IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tajomstvá Sisi a Roky (Simona Skokanová)28.8.2012
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 104, Komentáre 1

 
Tajomstvá Sisi a Roky
Tajomstvá
Sisi a Roky

 
 
 

Hello! My name is Sisi. I am very lively and naughty girl. I like to have fun and going to parties.
Ahojte, milí čitatelia. Ak sa vám mám predstaviť, tak moje meno je Roky. Mám povedať niečo o sebe ? Tak, ok. Som nezbedná detailistka a veľmi šikovná. Preto vám budem vysvetľovať a spresňovať Sisine výplody. Prajem vám veľa relaxu pri čítaní Tajomstiev ! :D
Kapitola 1.
Sisi:
1.2.2012 Nedeľa 14:00
Blbá občina! Prečo práve ja musím mať takú hroznú kravu za občinárku. Ja to zmrvím. :(
Roky 14.05
Sorry za moju kamku! Ona je vždy veľmi strohá a trošku dosť pubertálna. Ak niekto z vás nemá také dobré znalosti ako Sisi tak vám prelúštim, čím sa pochválila. Citujem:´Som veľmi živé a nezbedné dievča. Mám rada zábavu a chodím na párty.
Trošku vám predstavím aj moju rodinku, lebo budem o nej niekedy písať. Moja mama je dizajnérka a otec poisťovací agent. Mám malú sestru Jessiccu, ktorá má 3 roky. Toto je ona. Zlatučká, však? Teraz bude mať narodky. Kúpila som jej pulóvrik. Kuknite naň. Zdôverím sa vám aj s najväčším tajom...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

DARK21.4.2013
 

Simonka, za predpokladu, že si ešte dieťa, chápem chyby a omyly, ale i tak budeš musieť veľa chleba zjesť a veľa sa toho naučiť, ak budeš chcieť čitateľa zaujať. Toto vážne nemá hodnotu.

Nezbedná detailistka – čo si máme, akú vlastnosť, pod týmto spojením predstaviť?

Roky 14.05 – čo si máme pod touto informáciou predstaviť? Roky je množné číslo od slova rok, rovnako to môže byť zmršené anglické meno, 14.05 by mohol byť čas, lenže ten sa píše s dvojbodkou - 14:05.

Číslovky sa, až na malé výnimky, rozpisujú (3 roky)

Toto je ona. Zlatučká, však? – nikde ju nevidíme, tak ako vieme posúdiť?

Zbožňuje Tú mačku – prečo s veľkým „T“?

Aha, tu chápem, že je to dievča s menom Roky, ktoré opisuje Sisu.

„brindať“ slovenčina nepozná, netuším teda, čo učiteľke spôsobovala.

Neviem si predstaviť ani čo znamená „ozrejmím zápletku jej písania“.

Vy to nerobíte, dúfam? – tu otáznik nepatrí ale bodka, to je konštatovanie, veď predsa sa nikto sám seba nepýta: dúfam?

Aha, asi som zle pochopila, že rozprávačkou je Sisi a píše o Roky, lebo text pokračuje: poviem vám niečo o Sisi. Tak kto je vlastne rozprávač?

ďaľšiu = ďalšiu

Asi to teda budú časy, len neviem, aký majú význam v texte. Aký má zmysel napísať: 1.2. nedeľa 14:00 – blbá občina, prečo ja musím mať takú kravu za občinárku?

„Ja blbá som spravila faul“ – faul je surovosť, hrubosť. Nerozumiem vete, pretože je zrejme myslená ako konštatovanie k písomke.

„Roky, 15:35 – ahoj denníček, som doma, z písomky mám A, naliehala som na učiteľku aby mi ju opravila a na Roky som sa pýtala tiež“ – sama na seba? Dieťa drahé, ešte som sa nikam nedostala a už mám taký zmätok z tvojho písania!

Reptala som s Lukasom päť minút - reptať = šomrať, hundrať, mrmlať, hromžiť, pohundrávať...

1.2.2012 nedeľa – 1. februára 2012 bola streda
2.2.2012 pondelok – 2. februára 2012 bol štvrtok
3.2.2012 utorok – 3. februára 2012 bol piatok

„A najblbšie je, že zajtra máme v škole párty“ – no, to je naozaj do porazenia, ísť v sobotu do školy, hoci len na párty. Aby toho čitateľského pozastavovania sa nad tliachaninami nebolo málo, nasleduje veta: A tie ja milujem. Tak „blbé“ či „milujem?“
Na základnej škole u nás isto nebývajú večierky po 18:00, ale v Amerike (či Anglicku?) je možné všetko a zrejme sme v jednej z tých dvoch krajín, súdiac podľa mien.

Už sa ani nepozastavujem nad „dnes bol fajn deň s odretými ušami a zavretou pusou“, nepýtam sa, čo je to „dropčenie na parkete“, čo znamená „celý deň bol sám okrem dvoch tancov“ keď párty sa konala večer, skúšam sa prehrýzť ďalej, či pochopím, o čom dielo je, kto je rozprávač, kde je zápletka, prečo sú v texte názvy dní, ktoré nesedia s dátumami, načo sú v texte rôzne čísla, z ktorých nie všetky chápem ako časové údaje a tiež nechápem, čo majú spoločné s tými bezobsažnými táraninami, prečo je po údaji: „piatok 22:00“ po pár slovách – „zajtra je ešte škola“ a prečo je v texte 22:20 a pod tým 22:00 – v tomto diele asi ide čas naspäť.

Ešte sa presuniem kúsok nižšie a niekoľkokrát prečítam údaj o bakalárskej práci, aby som sa uistila, že to nehlúpnem ja, že je to naozaj tak, a nevychádzam z údivu: decká v 9. ročníku ZŠ a bakalárka?!
Už naozaj mám toho baláchania dosť!

Simonka, toto je celé na zahodenie, zabudnutie, že niečo také existovalo. Takto zaujmeš akurát kamarátky, ktoré sa nad hlúposťami nepozastavia, lebo im je to jedno, lebo sú kamarátky a tak možno text aj pochvália.

So slovom sa pracuje úplne inak, odporúčam ti čítať, čítať a ešte raz čítať a na hodine slovenčiny a literatúry dávať pozor. To je jediný liek na tvoju chorobu.

Alebo vieš čo? Nezahadzuj, odlož, po pár rokoch sa na tom pobavíš lepšie ako na školskej sobotnej párty alebo s Lukasom na rande alebo s Roky alebo Sisy, lebo neviem, ktorá vlastne si.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Simona Skokanová

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: