IKARIKAR http://www.ikar.sk

Súvislosti (Krkavec)15.1.2017
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 30, Komentáre 6

 
Predslov
Svet je súvislý. Nieto hraníc medzi javmi. Pre­chody sú plynulé. Ani slová, znaky a⁠ obrazy nášho ducha nemožno vymedziť. Nemožno ich od­deliť jeden od druhého. Všetko so všetkým súvisí. Bez chápania súvislostí sa pravda stráca.
Podstatou sú vzťahy. Minulosť nemá zmysel bez vzťahu k⁠ súčasnosti, k⁠ práve prebiehajú­cemu okamihu. Aj duchovno je prázdne, keď je bez spojenia so životom. Obrazy a⁠ slová vyjadrujú a⁠ vytvárajú spojenia. Prepájajú. Sú to čiary – vzory vzťahov medzi javmi. Sú čarovné. Ak sme ich schopní po­chopiť. Ak sa im nebránime.
Táto knižka je o⁠ súvislostiach. Okruhy sa prelínajú a články sa navzájom dopĺňajú. Bez začiatku a⁠ bez konca. Čítať ju môžeš voľne.
Knižka je celok – ale nie je celistvá. Možno dráždi – vlastne vytvára priestor pre teba – pre tvoj názor. Svojou bytosťou ju dopĺňaš, svojím životom obrazy oži­vuješ. Vzťahy, o⁠ ktorých čítaš, nie sú mimo teba. Nie sú niečo, čo sa ťa až tak netýka – práve naopak.
  O krkavcovi
Zoran bol starý vták, ktorého som dostal do opa­tery. Mal...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

p.balam19.1.2017
 

.... hmmm, čím viac to čítam, tým viac to pokladám za zaujímavé čítanie. Aký je vlastne vek autora ? Podľa textu niekde okolo 26 rokov, teda pokiaľ ten text netvoril dlhšiu dobu. V tej dobe som bol iba konzumentom takýchto textov a úvah ... a nikdy som sa vlastne ani nestal ich písaným tvorcom.... Píšte pokiaľ ste mladý ... lebo keď budete starší, tak na mnohé veci budete možno pozerať i z opačnej strany a tak vo vašej mysli vznikne ich súčtom nula ...
Do kostola nechodím ... ale ak ste náhodou nečítali knihu Kazateľ ( je to jedna z kníh v Starom zákone), čo je ale asi vzhľadom na vašu vzdelanosť nepravdepodobné, tak si ju prečítajte ... Píšem to preto, lebo práve v tom veku som sa i ja do nej náhodne začítal a to čo u vás spustili tie rôzne filozofické školy, to u mňa nakopla práve táto kniha ...

Svorad29.1.2017
 

Máte pravdu, väčšinu z tých článkov som písal, keď som mal 25-26 rokov. Rozdiel medzi mnou a vami v tom veku bol možno v tom, že ja som trpel siným odporom voči autoritám (a teda aj autorom a knihám), tak som namiesto čítania začal písať :)

Teraz mám 28 a píšem už v inom ladení, zverejňujem to na blogu slova.nazemi.sk. Pozerám na tú knihu Kazateľ - práve tieto novšie veci sú jej v niečom podobné. Dôvod, prečo som sem na mamtalent dal tie staršie veci, je, že si tými novšími nie som istý, či nie sú až príliš vzdialené bežnému chápaniu. Mal som pocit, že čitateľa by si skôr našli tie staršie články - ale možno sa mýlim, možno práve tie nové veci sú už vyzretejšie a hodné spracovania do podoby knihy. Čo si o tom myslíte?

p.balam8.2.2017
 

Pozrel som si tú stránku. Nie som literárne podkutý aby som to hodnotil, napíšem iba pocitovo a zrejme sa budem opakovať ... sú tam veci, ktoré ma zaujali ( napr. časť textu Babka ... jej opis života...) a potom sú tam mnohé pasáže, ktoré opisujú akýsi chaos v duši a hľadanie pevného bodu, ten ale možno neexistuje. Možno by aj mňa v mladom veku nadchol ten indický spiritualizmus, dnes to beriem tak, že tak ako sa do Tatier nehodia palmy, tak do nášho kultúrno historického prostredia sa to akosi nehodí. Sám máš v niečom akýsi filozofický galiamatiáš - na jednej strane sa vraciaš akoby k slovanskému pohanstvu a na druhej strane sa utiekaš k východným filozofiám, pričom naďalej narábaš i s monoteistickým pojmom Boh ... skrátka sa hľadáš a možno si ani nezbadal, že už si sa raz možno dakedy našiel. Sám vravíš že Pravda je jednoduchá a na druhej strane komplikuješ si život snahou opísať a sprostredkovať ju zo všetkých pohľadov. A tých je predsa nekonečne veľa ...

Istý ruský klasik napísal jedno dielko s názvom \"Gore od uma\"( Útrapy z rozumu), nečítal som to, ale ten názov ukazuje, že nie si jediný, kto sa trápi alebo trápil len preto, lebo rozumel svetu viac ako jeho okolie.
A odporučím ďalšieho ruského klasika na prečítanie : L.N. Toslstoj - Otec Sergej.

P.S. Prepáč ten prechod na tykanie, tu je to na MT akosi zaužívané, kľudne tak odpovedaj.

p.balam19.1.2017
 

... po opätovnom čítaní časti textu musím priznať, že ani neviem tú predchádzajúcu výhradu konkretizovať... možno je tam občas obsiahnutých \"veľa právd\", s ktorými sa už čitateľ niekde stretol a ktoré pôsobia akoby prevzaté a nanajvýš znovuobjavené autorom, takže takéto pasáže \"neprekvapujú\" čitateľa s istým životným nadhľadom a vekom. Ale sú tam i opačne pôsobiace časti - veľmi zaujímavé nielen obsahovo ale myslím i literárno-textovo, ale v tomto smere nie som odborník.

Ktovie ako by pôsobil text v klasickom knižnom vydaní, pri vhodnom formáte a písme, myslím že pri takýchto textoch hrá i forma významnú úlohu...

p.balam18.1.2017
 

... veľa osôb tu asi s týmto textom nenadchneš... Aj ja som sa do neho začítal až po prekonaní istých predsudkov .... a objavil som mnoho zaujímavého a podnetného. Snáď jediná výhrada - menej je možno niekedy viac.

Svorad19.1.2017
 

Ako myslíte, to \"menej môže byť viac\"? V podstate sa jedná o veľmi malú knižku, 120 strán A5. Či narážate na nesúrodosť námetov a formy? Vedeli by ste to lepšie vysvetliť a niečo poradiť? Ďakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Krkavec

O mne

Svoj život vnímam ako príbeh. Krkavec mi bol sprievodcom počas jednej jeho veľmi zaujímavej kapitoly.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: