IKARIKAR http://www.ikar.sk

To mám tak rada (Jiří Zaťovič)4.10.2010
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Jiří Zaťovič nie je v literatúre nijakým nováčikom a, našťastie alebo chvalabohu, je to na jeho poviedke aj vidieť. Na vyše tridsiatich stranách vybudoval epicky hustý text so záhadnou smrťou mladučkej ženy a matky dvojičiek, so zvratmi, komplikovanými rodinnými väzbami a vzťahmi, až som si občas hlboko povzdychol nad takýmto ľudským údelom a povedal si...
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia)

PETER HOLKA, spisovateľ

4
 počet hodnotení: 3
prečítané 382, Komentáre 15

 
To mám tak rada
Opustiť niekoho nie je zďaleka to najhoršie, čo môže človek urobiť.
Niekedy je horšie zostať. Premôcť sa a mrieť spolu.
Hanif Kureishi: Intimita

1.
Eva plnými dúškami nasávala atmosféru Vianoc. Jej sestra Táňa sa zvŕtala v kuchyni, občas odbehla, aby nachovala malého Petra alebo prebalila Petru, najrozkošnejšie dvojčatá na svete. Byť trocha podnikavejšia, už sú tie deťúrence na titulke v nejakom lajfstajle, rozvíjala Eva svoje predstavy o dokonalej rodinke.
Peter sa pred hodinou dovalil z práce, ovešaný, ako sa na poriadneho otca rodiny patrí. Kapor v igelitke a najmilší stromček, aký Eva videla. Strieborná jedlička v črepníku vyzerala ako model vianočného stromu, merala sotva pol metra. Bola na zjedenie. Vešal na ňu drevené, ručne maľované ozdôbky.
„Aby sa deti nezľakli,“ vysvetlil výber stromčeka. „Keď budú veľké, vyrastie aj strom,“ doplnil. Že je to zámer hlavne kvôli fotografovaniu ani nedodával.
„Tak čo, švagrinka, ako ide škola?“ posadil sa konečne k Eve, aby jej robil spoločnosť.
Ako strašne ostarel, uvedomila si, keď sa z...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

j.z.27.3.2012
 

ďakujem za palec hore.
je to ako dostať michelinskú hviezdu.
a dnes je to pre mňa aj výrazne motivujúce povzbudenie.

Viera Kupsáková9.11.2011
 

Pekne napísané - čítavo. Hneď ma to oslovilo. Výber do Zbierky poviedok bol správny. Gratulujem!

j.z.9.11.2011
 

ďakujem.
dobre sa mi číta, že čitateľ má dobrý zážitok z toho, čo sa podujal prečítať.

Zue30.8.2011
 

Jedno z najlepsich, co som tu citala. Skvele! Neviem, co vytknut. A to bezne vytykam rada:-)

jiri30.8.2011
 

ó! ďakujem za hodnotenie.
ale aj tak, ak budeš mať čas, skús niečo vytknúť. chyby robí každý a robím ich aj ja - a ako rád:)

Zue31.8.2011
 

Kvalita sa pohybuje na urovni, v ktorej sa naozaj neodvazujem velmi rypat. Moje pripomienky ber s velkou rezervou, pretoze naozaj nie som expert:
-scena, kde sa hada hlavna hrdinka s matkou o svadobnych satach. Neverila som jej tak ako zvysku textu. Niektore vety v dialogoch sa mi zdali nevhodne,napriklad si myslim, ze maminka by v beznej konverzacii muzsky ud nazvala ludovejsim nazvom nez anatomickym. Tiez som si ani nevsimla gradaciu pocitov a uz jej mama striela facku. Ta cast pre mna nebola dost plasticka, nechapala som, co presne sa deje. Ak sa malo jednat o scenu citoveho vypatia, asi by som to viac zdoraznila.
-zaver. nezdal sa mi uplne nepatricny, poviedka trvala uspokojivo dlho,citatel ocakaval koniec, postavy sme uz poznali dostatocne na to, aby sme si vedeli domysliet, co moze pokracovat a ake su ich alternativy. Ale predsa, mala som trochu pocit, ze autor odlozil pero s tym, ze zajtra bude pokracovat a dopise posledne vety, no potom mal na praci dolezitejsie veci a zabudol na to.
Oboje su velmi subjektivne vytky. Poviedka je naozaj super.

j.z.27.10.2010
 

som rád, že sa vyjadrujete k mojej poviedke a samozrejme ma teší, ak ma bránite proti \"kritike\".
budem však ešte radšej, ak sa debata nezvrhne na emotívne výkriky.

môj pohľad na vec - nikdy žiadna korektúra nezaškodí a korektúr nie je nikdy dosť - to hovorím z praxe a mám za sebou niekoľko zredigovaných vecí. nikdy som sa nehneval, ak po mne ešte niekto prišiel na ďalšiu chybu, naopak, uvítal som to. pretože ak čítate text šiesty a siedmy a ôsmykrát, získate dokonalú profesionálnu slepotu a uniknú vám drobnosti, ktoré v iných prípadoch bijú do očí.
k bohemizmom asi toľko - ak ich použijem v priamej reči, charakterizujú postavu a tam na ne nesiahnem.
žiaľ, slovenčina je doslova zamorená výrazmi,ktoré do nej nepatria. a bohemizmy sú pritom tolerovateľné a navyše zrozumiteľné. ale už preto, že sa mi slovenčina veľmi páči, rád vymením tých niekoľko v bežnom hovore používaných slov za spisovné výrazy - pravda s citom. pretože sú tzv. spisovné slová, ktoré sa v našej reči nikdy neujali a umelo znejú nielen v hovorenom prejave, ale ešte viac v písanom prejave.

čiže pravda je niekde uprostred - vždy sa oplatí hľadať ten najsprávnejší výraz. a pre mňa vždy bude znieť najsprávnejšie Smrekovo \"z mora do sklenice\", preože ak by to chcel niekto napísať spisovne, vznikol by z toho strašný blaf.

som rád, že mám vnímavých čitateľov, to je pre mňa najväčší objav na tejto stránke.

Benkovič27.10.2010
 

Preboha ľudia...s tou kritikou sa trochu ovládajte...ako môžete z takého dlhého textu vyňať dve tri pravopisné chyby alebo trochu inak napísané slová., a nič viac, len to. Pokiaľ viem tak slovo \"hovník\" je absolútne spisovné podla Matice slovenskej... Text je výborný, obsah ešte lepší. Dávam 5 hviezdičiek.

Lýdia27.10.2010
 

Pán Benkovič,
nemusíte ísť na mňa s oslovením \"preboha ľudia\" a už tobôž, že sa mám ovládať. Čítajte aj medzi riadkami. Ja sama som proti tomu, aby sa odsudzovali čechizmy. Mám ich veľmi rada, je to príbuzenský národ. A keď sme schopní používať ostatné cudzie slová (ad včerajší FB: biznis, maximum) a nezmysel \"dosť veľa\"..., prečo to neberieme aj u bohemizmov. Veď, kto ich vytýka, nech sa zamyslí sám nad sebou - je to je ukážka totálneho klišé. Čechizmy, ako niečo zlé, nám vtĺkali do hláv už na gymnáziu pred niekoľkými desaťročiami. Prekvapuje ma, že to stále pretrváva. Prečo odporcovia čechizmov používajú slová, ktoré majú korene v iných kultúrach?
Veľa šťastia, tolerancie a pohody praje čitateľka MT

Benkovic27.10.2010
 

Pardon pani Lýdia, nechal som sa uniesť. Preboha ľudia som použil nemiestne, uznávam. Trošililinku ma to nahnevalo, lebo na podobný druh ohodnotenia diel ktoré zato naozaj stoja, tu narážam príliš často. A ... fakt je, že doma nemám ani jednu jedinú knihu kde by sa nedala vykutrať pravopisná, respektíve spisovná chyba. Budem si musieť zvyknúť, ak som sa vás akokoľvek dotkol, prijmite prosím moje ospravedlnenie.

Lýdia27.10.2010
 

Pán Benkovič,
som veľmi rada, že ste úplne porozumeli tomu, čo som chcela povedať, majte sa dobre

Dodo26.10.2010
 

Predovsetkym s Petrom Holkom v druhej casti nemozem suhlasit. Vyraz magnetoskop je asi cudzi kazdemu, a rovnako je mi cudzi vyraz hranolceky, kedze mame hranolky. Vytvarat po jazykovej stranke umele postavy je ako nutit ludi oddychovat na hovniku pri sledovani magnetoskopu. Ja sa na video divam radsej z gauca ci divanu ...

j.z.26.10.2010
 

Predovšetkým ďakujem Petrovi Holkovi, že si našiel čas a priestor na hodnotenie mojej práce. Po prečítaní hodnotenia som si vstúpil do svedomia - a do súboru - a čosi poopravoval. ak ešte nájdete v texte ďalšie chyby, prosím vás, aby ste ma na ne upozornili.

Lýdia11.10.2010
 

Áno, toto je dobrá poviedka. Gratulujem k TIPke.
Písala som už v sobotu v noci, ale asi som bola pomalá, lebo koment nenabehol.

P.S. - upravte, prosím:
- harpiou = harpyou
- v 4. kapitolke - vetu: Pohladila deti, upravila im najkrajšie, lebo najnovšie hračky.

Pekný zvyšok dňa praje čitateľka MT

j.11.10.2010
 

opravené.
ďakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jiří Zaťovič

O mne

nerád hovorím o sebe, radšej počúvam iných.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: