IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tieň noci (Marek Moravčík)30.8.2015
 

2
 počet hodnotení: 3
prečítané 244, Komentáre 2

 
Tieň noci
V útlom hostinci, ktorý sa krčil uprostred malej dedinky sa zabávalo. Hurónsky smiech sa ozýval široko-ďaleko, ale keď do miestnosti vstúpila postava zababušená v čiernom plášti, všetko stíchlo.
 
„Tu si,“ do cesty jej vstúpil nízky starý muž, „už som sa bál, že neprídeš. Hádam si nemala ťažkosti...“
 
Postava zdvihla ruku a ukázala do rohu miestnosti. Tam si obaja sadli. Dedinčania si cudzinca ešte chvíľu prezerali a potom sa zábava opäť rozprúdila.
 
„Dúfam, že je všetko pripravené,“ ozvalo sa tlmene.
 
„Áno, všetko, všetko, kone sú v stajni a Andrej čaká pri južnej bráne na tvoje znamenie,“ odpovedal nervózne chlapík.
 
„Jakub, prosím vás, slúžili ste mojej rodine dlho a dobre, vždy ste nám boli oporou, čo vás trápi? Vari mi neveríte?“ cudzinec netrpezlivo klopkal prstami o stôl.
 
„Ale nie, to nikdy. Mária, ja som ti veril vždy, len... si si istá, že... no, že...“
 
„Dobre viete, že gróf sa tu zdrží len krátko, zajtra už bude na ceste do Prešporku.“
 
„Myslel som skôr niečo iné,“ oblizol si pery. „Čo ak by...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Andrej Hofer1.9.2015
 

Čauko, Marek... Písať historický román nie je vôbec ľahké a oceňujem, že si sa do toho pustil. Mám nesmierne rád romány odohrávajúce sa v akomkoľvek inom storočí, než v tom našom, takže som sa dostal aj k tebe. Bohužiaľ, tvoj román historicky vyznieva len trochu. Je to taký slabý odvar čaju z trikrát použitého vrecka. Má málo reálií, ktoré by čitateľa priamo vtiahli do atmosféry obdobia, chýba mu správny štýl vyjadrovania (kedy ŠĽACHTIČNÁ nejakému starcovi vyká a on jej tyká, čo by malo byť naopak a zrejme najlepším riešením by bolo, keby si vykali navzájom, jeden z úcty k vyššie spoločensky postavenej osobe, druhá z úcty k staršiemu...) alebo aspoň rok, kedy sa dej odohráva.
Zvláštne tiež pôsobí, že ten starec je šľachtičnej najvernejší sluha, ale šľachtičná pred ním vzdychá \"Predierame sa životom ako krysy, och, keby ste len vedeli, čo všetko sme museli robiť preto, aby sme prežili...\" Nuž, ak je to ich najvernejší služobník, azda by to aj vedieť mal...
Rovnako by som nepovedal, že by vojak strážiaci bránu uprostred noci pustil do mesta len tak hocikoho, bez toho, aby sa spýtal na meno. (Alebo ju strážnik spoznal napriek čiernemu plášťu a v tme?)
Ďalšou logickou nezrovnalosťou je, že tí strážnici netušia, kde majú kľúče, ale šľachtičná akoby zázrakom presne vie, kde si ich uložili a rovnakým zázrakom presne vie, kam má v grófovom paláci ísť, tiež disponuje neuveriteľnou silou, vie sa biť a tak podobne... na šľachtičnú je to akási superžena.
(A začiatok, kedy neznáma osoba v čiernom plášti vojde do krčmy a tá celá razom stíchne je sám o sebe už dosť veľké klišé.) Možno som len netrpezlivý čitateľ, no akosi mi ušlo, prečo ide za tým grófom, kto je starec, načo chce tú pečať... Textu tiež chýbajú opisy... okolie je len ťažko predstaviteľné a z postáv sa stávajú iba mená v texte, ktorým som neprikladal väčšiu podstatu, jednoducho sa objavili a ďalej zmizli. Pôsobí to viac ako scenár, než nejaké dielo...
Ale, aby som len nekritizoval, páči sa mi využitie nárečia, dodáva textu uveriteľnosť.
Každopádne prajem veľa šťastia v písaní. Snáď ti moje postrehy nejako pomôžu...

Marek Moravčík1.9.2015
 

Veľmi Vám ďakujem za kritiku s veľkým K. Vaše postrehy mi naozaj veľmi pomôžu, ďakujem, že ste si dali tú námahu prečítať to a možno Vám len tie chyby bili do očí... Každopádne Vám sľubujem, že sa nabudúce pokúsim vyvarovať týmto prehreškom a pokúsim sa zlepšiť.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Marek Moravčík

O mne

Venujem sa hlavne próze, konkrétnejšie témam z histórie, rôznym problémom mladých ľudí a ako inak aj fantasy.
Voľný čas trávim v zemi pri kvetinách, vo svete kybergigantov... Avšak najradšej zo všetkého milujem, keď prší a mám po ruke dajakú dobrú knihu.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: