IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tanec duší (RavenHeart)11.4.2012
 

2
 počet hodnotení: 7
prečítané 313, Komentáre 4

 

Spriaznené duše
 
Stáli sme tam v tmavej noci
priitúleny ku sebe.
Obaja v jej silnej moci
naše oči zavrené.
 
Cítili sme ako hlasne
srdcia naše divo bijú.
Obom nám už bolo jasné
že ich nkdy nezabijú.
 
Naša láska bude väčná
nebude mať hranice
ako vesmír nekonečná
ako prsteň kružnice.
 
Naše duše tancujúce
ako z tela jedného
dlhé kroky s...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Richard Miške12.4.2012
 

Viazaný verš v sebe skrýva úskalia i výhody. Neviem, čo máš z tejto problematiky naštudované, ale kvalita tvojich rýmov je naozaj rôznorodá. Od banálneho gramatického rýmu (mojim/tvojim, ukážem/dokážem, tieň/deň...), lacného predvídateľného rýmu (daždi/navždy,...), ošúchaného (opotrebovaného) rýmu (svet/kvet,...), až k rýmu, ktorý obstojí (slová/nová). Bohužiaľ menej hodnotný rým výrazne prevláda.

Ešte by som dodal pár slov od Igora Hochela z jednej recenzie, keďže ja by som to lepšie nenapísal (In. RAK 3/2012) „Najväčším úskalím, v ktorom často uviaznu aj autori, ktorí techniku ovládajú, je, že slová sa objavia na konci verša len kvôli rýmu, lexémy teda nemajú hlbšie prepojenie so sémantikou básne.“

V tvojom prípade príkladom až násilného do oči bijúceho prispôsobenia syntaxu rýmu sú verše:
V náruči nám zlaté ruže rástli kedysi
v nej mocný pocit bezpečia spolu sme našli si

Gramatické chyby:
prví krát - to si snáď robíš srandu, správne prvýkrát
rakvi - rakvy

Keď prejdeme od formálnej stránke k tomu „čo chcel autor povedať“, tak lyrický subjekt je topený vo veľkých slovách a nedávaš čitateľovi veľa možností na pozastavenie, zamyslenie sa.

Nemám chuť sa podrobne rozpisovať, keďže som to tu robil pod inými textami už nespočetne veľakrát.

Vpravo na stránke je sekcia Užitočné linky - Knihy o písaní, myslím, že je jasné, ktorú máš do ruky chytiť ako prvú, je v nej všetko vysvetlené veľmi jednoduchou a prijateľnou formou (aj to, čo som tu dnes písal).

Richard

RavenHeart12.4.2012
 

Nemám naštudovanú literatúru o tom ako písať či neakým spôsobom komponovať básne skôr píšem básne podľa srdca než podľa poučky. Básničky beriem ako formu oddychu ako pre mňa tak aj pre čitateľa pre to sú jednoduché. Myslím že mnoho čitateľov sa musí zamýšľať nad mnohými vecami čo ich cez deň stretnú tak prečo robiť z niečoho čo má byť pohladenie pre dušu prácu pre mozog. To čo autor myslel to žiadny čitateľ nikdy nemôže vedieť pokiaľ mu to autor sám neprezradí alebo nemá podobné zmýšľanie ako autor, každý si v tom nájde niečo svoje niekoho to osloví a zamyslí sa nad tím iný nie to ovplivniť nemôžem. Tak ako som povedal beriem básne ako relax či už tvorbu alebo čítanie a tak tiež chcem aby to tak brali aj čitatelia. Možno aj za takím pre teba možno nepodstatným a chabím dielom sa skrýva pre autora príbeh na ktorý nikdy nezabudne;) Napriek tomu ďakujem za tvoju reakciu a vížim si ju.

Richard Miške13.4.2012
 

Venoval som tvojmu dielu čas kvôli tvojej poznámke v profile, vydedukoval som z neho, že máš záujem na sebe pracovať.

Báseň môže byť súčasne kvalitná aj \"jednoduchá\", ako si napísal. Tieto dva pojmy sa nevylučujú, ja nevravím, že musíš používať ťažko dešifrovateľné metafory a experimentovať. Sila poézie je často v jej schopnosti vyjadriť veľkú/silnú udalosť výstižne minimom slov, často to môžu byť veľmi jednoduché slová. To sa v tvojej tvorbe však nedeje. Nechcem ťa od ničoho odradiť. Konečné rozhodnutie je len na tebe a mám pocit, že už si si aj vybral.

RavenHeart13.4.2012
 

Ako som povedal vážim si to. Nešiel som ti oponovať len som chcel vyjadriť svoj uhol pohľadu a jasné že som si niečo z tvojej reakcie aj zobral.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

RavenHeart

O mne

Rád prvítam kritiku či rady k mojej tvorbe. Som otvorený voči názorom ostatných tak len smelo do mňa. :D

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: