IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tvoj, niekedy nespravodlivý život (Eliška Jurčíková )26.5.2015
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 132, Komentáre 1

 
Je to sen či realita?
Vôkol mňa len bolesť, strach a veľká pýcha
Je to sen či realita?
Je to skutočnosť?
Či už len posmrtný život?
Alebo sen,
Ktorý nemá konca
A nev...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.28.5.2015
 

Keď ukladáš k sebe slová s cieľom prezentovať sa nimi na verejnom mieste hovoria ti niečo pojmy ako
(nutná) metafora,
(neželaná) inverzia,
(nevyhnutná) veľmi dobrá slovenčina /spatriť, pohĺta, milosrdenectvá atď/,
absencia tajomstva a hĺbky,
pátos,
(nevyhnutná) rozšírená slovná zásoba,
(začiatočnícke) sprofanované slová,
(vtieravé) lacné rýmy,
(potrebná) invencia, rytmus, dynamika, estetické figúry, vkus, pointa a... a vôbec teória voľného a viazaného verša?
Nie? Prečo?
Kým si niečo o technike nezistíš a neprečítaš niekoľko zbierok súčasnej poézie, tvoje zhluky slov sa budú síce tváriť na poéziu a podaktorí naletia a pochvália, no naďalej budeš písať prvoplánovo a bez iskry, bez obrazu, sucho, dokonca mentorsky. Poézia to nikdy nebude, keďže také niečo ako píšeš, dokáže každý aj po troch rumoch a štyroch pivách.
Povšimnutiahodný poet sa odlišuje tým, že sa odlíši a nepíše to, čo dokáže každý, kto vie čítať a písať, teda už žiak 1. stupňa ZŠ.

Je na tebe, do akej miery máš v úmysle zorientovať sa v poézii a či chceš tvoriť a čo nové a nezvyčajné čitateľovi mieniš priniesť, aby mal dôvod sa k tvojim básňam vrátiť. Pretože ak ich zavrie, resp. nedočíta ani prvý pokus, sú riadky písané s akýmkoľvek zanietením nezaujímavé. A to sa práve deje.

Zatiaľ je jeden pokus horší ako druhý, v poslednom nemáš ujasnené ani len to, kto vypovedá – na začiatku niekto, kto žiaka kára (seď a uč sa), neskôr sám žiak, ktorý si uvedomuje alebo neuvedomuje (a na vás všetkých srať) a záver je úplne utrhnutý odnikiaľ, odklonený od pôvodného zámeru - nie je jasné, kto a čo vlastne chce povedať.

Aj tu na mámtalente, na hlavnej stránke hore a vpravo, sú užitočné rady a linky, podľa ktorých, keď budeš chcieť, zistíš, prečo sú tvoje písačky výplodom grafomana, že sú to len chaotické vety potrhané ľubovoľne do viacerých riadkov a že zaujať rovná sa mať vedomosti, mať načítané, talent, cit pre jazyk, rytmus a zopár ďalších predpokladov.

Už v profile máš niekoľko chýb, si teda nedôveryhodná, keďže aj podpriemerne sčítaný z neho pochopí, že poskytneš menej, ako vie a dokáže sám.
Radšej priamu pravdu ako iluzórne chvály.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Eliška Jurčíková

O mne

Milujem umenie, to musím povedať ako prvé. Rada tvorím básne ale aj príbehy. Tiež rada kreslim a hrám na klavíry a gitare.
Som človiečik ktorý nikdy nepochopí tento zamotaný svet ale aj tak si v ňom bude žiť ako on chce a bude si plniť svoje sny.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: