IKARIKAR http://www.ikar.sk

Tyrelinská legenda - Ooben (Marek Kolcun)28.9.2009
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Autor Marek Kolcun napísal román, ktorý napriek skutočnosti, že je určený pre fanúšikov fantasy žánru, môže osloviť aj ďalších priaznivcov literatúry.
Po počiatočnom „naladení“ sa na svet mýtov, legiend a fantázie, začnú čitateľovi pred očami defilovať pestrofarebné prostredia, scenérie, či osudy na hranici rozprávky a skutočnosti. Danosť, že hrdinovia sú „ľudskí“, teda ich konanie a správanie je blízke človeku, považujem za pozitívne, nakoľko sa s nimi dokážete lepšie stotožniť a pochopiť ich činy....

BORIS BRENDZA, šéfredaktor Dotykov

Román není žádný literární skvost, ale nečte se špatně, rozhodně člověk při četbě netrpí. Je patrná nevypsanost a z ní pramenící nevyváženost, některé pasáže jsou velmi pěkné, jiné spíše skřípou. Rozhodně by měl autor popracovat na dialozích, které jsou často trochu násilné a příliš názorné. Naopak překvapivě zručně se mu v mnoha případech daří vybudovat atmosféru - od jednoduchých momentů, jako když Ooben a Melidor sedí v krčmě, po téměř kompletní popis děje na Sivém kosatci, který nastoluje otázku, zda by autor neměl místo fantasy psát raději horory....
(Celé hodnotenia si prečítajte v sekcii Hodnotenia)

JANA JŮZLOVÁ, spisovateľka a redaktorka

4
 počet hodnotení: 44
prečítané 2111, Komentáre 44

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

GabiPod17.8.2012
 

ahoj, prave som si precitala tvoje dielo a musim uznat, velmi sa mi pacilo. pokracovanie asi nehrozi, ci? rada by som vedela, ake dalsie dobrodruzstva hrdinovia este zaziju. co sa tyka pribehu- rozhodne zaujal, hoci tie vztahy. kazdemu az prehnane zalezalo, co si o nom kto bude mysliet a co ma prekvapilo najviac, aj muzi niekedy mysleli ako zeny:) vztahy podla mna neboli dobre opisane ale bolo to dobre myslene. inak, musim sa priznat, cely cas som cakala, ze Tanea bude nejaky spion, tak si ma jej smrtou dost prekvalil. mas bod!

Marek J. Kolcun18.8.2012
 

Ahoj,
pokračovanie je v príprave a dobrú tretinu som už na portáli zverejnil - nájdeš ju pod podobným názvom: \"Tyrelinská legenda - Melidor\". Musím však upozorniť, že je to v podstate ešte iba rukopis a zopár vecí sa tam môže dosť výrazne zmeniť, takže čítať iba na vlastné nebezpečenstvo :P

Ďakujem ale za chválu, je mi jasné, že mám isté medzery a hlavne v dialógoch, na druhej strane od zverejnenia 1. dielu už ubehlo pár rokov, takže som sa odvtedy snáď zlepšil a na pokračovaní to bude vidieť :P. V neposlednom rade musím skonštatovať, že poslednú dobu prežívam tvorivé sucho a nedarí sa mi naštartovať, tak sa neviem zaručiť za skoré pokračovanie druhého dielu, ale môžem zaručiť, že tú tetralógiu (áno, 4 knihy) nedokončím jedine ak ma niečo zožerie.

GabiPod4.9.2012
 

Tak dúfam, že ťa nič nezožerie :D! bola by to rozhodne škoda. prečítala som aj Melidora, resp. priam som ho zhltla! škoda že máš tvorivé okno, už som sa naladila na svet neznámych bohov a všakovakých postavičiek a zrazu koniec. ale úprimne ti prajem, nech ta múza čo najskôr nakope do zadku!

KattyNka22.11.2011
 

Ahoj, tvoje dielo ma zaujalo. Nestihla som ho ešte prečítať celé, ale určite ho dočítam. Píšeš pútavo a žáner fantasy je fajn. :-D

Marek J. Kolcun23.11.2011
 

Ahoj,
teší ma, že aj po čase si ľudia nájdu cestu k starším dielam zverejneným tu na portáli. Takisto sa ako autor radujem každej pozitívnej odozve a dúfam, že po prečítaní prvého dielu (môžeš ale pokojne aj skôr) sem napíšeš nejaké obsiahlejšie dojmy. Čo sa ti páčilo, čo sa ti nepáčilo, kto ti bol najsympatickejší, kto najmenej, čo by si zmenila alebo napríklad aj ako si predstavuješ pokračovanie osudov hlavných hrdinov :)

Monika Mizeráková6.12.2010
 

tento pribeh vyzera dost zaujimavo... ked budem mat viac casu urcite sem skocim

Matúš Novanský14.11.2010
 

Ahoj Marek, počuj už sa neviem dočkať stredy a potom nedele a potom stredy a potom... Číta sa to skvele, dal si si záležať a je to vidieť. Držím palce a pevne verím, že skôr či neskôr sa Ooben ocitne v kolónke Vybrali sme :)

BassMan4.4.2010
 

It is useful to try everything in practice anyway and I like that here it\'s always possible to find something new. :)

ANDREA BUGÁTOVÁ2.4.2010
 

Ahoj Mareček náš zlatý,
už som ti, čo to popísala aj pod týmto komentom, ale dnes ti len chcem oznámiť, že v mojom nesúťažnom dielku - volá sa rozprávky pre Mámtalenťákov som ťa spomenula a niečo o tebe popísala. Som rada, že som ťa spoznala aj ako človeka veľmi vnímavého a pozorného ku každému, kto mal nejaký ten problém a vždy pomohol. Ďakujem. A dúfam, že Tvoj text uzrie svetlo sveta v knižnej podobe.

XpertXP27.3.2010
 

One of my friends already told me about this place and I do not regret that I found this article.

Tina Van der Holland12.3.2010
 

Ahoj, Marek! Parafrázovala by som - na napísanie fantasy treba mať veľkú fantáziu :) A to v Tvojom prípade rozhodne platí. Vytvoril si celý jeden svet - Ostrovy, Dolnozem, Západ, ľudí Noci, božstvá Aethys, Scyathoma... A tie mená! Koľko to musí dať práce,či vyžadovať invencie - Ooben, Yorda... Tvoj príbeh sa vďaka kvalitnej štylistike, striedaním dlhších a kratších, temer strohých viet číta dobre, plynulo, opisy vyvstávajú živé pred očami. Vidieť, že si svoje výrazivo bedlivo strážil a opracovával, prácu v pozadí vykonanú cítiť pri čítaní ako vôňu dobre vyčinenej kože. Mala by som drobnú pripomienku - v úvode ma zaškriabli slová \"aktuálne\", \"informácia\". Akosi sa do Tvojho prostredia podľa mňa nehodia, aj keď ich v reále používame bežne. To je to - v reále - ale tu sme v bájnej zemi :) Príbeh láka tajomnom, drží v napätí, rozvíja farbisté opisy, nešetrí odvahou a mužným bojom - proste dobré čítanie! Všetko dobré naďalej, invencia nech Ťa sprevádza a neopúšťa. Držím palce.

J.W.T8.3.2010
 

Ahoj MArek.
Keď si čítam ten môj komentár z 15.1. (ohľadom dynamiky a pod..), musím tuším zmeniť môj pseudonym na Sibyloš :-)... Som rád, že aj odborník z fachu Ťa vychválil v Tvojom fantasy; s tým prepracovaním sa to číta lepšie a som skutočne rád, že tá \"kritika\" bola pozitívna! Držím Ti palce, nech je to už len čoraz lepšie a lepšie a nech sa dočkáš toho zaslúženého :-)

Ján J. Nynamo8.3.2010
 

Ahoj Marek,
to, čo pán Brendza o Tyrelinskej legende napísal, je, až na drobnosti, skoro ako reklama :)
Srdečne Ti gratulujem k pozitívnemu hodnoteniu.

Marek J. Kolcun6.3.2010
 

Keďže mi tu prišli tri v podstate kladné komentáre, nedá mi na ne odpovedať:

Ad Anna:
Ďakujem, snažil som sa o to aby bolo dielo trocha živšie a nebol to iba suchý text. Je pravdou, že úvod je trocha rozvláčny (vlastne miestami je to dosť uťahané ale ako sa vraví - v dobrej knihe nesmie byť ani jeden riadok naviac. Sám čitateľ sa teda musí rozhodnúť, či sú niektoré pasáže nutné, či by ich nebolo lepšie vyhodiť a podľa toho zaujať postoj k dielu. Ja ako autor si totiž budem stáť za tým, že každá udalosť a každá pripomienka tam má svoje miesto :)

Ad Majka:
Ako som ti už tuším písal, odseky sa v tomto editore základne robiť nedajú. Jedine odstavce a takto som to kúskovať nechcel (lenivosť? celistvosť? :) Chyby boli a budú, nikoho ešte netrafila múza a nenapísal gramaticky dokonalé dielo :P

Ad Mária:
Veľmi ma teší, že sa vám páči týchto \"zopár\" riadkov :) A súhlasím s tým, že prirovnávať detskú fantasy k tej... menej detskej nie je na mieste. Násilie a iné činy sú jednoducho nevhodné pre detského čitateľa. S čím ale nesúhlasím je podhodnocovanie svojej tvorby, aj hlavne kvôli tomu, že jednotlivé subžánre majú inú cieľovú skupinu.

Zhrnúť to v krátkosti, ďakujem za slová chvály aj keď nápady na zlepšenie by sa istotne tiež hodili. Všetkým tiež prajem mnoho úspechov do budúcna, sľúbeným sa pozriem na ich tvorbu a pokúsim sa tiež vyjadriť nejaký ten názor, dva k ich tvorbe.

mária5.3.2010
 

Marek, určite by som si od teba toto fantasy rada kúpila a v klude prečítala.
Baví ma to! A vôbec sa neopovážim ho prirovnávať k mojej detskej rozprávkovej fantasy.

Majka2.3.2010
 

Hello... tak sa mi k tomu podarilo dostať. Vyzerá to zaujímavo, ale občas som sa stratila v texte (čo máte všetci proti odsekom?) ;) Tie gramatické chyby sa ešte dajú, ale viem aké to je keď tam nemáš čiarky... :) A aby som si obránila môjho Armanda :) to meno Hoord mi trocha pripomína uhorky, ale fakt neviem prečo ;). Inak to vyzerá dobre. :D

Anna (Klastor Le Marveille9.2.2010
 

Ahoj Marek, Tvoje dielo sa mi paci, aj ked ako uz viaceri poznamenali, na zaciatku potrebuje clovek trosku trpezlivosti, aby sa preluskal dalej. Pacia sa mi basne a listy ako vsuvky v tojej legende. Pekne postavy a skutocne fantazia pracuje na plne obratky. Ak budes mat cas mrkni na moje zaciatky fantasy... Vela uspechov zelam.

jana safarikova2.2.2010
 

ahoj. ten zaciatok je super. No potom ma to prestalo bavit bolo to take.....jednotvarne....a este jedna otazka: Ako sa da jelen ulovit sekerou? :)

Marek J. Kolcun2.2.2010
 

Ahoj, Janka,
Ďakujem za pochvalu začiatku. Ak sa ale môžem spýtať, kedy ťa to prestalo baviť? Predpokladám, že si čítala iba časť (odhad - prvé 4, 5 kapitol), pretože prostredie sa v príbehu mení dosť často, akurát prvých zopár kapitol ubieha pomalším tempom. V každej kapitole sa však odohrá nejaká udalosť, ktorá sa spomenie v budúcnosti a aj práve kvôli tomu by si možno mohla zaťať zuby a dostať sa v diele ďalej. Viem, dielo by sa nemalo písať štýlom, kde človek vo výsledku čítaním vyslovene trpí ale môžem ti sľúbiť, že ak sa dostaneš v deji už len do skazeného mesta, nudiť sa rozhodne nebudeš.

A čo sa týka toho lovu jeleňa sekerou, ďakujem za tip na opravu, napísal som to ináč ako som to myslel - hrdina chcel povedať, že srnca ulovil iba za pomoci sekery, takže ho nemusel umlátiť priamo poriskom :) zbraň mohol použiť napríklad na prípravu pasce, do ktorej sa zviera nakoniec chytilo. Tak či tak, vzaté na vedomie a opravené.

J.W.T15.1.2010
 

Ahoj.
Dostal som sa k Tvojmu dielu, zatiaľ len (z časových dôvodov) k časti. Úprimne-k fantasy mám polovlažný postoj v tom, že musí byť skvelá, aby to u mňa zovrelo :-) Niekdy som čítal Sinclaira, ale kladnejší postoj som získal až keď som videl sfilmovanú trilógiu Pán Prsteňov (predtým som to nechcel čítať, lebo to čítali všetci :-)...a nadchol ma stvárnením, dynamikou. Odvtedy keď môžem, tak čítam a pozerám fantasy (Narnja a podobné..), len, žiaľ, mnohé sa mi dejom, postavami, osadením do doby zdajú \"na jedno kopyto\" a bez pridanej hodnoty autora a fantázie. Mnohí autori fantasy možno ani pri pánovi Tolkienovi netušia, aké historické pozadie tvorilo jeho Pána Prsteňov a čo bol Mordor a Stredozem a čo tak jeho dielam vdýchlo ducha a hĺbku...A preto mnoho mladých autorov fantasy svoje dielo síce osadí do fantasy priestoru, ale chýba tomu (aspoň pre mňa) zmysel a duša výpovede. Možno je to tým, že sú mladí a pán Tolkien bol starý pán s historickým povedomím a načítaním množstva diel, textov...Ale Tvoje fantasy (ako vravím, čítal som len časť) sa mi zdá troška iné spracovaním (mytológia, tuším škandinávskeho typu); máš tam básnické vsuvky (hneď tá prvá v časti Korene je úžasná a výstižná a plná hĺby poznania); dávaš do textu listy a podobne. Keby si skúsil dať tam viac dynamiky a striedať viac dej a opisy, bolo by to super.Ale to je len môj názor:-) Ja práve preto píšem poviedky, lebo kratší text mi dáva možnosť údernosti výpovede a ani by som sa nevedel vyjadriť vo veľkom texte. Preto obdivujem Vás, čo dokážete veci rozpracovať do veľkého obrazového rámca :-) Prepáč, za dlhší úvod, ale chcel som vysvetliť aj môj postoj k fantasy (laický; vyznám sa do neho ako \"hus do piva\" :-), nielen názor na Tvoje dielo.Držím Ti palce :-)

Marek J. Kolcun15.1.2010
 

Ahoj, J.W.T.,
Oprav ma ak sa mýlim ale pokiaľ ma pamäť neklame, videli sme sa na Bibliotéke \'09, mám pravdu? Teda, nie, žeby na tom záležalo, a ty si ma asi ani nepamätáš (odpusť za tykanie ale nemôžem si pomôcť) ale pamätám si ťa ako pohodového chlapa, ktorý má skorú mladosť za sebou (tú mám pomaly za sebou už aj ja ale závan detskej stupidity sa ešte kde-tu ozve...). Narážam tým na milú skutočnosť, že aj medzi ľuďmi už nechodiacimi do školy sa nájdu mnohí, ktorí dokážu oceniť krásu fantasy žánru.

Je pravdou a písal som to už skôr, že kvalitné fantasy dielo musí mať nejakého ducha, nejakú hlbšiu myšlienku aby dokázalo zaujať, upútať a rovnako ako klasické antické drámy, prinesie na konci istú katarziu a námet na zamyslenie sa, koľko z vymysleného sa v dennodenne odohráva v skutočnom svete. V tomto bol Pán Tolken majster (koniec koncov, Pán Prsteňov je jeho celoživotné dielo) a ešte veľa vody pretečie, kým s nájde autor, ktorý by sa mu v dokonalosti, uveriteľnosti a maniakálnej precíznosti s akou vytvoril Stredozem, dokázal čo i len vyrovnať.

Vôbec tým nechcem dehonestovať neskorších autorov fantasy, práve naopak. Sám som fanúšikom skôr oddychového fantasy podžánru meča a mágie, ktorá poskytuje viac priestoru pre uvoľnenie a oddych. tak či onak, ani tieto \"ľahké\" svety nemôžu budiť dojem skutočnosti ak nie sú prepracované (hoci svojsky - nedá mi nespomenúť, že pozadie udalostí v mojom diele postupne rozoberám na svojom blogu, viď odkaz v profile). Preto ti ďakujem za vyzdvihnutie spracovania môjho sveta a takisto za zhodnotenie rozprávačského štýlu, ktorý mi je vlastný. To s tým dynamickejším striedaním opisných a akčných pasáží bude totiž trocha problém, pretože tak ako ty radšej píšeš poviedky, kde sa môžeš \"vybúriť\", ja sa zasa neviem vykecať jednoducho a potrebujem... väčší priestor :)

Pevne dúfam, že až si nájdeš viac času a prečítaš si viac z môjho diela, v názore naň sa iba utvrdíš a niekedy v budúcnosti sa stretneme na spoločnej autogramiáde ;)

J.W.T15.1.2010
 

Ahoj.
Teraz som tu troška častejšie, tak Ti hneď odpisujem...
Tykanie je v pohode, tomu som rád..Áno, bol som tam...naozaj ma mrzí, že si Ťa nepamätám...aj keď podľa Tvojej foto tu v profile sa mi čo-to marí :-)..ale veď sa uvidíme na tej autogramiáde :-)
Vo všetkom, čo píšeš máš pravdu-preto ja nerád hodnotím veci, do ktorých sa až tak nerozumiem. Preto som aj napísal, že obdivujem veľkolepé kompozície a chvalabohu, že každý píšeme iné a každý to, čo sa mi cítime, že je pekné! A tak by to malo byť! A preto som písal Tebe komentár, lebo sa mi fantasy v Tvojom podaní páčilo, čo je vždy subjektívny dojem a preto som Ti chcel napísať tak, ako som to cítil. A možno ani tej vody toľko veľa nepretečie, aby sa nový, skvelý fantasy autor, objavil.. Veľa skvelých pisateľských nápadov Ti želám!:-)

Aďa pre Mareka 5.1.2010
 

Ahoj Marek, vedela som, že si ťa všimnú viacerý, ja som si ťa hneď, keď si mi napísal názor na moje KRáTKE ROZPRáVKY PRE NAJMENšíCH. Si talent, nielen v písaní, ale aj v komentovaní.Ten banner super, aj dielko, zaujímavé. Pošli aj ty mne názor na moje rozprávky, trošku som sa z teba poučila a trošku aj prepísala Jedličku Evičku, je tam aj grafika. Trúfneš si komentovať? Rada sa presvedčím o tvojom zdravom úsudku, ak máš kedy.Pa Aďa Bugátová.

ANDREA BUGÁTOVÁ2.3.2010
 

Marek ďakujem a život je rozdelený na štyri etapy - detstvo, mladosť, staroba a smrť. Ale staroba a smrť je spolu, ale veľmi pekné verše, aj to, že si upravil úvod. A ďakujem ti veľmi pekne za komentáre. Si skrátka jednotka na trhu v konštruktívnom komentovaní a úvahách. A koniec, koncov, aj teba vyhecovali komenty k tomu, aby si niečo zmenil na svojom Ooben- diele. Tak som rada, že aj ty počúvneš rady. Ako som aj ja počúvla tvoje a iných, čo mi komentovali. Dík.

reňa pre Mareka31.12.2009
 

Zaujímavé, tématika bohov resp. grécka mytológia sú pre mňa lákavé a tak som si so záujmom mrkla aj tvoje dielo. Zatiaľ som cca v polovici. Dobréé.
reňa

gaston11.12.2009
 

Tiež som sa snažil to prečítať. No ja vám mladým asi už nerozumiem a fantasy už vôbec. Pán prsteňov som nedočítal a toto tiež nie. Prečo? Veľa opisov o putovaní, o krajine, v podstate o veciach nepodstatných pre mňa. Málo dialógov, rozumných.Každý spisovateľ sa snaží osloviť určitú skupinu čitateľov. Ja osobne mam radšej súčasnosť a realitu. Mystika áno, ale na trochu reálnejších základoch. Ináč ti prajem aby si tvoje diela našli ľudia čo im vyhovuje tvoj štýl písania a obľúbuju fantasy.

jana mátelová5.12.2009
 

Ahoj, uf... fakt som sa snazila, to precitat, ale toto je nad moje sily. Ja proste na fantasy nie som stavana, takze to neber osobne :)
prajem vela uspechov :)

Marek J. Kolcun6.12.2009
 

Ahoj, Janka. Nie je v mojej moci meniť ti názor (ostatne na to je tu toto dielo), takže ak ťa raz fantasy nezaujíma, nemôžem ťa presvedčiť, že má svoje čaro. Tak či tak, ďakujem aspoň za nejaký komentár, hoci by som rád vedel, či ti vadilo niečo konkrétne.

jana mátelová11.12.2009
 

ahoj, tak som nakoniec prečítala prvé dve kapitoly, na ten zvyšok pôjdem radšej do kina :)
Prajem veľa úspechov.
A keď budeš mať chuť, prečítaj si aj pár vecí, čo som sme v slabej chvíli pridala aj ja.

Zuzana Marinaková1.12.2009
 

Ahoj, konečne som sa dostala aj k tvojmu dielu. K próze, ktorá je uverejnená tu pristupujem dosť skepticky a viem že mnohí tak pristupujú ku mojej, lebo buď tťa vec zaujme od začiatku, alebo na to len klikneš, prebehneš po prvých vetách a zatvoríš to. čo si budeme klamať. kto vie, či naozaj všetci z tých ľudí, čo na naše veci klikli to čítali aspoň do polky.... no bodaj by :-)
a teraz bližšie ku Oobenovi. Bol to jeden z mála, ktorý ma skutočne zaujal, aj keď som si aj ja všimla zopár chýb (ktorým sa budem venovať neskôr) no nerušili ma a neboli natoľko nepríjemné, aby ma odradili.
v prvom rade páčili sa mi mená. žiadne krkolomné slová na pol riadku a predsa tomu vdýchli čaro cudziny a iného sveta, historickosť a tajomno. podarené. sem tam som však mala pocit, že vety zabiehajú do analytických posudkov okolností, keďže si sa častejšie púšťal do logických dedukcií pre lepšie vykreslenie deja, postáv a pod. s tým sa mi spája taktiež (neviem či raz alebo viac krát použité) prídavné meno ZA podstatným, čo takisto pre mňa navodzuje príliš odbornú atmosféru a spôsobilo to akúsi brzdu v plynulosti. to však nie je nič závažné.
páčilo sa mi prostredie a dej je tiež veľmi zaujímavý na to, že v ňom zatiaľ nie je veľa postáv. zvlásť sa chcem venovať Oobenovi. opakujem veľmi originálne meno. Už to tu zaznelo,...chýbajú mi tam opisy jeho fyzických čŕt. a nie len pri ňom. pri všetkých. toto je asi to,čo mi tam chýbalo najviac. všetko, aj to fantastické, magické a božské sa mi zdá nesmierne uveriteľné a reálne, ale postavy nie. nemajú pre mňa hmotnú tvár a to je chyba. čo sa týka ich zradenia do deja, do príbehu, do vzťahov medzi sebou, je to veľmi dobré, ale samostatne tá postava pre mňa nejestvuje a preto je ťažké vytvoriť si k nej vzťah. je mi neznáma.
iné chyby, okrem tých, čo už boli spomenuté som tam nevidela. toto nie je negatívny komentár. skôr veľmi pozitívny, lebo Tyrelinská legenda sa mi naozaj páči a bola by som rada, keby som tú knihu mohla čítať. má velikú devízu a to, že dokáže nabudiť. chyby sa dajú opraviť, ale ak raz kniha nenabudí, tak ju človek môže zahodiť, ale tvoja je dobrá..uvidíme čo z toho bude....
Ps: gramatické chyby boli, aj budú...nie je to hanba. radšej písať gramatikcy nesprávne, no zaujímavo, ako sucho a bez chyby :-)

dufam, že sa ti to chcelo čítat, také dlhé :-D

Zuzana Marianková 1.12.2009
 

anja trúba ešte aj zle napíšem svoje meno :-d tak mi treba

Ján J. Nynamo27.11.2009
 

Ahoj Marek,
už dlhšie som sa chystal prečítať si úryvky z tvojej Tyrelinskej legendy, no až teraz som si našiel čas. Je to svižné a dobre sa to číta. /K pravopisu sa radšej nevyjadrujem/ :)

Marek J. Kolcun27.11.2009
 

Zdravím, Jano,
som rád, že čas, ktorý si venoval zverejnenej časti mojej knihy, nebol časom strateným. Ako som už kdesi popísal, svižnosť a jednoduchosť textu bola jedným z cieľov, ktoré som si pri písaní vytýčil. Bolo mi totiž od začiatku jasné, že jednoducho nemám skúsenosti na to aby som napísal... dajme tomu \"ťažké dielo\", niečo skutočne veľkovýpravné a dychberúce, a tak som sa rozhodol zvoliť čo najjednoduchší štýl, ktorý si - k mojej veľkej radosti - našiel priaznivcov.

Čo sa pravopisu týka tak som sa snažil písať bez chýb ale vzhľadom k tomu, že naša teta slovenčinárka na strednej bola zaťažená na literatúru a k slovenčine sme sa vracali len prostredníctvom diktátov, som rád, že píšem vôbec tak ako píšem :)

Matúš Novanský11.11.2009
 

Marek veľmi sa mi to páči, prečítal som si oba úryvky a zaujali ma až natoľko, že keby som mal knihu tak by som sa od nej odtrhol asi až večer. Veľmi pôsobivý príbeh, všimol som si občasné chyby, ale naozaj veľmi chválim. Páči sa mi taktiež aj obálka a video ktoré som si pozrel. :) Ja osobne takisto pracujem na fantasy, ale hovorím zatiaľ iba pracujem a preto nechcem zatiaľ zverejnovať svoju tvorbu. Dodal si mi čiastku inšpirácie. Teším sa na pokračovanie.

Marek J. Kolcun11.11.2009
 

Ďakujem za veľmi pozitívny komentár, som rád, že ťa príbeh chytil aj keď je to len začiatok. Ak ťa to nebude otravovať, napíš mi, prosím, aké chyby si si všimol. Ak máš na mysli chyby gramatické tak tie neberiem veľmi vážne (priznávam, som čiarkofil a myslím, že občas je to na texte aj vidieť). Keď ale myslíš chyby štylistické tak sem s nimi, kontroloval som text už niekoľkokrát ale vieš ako to chodí - keď človek prečíta 40 strán tak jeho pozornosť klesne na pozornosť koaly v ZOO...
Taktiež ďakujem za pozitívne postoje k obálke i traileru, myslím, že by obe mohli byť ešte lepšie ale aj moja technická spôsobilosť má svoje hranice a ako obálka tak aj traier mi prídu, ako sa vraví, v pohode :)

Matúš Novanský11.11.2009
 

Mal som na mysli skôr gramatické chyby, no jedna veta mi zvlášť bila do očí. Dovolím si citovať, je to posledná veta zo sna ktorý sa Oobenovi sníval:

\"Vytiahol meč z pošvy, pevnejšie zovrel štít a rozbehol sa proti nemu a kričal a bol pri ňom čoraz bližšie a ohlušujúco reval a bol už takmer pri ňom a...\"

Osobne vo mne táto veta vyvolala veľký pocit akcie akoby som to videl na plátne, ale musel som si ju prečítať viackrát aby som správne porozumel správne tomu čo sa vlastne stalo. Ja osobne by som ju rozdelil minimálne do dvoch samostatných viet. Krátkymi vetami so slovesom činnosti takpovediac vytváraš zrýchlený dej a ty máš v tomto súvetí (teraz ma napadlo, že to je vlastne súvetie a hlúpo hovorím o vete :)) 4 vety oddelené tou istou spojkou a tou je \"a\". Tie 4 vety obsahujú takpovediac 2 synonymické významy. Možno si schválne chcel tú vetu nechať tak, ale potom by sa tam, možno namiesto spojky hodiť zopár čiarok.

K obálke a traileru: Obálka sa mi veľmi páčila, nakoľko sa venujem aj výtvarnému a hudobnému umeniu dokážem ohodnotiť aj to a takisto aj trailer. Myslím, že hudba to krásne vystihla. Je takisto pravda, že metal počúvam, ale myslím, že bol dostatočne zaujímavý. Ešte k obálke: Silueta tej sekery je možno príliš jednoduchá a vyzerá až moc akoby zasnene. Možno by sa viac hodila určitá konkrétna sekera (nie silueta), alebo silueta so zaujímavejším tvarom... ale to sú iba také maličkosti. Ja som totiž veľký pedant v umení. :D

Naozaj musím tvoju prácu pochváliť, pretože ma to zaujalo natoľko, že by som hneď teraz vzal knihu s názvom Ooben z poličky v kníhkupectve a kúpil si ju. Prečítal na jeden hlt ako všetky fantasy knihy ktoré veľmi rád čítam. Teším sa na pokračovanie.

Adrian Gubčo29.10.2009
 

skutočne ma to zaujalo, zopár viet stačilo, aby som si začal vytvárať k postavám vzťah, v tomto prípade stačil Hokranov zásah a jeho nádej, že bude mať deti

to je vec, v ktorej vidím hlavný nedostatok svojho príbehu, neviem ako to vnímajú ostatní, ale obávam sa, že si ľudia nedokážu vytvoriť vzťah k mojim postavám, že tie pôsobia príliš neosobne

každopádne, zaujímavý príbeh...naturalizmus tomu aspoň dáva punc reálnosti

Marek J. Kolcun29.10.2009
 

Ďakujem za pozitívny komentár. Jednou z vecí na ktoré som sa snažil klásť dôraz bolo zmysluplné alebo neskôr odôvodnené konanie postáv takže rovnako ako v skutočnom živote ani tu hrdinom nie je nikto len z číreho presvedčenia, že to čo robí je najlepšie a správne. Zároveň všetkých hrdinov trápia bežné a skutočné veci - presne ako si spomenul Hokrana a jeho zamyslenie sa nad vlastným potomstvom. Žiadna z hlavných postáv nie je nezraniteľný Titán a nebyť nadprirodzených prvkov ako sú "zázračné" odvary, zranenia by sa s hrdinami ťahali (a mnoho ich aj bude ale neprezrádzam) ešte pekne dlho. Naturalizmu tam síce nie je až tak mnoho ako bolo možno avizované ale keď povedzme hrdina narazí hlavou na kameň tak si gebuľu jednoducho rozbije a zákonite mu musí začať tiecť krv... to je biológia, to neobídem :P

Marek J. Kolcun26.10.2009
 

Pre Alexandra:

Ahoj. Dakujem za konstruktivny komentar a aby som nemlatil prazdnu slamu, dodam par riadkov ako reakciu na tvoje podnety, postrehy:
V prvom rade som rad, ze sa tematika bohov chytila aj ked uz par ludi poznamenalo, ze "kopirujem" Rowlingovu a jej styroch povodnych zastupcov fakult. Uznavam, ze ista podobnost tam je ale ked sa nad tym trocha zamyslime tak kazdy zo zastupcov fakult ci mojich bojov spada do vyhranenych archetypov postav - dobry ale prosty, inteligentna, krasna ale zakerna a odpudivy, vsetkymi nenavideny. Povodne som bohov chcel dat len troch ale akosi sa mi zapacilo cislo "styri", predsa len je to trocha neobvykle cislo a v rozpravkach / fantasy dielach castejsie vidiet jeho mladsiu sestru - 3.
To, ze dielo je uz hotove neberiem velmi ako vyhodu. Patrim k ludom ktori ked (po Tolkienovom vzore) pri pisani pisani zakysnu na nejakom hluchom mieste, jednoducho prestanu pisat. Ja sam som myslel, ze knihu dopisem "do roka a do dna" no nakoniec sa to prave kvoli spominanym pauzam o pol roka predlzilo. To co ale za tu dobu vzniklo je ale uz hotove a v mojich ociach presne take ake to chcem podat svetu takze nejake zasahy do deja uz robit nebudem. A tie dlhe vety ktore by mozno trebalo skratit - ako si sa vyjadril, dlhe opisne a rozvlacne vety su proste moj styl (ako vidis napriklad aj pri tejto reakcii na komenar) a podla mojho nazoru su oproti akcnym pasazam kontrastne napisane cim sa rozdiel medzi pokojnou castou deja a castou kde sa rube a seka dost vyrazne prehlbuje. Ak ma nieco napadne tak ta budem kontaktovat a naopak, ak nieco napadne este teba tak smelo napis na mail: jocho@centrum.sk

Pre Cami:

Ahoj, musim ta sklamat ale Ooben rovnako ako ostatne hlavne postavy nie je popisany od hlavy po paty. Z textu (ktory sa ale v ukazkach nenachadza) vsak mozno postupne vycitat, ze je to chlapik medzi 20 a 25 rokmi, ma kratke hnede vlasy, dolnu cast odevu z loveckej vystroje, jednoduchu lanovu koselu, vysoke kozene topanky a na krku maly talizman v tvare plota cez ktory rastie stvorlistok.
Na chrbte este vlaci obojstrannu sekeru (ako z mojho navrhu obalky) a cestovny kozeny vak. Celkovo je urastenej postavy. To by bolo asi tak vsetko co ti o nom mozem povedat. Kedze dej sa odohrava dlhsiu dobu aj hrdinovia postupne menia svoj odev, tu nieco stratia, tam nieco najdu alebo dostanu takze z tohto uhla pohladu nemaju charekteristicke znaky. Hej a aby som nezabudol - v diele som vobec nespominal aku ma tvar kvoli tomu aby si ho citatelia vedeli predstavit podla seba (aj tak si vsetci citatelia vytvoria svoju typizovanu postavu a neprihliadaju na kazdy detail ktory im autor podhodil).
Ak by si aj napriek tomuto popisu nevedela Oobena nakreslit, stvarni len nejake siluety v jaskyni (druha ukazka) a bude, ja nie som narocny :P

cami26.10.2009
 

...ja som sa len trosku stratila v texte a nevedela som si vytvorit obraz kam ho mam zaradit, ci je to barbar, indian...;-D ...je tam vela situacii,ktore hovoria o com kreslit, ale odrazu som nevedela ako zacat...haha...mozno to bol dosledok citania o 3 hodine rano.;-)takze sa ospravedlnujem

cami26.10.2009
 

Chcem sa opýtať, je tu niekde aj opis ako vyzerá ten Ooben? Priznám sa, číta sa mi to ťažko, preto sa nechám radšej navigovať autorom...;-D

Alexander Loziak25.10.2009
 

Prečítal som všetky tri úryvky a musím povedať, že sa mi v celku páčia. Tématika bohov je podľa môjho názoru veľmi nápaditá, obsah záujímavý. Taktiež oceňujem, že knihu máš už dopísanú a nevystavuješ sem len svoje vízie pre prípadne dielo. Na druhej strane mi trochu vadia občasné štylistické chyby alebo skôr veci, ktoré si nestihol poriadne dopracovať. Napríklad sa v texte z času na čas objavia nepotrebne dlhé vety, ktoré by sa dali pekne rozdeliť či zjednodušiť. Takéto nedopatrenia sa však stávajú, sú ľahko odstraniteľné. Možno však používaš len iný štýl ako ja. Ak by si sa chcel na túto tému bližšie porozprávať alebo ak by si mal naopak ty nejaké výhrady k mojej práci, pokojne sa mi ozvi na www.loziak.alexander@centrum.sk

Tronk5.10.2009
 

Skromny nazor bezneho citatela fantasy, bolo to dost dobre, velmi ma zaujala tematika bohov...mohli byt opisany aj ostatny bohovia dopodrobnejsia, nie len ten ustredny Scyathom...ale dobre citanie, pohodove, este sa to neda posudit, tesim sa na pokracovanie, ako sa to bude vyvijat...zatial sa to neda az tak velmi posudit...

čítaj PRE VŠETKÝCH od J.D.Bella a tam je komentár.30.9.2009
 

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Marek Kolcun

moja maličkosť
O mne

Chcem s Vami podeliť o časť svojej mysle, svojej fantázie a zážitkov, o príbeh, ktorý ma stál budúcnosť, o legendu, ktoré ma možno zachráni. Tyrelinská legenda. Prvý diel pripravovanej tetralógie nesie ako podtitul meno hlavného hrdinu, Ooben a pripravuje pôdu pre dobrodružstvo, ktoré ste už videli, ale je podávané s vľúdnosťou, láskou a v neposlednom rade krvou.

Momentálne sa inými svojimi dielami prezentovať nechcem, pretože posledné tri roky som sa venoval výhradne tomuto dielu a dúfam, že sa mi ním podarí osloviť čo najviac potenciálnych čitateľov. Prajem teda príjemné posedenie a - samozrejme - počítanie :)

mail: marek.kolcun@gmail.sk

Moje naj
zopár stránok, kde žijem

Jocho Blog
NewDS - diskusné fórum

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: