IKARIKAR http://www.ikar.sk

Syn rybára (pavol stancel)9.10.2011
 

4
 počet hodnotení: 5
prečítané 722, Komentáre 0

 
1. 1. Kapitola
Snehy v horách sa už topili. Veľké i malé krihy plávali dolu
tokom rozvodnenej rieky. Vo víroch sa  nadvihovali  a často prekrývali jedna druhú. Keď na ne padli slnečné lúče, zablyšťali sa ako drahocenný kov. Množstvo vody sa vylievalo z pradávneho koryta a zaplavovalo husto obrastené brehy. Nejedna vŕba, jelša či osika sa tak ocitli v mútnom toku. Kmene vyvrátených stromov, čo nevydržali ničivý nápor nespútanej prírodnej sily, sa plavili nadol spolu s poslednými kryhami. Vlny nahlas šumeli.
Rozvodnená rieka s množstvom dravej kalnej vody pôsobila odstrašujúco na ľudí a zver žijúcich po jej brehoch. Zvieratá i kŕdle vtákov sa vzďaľovali od zradných brehov a občerstvenie hľadali skôr v pokojných ramenách s odstátou vodou. Aj ľudia utiekli skôr než by ich príval vody uchopil do mocných pazúrov.
Často sa stalo, že voda odniesla nejaké jahňa zo stáda, alebo zrútila ľudské obydlie neprezieravo postavené pri brehu. Vtedy vzal príval so sebou drevené trámy i slamenú strechu. Keď potom voda každoročne na jar opadla, ľudia sa tvrdošijne vracali do zničených domov...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

pavol stancel

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: