IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tipy na písanie

Kurz tvorivého písania - Anagram (2.časť)
 

Pisanka_anagram_foto.jpgA pokračujeme - tentoraz anagramom...a ak sa vám zdá, že to stále akosi nemá súvislosť s písaním a tvorbou, mýlite sa. Veď čítajte... ... pokračovanie
 

Kurz tvorivého písania: Abeceda (1.časť)
 

Pisanka_01_abeceda1.jpgV prvej časti Písanky Daniela Heviera začneme od Adama...čiže od toho najzákladnejšieho, na čom stojí celý literárny svet: od abecedy. Poznáte to - Adam v škole nesedel, abecedu nevedel...a preto ani nikdy nenapísal svetovo uznávané dielo. ... pokračovanie
 

Kurz tvorivého písania (Úvod)
 

hevi.jpgČítate úvod do spoločného projektu spisovateľa Daniela Heviera, online kníhkupectva Martinus a literárneho projektu Mám talent, ktorý dáva šancu všetkým nádejným talentom-spisovateľom. D.Hevier píše už plných 40 rokov, patrí medzi najlepších slovenských... pokračovanie
 
Príspevky 61-63 z 63

Mnohí autori sa snažia zaujať nápadom. Niekedy úspešne, inokedy menej, a každý z nich má svoje metódy, postupy a tipy, ako písať zaujímavo a pútavo.

Na tomto mieste nájdete okrem tvorivej dielne D.Heviera aj inšpiráciu, ako píšu známi svetoví a ďalší slovenskí spisovatelia. Čo je podľa nich dôležité, na čo vždy myslieť a čoho sa vyvarovať. I keď jednoznačný recept, ako sa stať spisovateľom, neexistuje...


 

 

Vytvoriť nejaký príbeh, to je priam mystický proces. V prvom rade chcem zabávať ľudí. Keď píšem román, musím si byť istý, že každá veta bude chytľavá a príťažlivá... Keď napríklad zavediem čitateľa do operačnej sály, napíšem to tak reálne, aby sa čitateľ naozaj cítil, že sa tam nachádza. Opíšem prístroje, ktoré sú v sále, vzduch, atmosféru...
Robin Cook

 

Robím si najmä precízne výskumy. Čítam historické knihy, autobiografie. Je pre mňa dôležité zasadiť príbeh do skutočného historického kontextu, aby moje postavy boli naozaj reálne. Druhá časť výskumu spočíva v práci v teréne. Keď v knihe opisujem, že postava ide z jedného miesta na druhé, sama tú trasu prejdem, aby som mohla napísať, že jej to trvalo dve hodiny. Tiež som sa dostala k historickým zbraniam. Musela som zbraň vziať do ruky, aby som vedela, aký je to pocit, keď to urobí moja postava.  

Kate Moss

 

Ak sa chcete stať spisovateľom, musíte na rozdiel od ostatných robiť dve veci: veľa čítať a veľa písať. Pokiaľ viem, nedá sa tomu vyhnúť a žiadna skratka neexistuje.
Stephen King

 

 

Každý, kto chce písať, si musí vyhradiť štyri hodiny nerušenej samoty, pretože trvá dlho, kým sa do toho dostanete. A keby vás niekto vyrušil, museli by ste začať znova od úplného začiatku.
Sprague de Camp

 

 

Obyčajný spisovateľ nevyhnutne trpí počas písania záchvatmi neistoty. Dáva tá veta, ktorú som práve splodil, vôbec zmysel? Je naformulovaná tým najlepším možným spôsobom? Nevyznela by lepšie, keby bola napísaná inak? Obyčajný spisovateľ preto neustále prepisuje, dopisuje, niečo vyškrtáva a mení. Neustále hľadá iné spôsoby vyjadrovania a osobne sa domnievam, že nikdy nebude s výsledkom spokojný. Dobrý spisovateľ si preto musí byť sám sebou istý. Nemôže vyčkávať zaplavený pochybnosťami. Prirodzene, drobnú úpravy treba, ale nesmú presahovať percento celého diela.
Isaac Asimov

 

Dobrý spisovateľ vystihne svoje dielo hneď na prvý raz. A okamžite treba poslať tú prvú verziu do redakcie...
Rex Stout

 

 

 

Ja osobne môžem byť presvedčený, že kniha, na ktorej pracujem, zaujme čitateľov, ale dôležité je, aby toto presvedčenie získali aj iní ľudia - vydavateľ s vybudovanou sieťou kontaktov, cez ktorú ponúka svojich autorov, potom ilustrátor alebo neskôr prekladateľ. Až potom môže vzniknúť tvar, ktorý sa dostane na pulty a k ľuďom.
Dušan Taragel

 

 

Každá moja kniha má zo sedem verzií. Človek má postupne pocit väčšej zodpovednosti a aj v ňom narastá tlak, ktorý mu nedovoľuje klesať pod svoju úroveň... Text musí byť obsahovo aj formálne komunikatívny, a zároveň nie polopatistický. Čitateľa považujem za spolupracovníka, ktorý prečítané dopracúva v mysli ďalej.
Dušan Mitana

 


Písanie pre mňa už roky znamená relax, oddych od všedného kolotoča a povinností, možnosť zabudnúť na vlastné problémy a starosti. Je to akási vnútorná potreba povedať to všetko, čo mám v hlave a v srdci, jednoducho, je to môj spôsob vyjadrenia sa. Potrebujem ho k svojmu životu rovnako ako chlieb, rannú šálku kávy a iné, mne milé 'veci'.
Táňa Keleová-Vasilková

 

K úspechu pri písaní treba kus talentu. V literatúre to znamená schopnosť presne vedieť, komu svoj text píšete a poznať jeho problémy, nie iba svoje.
Daniela Kapitáňová

 

 

 

Písanie nie je iba uplatnenie talentu či originality, ale do istej miery je to aj remeslo, disciplinovanosť, rutina, pravidelnosť.
Daniel Hevier

 

 

 

Spisovateľ potrebuje talent, koncentráciu a výdrž....Súčasnosť nepraje romantickým typom, ktorí pijú, berú drogy a píšu skvelo. Globálny spisovateľ je skôr manažér sám osebe.
Haruki Murakami


 

Pri písaní zvyčajne využívam ten najbezprostrednejší materiál, ktorý mám pred nosom: môj život.

Gilles Leroy

 


 

Návštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: