IKARIKAR http://www.ikar.sk

Table (Maxima Gali)4.2.2014
 

1
 počet hodnotení: 1
prečítané 172, Komentáre 6

 
Table
 
Prepletala som sa presklenými tablami už vyše hodiny. Už nazačiatku sa mi zdalo, cesta bude márna, ale čo človek zo zvedavosti, či skôr z očakávania? Alebo nebodaj, zvláštne prostredie, hádam tu je nádej.
Cez table vidieť. Niečo tam je. Dúfam, niekto.
Niekta. Sedela za stolíkom. Už na ňu vidím, delí nás zo päť, šesť kusov. Hlavu som zaryla do zeme. Nesmie v nej skrsnúť podozrenie, že niečo. Tak len tak, očami v zem, a spoza obočia, akejsi ochrany, nevidno ma, niečo na spôsob dieťaťa, keď mu zakryjete oči a poviete „Nie je Riško“ a potom mu oči odkryjete a „Je Riško.“ Bol to kratučký moment „Tu som!“ no našťastie organizmus sa narýchlo zmobilizoval, anténky nebezpečenstva otočili nohy vzad, rýchlo k začiatku, cez všetky table, či sa cesta úniku náhodou neodrezala. Čo ak tam niečo zaklaplo.
Prirátajme tri hodiny. Únava padala do svalov. Naspäť síce koťuhy nožičky boli hnané snahou rýchlo opáčiť stav, hádam aj trhli rekord, a možno trochu aj pofilozofovať, ak podozrievame čosi z čohosi, chceme dokázať, že oprávnene. A preto sa treba pon...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

gali10.2.2014
 

Ešte dodám, lebo to je to, čo niekto po mojich textoch niečo nechápe.
Ja som druhú vetu niekoľko krát číatal skôr ako som poviedku uverejnila.

Nadalan7.2.2014
 

Ahoj, myslela som si, že ti napíše niekto iný, tak som to nechala tak. Nekomentovala som tvoju poviedku. Ale vidieť, že tu sú potenciálni autori na hodnotenie skúpi. Len čakajú na komentár od niekoho iného, ale sami neprispejú. Možno budeš rovnaká, ukáže čas... Ukončujem teda svoje mlčanie. A chcem povedať, že niečo na tom, čo ti tvoj profesor množín povedal, je pravda. Už druhá veta tejto poviedky nedáva zmysel a myslím, že si ju po sebe viackrát nečítala, inak by si ju opravila, doplnila, zmenila... Snažím sa tu zverejnené poviedky čítať do konca. Pri tvojej sa mi to nepodarilo. Používaš zložitý slovosled viet. Jednotlivé častí súvetí nedávajú zmysel, objavujú sa aj chyby.Ale... niečo na tom tvojom štýle je. Už iba to, že to považujem za štýl. Je to originálne, ale nevypísané. Skús pocvičiť. Skús využiť beta-readera. Si z matfyzu?

gali10.2.2014
 

Zložito som aj odpovedala.
Občas skôšam pocvičiť, občas hľadám ako sa vylepšiť, a niekedy nepíšem dlhší čas.
K textu sa po čase vrátim a skúsim ho opraviť, keď zo mňa vyprchá atmosféra vymysleného, keď sa to aj mne bude zložito čítať.

gali10.2.2014
 

Celé je to písané ako pocity.
Druhá veta je gramaticky nesprávna, ale je v hlave, je to ako vnútorné rozprávanie, kde sa neberie do úvahy, ako správne a má to aj byť cítiť.
Tú vetu som čítala niekoľko krát a rozmýšľala som, či ju gramaticky nedám správne. Po úpravách sa strácal pocit a povaha tej vety.
Chyby tam asi sú, teda vážne,myslím neúmyselné, som slabá v slovenčine.
Zo začiatku som komentovala diela tu napísané a potom sa asi odo mňa očakávalo lepšie písanie. Rozhodilo ma to, román, čo som písala som načas stiahla.
Myslím, že moje diela vedia čítať alebo ľudia, čo ma do určitej miery poznajú a majú v duchovnej rovine ku mne blízko,alebo ľudia so sklonom k aspergerizmu, autizmu. Mám to k tomuto naklonené. Inak vnímam a rozmýšľam, to síce každý inak rozmýšľa, ale predsa len sa javím pre spoločnosť kus plochou a zameranou iným smerom. Mnohé veci, čo pre iných sú jednoduché, najmä čo sa vzťahov týka (prípadne nie celkom jednoduché, ale vlastnými silami zvládnuteľné), sú pre mňa nekonečné prekážky a naopak, niečo čo je iným ťažké, pre mňa je ľahké a z môjho pohľadu aj častokrát nezaujímavé.
Aspergerizmus si nie celkom vymýšľam, som liečená na psychózu, i keď dlhšiu dobu to zvládam v pohode a bola som aj hospitalizovaná na psychiatrii v čítane poberania elektrošokov.
Som z prírodných vied. Matika, v Košicoach to nebol MATFYZ, u nás to bola kombinácia MAT FYZ CHE BIO.
Ja cítim, že môj text neplynie celkom podľa mpjich želaní a opakujem niektoré slová až na nervy.
Píšem asi dlho, pokroky v štylizácii a slovenčine maličké. A úplná katastrofa je, že ma nebaví čítať. Rada čítam niečo fakt dobré (pre mňa), lenže k tomu sa dostávam sporadicky, moje \"spoločenské schopnosti\" sú slabé na to, aby som vedela sama nájsť v spleti knižiek vhodné. Už som aj mala pokusy nasilu čítať veci, čo ma nie hneď zaujali, je to problém. Veľký.
Aj tak som rada, že tu niekto niečo napísal.

Nadalan10.2.2014
 

Asi preto ma to tak zaujalo. Nepíšeš obyčajne. Po tvojich úprimných slovách mi to už dáva zmysel. Myslím, že to berieš vážne, vidieť, že vieš, že by ti pomohlo viac čítať, ale proste to nejde. Možno by si mohla svoj zdravotný stav použiť pri písaní ako výhodu. Pozri, ja o psychiatrických liečebniach nič neviem. Neviem, aké to je mať psychózu. A spolu so mnou to nevie veľa ľudí, ale ty to vieš. Vieš, čo si zažívala, vieš, čo prežívaš teraz a málokto tomu rozumie. Mnoho ľudí by si o tom rado prečítalo viac. Pokračuj v písaní, držím ti palce. A toho beta readera som myslela vážne. Potrebuješ ho a môže ti pomôcť dostať poviedky do takého stavu, že v nich chyby nebudú.

maxima15.2.2014
 

Napíš mi o beta reader presnejšie, našla som o tom len anglické texty a anglicky vela neviem.

Ale zdá sa, že možno je to nejaká cesta pre mňa.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Maxima Gali

trava.jpg
O mne

Jeden profesor mi na skúške z množín povedal, že komplikujem a povedal, že mi dá skúšku ak ten môj dôkaz, čo som vypotila na tri strany, zhustím na polstránku.

Aj jednoduchá vec sa u mňa mení na rébus.

Najobľúbenejší autor: James Herriot
Najobľúbenejšia kniha: Pan kaplan má stále třídu rád, Leo Rosten
Najobľúbenejšia poviedka: Môj nepriateľ, Barry Brookes Longyear

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: