IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tajomstvá tých druhých (Silvia D.)8.5.2017
 

4
 počet hodnotení: 9
prečítané 379, Komentáre 47

 
Tajomstvá tých druhých (1.)
Traja ľudia dokážu udržať tajomstvo, ak sú dvaja z nich mŕtvi.
― Benjamin Franklin
---
Prológ
Ľudia, ktorí prežili traumatickú udalosť, často tvrdia, že si z toho dňa pamätajú každý detail. Maličkosti, ako pesničku, ktorá im hrala pri raňajkách v rádiu, alebo nálepku na nárazníku auta, ktoré zrazilo ich dieťa.
Hoci som sa na to miesto vrátila mnohokrát – v mysli, aj doslova – nespomínam si, čo som mala vtedy oblečené, ani na Lenkin účes. Netuším, či bola obloha jasná alebo sa po nej prevaľovali drobné oblaky, ktorým otec vravieval boží trus. Zato aj po takmer tridsiatich rokoch sa mi vybavuje prenikavá zvučka zmrzlinárskej dodávky Family Frost a chuť vanilkového nanuku rozpúšťajúceho sa na jazyku.
Sedeli sme s Lenkou pri zákrute na múriku vedľa pomníka obetí Druhej svetovej vojny a čakali na jej mamu, kým v mliekarni vystojí rad. Z výčapu na druhej strane cesty vyšli Lukáš Špindl a Zdenko Drotár. V rukách niesli sklené fľaše so žltou limonádou. Zastali na chodníku a poobzerali sa, kde by sa mohli zložiť. Nechcelo sa im chodiť...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Ella Lenart1.7.2017
 

Ahoj Silvi,
Prečítala som všetky do 11-tky a netrpezlivo čakám na 12-tku, čím som povedala všetko, čo by som mohla rozpísať, týkajúce sa deja. Je úžasne ako si každý autor vytvorí svoj vlastný štýl písania a podľa toho je rozoznateľný. Nech ťa tieto slová nesklamú, ak sa snažíš ísť inak než v predchádzajúcich príbehoch, pretože tým chcem povedať, že aj keby tu bolo ďalších desať príbehov, čítala by som ich lebo u teba viem, že to,čo si my myslíme, že máme prečítane, tak nakoniec nás aj tak prekvapíš. Milujem Tvoje „sherlock-holmsove“ zapletené príbehy s reálnym zasadením do nášho prostredia a veľmi vyzdvihujem, že tentokrát si ulahodila duši nám „dospelým“. Tvoj dialóg manželov, kedy on nepočúva, čo mu vraví ...bavila som sa na ňom ešte dva dni. Skvelé.
Nuž ale ak dovolíš, pár pripomienok mám. Prvé kapitoly sa mi zdali také strohé. Krátke vety boli veľmi krátke. Každý príbeh má niekoľko „vrcholov“ a autor sa podľa mňa teší, keď ich zdola pre čitateľa, no mne sa to zdalo rýchle. Príklad: Odvrátim zrak. Mala by som ísť domov a zohriať obed. V kúpeľni ma čaká hromada bielizne a zišlo by sa povysávať. Samko si pošúcha tvár. Ponáhľaš sa, síce postava sa ponáhľa, ale ty nemusíš s ňou. Je pár takýchto momentov, ktoré si žiadajú precítenie. Rovnako dobré, ako si opísala jej ukrytie za fúrik 😊 Myslím, že keď si to budeš opravovať na vydanie, tak to tam nájdeš. Hlavne sa neponáhľaj. Omáčky ani zápražky nie sú nutné, to tu už niekto písal, ale bez nich deju chýbajú emócie a ja som hrozná. Ja ich chcem. Ozvem sa určite a tentokrát už sledujem pravidelne.

SD4.7.2017
 

Ahoj, Ella :-) Dlho som ťa na MT nevidela, kde sa túlaš? :-)
Ďakujem, že si si našla čas, hoci máš toho iste veľa.
Určite ma tvoje slová nesklamali. Nesnažím sa vytvoriť iný štýl, len iný príbeh, pretože rozprávačom som stále ja, takže používam stále jazyk mne blízky. Som rada, že ťa nenudil, a tiež dúfam, že naozaj nebude predvídateľný a ošúchaný.
Čo sa týka strohosti - zatiaľ príbehom žijem, vŕtam sa v ňom, takže nie som objektívna, neviem to posúdiť, lebo ho nevidím z inej perspektívy. Raz ho odložím a možno ho naozaj niekedy budem opravovať (hoci o tom dosť pochybujem - nie je to klasický romantický príbeh, takže by si len veľmi ťažko hľadal cieľovú skupinu, ani ho nepíšem na vydanie, ale pre vlastnú psychohygienu), tak dúfam, že potom doplním chýbajúce emócie. Hoci podľa toho, čo bude nasledovať, sa domnievam, že emócií všelijakého druhu si ešte užiješ:-)

Mária Blšáková25.6.2017
 

11.
Akosi sa mi stále zdá, že otlak by mal nahradiť pľuzgier, ale možno sa mýlim.
... že mama si - že si mama
... že ráno sa budem môcť vyspať - že sa ráno budem...
Lukáš obráti - sa
Nevieš si predstaviť, ako som Hane rozumela. Veru, je toľko neviditeľných vecí, ktoré manželky a matky robia. Často sa dostaví pocit krivdy i nespokojnosti z vedomia, že sa stávajú vo vzťahu priesvitné a samozrejmé ako vzduch.
Výborná kapitola.

SD4.7.2017
 

Dlho som nebola na MT, akosi sa mi toho nazbieralo priveľa, tak odpisujem trochu neskoro. Ďakujem za pripomienky, mám trochu neprirodzený slovosled v niektorých vetách, používam ich tak v hovorovej reči, a nedokážem sa toho zlozvyku zbaviť.
Otlak som pozerala, prehrabala som v lekárni náplaste a sú na otlaky, tak to asi zjednotím na otlak :-)
Ešte raz vďaka :-)

Mária Blšáková22.6.2017
 

Súhlasím s Raniyou. Myslím, že keby si opísala škrabanie zemiakov, či čistenie záchodu, aj to by zvládla tak, že by som hltala každé slovo. Nejdeš po povrchu, ale ani siahodlho nerozmazávaš a nezabúdaš na detaily, ako trebárs tá petržlenová vňať. Rozosmiala ma tá cezplotová etiketa :)

SD24.6.2017
 

Práve som odpísala Raniyi, že premýšľam nad tým, či opisov nie je priveľa a nemala by som ich okresať a zrýchliť dej. Detaily sú občas fajn, ale nemaľujem Sixtínsku kaplnku, takže možno by bolo lepšie pridať viac akcie.

Raniya21.6.2017
 

Aj mna by zaujimalo, co sa udialo, ze si Lukas nevzal Lenku. Opisujes to tak zivo, ze mi je normalne luto, ze sa fakt nevzali. Neviem preco, ale povedala by som, ze hadka, ktoru si vypoculi v sope so Samkom, nie je len tak. Ale mozno som celkom vedla ako ta jedla. :) Celkovo sa mi pacili opisy zahrady a dvora so sopou, v tomto pribehu sa mi zdaju veci opisovane este zivsie ako v tvojich predoslych. Pre mna (asi aj pre teba :D ) plus.

SD24.6.2017
 

Hádka tam nie je samoúčelne, súvisí s dejom. Snažím sa dávať si pozor, filtrovať všetko tak, aby to v texte malo nejakú funkciu. Takýto žáner som ešte nepísala, tak sa pomaličky učím :-) Občas premýšľam, či tam nie je priveľa opisov a nebrzdia dej :-(

Raniya24.6.2017
 

Ja opisy, najma ak ich je privela a prilis dopodrobna, preskakujem. Ani ich velmi nepouzivam. Ale u teba skor dotvaraju atmosferu a zatial som ziadny nepreskocila, takze za mna ich je zatial akurat. Keby nie, ozvem sa. :)

Raniya11.6.2017
 

Zdvihla som ti hodnotenie, jéj. :) Už sa mi patrilo aj zahviezdičkovať.
Dobre sa mi čítalo, zasa nič neviem. :D
Tam, kde spomínala scénu z minulosti, s Vinckom, by sa mi žiadalo to nejako odlíšiť (mne osobne). Možno kurzívou? Len taký nápad, lebo to na mňa pôsobilo trošku rušivo pomedzi ich rozhovor.
No a aspoň vieme, prečo asi Tomáš nechcel zostať so Samkom. Tiež jedného poznám, neviem, ako na tom bol v detstve, ale je už dospelý a celkom šikovný, iba podla krívania a ťahania nohy za sebou sa dá zistiť, čo mu asi je. Dúfam, že aj Samko bude v budúcnosti úspešný. :) Je fakt zlatý. Jej vyznanie, že nikoho tak nemilovala, mi vyčarilo úsmev na tvári. :)
Želám príjemnú nedeľu.

SD11.6.2017
 

Ešte je trochu skoro, takže zatiaľ iba \"nadhadzujem udice\", všetko sa dozvieš až na konci :-)
Lámala som si hlavu nad tým, či to odlíšiť kurzívou alebo nie, keďže je tam aj uvádzacia veta, ktorá patrí do prítomnosti. Nesedelo mi to ani tak, ani tak. Takže musím viac pouvažovať a asi zrušiť uvádzaciu vetu.
Čo sa týka Tomáša, to nie je dôvod, prečo s ním nechcel zostať, ale aj k tomu sa dostaneme neskôr.
Vďaka za hviezdičky. Snáď je to aspoň trochu zaujímavé a čítave.

Mária Blšáková11.6.2017
 

Choď otvoriť, kým pobudí - kým nepobudí
Nikdy nezabudnem na to - bez tohoto nato sa zaobídeš
... je viac než nepravdepodobné, že niekedy uvidí vnuka. Toto znie dosť krkolomne. A pravdepodobne vnuka nikdy neuvidí.
... aj tak ho u nás nemá kto - u nás je tam zbytočné
...prekvapím sa. - Nejako mi to nesedí. Možno by bolo lepšie - pýtam sa prekvapene.
Nikdy som nemilovala nikoho - Nikdy som nikoho nemilovala tak veľmi
Na to, že má Samko DMO je veľmi šikovný, ale možno som stretla len ťažšie prípady.
Silvia, tvoja kapitola mi poslúžila ako sviatočné raňajky.

SD11.6.2017
 

Vďaka, že si si našla čas popri raňajkách na opravy, veľmi mi to pomáha.
Ako predloha pre Samkovu diagnózu mi poslúžila susedina dcéra. Hoci má DMO, je veľmi šikovná, dokonca má za sebou vysokú školu. Zato jej mamu stálo nemálo úsilia vypiplať ju na takú úroveň, na akej je.

Mária Blšáková11.6.2017
 

Práve, že som mala na raňajky len tvoju kapitolu, preto tá šero-slepota :) Radím a sama narobím v komente chyby. Ale verím, že si rozlúštila :)

SD11.6.2017
 

Neporobila si ziadne chyby, to skor ja,kedze teraz pisem uz len v noci a sotva skulim na monitor. Vsetko som rozlustila,vecer nahodim opravy. Este raz vdaka,ze si tomu dala prednost pred ranajkami:-)

Mária Blšáková5.6.2017
 

Rozpačito sa usmeje, uhne očami - asi by bolo lepšie áčko namiesto čiarky
to slovo - prešľap, mi tam akosi nesedí, ale neviem vymyslieť nič iné :)
... nohy vytiahnem - daj kolená. Lebo sa mi vybavili holene na jej očiach :)
Nemáme nič nové. - Inak nič nové.
To mínové pole poznám :)
... hneď zase - spoj to do jedného slova. Trebárs... a zasa, alebo a znova
... občas prišiel pomôcť. Aspoň pokosiť, alebo pomôcť - 2x pomôcť. Daj - Aspoň pokosiť, alebo porýľovať.
... hľadá si zámienky - bez si
Mrzí ma to, pretože je to - zbavíš sa dvoch totáčov po sebe, keď dáš, že na zoznam svojich vín, pripisuje ďalšiu. (či to znie, ako chlast?!
Silvia, Fakt by som sa už opakovala, keby že znova vravím o autentickosti, ale prisámvačku, ešte i ten tlak na mechúr som cítila. Teším sa na ďalšiu kapitolu.

SD5.6.2017
 

Snazila som sa opravit, preslap som vymenila, snad je to lepsie. Vdaka za pozorne citanie a rady, clovek vo svojich textoch nikdy nevychyta chyby tak, ako cudzi:-)

Raniya5.6.2017
 

Uznávam poukázanie na sčervenený krk, hoci verbálna reakcia bola akože v pohode. Znovu oživujúci detail. :) Ale potom som prešla o dva riadky nižšie a skoro mi vypadli oči. Na chvíľu som sa zamyslela, či náhodou už vtedy nebola na obzore Radka, ale to asi nie. Neviem, k Hane mi to akosi nejde, že by to sestre spravila, hoci človek nikdy nevie pri tebe. :D

Najviac to ma hnevalo v dni - najviac ma to hnevalo v dni...

Keď vravela, že kvôli tej troche ovocia, ktorú by ona s Tomášom jedla, sa nemusia hrdlačiť na strome, predstavila som si, ako sa to aj u nás niekoľkokrát preberalo, hoci trochu z inej strany, ale že raz oceníme, keď budeme mať domáce a veru, mamy nebývajú ďaleko od pravdy. :) Ale Hana jednoducho nechce, čo si budeme nahovárať, hoci aj ona možno raz ocení domáce plodiny, najmä ak by musela šetriť každý cent. Toľko moje zamýšľanie sa. :D :D
No ale tento príbeh tuším ukončuješ najnapínavejšie zo všetkých tvojich, ide ma poraziť, keď vždy na koniec pichneš nejakú super vetičku a sekneš to.

SD5.6.2017
 

Nuž, volá sa to Tajomstvá tých druhých, pretože každý má nejaké - Hana, priatelia, rodičia, susedia... tak sa snažím, aby to bolo aspoň trochu napínavé a ... tajomné.
K Mirovi... Niekedy ľudí prezradia práve veci, ktoré nedokážu ovplyvniť, ako červenanie. K Hane a Radkinmu manželovi sa ešte vrátim, teraz určite neprezradím :-)
Ďakujem za vychytanie toho slovosledu. Na rozdiel od predchádzajúcich diel píšem toto v noci, takže mi viac vecí uniká.
O Hane sa ešte toho dozvieme viac, prečo odišla, za akých okolností, o hádke rodičov, aj o Samkovi.

Raniya4.6.2017
 

4.kapitola
Nestíham, ale pomaly dobieham, tak aspoň takto v skratke. Nebolo nič, čo by ma príliš vyrušilo, alebo by som si vravela, že nieee, toto byť nemôže... takže k 4.kapči: zaujímalo by ma, aké vzťahy mali medzi sebou Lenka, Lukáš a hl.hrdinka, lebo ten koniec mal zvláštnu príchuť. Rozmýšľam, či niekoho nezabili, nezmrzačili, teda skôr Lukáš, keď išlo o Lenku :D

5.kapitola
...aby sa prestal baviť s mojimi kozami :D
Kto je ten Vincek? A prečo si zaslúži všetky pivá sveta? To by ma fakt zaujímalo.

6.kapitola
megera - joj, také blízke slovo, doteraz som ho u nikoho v okolí nepočula, teším sa, že som zasa raz u teba našla niečo známe
A zas ten koniec, toto nerob, potom stále podvedome očakávam aspoň nejakú lovestory :P
Inak, smutné, ale dobre vystihnuté pocity krivdy, pri porovnávaní sa so sestrou, nie je to ničím neobvyklým

7.kapitola
páčila sa mi atmosféra, ktorú si vystihla, teda mala som dojem, že som tam spolu s ňou, uprostred noci, je mi teplo, až si potrebujem odhrnúť závesy a vykúkam z okna. Koncom si ma zasa raz navnadila aj rozhorčila, lebo stále neviem, o čo ide a rada by som.
SD4.6.2017
 

Som rada, že aj napriek vyťaženosti si sem nakukla a ozvala sa. Všetko bude vysvetlené, aj vzťahy, aj čo sa v tú noc stalo, aj Vincek, a vlastne aj lovestory bude :-)Ešte raz vďaka za prečítanie a komentár.

Mária Blšáková1.6.2017
 

Čakala som, že zabliká a dočkala som sa šoku v podobe kameňa. Budem netrpezlivo čakať, čo sa z toho vykľube.

SD3.6.2017
 

Na vysvetlenie si ešte pár kapitol treba počkať :-) Snáď to bude stáť zato :-)

Mária Blšáková27.5.2017
 

Vincek nemá chybu. Šak čo sa bude dorábať :)
Staré prasa... - akosi sa mi k opovrhnutiu žiada vymeniť tie dve slová.
... predavačka. Obráti - predavačka a obráti
Razí to tu pivom... - Pamätám si smrad v našej dedinskej krčme, kam sme si chodili kupovať nanuky. Najviac tam bolo cítiť moč. :)
... kúsok do vlasov - ten kúsok by som vyhodila
Možno je to hlúposť, ale máš tam, že na bosých pätách sa tvoria otlaky a v závere že jej praskol pľuzgier. Otlak sa tvorí dlhšie ako pľuzgier. Nebolo by lepšie zjednotiť to.
A už len jedno. Čašníčku by som vymenila za krčmárku.
Silvia, dnes som bola vďaka tebe na vidieku a dokonca i v krčme. Vieš perfektne opísať atmosféru, aby ti čitateľ rozumel.

SD27.5.2017
 

Každá dedina má svojho Vincka. Väčšinou ho odsudzujú, málokto z mladších však vie alebo sa zaujíma o to, čo ho k tomu doviedlo.
My sme nemali krčmu s močovým zápachom, záchody boli o pár metrov ďalej na chodbe. Zato zvetrané pivo smrdelo až von :-)
Premýšľala som nad tým kúskom. Nechala som ho tam zámerne, aby bolo jasné, že Lenka si trúfne, ale iba kúsok, nech to zas nie je priveľmi nápadné. Pokúsim sa to nejako vložiť do textu, aby bolo jasné.
Otlak a pľuzgier... hľadala som synonymá, nebola som si istá. Tieto dve boli rovnako opísané, zo skupiny sa vymykal mozoľ, tak som tie dve použila. Často sa mi stáva, že pri písaní sa zaseknem a to, čo bežne doma používame, musím overovať. Človeku až potom zíde na um, koľko vecí ešte nevie :-(
Uvažovala som aj nad krčmárkou, neviem prečo sa mi to tam nehodilo. Nikdy sme ženskej vo výčape nehovorili krčmárka, ale možno sa to tam viac hodí. Večer porobím úpravy. Ďakujem, že si tomu venovala čas, vážim si každú pomoc.

Zana22.5.2017
 

Ahoj Silvia, čítam ďalej, pribúda postáv a začínajú sa pekne črtať vzťahy medzi nimi. Možno by som mala len jedinú pripomienku - v nejakej prúručke som kedysi vyčítala, že mená hlavných postáv by mali byť veľmi odlišné, aby sa v nich čitateľ lepšie orientoval. Tebe hneď tri postavy - Lenka, Lukáš, Laco začínajú na \"L\". Je to začiatok, postáv pribúda a veru by sa mi pamätali ľahšie, keby nielen zneli, ale aj \"vyzerali v texte\" inak. Tak len zváž do budúcna ;))

SD24.5.2017
 

Ďakujem za výbornú pripomienku. Už si mi to raz pripomínala pri inom diele a ja som zase zabudla (mne sa totiž lepšie pamätajú podobne znejúce veci, pretože tak mám pocit, že patria k sebe:-( Moja chyba. Ale určite budú odlíšené správaním a rečou, tak snáď sa čitateľ nezamotá. Ešte raz vďaka.

Mária Blšáková20.5.2017
 

2.
... skontrolujem - dala by som bez s, lebo to zaváňa budúcim časom, že neskôr skontroluje.
Pred Studená a vlhká by som dala - Je
... na odrážadlách. Neviem, či by som nedala bežnejší výraz. Trebárs na kolobežkách. Och, jasné, na kolobežke by sa ťažko lízala zmrzlina :) Odrážadlo som musela googliť. Bicykel bez pedálov.
Odvrátim zrak - My sme sa o tom už rozprávali. Asi by bolo lepšie dať - odvraciam zrak, ale možno je to len môj pocit. (aj pri iných slovesách)
Tá kapela v hlave je super.
... a nevedela som ich sama vyriešiť - tu sa to obíde bez som. Máš predtým.
Išla som si prvý raz sadnúť do kostola dobrovoľne - Šla som prvý raz dobrovoľne do kostola. (Len návrh)
Neodpovedal mi - aj my by sa dalo oželieť.
3.
... rozpačito na seba - tam by som dala sa
... stúpal dym a ktorý - asi sa ti tam zatúlalo áčko
... s futbalovými kopačkami - kopačky by stačili
Je opálený, s tmavými vlasmi. Táto veta je čudná. Mohla by si ešte trochu pošpekulovať. Trebárs: Okolo prebehne mladý tmavovlasý chlapec s kopačkami v jednej a loptou v druhej ruke. Je opálený.
Na verande odloží tenisky. - Ak sú to tie, čo držal v rukách, boli to kopačky. Ak tie, čo má na nohách, tak nech ich najprv vyzuje a potom odloží, ale bosí sa s ňou rozpráva? Možno by bolo lepšie, keby odložil tie kopačky.
To krematórium nemá chybu :)
... fakt nestihli, mami. To mami by som tam nedávala
... cikapuzy - nebolo by lepšie cikpauzy?
4.
Neznáša zmeny... Neznášam pohľad...Jedno zameň za trebárs - Nemá rada zmeny
Samko znudene - Daj, že syn, alebo potomok, lebo v dalšej vete je Samko
Aj mne sa protiví hádzať hlinu na rakvu. Divný zvyk.

Fíha, vážne som zvedavá, čo sa v minulosti odohralo. Veľmi sa teším, že si späť s týmto dielkom. Moje malé pripomienky ber s rezervou :) Pekný deň.


SD20.5.2017
 

Majka, nesmierne si vážim, že si si našla čas a takto detailne povypichovala chyby. Nech to čítam po sebe, koľko chcem, nikdy ich nevychytám všetky (najmä také hlúpe ako preklepy:-(, ale najmä niektoré veci, ktoré sa mne zdajú v poriadku, môžu vyznieť prekombinovane (ako s tými kopačkami). preriedila som, prepísala, prevzdušnila, vyhodila. Ďakujem ešte raz, ocením vždy každú pomoc.

Zana16.5.2017
 

Silvia, čítam a páči sa mi... nahodila sa ďalšie \"udice\" :) Inak moje myšlienky idú presne takým smerom ako Ranyie, ale už si jej na ne odpovedala, tak viem.

Raniya15.5.2017
 

No, môj komentár nebude znieť asi tak objektívne, ako by si chcela, ale ja by som si najradšej prečítala všetko, lebo som strašne zvedavá a dosť nervózna z toho, že mám stále len jednu časť. A strašne ma rozčuľuje jej vzťah s Tomášom, viem, že si písala, že tam ani nepôjde o to, ale v poslednej dobe som na toto nejaká citlivá a keď to čítam, že po 10 rokoch sa obchádzajú ako cudzinci a nevie ani, čo so svojím synom, tak mám nervy. Takže môj predpoklad, že nosič truhly je jej veľká láska, ale z neznámych dôvodov sa rozhodla pre Tomáša, čo si asi veľmi nepomohla. No a so Samkom to bude mať dosť pestré na tejto návšteve. Dobre, toľko k mojim myšlienkovým pochodom. Dúfam, že na pokračovanie čakať dlho nebudeme.

SD15.5.2017
 

Ďakujem za tvoju netrpezlivosť, pretože mi to dovoľuje myslieť si, že je to aspoň trochu napínavé a zaujímavé :-)
Občas manželstvá stagnujú. Nejde o to, že by sa ľudia nemilovali, len sú unavení a nezažívajú nič, o čom by bolo hodné hovoriť. Najmä, ak majú malé dieťa, ktoré dokáže potrápiť. A ani tak nejde o to, že by to Tomáš so Samkom nevedel, len... Ale to nechcem prezrádzať, lebo je v tom kus pointy.
A asi ťa sklamem, nosič truhly nie je žiaden princ na bielom koni, nikdy sa nemusela rozhodovať medzi ním a manželom. Je to len človek, s ktorým ju spájajú spomienky a jedna dosť ťaživá informácia.

R.15.5.2017
 

To, co si napisala pokojne moze byt, ale zosumarizovane to znie lepsie. V texte na mna posobi riadne frustrovane a opis jej vztahu akoby spolu boli cely kopec rokov alebo sa nahodne stretli a dali dokopy. No co uz, tak nebude princ. Este moze nebyt Samko jeho syn. Ale je mi jasne, ze po troch kapitolach je akakolvek teoria takmer nemozna, takze si pockam.

SD16.5.2017
 

Nie, Samko je Tomasov syn, nic take za tym nehladaj:-) Skor pojde o to, co sa na malej dedine udialo, ako to vsetkych ovplyvnilo a aj ked to bude spociatku vyzerat na nejaky ten trojuholnik, nebude to celkom tak, ako postupne vyplynie z textu. Je to mala dedinka, ludia su uzko prepojeni, poznaju sa a vselico o sebe vedia, zavidia si, obcas kryju jeden druheho, aby sa neprezradilo nic o nich samych... Naozaj som tentoraz nesla do romantiky, hoci prvky to v sebe bude mat. A budem vdacna za vsetky pripomienky:-)

Raniya13.5.2017
 

Zaujímavá kapitola. Aj smutná, nevšímavosť a ochladenie medzi manželmi je po rokoch častejšie, ako by človek čakal, hoci títo dvaja by ešte stále mohli byť v plnom rozpuku. A Samko je zlatý, keď si pýtal zmrzlinku, až mi srdce stislo. Dajako som zmäkla na deti. :D Celá tá scéna sa mi páčila, pôsobila na mňa ľudsky, veta \"to by som si teda pomohla\" ma strašne pobavila, lebo mi je neskutočne blízka. :)
No a koniec je veľmi napínavý, som zvedavá, čo sa tam udialo, ako jej zachránil život a o čo pôjde. Aj keď tieto citové vydierania a manipulácie nie sú pekné... Dúfam, že nás dlho naťahovať nebudeš.

SD14.5.2017
 

Ďakujem, že si sa vrátila :-)
Tu ani tak nepôjde o nevšímavosť alebo ochladenie ako také, problém je v čomsi inom, snáď to po čase bude z texty jasné.
No a citové manipulácie? V rodinách sa vyskytujú častejšie, ako by sa mohlo zdať :-D

Max (Silver)13.5.2017
 

Ahoj Silvia,
Vybojujem si tu miestečko aj ja. Musím, lebo tu komentujú MT autorky, a ja som len čitateľ. Neviem sa tak bezprostredne a kvalifikovane vyjadrovať. Som tu na to krátko , Tvoju tvorbu nepoznám. Každý píšuci musí mať odvahu, ako rímsky gladiátor. Toto som si už uvedomil. Silvia, Ty máš zrejme veľa víťazných bitiek za sebou. (To bol kompliment) Ale k veci!
Krásny prológ, iskriaca prvá kapitola. Žeriem takéto texty.(Som chlap, takže \"To je ono!) Hviezdy môžem dať len raz, ale ak sa to poriadne rozbehne, čo považujem za samozrejmosť, tak odo mňa iste 5*! Tu nemám čo vymyslieť, tu je život! Nech sa darí

SD14.5.2017
 

Ahoj, Max (Silver) :-)
Nemusíš bojovať o miestečko, autora poteší každý komentár, či už od iného autora alebo čitateľa.
Máš pravdu, že si vyžadovalo odvahu pridať sem text a ísť s kožou na trh, tak uvidíme, ako to dopadne. Ďakujem, že si sa pristavil, prečítal a našiel si čas aj na napísanie komentára :-)

Zana9.5.2017
 

Ahoj Silvia, veľmi sa teším, že si sa vrátila s textami aj ty. A teda prológ, ako sa patrí - napätie od začiatku až do konca. Jediná, vec, nad ktorou som sa pozastavila a bola nútená aj googliť, lebo mi to nesedelo, je spojenie Family Frost-pred 30rokmi-mliekareň. Nesedí to, FF prišla na Slovensku až niekedy po r.95, takže niečo cez 20 rokov, a v tom čase už \"mliekarne\" ako také (a fronty v nich) neexistovali. Over, uvidíš ;) Teším sa na tvoju tvorbu a budem čítať ďalej.

SD9.5.2017
 

Ahoj, Zana. Ďakujem, že si sa pristavila, máš vždy trefné poznámky, ktoré budem potrebovať. Nad FF som sa vôbec nepozastavila, dokonca ani v súvislosti s mliekarňou. Každé leto som trávila u starej mamy na malej dedine. Bola som na základnej škole, keď tade jazdilo zmrzlinárske auto. Čiže asi vo veku rozprávačky.
Pamätám si aj to, že som babku vždy čakávala, keď išla do mliekarne, ktorá bola zároveň pekárňou, a vedľa stál Zmiešaný tovar. Samoobsluha na tú dedinu dorazila oveľa neskôr. Takmer všetky reálie z príbehu sú skutočné, len udalosti sú prispôsobené. Googlila som si FF, mala si pravdu, internet vyhadzuje rok príchodu na SVK okolo 1995. Takže predtým sme zrejme kupovali zmrzku v nejakom inom aute a mieša sa mi to s FF, budem to musieť zmeniť. Ešte raz vďaka :-)

SD9.5.2017
 

P.S. V mliekarni boli aj po ´89 neuveriteľné fronty. Vždy som stihla zlízať celý nanuk, kým babka nakúpila a ešte som si od nej pýtala na druhý :-)

Raniya8.5.2017
 

Jéj, pekne sme sa prestriedali. A neskutočne sa teším, že budem mať čo čítať, lebo vieš, že tvoje texty mám rada. Som veľmi zvedavá, či tento príbeh bude pre \"nástky\" alebo \"dsiatky\". :) Tajomstvá mám rada, názov zaujal. Teším sa na pokračko, dúfam, že nebudeme dlho čakať.

SD8.5.2017
 

Vieš, že keby nebolo teba, tak to sem nezavesím? Nakopla si ma s tým, čo si čítala o zabíjaní kreativity a perfekcionizme, takže ďakujem. Je omnoho ľahšie vidieť chyby v cudzích textoch a spolieham na teba, že budeš rovnako zádrapčivá, ako keď som ti vŕtala do DM. A tiež tipujem, že hviezdičky mám od teba, vďaka za dôveru, hoci ďalšie kapitoly budú pokojnejšie :-)

Raniya8.5.2017
 

Ak je požiadavka rýpať sa, rada vyhoviem. ;) Tiež sa pri tom učím. A naozaj som rada, že si pridala.
P.S. Ešte som nehviezdičkovala. ;)

SD9.5.2017
 

Ako inak sa dá niečo naučiť, než analyzovaním? (Či už niečoho vlastného alebo cudzieho.)Takže konštruktívna kritika vždy padne vhod, inak by asi nemalo zmysel to sem pridávať. Je to totiž žáner, ktorý som ešte neskúšala :-) A nie, nie je to pre \"nástky\" :-)

Mária Blšáková8.5.2017
 

Veľmi ma teší, že sa tu objavilo od teba niečo nové, čo môžem sledovať úplne od začiatku a nenaskakujem do rozbehnutého vlaku. Som veľmi zvedavá, ako sa toto vyvinie. Mňa si zaujala. Držím palce.

SD8.5.2017
 

Dlho som nepísala, chýbalo mi to a už som potrebovala \"žiť\" v nejakom príbehu. Ďakujem, že si sa pristavila a zanechala prvý komentár, to vždy poteší :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Silvia D.

Obalka velka.JPG
O mne

V mojich textoch nájdete o mne všetko :-)
lesana.dexter@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: