IKARIKAR http://www.ikar.sk

Svedectvo (pannox)7.3.2020
 

5
 počet hodnotení: 8
prečítané 30, Komentáre 7

 

Richard Richter bol poriadne prestrašený, keď zazrel tú mrežu a za ňou tieňové plexisklo, ktoré mu bránilo vo výhľade. Richarda posadla nervozita. Umriem tu, pomyslel si, určite tu umriem. No neostávalo mu nič iné. Držiac uzlík z deky, čakal, čo sa bude diať a ako na neho zareagujú, lebo pravdupovediac rátal s najhorším.
Veľký muž v uniforme si ho začal so záujmom prezerať a očami ulietal do papiera, ktorý držal v rukách. Tá väznica stála kilometre od civilizácie neďaleko od cintorína, nedôležitý, no pre Richarda znepokojivý pocit. Vedľa Richarda postával nadmerne vychudnutý strážnik, ako inak, tiež v uniforme. Za opaskom mal obušok, sprej a putá, odrážajúce zažltnuté svetlo s pavučinami vyzdobenou lampou. Priestor páchol zatuchlinou a zlými spomienkami. Odniekiaľ z diaľky doliehal rev kohosi, koho Richard nechcel stretnúť. 
,, Pán Richter, " povedal muž s papierom, ,,Dobrý večer." 
,,Aj Vám."
Richard Richter pôsobil dojmom, že každú chvíľu podľahne kolapsu. Gúľal očami do rôznych smerov akoby neveril čo vidí. Obaja uniformovaní si vymenili tlačivá. Počas aktivity sa...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S. 20.3.2020
 

Kým som napísala a vložila komentár, zmenil sa pseudonym nox na pannox a následne text Profilu, v ktorom stálo, že nox nie je autorka, ale iba prepísala priateľovu poviedku. Vzhľadom na to, že v Profile je už niečo iné (muž, ktorý je autorom, nie jeho priateľka, čo prepisuje, keďže on nemá prístup k internetu), môže sa môj komentár k dielu zdať podivný.

Andy20.3.2020
 

Možno je štýl písania iný, možno sú tam i chyby, ale písať v prostredí, kde máte veľmi obmedzené možnosti, papier a pero, len ak si ho máte za čo kúpiť, tlak mnohých okolností vás isto ovplyvní, a skôr je zázrak niečo také vytvoriť.
Poznám tento príbeh, jeho časť je podľa skutočnej udalosti, ktorá sa stala dávno.. A opis prostredia je autentický, toto je skutočné prostredie ľudí vo vyšetrovacej väzbe.. 🤷‍♀️.

Alia S.20.3.2020
 

Pannox, spracovanie je nezvládnuté, text neustále hyzdia školácke chyby, nedostatky, zmena minulého času na prítomný a späť. Niektoré pojmy by sa mali vymeniť za vhodnejšie, výstižnejšie. Škoda, že si text nedala pred uverejnením niekomu pozrieť, aby sa lepšie čítal, škoda, že nie je prepracovaný do detailov a bez chýb.

Možno by rozprávanie malo väčšiu váhu, ak by bolo v 1. osobe, pretože niektoré expresívne slová rozprávačovi v 3. osobe nesedia, keďže on je nestranný pozorovateľ, len príbeh podáva, neprežíva (nemal na to gule, kultúrka, natrhne mu riť, doriti).

Citoslovce sú vhodnejšie skôr do rozprávkových knižiek, občas tiež menia vážnosť situácie na úsmev (BUM, BUMMM, SMIECH)

Používaš slovíčko intuitívne. V situáciách, kam si ho vložila, nepasujú. On sa neobzrel intuitívne, keď naňho niekto zakričal, ani nezakričal „Nié!“ intuitívne, ale vedome. Intuícia je predtucha, vnuknutie, pocit.

Aj toto určite oprav:
bál sa prekročiť prach = bál sa prekročiť prah,
napadlo ho = napadlo mu,
ukľudniť (nespis.) = upokojiť.

„Zedol si mi!“ – Zjedol? Nie je vysvetlené čo vlastne.

Na konci si asi chcela napísať „pomyselní“, nie „pomyslení“ zlodusi. Zlodusi (nespis.) = zloduchovia.

Gáter – pôvodca textu určite myslel kater. Netuším, či došlo k chybe pre prepise, alebo on to nevie, ale kater je slangové slovo, prevzaté z češtiny, resp. pôvodne z nemčiny a znamená mrežu, prípadne zábradlie. Gáter je stroj na výrobu reziva.


Niečo sa mi vidí trochu nereálne, pritiahnuté za vlasy, ale za mrežami som nebola, takže beriem, ako je napísané.

Niektoré úseky sú spracované dosť autenticky a premyslene, s útokom na city, no iné (BUM...) pôsobia povrchne, čím je text nevyvážený.

Napriek všetkým chybám a nedostatkom som si text so záujmom prečítala do konca.

Doktor20.3.2020
 

Akurát dnes sa rozhoduje o zvyšných sudcoch či tam ostanú. Toto by si mali prečítať aby vedeli čo ich čaká:). Výstižné.

Ján11.3.2020
 

Dosť aktuálne ....

Chose10.3.2020
 

Velmi zaujimavy pohlad naozaj velmi, velmi zaujimavy..... len tak dalej.

Andy10.3.2020
 

Vynikajúco napísaná sonda mnohými zatracovaneho a neznámeho sveta..

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

pannox

O mne

Moje poviedky sú väčšinou z väzenského prostredia kde čas trávim písaním. Žiadny počítač, žiadny internet len pero, papier a cenzúra. Väznice sú žiaľ samostatné svety, organizmy s vlastnými pravidlami a tajomstvami, ktoré sa k bežným ľuďom nikdy nedostanú. Nikdy...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: