poslednej kapitoly, alebo nie. Ďakujem všetkým, ktorí ešte stále čítajú.

Júlia :)27.4.2011
 

Bola by som veľmi rada keby ste to tu dala do konca :) podľa mňa to je veľmi dobrý román aj ked nie som odbornička iba normálna čitateľka môžem vám povedať že je to úžasne... ešte nikdy som nič podobné nečítala a veľmi sa mi to páči. A ja si žiadne chyby nevšímam lebo som tak zaujatá dejom. Dúfam že zverejníš aj ten další román. Bola by som veľmi rada... určite by som zase sedela ako ihlách pri PC ako je to pri Súmraku v duši :D

Elis J.V.27.4.2011
 

Ďakujem :)

V1.4.2011
 

Veľmi pekné dielo.

Elis J.V.2.4.2011
 

Ďakujem. Som rada, že sa ti dobre číta.

Lýdia J.28.3.2011
 

Ešte k hodnoteniu. Všimla si si, milá Elis, že si štvorhviezdičková? Iba veľmi málo románov dostalo takéto vysoké oficiálne ohodnotenie.:))

Elis J.V.25.3.2011
 

Moji milí priatelia, na základe odporúčaní Kláry Janečkovej sa pokúšam do prvých kapitol zakomponovať postavu Alexa.
Má niekto nápad, odporúčanie, ako ho tam vsunúť, čo o ňom napísať, zápletku...?
Ďakujem za akýkoľvek nápad.

Lýdia J.23.3.2011
 

Moja milá rebelská Elis,

tak čo, spokojná? Po poldruha roku máš hodnotenie aj Ty, a musím povedať, že výborné. Skôr ako vypeníš, daj si niečo pod zub a prečítaj si záver. Jednoducho, si talent! :)
Veľa, veľa šťastia.

P.S. Nedá mi - nespýtať sa. Si ďalšia Východniarka? Tuším, že iba tam sa rozdávali talentové vlohy. Ale, zopár ich máme aj my na Západe a jeden určite na Severe.:)

Elis J.V.24.3.2011
 

Moja milá Lýdia, určite mi nelezieš na nervy, naopak. Ja som sa pousmiala, keď mi bola vytknutá rola otca, keďže na to isté si ma upozorňovala ty. :))) Pravdepodobne ho musím viac opísať, zdá sa, že je prehliadnuteľný fakt, že otec na dcéru nezanevrel, len odcestoval za prácou, ale naďalej jej aspoň posielal peniaze, alebo kupoval darčeky, keď občas prišiel.
Myslím, že ak tomu povenujem viac viet, vykukne to z diela a mohlo by to byť okey.
Všetko čo čo mi milá pani spisovateľka vytkla, beriem všetkými desiatimi.
A priznám sa, čakala som, že to bude horšie. :))

Lýdia J.24.3.2011
 

:)))
Som rada, že neleziem. Mám rada výmeny našich názorov, je to v záujme diela.
Otec na začiatku - áno, dohoď mu pár otcovských citov. A, prosím, teraz neprerábaj, ale najskôr dokonči román, možno bude ešte do čoho kafrať.:) Asi by bolo lepšie až potom robiť konečné úpravy.

Ella E. 15.3.2011
 

Milá Elis:)
Tak som tu. Začítala som sa a musím povedať, že píšeš úžasne ľahko. A číta sa to doslova samo. Obdivujem Tvoju slovnú zásobu:)

Nech Ti to píše:)

Elis J.V.16.3.2011
 

Ella, ďakujem. Priznám sa, že som nečakala, že si ma nájdeš medzi toľkými autormi.
Som pripravená čeliť tvojej kritike nielen na úrovni gramatiky. :)

Ella E.18.3.2011
 

Elis ja vôbec nie som nejaký expert a keď niečo čítam, nezameriavam sa na gramatiku. Navyše si ju tiež vylepšujem tu, kritikami iných:) Keď niečo čítaš, skrátka ti niektoré veci udrú do očí.
Ja som taký úplne bežný čitateľ:))

Myslím, že nemám u teba veľmi čo opravovať, všimla som si, že chodí aj Lýdia:)

Ja sa chcem sústreďovať na text, ktorý sa mi veľmi páči. Všimla som si len takú vec - v prvej kapitole som si všimla, že keď máš niekde priamu reč, chýba ti pred úvodzovkami znamienko. Máš slovo a úvodzovky. nemala by tam byť bodka, čiarka či iné znamienko?

Určite sa vrátim čítať ďalej.

Maj sa a nech ti to naďalej dobre píše:)

Elis J.V.18.3.2011
 

Milá Ella, je to možné. Nejaké tie chyby aj chybičky sa istotne ešte vyskytnú. Je pravda, že koľkokrát prečítam nejakú kapitolu, toľkokrát nájdem buď chybu, alebo niečo málo opravím, vyškrtnem, zmením, pridám.
Nezaručujem, že tam nie sú aj hrubky. :) Hlavne za tie by som bola vďačná, ak by ma niekto upozornil. :) Som rada, ak sa ti dobre číta. V pondelok-utorok pribudne nová kapitola. :)Príjemný víkend.

Júlia :)14.3.2011
 

Začína to byť veľmi zaujimavé...a už sa strašne tešín na dalšiu kapitolu.... :)

Simona K.13.3.2011
 

No pracujem stále na tom, už sa blížim ku \"konečnej\" kapitole... Vidím, že pani/slečna Lýdia sa stará o pravopisnú stránku a rada opraví chybičky, takže ja sa budem môcť nerušene odovzdať čítaniu :)

Len tak ďalej a veľa tých čitateľov prajem! :)

Lýdia J.13.3.2011
 

Simonka,
rada občas opravím chybičky, ako vďaku za to, že môžem zadarmo čítať. A veru, je tu kopec dobrého čítaníčka. Iba, niektorí talenťáci nemajú radi, keď sú upozorňovaní na chyby, či nelogickosti. Dokonca, kvôli čitateľom premenovala aj postavy. Elis návrhy berie, preto jej občas vypíšem preklepy a tak.
Majte sa dobre.:)

Júlia :)12.3.2011
 

Je to niečo úžasne veľmi sa mi páči ešte som nečítala niečo v takom zmysle, mala som všetkych 20 kapitol prečítaných za jeden deň a veľmi ma to chytilo.Chcela by som vedieť ako často sa sem pridávajú nové kapitoly ? :)

Elis J.V.13.3.2011
 

Milá Julia, v prvom rade obrovské ďakujem za komentár. Pre mňa, ako autora so zatiaľ nevydaným dielom je takýto ohlas veľmi inšpiratívny a povzbudzujúci.
Kapitoly pridávam zhruba 1-2 za týždeň. Prihlás sa k odberu informácii o pridaných kapitolách a budeš vždy vedieť, keď nejakú pridám. Info ti príde na mail.
Ak by si mala akékoľvek podnety, postrehy alebo výhrady, určite ich sem napíš, pomôžu mi dielo vylepšiť a zlepšiť moju tvorbu aj v budúcnosti.
Ďakujem a nech sa ti naďalej dobre číta.

Júlia :)13.3.2011
 

Som rada že som ťa potešila. A budem len rada keď si znovu od tebe niečo prečítam. Už sa veľmi teším na dalšiu kapitolu. :) Dúfam že bude čím skôr. A prajem veľa inšipirácie ! :)

Simona K.10.3.2011
 

Vyvíja sa to celkom zaujímavo... Keďže som tu pomerne nová a zatiaľ som stihla prečítať len Kúsok šťastia od Alexandry Enderle, nie som ďaleko, ale pomaličky postupujem aj v tomto príbehu a som zvedavá :)

Nech sa Ti darí v písaní a prajme veľa čitateľov (najmä tých, ktorí aj napíšu svoj názor, lebo takých je akosi málo :))

Elis J.V.11.3.2011
 

Simonka ďakujem. Som vďačná za každého nového čitateľa a samozrejme aj za názor. Neviem, koľko kapitol máš za sebou, ale ak by si mala akékoľvek pripomienky, či návrhy, určite mi napíš.
Veľa lásky prajem.

Lýdia J.11.3.2011
 

Áno, Simonka,
tých skutočne čítajúcich čitateľov, ktorí sú schopní napísať svoj názor, napriek tomu, že riskujú neľúbosť autora, je málo. Jednoducho povedané, vlezprdelkovia sú mimoriadne obľúbení. A, Elis? Je rebelka, páči sa mi jej tvorba. Pozdravuje čitateľka MT, medzi autormi ma nenájdete.

Lýdia J.8.3.2011
 

Ad: 19.

Síce som sa \"vyhrážala\", že nebudem čítať po jednej kapitolke, no nevydržala som. A som tam, kde aj minule, poriadne zvedavá, čo bude ďalej.

P.S. aspoň to, čo som si všimla:
adoptívny rodičia = adoptívni, empatia je môja = moja, nazvyme ho šiety zmysel = nazvime ho šiesty, pri poháry = pohári, birokracie = byrokracie, tichúčko = tichučko, vysmiatá = vysmiata, Michaelyna = Michaelina), pa

Elis8.3.2011
 

Ďakujem, ďakujem. Všetky chyby opravené. :) Si poklad.

Lýdia J.6.3.2011
 

Ad: 18.

Elis, zasa si to ukončila v tom najlepšom!!! Asi budem musieť naškrečkovať viac kapitol naraz.:))

P.S.
- jedno z detí malo na rúčke napísané N a K = N a B
- vybroval mobil = vibroval,
pa

Elis J.V.7.3.2011
 

Lýdia, dobre si to odhadla, že N= Natália a K=Kevin, ale vieš, že mňa napokon napadlo že to ponechám ako inicály N=Natália K=Keryová?
:)
Ostatné opravím, ďakujem, že stále čítaš. Od tohto momentu sa bude dej už len rozuzlovať a pribudnú ďalšie zápletky s dotieravým Borisom. :)

Lýdia J.8.3.2011
 

Okej, NK sa je v tomto zmysle ešte lepšie. Ale potom uprav aj to predchádzajúce písmenko B na K.

Lýdia J.25.2.2011
 

Ad:17
Elis, ešte dvakrát sa tu vyskytuje meno Angela:
- Angela sa pokúsila čítať z Leninej tváre
- zastal pri Angelinej lavici, pa

Elizabet26.2.2011
 

Ďakujem. Žiadne výhrady voči samotnému textu, deju...?

Lýdia J.26.2.2011
 

:) Nie, inak by tu už boli.

Sondra - Silvia22.2.2011
 

čakáááááááááám na pokračovanie :)))

Elizabet...a23.2.2011
 

Sondra, ďakujem za komentár. Potešila si ma. Som rada, keď ma takto povzbudzujete. Zajtra pridám ďalšiu kapitolu.

Lucy16.2.2011
 

Ahoj Elis, velmi, velmi sa mi paci pokracovanie tohto pribehu, a uz sa neviem dockat dalsej kapitoly :) Drzim palce pri dalsich pismenkach.

Elizabet16.2.2011
 

Lucy ďakujem za povzbudenie. Želám si 5tisíc takých čitateľov. Veľa lásky ti prajem.

Lýdia J.14.2.2011
 

Ad: 13

Doparoma, takéto ukončovačky kapitoliek nemám rada, tak láskavo prihoď ďalšiu čo najskôr.:))

Elizabet...a14.2.2011
 

Milujem tvoje komentáre, ktoré ma pobavia a hodnú chvíľu hrejú pri srdci. Možno zajtra večer pribudne ďalšia. Na tvoje špeciálne želanie. :)

Lýdia J.14.2.2011
 

Teším sa:)

Lýdia J.7.2.2011
 

Ad: 11
Elis, pozri v dialógu Michaely s Natáliou: \"Klameš Michaela!\" - nezamenil tam počítačový škriatok mená, nemalo byť - Natália?

Elis J.V.8.2.2011
 

Ďakujem. Vždy keď sa vrátim k textu, nájdem ďalšie tri chyby. :)

Lýdia J.3.2.2011
 

Ad 9:
Elis, ešte sa Ti tu jedenkrát zaplantala Angela aj Kevin.
+ raz je Natália aj Michalovčan s malým písmenom, pa

Elis J.V.4.2.2011
 

Ďakujem za upozornenia, chyby som opravila. Našla som ešte ďalšie dve. MIchalovčan má byť s veľkým M? To som nevedela, priznám sa.

elis27.1.2011
 

Takže, moji milovaní priatelia, vyhralo meno Natália a Kevina vymením za Borisa. Dúfam, že to bude v poriadku.
A ďakujem. Zmena prebehne čo najskôr.

Lýdia J.27.1.2011
 

Bude. Určote bude. :)

Sixela27.1.2011
 

Ja hlasujem za Kristiána a Lauru. :)

Elis27.1.2011
 

Sixela, ďakujem za hlasovanie, ale prehlasovali ťa iné čitateľky. Tak snáď ťa to nedoradí o čítania. :)

Elis J.V.27.1.2011
 

Prosím o hlasovanie, kto má chvíľku a záujem. Meno Angela vymením za- Laura, Júlia, Natália, Katarína.
Ďakujem vám priatelia.

Lýdia J.27.1.2011
 

Ha, Elis, a čo ten prísľub, že vymeníš za môj návrh?:)
No, dobre, keď inak nedáš, môže byť aj Natália. V čase narodenia hrdinky bolo toto meno s obľubou používané.

ytmwwx27.1.2011
 

Hlasujem za Júliu a Borisa:))

Vita Jamborová27.1.2011
 

teda, pozerám, že pekne meno som si dala:))) to predtým som bola ja a veľmi Ti držím palce, Elis. No a ešte chcem povedať, že Lýdia má pravdu, čo sa týka Tvojho mena.

Elis J.V.27.1.2011
 

Jééj Vita, pani spisovateľka, ty ešte máš čas aj sem nazerať? Ďakujem. :)

Vita27.1.2011
 

Čas nemám, to je fakt, ale keď mi na niekom záleži, vždy si ho nájdem.
Tuším som prehrala a Júlia nebude:)Kevina by som ale tiež zmenila - lepšie mi tam pasujú slovenské mená.

reňa27.1.2011
 

Ahoj, Elis, ja som za Natáliu - je to meno, ktoré vo mne evokuje kúso romatičky a tiež kúsok rebelky.

Renata27.1.2011
 

Zdravím, ak môžem pripojím aj ja svoj návrh som za Natáliu- jednu mám doma približne v tom istom veku a sedí to ako riť na šerbeľ.

bea27.1.2011
 

Natália!

Lýdia J.26.1.2011
 

Elis, ja čakám na desiatu kapitolku. Tie prvé, už mám prečítané. Skutočne, nechcete prejsť na obyčajné slovenské mená? Ako Vám mám naznačiť, že... doprdele, zobuďte sa, stojíte zato

Elis J.V.26.1.2011
 

Lýdia, o ktoré meno ide? Príjmem aj návrh na konkrétnu zmenu. Angela je v slovenskom kalendári. Myslím, že to je najmenej, čo môžem pre čitateľa ako si ty, urobiť.
A... stojím za čo? :) Aspoň čo sa týka tohto vydavateľstva, nestojím im ani za odpoveď na mail. Božechráň, aby som čakala niečo ako hodnotenie...
Píšem, lebo milujem čitateľov. A preto konkrétne meno, ktoré sa ti nepáči, vymením za iné, tebou navrhnuté konkrétne meno. :)

Lýdia J.27.1.2011
 

Elis, ktoré konkrétne meno? Napríklad aj Tvoje. Prečo nepíšeš pod ním, veď ho máš krásne.
Ďalej - Angela Sarah. Čo taká obyčajná Lucia? (inteligentná, nabitá energiou, vnútorne horšie prispôsobivá, napriek tomu víťazná, vie prekonávať prekážky). Myslím, že pre takýto typ hrdinky by sa meno Lucia hodilo.
Kevin? Ups. Vymysli si niečo iné Ty.
A za čo stojíš Ty. Aj za to, aby Tvoje knihy stáli v policiach.:)

Elis J.V.27.1.2011
 

Lýdia, ďakujem za podnet. Ja mám však svoje autorské meno Elizabet veľmi rada. Používam ho už niekoľko rokov. Momentálne čítam knihu Záhady ľudstva, kde som zachytila informáciu, že mnohí filozofovia, bádatelia a pod. si vymenili svoje meno niekoľkokrát za život. Tu som sa pousmiala na pánom Holkom, ktorý sa vyjadril tiež proti pseudonymom. Ja však súshlasím s tým, že pseudonym dáva človeku veľký nádych oslobodenia.
Navyše nechcem, aby moje príspevky čítali ľudia z okolia len preto, lebo ma poznajú, ale preto, lebo si to dielo náhodne nájdu a zaujme ich.
Nestotožnila som sa žial s tvojim návrhom mena Lucia, pretože by ma pri písaní mátala moja susedka, ktorá má teda veľmi ďaleko od týchto vlastností. :) Naviac mi ako skratka príde len Lucy, čo je už tiež angl.verzia. Tak teda neviem. Vyššie som napísala návrhy a počkám na reakcie čitateľov. Ak žiadne nebudú, dám tu Luciu. :)

Lýdia J.27.1.2011
 

Vieš, Elis, ale posledných pár rokov čitateľská obec prahne v kníhkupectvách po dielach slovenských autoriek/autorov. Obávam sa, aby si tam nezostala trčať len kvôli menu, pa veľa šťastia.

P.S. Už som hlasovala - za Natáliu

Via26.1.2011
 

čo takto meno: Lýdia? Úplne vážne, bolo by to skvelé. Možno by aj prinieslo Tvojmu románu šťastie.
PS: ja som sa tiež nedočkala hodnotenia, ale stále verím, že príde. Či?

Elis J.V.27.1.2011
 

Via, keď budeš pekne potichu, tak možno príde... :)))

Lýdia J.26.1.2011
 

Via, preboha, len to nie. Meno Lýdia tiež nemá slovanský prapôvod.:)

Elis J.V.27.1.2011
 

Lýdia, rada by som ti ešte oznámila, že som tie kapytoly posekala na iných miestach, tak pri tej 9 sa skús pozrieť, či tam už nie je text, ktorý si ešte nečítala. Ďakujem. :)
A Kevin = Boris. Môže byť? Alebo Kristián?

Lýdia J.27.1.2011
 

Dobre, tak znova začnem od deviatky.

P.S. Boris aj Kristián - sú pekné mená. Výber nechám na Teba, any Ťa pri písaní nikto nemátal.:) Ale, pre mňa - Boris - asi viac

Via.26.1.2011
 

Ďakujejem za novú kapitolu. Pre mňa výborná.
Elis, prosím dobiť Himaláje je od slova dobývať. Malo by byť určite tvrdé y.
A Angelyna fotka... neviem. Angelina fotka skôr.
papa

Elis J.V.26.1.2011
 

Via, ďakujem za upozornenie. Opravím. :)

Lucy3.1.2011
 

Ahoj Elis, velmi ma zaujal tvoj pribeh a tesim sa na jeho pokracovanie. Prajem stastny novy rok, nech je uspesnejsi ako ten minuly. Nech ti zdravie sluzi a prsty pisu!

Elis J.V.4.1.2011
 

Lucy ďakujem. Každý komentár pre mňa veľa znamená. Neviem, či tiež publikuješ na MT, ale rada by som ti zaželala veľa inšpirácie, radosti, lásky a splnených prianí.

Lucy4.1.2011
 

Elis, dakujem velmi pekne.

Via22.12.2010
 

Ahoj Elis, píšeš dobre. Niekedy otvorím niečí príspevok, prečítam dva, tri odstavce a viem, že to jednoducho nie je ono. To čo si napísala Ty, sa mi páči. Hlavne sú vety plynulé, ani zbytočne dlhé, ani krátke. Našla som pár drobných, bezvýznamných preklepov, ale to je normálne. Určite budem čítať pokračovania. Ozvem sa.

elizabet26.12.2010
 

Ďakujem Via. Na preklepy na pokojne upozorni.

Elis J.V.24.8.2010
 

Všetci čítate \"v tichosti\". Takže pripomínam cteným čitateľom, že vaše podnety mi pomôžu román vylepšiť. Ďakujem.

Lýdia26.8.2010
 

Milá Elis (alebo radšej Silvia),

do predvčerajška som nečítala, iba som si škrečkovala jednotlivé kapitolky, aby som toho mala naraz viac. Momentálne sa venujem Alexovmu Boju o štát a Coelhovmu životopisu.
Ale, keďže sa dožaduješ reakcií na Súmrak v duši, tak som sa pustila do prvých deviatich kapitol (pokiaľ si ich dobre číslujem, keď sa to Tebe nechce).
Moje dojmy? Román je veľmi čítavý, ale to sú aj ostatné Tvoje dielka. Zdá sa, že bude určený pre mládežnícku kategóriu čitateľov, no určite si ho radi prečítajú aj rodičia.
Aj keď som sa na román vytešovala, asi Ťa nepoteším - zatiaľ som z neho sklamaná. Moje pripomienky zhrniem aspoň v kocke:

1. Mená a priezviská – prečo sú zasa používané aj cudzojazyčné? Už viackrát takáto prax bola mámtalentom vytýkaná aj oficiálnymi hodnotiteľmi. Jednoducho sa do nášho prostredia nehodia. Možno sa to zdá ako banalita, ale už nevhodný výber mena môže prispievať k nepresvedčivosti príbehu. Napríklad, mimoriadne mi vadilo meno Kevin a ešte k tomu z Michaloviec (evokuje vo mne obraz člena minoritnej populácie). Alebo z Angely Sarah je už zasa Angie (čo máte furt s tou Endží?). Priezvisko Kerry je uvádzané aj ako Kery...
2. Vývoj charakterov postáv – akosi im nemôžem veriť. Opis sa mi zdá značne povrchný. Ako sa môže zo štrnásťročnej vzdelanej, sebavedomej, zodpovednej a úžasnej dievčiny stať sedemnásťročná bezcharakterná úteková zlodejka? Iba tým, že otec odišiel od rodiny? Ozaj, prečo sa o dcéru počas troch rokov absolútne nezaujímal (ani jediný telefonát) a zrazu o ňu prejavuje eminentný záujem. Alebo matka – ako mohla taká nezodpovedná osoba vybudovať v štrnásťročnej dcére taký kvalitný osobnostný základ. Žeby k tomu prispel otec, ktorý sám hovorí, že sa v manželstve správal slabožsky?
3. Dej – zdá sa mi, že ho zas začínať naťahovať. Už máme deviatu kapitolu a ja ešte stále neviem, ako Angela prežívala vyhadzov z domu, tehotenstvo a čo urobila s dieťaťom.
4. Gramatika – ach-jaj, túto tému niektorí talenťáci nemajú v láske. Ale, zdá sa, že sa oproti predchádzajúcim dielam zhoršuješ. Niektoré veci si zobrala na vedomie, no zas vyrábaš nové chyby, a to nehovorím o malých preklepoch, ale o hrubých chybách. Nechce sa mi ich vypisovať, lebo niekedy je to hádzanie hrachu na stenu. Chýb je dosť, na ich vypisovanie by si asi potrebovala trpezlivosť DARK. A prosím Ťa, čo si to začala robiť s trojbodkou, veď si ju písala správne a od šiestej kapitoly zavádzaš jej novotvar ( . . .)! S týmto som sa zatiaľ stretla iba u Natali, žeby Ťa inšpirovala?

Takže, asi tak – ale aj napriek týmto mojim výhradám sa teším na ďalšie pokračovanie Súmraku a dúfam, že ma pri jeho čítaní nebude už nič rušiť.

Prajem Ti veľa pohody i chuti do písania,
maj sa dobre, čitateľka MT

Elis J.V.26.8.2010
 

No uffff. :)Milá Lýdia, ďakujem. Po prečítaní tvojho komentu, som si hneď otvorila siedmu kapitolu a opravila trojbodky, aj Kerry na Kery. Potom som sa prešla, nasypala si cornflakes, ktoré bežne \"chrústam\" pri písani namiesto cigaretky a potom som si tvoj komentár prečítala ešte raz a ešte raz.
A tu je moje vyjadrenie:
Úprimne, výber mien je pre mňa ako autora mimoriadne zložitý. Ako niekto, kto doslova žije týmito postavami si potrebujem zvoliť mená, ktoré si dokážem bez problémov predstaviť aj v skutočnosti. Nebyť toho, že len pred piatimi mesiacmi sa na naše sídlisko nasťahovala pani s troma deťmi, z ktorých jeden sa volá Kevin, pravdepodobne by som po tomto mene nesiahla, ale naďalej by som sa lúskala kalendárom slovenských mien. Angela je meno z nášho kalendára, netuším, ako inak toto meno skrátiť. Priezviská - to isté. Kery je priezvisko človeka, ktorého osobne poznám. Tie rr samozrejme opravím.
Chápem, že mená, ktoré sa páčia a ku ktorým inklinujem ja, sa nemusia páčiť iným čitateľom. Úprimne, ak by som čítala o nejakom Paľovi alebo Jožovi, nepáčil by sa mi výber týchto mien, musel by ma šialene pohltiť dej, aby som sa s týmito menami stotožnila.
Ak dostanem viac podnetov na zmenu mena Kevin, určite ho zmením, tak ako som urobila zmeny v inom diele.
Vývoj charakterov - budem nad tým premýšľať, no najhoršie na všetkej veci je, že hoci je všeobecne známe, že najlepšie príbehy píše život, je veľmi ťažké ich presvedčivo podať a občas sa ľudia ocitajú v takých situáciách, kedy nezainteresovaného človeka nikdy nedpresvedčíte, že toto sa naozaj stalo.
Ľudská psychika je totižto veľmi nevyspytateľná a hlavne zložitá. Niekoho zlomí to, niekoho zas niečo iné a niekoho nezlomí v živote nikdy nič. Takže k tvojim pripomienkam tohto bodu sa skutočne nedokážem adekvátne vyjadriť. Prečo sa z takej a takej dievčiny stala zrazu taká a onaká ... vytýkaš mi naťahovanie, ale ako vidíš, asi je skutočne potrebné viac sa povenovať tomu, prečo sa určité veci stali, aby to nebolo povrchné, ako si uviedla. Nechám to zatiaľ otvorené, toto je na dlhú diskusiu, určite o tom budem premýšľať a pomohli by mi ďalšie podnety od takých skvelých čitateľov, ako si ty.
No a gramatika - robím čo môžem. Skutočne prechádzam každý riadok opakovane, ale občas potrebujem štuchnúť, aby som si danú chybu či hrubku všimla. A na základe tvojho podnetu, znovu prejdem všetky uverejnené kapitoly a opravím čo nájdem.
A ešte na záver - chceš príliš skoro vedieť, čo je s dieťaťom, ale to udržiavanie čitateľa vo zvedavosti bol úmysel. :) A cieľom tohto deja je poukázať na to, že aj v najťažšej situácii sa dokážeme rozhodnúť správne a že hoci dlhodobo sme na dne bez vízie zajtrajška, stále sa vieme pozviechať a niečo v živote dokázať. Len potrebujeme, aby mám niekto pozdvihol stratené sebavedomie a veril nám, že to dokážeme.


Lýdia26.7.2010
 

Elis, prosím Ťa, čísluj aj tu jednotlivé kapitoly (strácam prehľad pri tlači),
ďakujem a maj sa dobre, čitateľka MT

Elis J.V.26.7.2010
 

Ahoj Lydia. Skúsila som to, ale nevyzerá to dobre, číslo pred názvom kapitoly, takže si budeš musieť viesť zoznam s názvami kapitol. :)

Laurena6.7.2010
 

Veľmi pékne , teším sa na pokračovanie:)

Elis J.V.6.7.2010
 

Laurena, ďakujem. Som vďačná za každého nového čitateľa, a budem sa opakovať, ako pri románe \"Diamantové srdce\", príjmam akúkoľvek kritiku.

Laurena8.7.2010
 

Asi ťa poteším keď poviem že zatiaľ nemám čo kritizovať:D

Alexa1.7.2010
 

Ahoj Elis,
príbeh ma zaujal dejom. Páči sa mi to.

Elis J.V.1.7.2010
 

Alexa, teší ma, že ťa to zaujalo. Ďakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Elis J.V.

O mne

Som niekto, kto vám dá lásku, hoci ste presvedčení, že neexistuje.
Som niekto, kto vám odpustí skôr, ako mu ublížite.
Som súčasťou rodiny, v ktorej uspávankou je vrúcny smiech.
Som človek, ktorý sa dotýka vášho ega, aby vám ukázal samého seba.
Nevlastním dom, ale zato mám domov.
Nemám cieľ, ale zvolila som si cestu.
Prajem vám to, čo prajem sebe.

Patrím k skupine ľudí, ktorí vám pomôžu vybudovať kaviareň na Mount Evereste. Chápem, že bez podpory nedokážete zrealizovať váš sen. Poznám rozdiel medzi cenou peňazí za prácu a za záľubu.
Viem, aké je to organizovať svoj čas a nechať si čas organizovať.
Stále môžte pracovať pre spoločnosť za dvetisíc eur mesačne, aj keď jej filozofia nahlodáva vaše vnútorné presvedčenie, ale tieto peniaze sa nevyrovnajú tým, ktoré dostávate za to, že ste šťastní.
Mier a lásku všetkým. 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: