IKARIKAR http://www.ikar.sk

Trpký osud Davida Oldmana (Tomáš Jurik)11.5.2015
 

2
 počet hodnotení: 7
prečítané 313, Komentáre 17

 
Trpký osud Davida Oldmana (1)
Dav šalie. Najväčší favorit v cyklistike, David Oldman, zdoláva poslednú zatáčku pred finálnou čiarou na pretekoch v Seattli. Plný sebavedomia zdvihne posledné metre pred cieľom ruky a posiela imaginárne bozky svojim fanúšikom, obdivovateľom, ale hlavne neprajníkom s posmešným úsmevom na perách.
„Pche. Zase prvý. Si jednotka, David. Jednoducho si jednotka.“ namyslene si hovorí David, ktorý okrem prvenstiev v cyklistike drží aj prvenstvo najnamyslenejšieho človeka. Keby existovala takáto kategória v knihe svetových rekordov, držal by si priečku veľmi dlhý čas. Po roztrhnutí cieľovej pásky, ktorá posledné preteky nepoznala iný dotyk než ten jeho, sa zastavil a ukazoval publiku jeho obvyklý tanec víťazstva. Množstvo sponzorov a reklám, ktoré obaľovali Davidov pretekársky oblek ako vianočný stromček počas Štedrého dňa, sa vo svojských tanečných kreáciách vlnili ako roz...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Exko7.6.2015
 

Je to naťahané a nerozochvievajúce, mdlé.

Poviedka v zmysle pýcha predchádza pád alebo uvedomenie si, že sláva poľná tráva a že dôležitejšia je vlastná bezpečnosť a ľudský život, by mala byť korenistá, aby zaujala, keďže všetci túto pravdu vedia aj bez prečítania tvojej poviedky. Korenil si ju skôr zbytočnosťami.

O.7.6.2015
 

Tomáš, všimla som si ešte, že vždy začiatok a stred máš dlhý, zbytočne natiahnutý, ale koniec vždy rýchlo \"usekneš.\" Pozri to. Sú tam nejasnosti ohľadne tej zdravotnej starostlivosti a prvej pomoci. Keď je niekto v púšti dva dni, je dehydrovaný,ako prvé mu nedáme fľašu studenej vody, dostal by šok. Lebo telo má silno rozohriaté. Potrebuje sa schladiť, aklimatizovať. Rušia mňa americké pripomienky.
-nazdar chlape, a pod. Keď niekoho nájdem v rokline, na púšti po dvoch dňom, tak okamžite zistím vizuálne jeho stav. Či nemá šok, ako vníma na jednoduché otázky. A nezačnem- \"idiotinami.\" Ty ideš, ideš dobre a potom to pokazíš, úplnou banalitou. Prepáč, ale musela som ti to napísať, aby si sa trocha zamyslel a upravil to. Peknú nedeľu.

Tomáš Jurik7.6.2015
 

Nemusíš sa ospravedlňovať. Určite sa na to pozriem a upravím podľa možností. Ďakujem pekne za odozvu. Do budúcna sa budem vyvarovať podobnými situáciami.

abeceda zdravia5.6.2015
 

opakovanie \"henry\" a nielen jeho znie otravne
poviedka ma nenadchla, nie je ničím nová, téma otrepaná
zaujala by iba ak by bola mimoriadne originálne spracovaná
\"človek v ohrození\" funguje v ktorej krajine?

Tomáš Jurik6.6.2015
 

Opakovanie je stále moja Achilová päta. Snažil som sa to zredukovať.

Som si vedomý, že príbeh je trochu klišé, ale mojím cieľom bolo písať čo najviac, aby som sa naučil určité základy a vyvaroval sa chýb. Neskôr určite prídem aj s originálnym príbehom.

Tú humanitárnu organizáciu som zmenil. Neviem prečo som dal slovensku, keď príbeh bol z prostredia Spojených štátov. Opravené.

Ďakujem i tak za názor.

Tomáš Jurik5.6.2015
 

Koniec mojej prvej rozsiahlejšej prvotiny. Za každý názor, konštruktívnu kritiku, postreh budem vďačný.

O.2.6.2015
 

Milý Tomáš. Priznám sa, že čítam všetko, čo napíšeš. Niečo sa mi páči viac, niečo menej. Najhoršie, čo si doteraz napísal bola poviedka o obraze. Bolo tam veľa zbytočností, nejasností a veci, čo tam nemali byť. Chcela som ťa na to upozorniť, ale potom to urobili iný. Oceňujem tvoju veľkú snahu a zanietenosť. A držím ti palce. Je vidieť, ako sa zlepšuješ.

Tomáš Jurik2.6.2015
 

Ďakujem pekne,

je veľmi príjemné počuť pozitíva na moju osobu. Snažím sa už dávať veci do logických súvislostí a netvoriť dej podľa toho ako sa mi hodí. Verím, že sa to bude len a len zlepšovať :)

Adhara17.5.2015
 

Každá kritika by mala obsahovať aj pochvalu, nuž skúsim: námet namysleného športovca je celkom dobrý, pravopis máš tiež relatívne slušný (výhrady nižšie), vidno, že sa snažíš o originalitu vyjadrení a text sa celkove nečíta najhoršie (bohužiaľ ani najlepšie). Niektoré vyjadrenia a formulácie však pôsobia trochu začiatočnícky. Nie príliš, ale sú to veci, ktorým sa skúsený autor intuitívne vyhne.
Ukazuješ aroganciu a namyslenosť hlavného hrdinu až extrémne intenzívne, priamo, opakovane a polopate. Tu platí, že menej je viac. Nielenže to pôsobí obťažujúco na čitateľa, ale aj trochu nerealisticky. Aj opakovaný víťaz pretekov by bol veľmi rýchlo uzemnený, keby tak okato ukazoval svoju aroganciu v každej vete, ktorú vysloví. Zároveň tiež na môj vkus trochu pričasto opakuješ meno David, hlavne na začiatku. Aj ďalšie formulácie sú nie veľmi vhodné, preťažené a súčasne niekedy neprirodzené až nejasné (napríklad netuším, čo si myslel tou dažďovou aktivitou). Mať pestrý prejav je jedna vec, ale dávať isté slovíčka tam, kde sa nehodia, druhá.
Je ťažké hodnotiť príbeh, keďže sa ešte riadne na týchto prvých troch stranách nerozbehol. Preto píšem len, že akcia na konci tretej časti mi pripadá vyjadrená dosť staticky. Pomohli by tomu kratšie vety, lepšie členenie, zmena štylistiky.

Zopár drobností, čo mi udrelo do očí:

Pred oslovením alebo za ním (kde nie je začiatok či koniec vety) býva čiarka. Čiže správne: „Si jednotka, David.“
Reportér by oslovoval Davida priezviskom, zvlášť ak naznačuješ jeho odstup tým, že mu vyká (len pripomínam, že v angličtine, čo je zjavne reálny jazyk príbehu, by mu vykať nemohol)
„Davidovy“ je hrubica ako hrom.
Henry Smithom – prečo Henry nie je vyskloňované?
Pred otáznikom nemá byť medzera, ale opakovane ju tam vkladáš.

Tomáš Jurik17.5.2015
 

Ďakujem Adhara za konštruktívnu kritiku. Ako som už spomínal nižšie v komentároch stále mi chýba také ľahké písanie. Niektoré veci píšem krkolomne a nenapadne mi ľahšia formulácia.

Tá koncovka \"ovy\" to fakt ma zarazilo. Netuším ako som mohol spraviť a nevšimnúť si takú chybu. Ďakujem za opravu.

Tvoje pripomienky som zvážil a upravil. Dávajú väčší zmysel. Zase som o niečo múdrejší.

Ďakujem ešte raz.

Adhara18.5.2015
 

Za málo. A na základe toho, čo píšeš v komentári, si dovolím pridať ešte jednu radu. Ak máš problém napísať na prvýkrát text ľahkým štýlom, nevadí. Ja s tým mám problém tiež. Chce to len nechať text odstáť bez pozerania sa naň, optimálne aj bez myslenia naň (i keď to sa samozrejme ťažko dosahuje cielene). Už po mesiaci (podľa mojich pozorovaní) sa pri návrate k textu začnú objavovať slovíčka, ktoré sú tam prebytočné, a čím viac času uplynie, tým viac ich uvidíš. Po pár rokoch sa dajú škrtať aj celé odstavce! :-)

Mária Blšáková14.5.2015
 

1 - svoje ruky - bez svoje
svojim neprajníkom - tiež svojim preč. V tejto vete máš trikrát svoje, svojim, svojim.
... ako gentleman svoj klobúk - svoj preč
... stále rád sa predvádzal - rád sa neustále predvádzal
... svoje do boka ulízané vlasy - isto uhádneš, ktoré slovo preč :)
za vlasy daj čiarku, áčko daj preč, lebo máš hneď ďalšie áčko
... aby ti mohol ten svoj každý závidieť - ten tvoj
... spravil svoj dlho natrénovaný - bez svoj
... svoj afektovaný - bez svoj
... pretekár a osoba môjho kalibru - bez a osoba
David sa na ňu pozrel, premeriaval si ju očami a zahryzol sa do spodnej pery. Potom odpovedal - táto veta je celá zlá. Skús dať - David si ju s úsmevom premeral a povedal...
... nezaujímavých otázok - otázkach
... jeho plagát - plagát s jeho podobizňou
Len pre zaujímavosť, v prvej kapitole máš 14x svoj, svoje a pod

2 - Nemohol zabudnúť - znie to, akoby chcel. Lepšie by bolo - Stále myslel na svoju najväčšiu trofej
Považoval to - ju
Stále ste sa chcel ním stať - bol to váš sen, alebo sa nenašlo nič iné?
...pohodlne sa pýtal - to, pohodlne mi tam nesedí
...pán \"africká pleť\" - nie je to v priamej reči, tak by bolo lepšie dať - muž tmavej pleti
Pri vstupe už stál muž - Na Dávida už čakal mladík, ktorý mal na tabuľke napísané jeho meno
To je pre každého, takže sa nevzrušuj - túto vetu som prečítala 3x a nepochopila som
... asi nepozná slovo komfort - má ďaleko od komfortu
... s modrou rovnou sukňou - a modrej úzkej sukni
jemu to nevadilo - neprekážalo
... a išla mu pripraviť - keď mu šla pripraviť limonádu

Tomáš, myšlienka napísať knižku zo športového prostredia nie je zlá, ale musíš sa fakt dobre pripraviť, dať dokopy inoformácie o priebehu a zvyklostiach pri takýchto súťažiach. Tiež rozumiem tomu, že chceš ukázať Davidovu aroganciu, bohorovnosť, samoľúbosť, ale neprežeň to. Vyhni sa zbytočným a opakujúcim sa slovám. Celkom som zvedavá, čo bude nasledovať. Držím ti palce v ďalšej tvorbe.


Tomáš Jurik15.5.2015
 

Ďakujem Mária za pripomienky a opravy. Presne to mi ešte chýba. Tvoja úprava textu znie oveľa jednoduchšie ako pre oči tak aj pre čítanie.

Tomáš Jurik13.5.2015
 

I malé kroky a nepatrná viditeľná zmena ma vedia veľmi potešiť. Hlavne ak to vidia ostatní.

Ďakujem.

Alia S.12.5.2015
 

Tomáš, mám pocit, že v stiahnutom a znovu vloženom príspevku o obraze som ťa o.i. upozornila aj na časté a zbytočné vkladanie privlastňovacích zámen. Ak aj nie, tak keby si si začal všímať dobré rady pod inými dielami, musel by si aj túto násť. Ak aj nie, ak by si si začal inde hľadať dobré rady, ako som ti odporučila a ty si sľúbil, že sa začneš viac zamýšľať a veľa učiť, musel by si si aj túto nájsť.
Ani by som si toto dielo neotvorila, ale už na hlavnej stránke, kde sa zobrazujú prvé vety, mi skoro vyklali oči štyri úplne zbytočné PZ.

\"Po krátkom odpočinku si David začal baliť veci na let do Texasu. Nemohol zabudnúť na najväčšiu trofej z majstrovstiev sveta vo Francúzsku. Považoval ju za amulet, ktorý mu plnil cyklistické sny. Placebo dopping. Tak si zlatú sošku pomenoval a vždy pred závodom ju pobozkal a povedal si nahlas, že zvíťazí. Po zbalení ho čakalo auto, ktoré ho malo prepraviť na letisko.\" - porovnaj, čo som pozmenila k lepšiemu, všimni si, že som vyhodila zo slovného spojenia \"amulet šťastia\" druhé slovo, keďže \"amulet nešťastia\" neexistuje a samotné slovo amulet šťastie obsahuje, keďže je to predmet, prinášajúci šťastie, načo duplikovať, ale hlavne koľko zbytočností som vyhodila okrem tých spomínaných PZ. Čo sa zmenilo? Text je prevzdušnený, neopiera sa o balast, neduplikuje.
V tomto duchu pokračuj, okrem toho, že situácie opíšeš pomocou vhodnejších a presnejších pojmov, lepšie začneš štylizovať, prestaneš opakovať slová (v krátkom slede za sebou 8 šoférov a pod.)
Hoci som ti predtým napísala, že ťa viac nebudem na nič upozorňovať, lebo aj napriek radám robíš presne tie isté chyby a ponáhľaš sa napísané hneď zavesiť sem, ešte jeden komentár som musela vložiť.

Tomáš Jurik12.5.2015
 

Ďakujem za pripomienky Alia i za to, že si sa opäť k môjmu príspevku vrátila a dala si si námahu napísať komentár. Pri písaní príspevkov sa stále nájdu medzery, ktoré musím vyplniť. Nespomínam si, že by si pri ostatných mojich príspevkoch hovorila niečo o privlastňovacích zámenách. Ak áno potom beriem späť.

\"aj napriek radám robíš tie isté chyby\" - nie je vidieť žiadnu zmenu oproti predošlým príspevkom ? Nerátam teraz tie PZ pretože neuvedomoval som si ich možno násilné vloženie do textu.

I napriek všetkému ti ďakujem.

Alia S.13.5.2015
 

No dobre, snáď viac premýšľaš, nekombinuješ nekombinovateľné, nevymýšľaš prílišné absurdity, ale stále je to málo. Ostatné neviem posúdiť, príbeh je na začiatku. Čítaj veľa, aj tým dostaneš do seba zákonitosti, ktoré teraz nepoznáš, aby si sa mohol zlepšovať, ako som už radila.
Nie je za čo.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Tomáš Jurik

O mne

Niet väčšieho strachu ako strach z neznámeho a nepreskúmaného. I napriek tomu sa púšťam do sveta písania a tvorby, ktoré môžu prerásť do veci tak obrovskej, že pohltí všetok strach.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: