IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tvorivé písanie pre mladých spisovateľov Celkový počet komentárov: 0
 

     Kedy ste začali s písaním vy? Niektorí spisovatelia začínali s písaním v dospelosti, dokonca v „pokročilejšom“ veku, iní pomerne skoro. Ale priznajme si – väčšina z nás skúšala písať minimálne básničky, či prvé pokusy o poviedky v tínedžerskom veku, či dokonca na 1.stupni základnej školy. A bodaj by už vtedy existovala podobná knižka ako je Tvůrčí psaní pro malé spisovatele a spisovatelky.

     Táto kniha je určená malým spisovateľom a spisovateľkám, ktorí radi píšu. Autori ich na 136 stranách pozývajú do krajiny rozprávok, legiend, mýtov a bájí, do krajín, kde žijú dobrí aj zlí duchovia, obri aj trpaslíci, odvážni lovci a neskrotné zvieratá. Pretože práve takto dokážu tým menších osloviť – u nich by ešte nefungovali rôzne poučky, tipy, vysvetľujúce príklady ap.
Na malého spisovateľa treba ísť okľukou, inou cestou, ktorej ľahšie podľahne, zžije sa s ňou a na pozadí hry sa naučí dôležitým pravidlám písania a tvorby textu. A tak ich v spomínanej knihe sprevádza čarodejnica Fantazie, ktorá vždy ukáže cestu, keď budú zvedaví, tvoriví a ochotní ju počúvať.

     Z takéhoto spoločného putovania si detskí autori odnesú nielen množstvo zážitkov, ale aj svoje prvé texty, ktoré im určite urobia radosť. Tak ako tých najmenších, keď nakreslia krásny obrázok a utekajú za maminou alebo ockom, aby sa pochválili.

     Tvůrčí psaní pro malé spisovatele a spisovatelky má veľa krátkych kapitol, ktorým sa dá venovať toľko času, koľko dieťa potrebuje. Kniha sa začína úvodným slovom pre rodičov, učiteľov a potom pre malých spisovateľov a spisovateľky.

     V knižke sa dozvedia, ako začať, čiže niečo o Automatickom písaní na uvoľnenie. Prvá básnička, Keď strom prehovorí, Hlavný podozrivý (pre milovníkov detektívky), Narodím sa v inom tele, či Jedno veľké PRETO a jedno malé KEĎ.

     To je len pár kapitol. Jedna z nich sa napríklad venuje aj postavám v knihe.
Vy už dobre viete, že vytvoriť zaujímavú postavu, s ktorou sa čitateľ stotožní, nie je vôbec jednoduché. Jej zrodenie má niekoľko fáz, ktoré zahŕňajú jej ukotvenie (fyzické, sociálne, psychické), motivačnú stránku; postava musí vždy slúžiť príbehu a nie naopak; dávajte si ohľadom jej konania otázky, zamýšľajte sa nad tým, čo by mala urobiť a...

     Ale nepredbiehajme a neprezrádzajme veľa:-)
     Ak máte doma malého spisovateľa, ktorý túži písať, skúste to s knižkou Tvůrčí psaní pro malé spisovatele a spisovatelky z vydavateľstva Edika.
Držíme malým spisovateľom palce.


 Komentáre

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: