IKARIKAR http://www.ikar.sk

Ticho kyvadlových hodín (Broodeye)28.9.2018
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 31, Komentáre 2

 
Ticho kyvadlových hodín
1.
Do pokojnej, bezoblačnej noci sa ozýval hrkotajúci zväzok kľúčov v rukách muža vysokého vzrastu oblečeného v obleku, s hodnotou väčšou ako je mesačná výplata priemerného človeka. Jeho blond vlasy strednej dĺžky sčesané do strany zakrývali fakt, že už nie je zrovna najmladší, ale zároveň nie je ešte vo veku v ktorom by ho začala trápiť kríza stredného veku. Jeho výrazne lícne kosti a hranatú tvár lemovalo niekoľko dnové strnisko a človek v jeho blízkosti by postrehol rinúci sa alkoholový opar.
Hoci bol pod obraz, problém s vylovením toho správneho kľúča od domu nemal. Nájsť ten správny kľúč bolo pre neho rovnako jednoduché a prirodzené ako pre niekoho spoznať, ktorý člen rodiny prišiel domov len podľa toho, ako otvára a zatvára dvere, alebo ako ide po schodoch, ktoré prepájajú poschodie a prízemie. So správnym kľúčom v ruke zvádzal úporný boj s trafením sa do zámku dverí. Po pár neúspešných pokusoch sa mu podarilo do zámku trafiť a odomknúť dvere od jeho domu.
Otvoril dvere, vošiel do predsiene a zatvoril za sebou.
Podľa toho ako otvoril a z...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Broodeye2.10.2018
 

Zdravím vás. Ďakujem za hodnotenie, aj keď bolo kritické. Som si istý, že máte bohaté skúsenosti na bohaté hodnotenie.

Balast tam bol, to je pravda. Hlavne som veľa používal privlastnovacie zámeno jeho. Poviedku som písal na jeden nádych a moc som to po sebe potom neopravoval.

Začiatok sa môže zdať pre vás nepodstatný a nezaújimavý, ale má súvislosť s dejom, k čomu sa vrátim o chvíľu.

Kapitolu v kurzíve ste preskočili a poviedku ste už potom do konca neprečítali. Myslím, že týmto vaše hodnotenie stráca na objektivite a stáva sa viac subjektívnejším. Navyše nešlo o celú kapitolu, ale o jednú časť kapitoly v kurzive. Poviedka sa odohráva v súčastnosti a išlo mi o rozobratie vnútorného sveta protagonistu. To čo ho viedlo k situácií v ktorej sa ocitol sa stalo v minulosti a časti textu, ktoré opisujú minulosť som dal do kurzivy. Uvedomujem si, že pre Vás môže byť do oči bijúce, ale v literatúre nájdem veľa príkladov toho ako autori prepnú z POV postavy v súčasnosti do minulosti a text je v kurzíve.

Vraciam sa k začiatku, ktorý Vás nezaujal. V podstate poviedka prepína zo súčasnosti do minulosti, ale udalosti v minulosti rovnako s opismi, ktoré tam nemuseli byť som použil len nato, aby som lepšie vykreslil vnútorný svet protagonistu. Bez toho všetkého by sa dala povedať poviedka zopár vetami. Podnapitý muž prišiel domov, kde sa po smrti dcéry, rozvode a výpovede z roboty, obesil.

Teraz sa Vám môže zdať, že mám nábeh na grafomana, ale keď som to písal tak som sa seba pýtal, že čo takého sa môže stať aby niekto spáchal samovraždu. Veľa ľudí volí únik pred svetom takýmto spôsobom. Ale zamyslel sa niekto nad tým čo ich k tomu viedlo?

Skrátka, poviedka bola vláčnejšia preto, aby som rozpracoval vnútorny svet protagonistu.

Alia S. 1.10.2018
 

Obyčajný mladý chalan, dovoľ pár pripomienok:

Čím menej balastu, tým lepšie. V tvojom prípade je to aj nadužívanie prídavných mien a privlastňovacích zámen. Máloktoré podstatné meno je samostatné.

Pre udržanie čitateľovej pozornosti je okrem škrtania balastu treba čím skôr prejsť k akcii, nie sa dokola motať okolo jedného, navyše nezaujímavého – pre dej snáď nie je podstatné rozoznanie, kto prišiel domov, ako vyberal kľúč a čo všetko iné nedôležité sme sa dozvedeli a pod. Je to len zdržovanie, na základe ktorého sa môže čitateľ domnievať, že autor vlastne nemá čo povedať. Vojsť dnu a zavrieť za sebou dvere stačí vtesnať do jednej priemerne dlhej vety, ty mu venuješ celé odseky.
Nevŕtaj sa v každom detaile.

Poskracuj vety, striedaj kratšie a dlhšími (nie dlhými!).


Keď som zbadala celú ďalšiu kapitolu v kurzíve, nečítala som. Kurzíva je na zvýraznenie slova, prípadne vety. Kazí oči, retarduje čítanie a svedčí o neznalosti používania šikmého písma.

Neopakuj slová v krátkom rozpätí: kľúč, dvere, člen rodina, otváranie – zatváranie...

Kostrbatosť, zložitosť – ak sa dá čokoľvek vyjadriť jednoduchšie, sprav tak. „Útulná predsieň potrebovala zoznámenie sa s metlou a mopom...a fľašky, medzi ktoré si vo vysokom štádiu opitosti ľahol a zaspal“ apod. Prepánajána, prečo takto prekombinovane?!

V texte je viac nedostatkov.

Ak budeš takto pokračovať, o spisovateľských kvalitách môžeš len snívať, zatiaľ tvoje dielo vykazuje typické črty grafomana.
Ver mi, málokto bude zvedavý dopracovať sa ku koncu, keď príbeh od začiatku odkazuje na nefunkčnosť, táranie.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Broodeye

O mne

Som obyčajný, mladý chalan čo doteraz ešte nikde nikdy neuverejnil nič z toho o čom chce písať a verí, že táto stránka bude pre neho adekvátnym hodnotením o jeho spisovateľských kvalitách

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: