IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tajomstvá tých druhých (Silvia D.)8.5.2017
 

3
 počet hodnotení: 4
prečítané 72, Komentáre 21

 

Tajomstvá tých druhých (3.)


„Kedy tam už budeme?“ vytrhne ma z myšlienok Samko a pomrví sa v autosedačke.


„Chrobáčik, vravela som ti, že k babinke je dlhá cesta. Skús si trochu pospať.“


„Nechce sa mi spať.“


„Tak pozeraj von oknom a počítaj, koľko modrých áut pôjde okolo,“ poviem trochu ostrejšie, než som mala v úmysle.


Skriví pery.


„Mami, ty sa na mňa hneváš?“


Zhlboka sa nadýchnem a vypustím vzduch ústami.


„Pravdaže sa nehnevám.“


Upokojí sa.


Faktom je, že sa hnevám, ibaže si nie som istá, či na syna alebo na manžela. Tomáš mi sľúbil, že si na piatok vezme voľno a postráži malého, aby som mohla ísť na pohreb. Keď som zišla dolu schodmi v čiernej sukni a blúzke, Samko sa mi zavesil okolo nohy a jačal, že s otcom nezostane a chce ísť k babinke. Reval tak príšerne, až sa z toho povracal. Namiesto toho, aby ho Tomáš niečím zabavil a odpútal jeho pozornosť, odul sa, že som syna rozmaznala. Stál v obývačke ako človek, ktorý nevie, čo robiť s cudzím hysterickým dieťaťom.


„Zoberiem ho so sebou,“ rezignovala som.


„Si si istá?“ opýtal sa zo slušnosti, ale videla som na ňom, že ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Zana22.5.2017
 

Ahoj Silvia, čítam ďalej, pribúda postáv a začínajú sa pekne črtať vzťahy medzi nimi. Možno by som mala len jedinú pripomienku - v nejakej prúručke som kedysi vyčítala, že mená hlavných postáv by mali byť veľmi odlišné, aby sa v nich čitateľ lepšie orientoval. Tebe hneď tri postavy - Lenka, Lukáš, Laco začínajú na \"L\". Je to začiatok, postáv pribúda a veru by sa mi pamätali ľahšie, keby nielen zneli, ale aj \"vyzerali v texte\" inak. Tak len zváž do budúcna ;))

Mária Blšáková20.5.2017
 

2.
... skontrolujem - dala by som bez s, lebo to zaváňa budúcim časom, že neskôr skontroluje.
Pred Studená a vlhká by som dala - Je
... na odrážadlách. Neviem, či by som nedala bežnejší výraz. Trebárs na kolobežkách. Och, jasné, na kolobežke by sa ťažko lízala zmrzlina :) Odrážadlo som musela googliť. Bicykel bez pedálov.
Odvrátim zrak - My sme sa o tom už rozprávali. Asi by bolo lepšie dať - odvraciam zrak, ale možno je to len môj pocit. (aj pri iných slovesách)
Tá kapela v hlave je super.
... a nevedela som ich sama vyriešiť - tu sa to obíde bez som. Máš predtým.
Išla som si prvý raz sadnúť do kostola dobrovoľne - Šla som prvý raz dobrovoľne do kostola. (Len návrh)
Neodpovedal mi - aj my by sa dalo oželieť.
3.
... rozpačito na seba - tam by som dala sa
... stúpal dym a ktorý - asi sa ti tam zatúlalo áčko
... s futbalovými kopačkami - kopačky by stačili
Je opálený, s tmavými vlasmi. Táto veta je čudná. Mohla by si ešte trochu pošpekulovať. Trebárs: Okolo prebehne mladý tmavovlasý chlapec s kopačkami v jednej a loptou v druhej ruke. Je opálený.
Na verande odloží tenisky. - Ak sú to tie, čo držal v rukách, boli to kopačky. Ak tie, čo má na nohách, tak nech ich najprv vyzuje a potom odloží, ale bosí sa s ňou rozpráva? Možno by bolo lepšie, keby odložil tie kopačky.
To krematórium nemá chybu :)
... fakt nestihli, mami. To mami by som tam nedávala
... cikapuzy - nebolo by lepšie cikpauzy?
4.
Neznáša zmeny... Neznášam pohľad...Jedno zameň za trebárs - Nemá rada zmeny
Samko znudene - Daj, že syn, alebo potomok, lebo v dalšej vete je Samko
Aj mne sa protiví hádzať hlinu na rakvu. Divný zvyk.

Fíha, vážne som zvedavá, čo sa v minulosti odohralo. Veľmi sa teším, že si späť s týmto dielkom. Moje malé pripomienky ber s rezervou :) Pekný deň.


SD20.5.2017
 

Majka, nesmierne si vážim, že si si našla čas a takto detailne povypichovala chyby. Nech to čítam po sebe, koľko chcem, nikdy ich nevychytám všetky (najmä také hlúpe ako preklepy:-(, ale najmä niektoré veci, ktoré sa mne zdajú v poriadku, môžu vyznieť prekombinovane (ako s tými kopačkami). preriedila som, prepísala, prevzdušnila, vyhodila. Ďakujem ešte raz, ocením vždy každú pomoc.

Zana16.5.2017
 

Silvia, čítam a páči sa mi... nahodila sa ďalšie \"udice\" :) Inak moje myšlienky idú presne takým smerom ako Ranyie, ale už si jej na ne odpovedala, tak viem.

Raniya15.5.2017
 

No, môj komentár nebude znieť asi tak objektívne, ako by si chcela, ale ja by som si najradšej prečítala všetko, lebo som strašne zvedavá a dosť nervózna z toho, že mám stále len jednu časť. A strašne ma rozčuľuje jej vzťah s Tomášom, viem, že si písala, že tam ani nepôjde o to, ale v poslednej dobe som na toto nejaká citlivá a keď to čítam, že po 10 rokoch sa obchádzajú ako cudzinci a nevie ani, čo so svojím synom, tak mám nervy. Takže môj predpoklad, že nosič truhly je jej veľká láska, ale z neznámych dôvodov sa rozhodla pre Tomáša, čo si asi veľmi nepomohla. No a so Samkom to bude mať dosť pestré na tejto návšteve. Dobre, toľko k mojim myšlienkovým pochodom. Dúfam, že na pokračovanie čakať dlho nebudeme.

SD15.5.2017
 

Ďakujem za tvoju netrpezlivosť, pretože mi to dovoľuje myslieť si, že je to aspoň trochu napínavé a zaujímavé :-)
Občas manželstvá stagnujú. Nejde o to, že by sa ľudia nemilovali, len sú unavení a nezažívajú nič, o čom by bolo hodné hovoriť. Najmä, ak majú malé dieťa, ktoré dokáže potrápiť. A ani tak nejde o to, že by to Tomáš so Samkom nevedel, len... Ale to nechcem prezrádzať, lebo je v tom kus pointy.
A asi ťa sklamem, nosič truhly nie je žiaden princ na bielom koni, nikdy sa nemusela rozhodovať medzi ním a manželom. Je to len človek, s ktorým ju spájajú spomienky a jedna dosť ťaživá informácia.

R.15.5.2017
 

To, co si napisala pokojne moze byt, ale zosumarizovane to znie lepsie. V texte na mna posobi riadne frustrovane a opis jej vztahu akoby spolu boli cely kopec rokov alebo sa nahodne stretli a dali dokopy. No co uz, tak nebude princ. Este moze nebyt Samko jeho syn. Ale je mi jasne, ze po troch kapitolach je akakolvek teoria takmer nemozna, takze si pockam.

SD16.5.2017
 

Nie, Samko je Tomasov syn, nic take za tym nehladaj:-) Skor pojde o to, co sa na malej dedine udialo, ako to vsetkych ovplyvnilo a aj ked to bude spociatku vyzerat na nejaky ten trojuholnik, nebude to celkom tak, ako postupne vyplynie z textu. Je to mala dedinka, ludia su uzko prepojeni, poznaju sa a vselico o sebe vedia, zavidia si, obcas kryju jeden druheho, aby sa neprezradilo nic o nich samych... Naozaj som tentoraz nesla do romantiky, hoci prvky to v sebe bude mat. A budem vdacna za vsetky pripomienky:-)

Raniya13.5.2017
 

Zaujímavá kapitola. Aj smutná, nevšímavosť a ochladenie medzi manželmi je po rokoch častejšie, ako by človek čakal, hoci títo dvaja by ešte stále mohli byť v plnom rozpuku. A Samko je zlatý, keď si pýtal zmrzlinku, až mi srdce stislo. Dajako som zmäkla na deti. :D Celá tá scéna sa mi páčila, pôsobila na mňa ľudsky, veta \"to by som si teda pomohla\" ma strašne pobavila, lebo mi je neskutočne blízka. :)
No a koniec je veľmi napínavý, som zvedavá, čo sa tam udialo, ako jej zachránil život a o čo pôjde. Aj keď tieto citové vydierania a manipulácie nie sú pekné... Dúfam, že nás dlho naťahovať nebudeš.

SD14.5.2017
 

Ďakujem, že si sa vrátila :-)
Tu ani tak nepôjde o nevšímavosť alebo ochladenie ako také, problém je v čomsi inom, snáď to po čase bude z texty jasné.
No a citové manipulácie? V rodinách sa vyskytujú častejšie, ako by sa mohlo zdať :-D

Max (Silver)13.5.2017
 

Ahoj Silvia,
Vybojujem si tu miestečko aj ja. Musím, lebo tu komentujú MT autorky, a ja som len čitateľ. Neviem sa tak bezprostredne a kvalifikovane vyjadrovať. Som tu na to krátko , Tvoju tvorbu nepoznám. Každý píšuci musí mať odvahu, ako rímsky gladiátor. Toto som si už uvedomil. Silvia, Ty máš zrejme veľa víťazných bitiek za sebou. (To bol kompliment) Ale k veci!
Krásny prológ, iskriaca prvá kapitola. Žeriem takéto texty.(Som chlap, takže \"To je ono!) Hviezdy môžem dať len raz, ale ak sa to poriadne rozbehne, čo považujem za samozrejmosť, tak odo mňa iste 5*! Tu nemám čo vymyslieť, tu je život! Nech sa darí

SD14.5.2017
 

Ahoj, Max (Silver) :-)
Nemusíš bojovať o miestečko, autora poteší každý komentár, či už od iného autora alebo čitateľa.
Máš pravdu, že si vyžadovalo odvahu pridať sem text a ísť s kožou na trh, tak uvidíme, ako to dopadne. Ďakujem, že si sa pristavil, prečítal a našiel si čas aj na napísanie komentára :-)

Zana9.5.2017
 

Ahoj Silvia, veľmi sa teším, že si sa vrátila s textami aj ty. A teda prológ, ako sa patrí - napätie od začiatku až do konca. Jediná, vec, nad ktorou som sa pozastavila a bola nútená aj googliť, lebo mi to nesedelo, je spojenie Family Frost-pred 30rokmi-mliekareň. Nesedí to, FF prišla na Slovensku až niekedy po r.95, takže niečo cez 20 rokov, a v tom čase už \"mliekarne\" ako také (a fronty v nich) neexistovali. Over, uvidíš ;) Teším sa na tvoju tvorbu a budem čítať ďalej.

SD9.5.2017
 

Ahoj, Zana. Ďakujem, že si sa pristavila, máš vždy trefné poznámky, ktoré budem potrebovať. Nad FF som sa vôbec nepozastavila, dokonca ani v súvislosti s mliekarňou. Každé leto som trávila u starej mamy na malej dedine. Bola som na základnej škole, keď tade jazdilo zmrzlinárske auto. Čiže asi vo veku rozprávačky.
Pamätám si aj to, že som babku vždy čakávala, keď išla do mliekarne, ktorá bola zároveň pekárňou, a vedľa stál Zmiešaný tovar. Samoobsluha na tú dedinu dorazila oveľa neskôr. Takmer všetky reálie z príbehu sú skutočné, len udalosti sú prispôsobené. Googlila som si FF, mala si pravdu, internet vyhadzuje rok príchodu na SVK okolo 1995. Takže predtým sme zrejme kupovali zmrzku v nejakom inom aute a mieša sa mi to s FF, budem to musieť zmeniť. Ešte raz vďaka :-)

SD9.5.2017
 

P.S. V mliekarni boli aj po ´89 neuveriteľné fronty. Vždy som stihla zlízať celý nanuk, kým babka nakúpila a ešte som si od nej pýtala na druhý :-)

Raniya8.5.2017
 

Jéj, pekne sme sa prestriedali. A neskutočne sa teším, že budem mať čo čítať, lebo vieš, že tvoje texty mám rada. Som veľmi zvedavá, či tento príbeh bude pre \"nástky\" alebo \"dsiatky\". :) Tajomstvá mám rada, názov zaujal. Teším sa na pokračko, dúfam, že nebudeme dlho čakať.

SD8.5.2017
 

Vieš, že keby nebolo teba, tak to sem nezavesím? Nakopla si ma s tým, čo si čítala o zabíjaní kreativity a perfekcionizme, takže ďakujem. Je omnoho ľahšie vidieť chyby v cudzích textoch a spolieham na teba, že budeš rovnako zádrapčivá, ako keď som ti vŕtala do DM. A tiež tipujem, že hviezdičky mám od teba, vďaka za dôveru, hoci ďalšie kapitoly budú pokojnejšie :-)

Raniya8.5.2017
 

Ak je požiadavka rýpať sa, rada vyhoviem. ;) Tiež sa pri tom učím. A naozaj som rada, že si pridala.
P.S. Ešte som nehviezdičkovala. ;)

SD9.5.2017
 

Ako inak sa dá niečo naučiť, než analyzovaním? (Či už niečoho vlastného alebo cudzieho.)Takže konštruktívna kritika vždy padne vhod, inak by asi nemalo zmysel to sem pridávať. Je to totiž žáner, ktorý som ešte neskúšala :-) A nie, nie je to pre \"nástky\" :-)

Mária Blšáková8.5.2017
 

Veľmi ma teší, že sa tu objavilo od teba niečo nové, čo môžem sledovať úplne od začiatku a nenaskakujem do rozbehnutého vlaku. Som veľmi zvedavá, ako sa toto vyvinie. Mňa si zaujala. Držím palce.

SD8.5.2017
 

Dlho som nepísala, chýbalo mi to a už som potrebovala \"žiť\" v nejakom príbehu. Ďakujem, že si sa pristavila a zanechala prvý komentár, to vždy poteší :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Silvia D.

Obalka velka.JPG
O mne

V mojich textoch nájdete o mne všetko :-)
lesana.dexter@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: