IKARIKAR http://www.ikar.sk

Týždeň v Tichom dome (Kristína Hušeková)4.5.2015
 

4
 počet hodnotení: 23
prečítané 1243, Komentáre 224

 
Týždeň v Tichom dome (1)
Začínam uverejňovať svoj román o mladej historičke umenia Vike, ktorá sa vďaka svojej profesii  nečakane ocitne v malom mestečku na Spiši. Spoznáva svojráznych miestnych obyvateľov a v konfrontácii s nimi a novým prostredím  prehodnocuje niektoré svoje životné postoje. Pri mapovaní starého domu narazí na záhadu z minulosti, ktorú chce za každú cenu objasniť. Súvisí zmiznutie dieťaťa so smrťou poslednej obyvateľky domu, v ktorom je ubytovaná? Podarí sa jej vyriešiť tento takmer detektívny problém? Dozviete sa to z príbehu, ktorý je zároveň aj pohľadom na život v devätnástom storočí.
 
PRVÝ DEŇ:  PONDELOK
 
   Červený vláčik sa pomaly šinul krajinou, z diaľky pripomínal skôr detskú hračku než skutočný dopravný prostriedok. V úmornej horúčave vrcholiaceho leta unavene míňal zaprášené záhradky, vysušené zemiačniská a prekvapivo zelené smrekové lesy.
   Viktória Hájková, priateľmi nazývaná Vika, bola šarmantná dievčina s veľkým výstrihom a ešte väčším sebavedomím, hraničiacim s namyslenosťou. Odmalička ju vychovávali ako typického jedináčika,...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Verity27.2.2017
 

Som rada, že som sa na stránku \"mamtalent\" prihlásila až teraz. Keby som mala po každej prečítanej kapitole čakať na ďalšiu, asi by som sa zbláznila od nedočkavosti. Takto som si príbeh vychutnala na jeden dúšok. Mňam :)

Kristína Hušeková28.2.2017
 

Tvoj komentár ma potešil, vďaka za povzbudzujúce slová :)

Gabriel Ambler11.9.2015
 

Konečne som sa k tomu dostal a nesklamala si ma. Podľa mňa super finále, bál som sa, že tam niekto niekde znesie to vajce. Ale už poznám tvoj štýl, takže som vedel, že gýčový koniec je tu veľmi nepravdepodobný...

Kristína Hušeková11.9.2015
 

Som rada, že ťa záver nesklamal. Srdečná vďaka za komentáre aj za prečítanie :)

Stella Maris11.9.2015
 

Milá Kristína,
viem, že nepatrím k Tvojim pravidelným komentátorom, to ale neznamená, že som Ťa s napätím nečítala. Margarétkin príbeh mi pripomenul osud jedného z hlavných hrdinov môjho obľúbeného filmu El Orfanato a dúfala som, že takto to neskončí :) Na druhej strane, je to uveriteľné a som rada, že vajce sa (zatiaľ) nenašlo, lebo mám nádej, že si budem môcť prečítať z Tvojho pera ďalší príbeh :) Verím, že aj tento sa Ti podarí preniesť do papierovej podoby.

Kristína Hušeková11.9.2015
 

Ďakujem za krásny komentár, potešila si ma :)

Ella Lenart9.9.2015
 

Kristínka, to nie je koniec, že? Čo ten kvetináč? Nie je tam vajce? No tak...kde je ?

Kristína Hušeková9.9.2015
 

No dobre, tak sa priznám :) Síce som to ukončila, ale nechala som si otvorené zadné vrátka. Keby som niekedy chcela napísať pokračovanie, mám sa od čoho odraziť.

Mária Blšáková8.9.2015
 

Kristínka, skvelá práca. Môžeš byť so sebou spokojná. Dúfam, že čoskoro tu pribudne oznam, ktorý nám, tvojim čitateľom urobí veľkú radosť. Držím palce, nech sa ti podarí nájsť dobrého vydavateľa a ďakujem za zážitok.

Kristína Hušeková9.9.2015
 

Vďaka patrí tebe - za čas, ktorý si mi venovala a za komentáre. Je skvelé, ak má človek hneď spätnú väzbu a môže text korigovať. S tým vydavateľom si nerobím nádeje, je veľa dobrých románov čakajúcich na vydanie...

Valeria Weibl8.9.2015
 

Milá Kristína,
najprv som panikárila, kde je to prekliate vajce. Chcela som, aby ho našli. Ale napokon je aj lepšie, že zostalo nezvestné. Príbeh si teda zachoval tajomno až do konca.
Tvoj román sa mi čítal od začiatku až do konca veľmi dobre, veľakrát si ma úspešne napínala na ďalšie kapitoly. Držím palce, aby tento príbeh raz nadobudol aj knižnú podobu :)

Kristína Hušeková8.9.2015
 

Ďakujem za povzbudivé slová a pekné hodnotenie :)

Alica8.9.2015
 

Kristinka!?!?
Kde je to vajce? Takto si zahodila dvadsat milionov.
Pekne a zaujimavo napisany \'takmer detektivny\' roman. Dufam, ze coskoro prides zase s niecim novym. Prajem ti vela tvorivych, aj osobnych uspechov.

Kristína Hušeková8.9.2015
 

Ďakujem veľmi pekne :)

Mária Blšáková5.9.2015
 

Perfektné. Po predchádzajúcich nervákoch bola táto kapitola taká oddychová, no ďalší kamienok je v skladačke.

Kristína Hušeková6.9.2015
 

Pomaly už nebudeme mať čo riešiť. Ešte jedna kapitola a máme to :)

Gabriel Ambler3.9.2015
 

Ja som si už myslel, že najväčší poklad, ktorý tam našla, bolo to, že našla sama seba... ale možno bude aj vajce. Veľmi zaujímavé.

Kristína Hušeková4.9.2015
 

Úplne si to vystihol. Naozaj najcennejšie pre Viku je to, že našla sama seba. Len si to ešte musí uvedomiť.

Alica3.9.2015
 

Ahoj, Kristinka,
aj ja by som radsej taky koniec ako si predstavila Valeria. Skoda. Este to vajce...

Kristína Hušeková3.9.2015
 

Nuž, v živote býva tých šťastných koncov menej, realita je krutá :(
Ale neboj, záver bude pozitívny.

Valeria Weibl3.9.2015
 

No tak toto som vôbec nepredpokladala. Moja teória je v ťahu...pôvodne som si myslela, že Margarétku aj s vajcom v minulosti prepašovali tajnými chodbami pod domom preč z dediny a dostala sa niekam do zahraničia, kde vďaka vajcu zbohatla, založila si rodinu a Vika objaví posledného žijúceho potomka. Tak nič :)))
Chúďa Margarétka, takže jej osud bol smutný...

Kristína Hušeková3.9.2015
 

Tvoja teória sa mi páči, mohla by to byť alternatívna verzia :-) Mne takéto riešenie nenapadlo, takže Margarétka skončila smutne...

Valeria Weibl31.8.2015
 

Teším sa, že Vika z toho vyviazla len s poriadnym šokom. Konečne bol Grúber spacifikovaný. Teraz poďme na to vajce :)

Kristína Hušeková31.8.2015
 

A nezabúdaj na Margarétku - ešte máme čo riešiť :)

Ella Lenart28.8.2015
 

Milá Kristínka, posledné kapitoly si teda dobré zatiahla do thriller-u. \"Grúberovský\" si nás presvedčila o tom, že s Viki je koniec, potom poslala pomoc v podobe kamarátov. Teším sa na rozuzlenie, či vajce existuje a ešte jedna vec, Gruber mi nevpichol žiadnu ampulku a predsa pri mojom poslednom komente, som mala otupenú myseľ, keď som ťa nazvala inak než mala. Sorry.

Kristína Hušeková30.8.2015
 

Ahoj Ella, ďakujem za komentár, teší ma, že ťa príbeh zaujal a dúfam, že ťa ďalšie kapitoly nesklamú :-)

Mária Blšáková28.8.2015
 

Vďaka Bohu,(a samozrejme Tebe.)
Ale, že jakýý sviniar ten Grúber.

Kristína Hušeková28.8.2015
 

Tak Grúbera sme zneškodnili, ide sa ďalej! Ešte Vike ostali nejaké drobnosti na doriešenie :-)

Mária Blšáková25.8.2015
 

Bola som dlhšie bez počítača a keď konečne fachčím, zisťujem, že Stella, Mima, Alica končia svoje diela. Normálne som šla sem so strachom, či neuvidím oznam o konci.
A dostalo sa mi iného strachu. Fakt si to vystupňovala majstrovsky. Neviem si predstaviť, ako to skončí, len ju prosím ťa nechaj žiť.

Kristína Hušeková26.8.2015
 

Neboj, predsa by som nenechala zvíťaziť zloducha. Každý dostane, čo mu patrí :-)

Gabriel Ambler25.8.2015
 

Super krimi, neviem sa dočkať konca. Aj keď som sa zaprisahal, že sa sem týždeň ani nepozriem a do počítača budem ťukať len triedy a metódy, možno to prehodnotím a aspoň občas si niečo prečítam...

Kristína Hušeková26.8.2015
 

Nabádal si ma, že už je načase dať finále, tak je to tu. Dúfam, že to zvládnem nejako rozumne :-)

Alica24.8.2015
 

Milá Kristánka, ja som tiež ohromená z toho, ako sa to vyvíja. Vyrovnáš sa hociktorému spisovateľovi detektívok. Ale to som ti už, tuším, hovorila.
Len by som slovo mrtvola, hned na začiatku nahradila slovom vražda. Akosi mi to viac sedí. Teším sa na rozuzlenie.
Pekný deň.

Kristína Hušeková24.8.2015
 

Alica, vďaka za komentár aj za postreh - už som to opravila, vymenila som mŕtvolu za vraždu, naozaj je to tak lepšie.

Valeria Weibl24.8.2015
 

Tušila som, že to bol Grúber! Sviňa jedna chamtivá! Teraz som fakt zvedavá, v akej forme príde záchrana. Toto bolo vážne napínavé :)

Kristína Hušeková24.8.2015
 

Záchrana je už na ceste, zlo predsa nemôže zvíťaziť:)

Gabriel Ambler21.8.2015
 

Veľmi pekná, umelecky ladená kapitola. Pekne to graduješ. A teraz hor sa na finále!

Kristína Hušeková23.8.2015
 

Presne ako hovoríš. V ďalšej kapitole už ideme do finále:)

Mária Blšáková20.8.2015
 

Aha ju, ako sa nám dievka zmenila. Spomínam si, ako pohľadom mapovala okolie, keď vystúpila z vlaku a teraz jej chodí po rozume, aké by bolo, zapustiť tam korene :) Veľmi pekne si to napísala. Dokonca som cítila i Ivanov bolehlav :)

Kristína Hušeková21.8.2015
 

Vika sa nám poľudštila:) Uvidíme, ako to s ňou nakoniec dopadne...

Valeria Weibl20.8.2015
 

Milá Kristína,
táto kapitola mala do seba niečo čarovné. Veľmi sa páčil návrat do minulosti a predstava, že sa Vika ocitla v starých časoch s pôvodnými obyvateľmi Tichého domu.
Žeby nám Vika obmäkla a nakoniec z domu ani neodíde? :)

Kristína Hušeková20.8.2015
 

Vidím, že si sa vcítila do deja:) Vďaka za pekné zhodnotenie kapitoly, bol to taký oddych pred finále, lebo už sa Vike blíži čas odchodu...

Ella Lenart19.8.2015
 

Milá Katka, dorazila som do 30. kapitoly a vrátila sa, ako som sľúbila.Príbeh u teba graduje.Do konca týždňa máme ešte ďaľeko, preto trocha sa trasiem strachom ako bude Viki naďalej zdolávať potláčaný strach.Ten, mimochodom výborne opisuješ. Cítim strach rovnako ako hrdinka, dokonca sa bojím. Viem prežiť príbehy a smiať sa nad \"masaker motorovou pílou\" a podobné nezmyseľnosti, no keď príde k ducharskym príbehom, bojím sa. Takže klobúk dole.Strach na povale mnou zalomcoval.Na druhej strane, niečo mi predsa len v príbehu chýba a to je mesto.Zameriavaš sa na hlavnú hrdinku, jej pocity, sebaistotu a všetky postavy okolo nej sú chudobné na predstavivosť, rovnako ako mesto. Chcela by som vedieť viacej o meste.Žijú tam aj iní ľudia? Keď ide na obed, nezazerá na ňu niekto? Chodia v meste autobusy, autá, kone, či traktory? To prostredia je chudobné na opis a ja by som chcela napríklad vidieť,či kikiríka kohút u susedy alebo či večer z krčmy sa ozývajú hlasy.Ja viem, že mesto je \"mrtvé\" a Tichý dom ho má prebudiť zo sna, predsa len, chcela by som vedieť či babka pani Petrovičovej nenosí každý deň inú šatku na hlave a keď bola na návšteve či nemala zuby v pohári a Ivan krivý nos :-) Ber to ako názor nie kritiku lebo písať vieš a ja sama vždy ocením, ak sa mi vyjadrujú aj k príbehu nielen k chybám.Tak verím, že neznie to veľmi kriticky.Netuším vôbec kto je on a chcem vedieť čo sa stalo s Margarétkou a či \"duch\" ktorý si nepozvane chodi do domu, má kosti. Preto čítam ďalej, so stiahnutým z....a strachom.A som zvedavá ako Viku zmení tento pobyt.

Kristína Hušeková20.8.2015
 

Ahoj Ella, vďaka za tvoj čas a pripomienky, som vďačná za každý názor. Máš pravdu, mohla som dať viac priestoru opisu postáv a mesta, ak budem niekedy tento román prerábať, určite to napravím. A zohľadním to aj v ďalších dielach, toto je moja prvotina, tak musím vychytať nedostatky a v tom mi pomáhajú aj komentáre, ako je ten tvoj:) Tak vydrž s Vikou až do konca, už jej ostávajú len dva dni v Tichom dome a všetko sa vysvetlí...

Gabriel Ambler17.8.2015
 

Žeby tam nakoniec predsa len nejaký poklad bol?

Kristína Hušeková18.8.2015
 

Nechaj sa prekvapiť... Navyše pod pojmom poklad si každý môže predstaviť niečo iné, podľa toho, čo je preňho vzácne. Btw, tebe ešte manželka nepovedala, že si poklad? Napríklad keď si navaril obed:-)

Gabriel Ambler13.8.2015
 

On? Dúfam, že z toho nebude lyrizovaná próza...
Ale teraz vážne, je to dobré. Teším sa na rozuzlenie, tiež mám isté podozrenia.

Kristína Hušeková14.8.2015
 

Neboj,s lyrizovanou prózou som sa naposledy stretla pri maturite, a to už je pekná kôpka rokov :-) Dúfam, že rozuzlenie ťa nesklame.

Valeria Weibl13.8.2015
 

Aj ja som čítala ako zhypnotizovaná. Nielen Vika chcela zatriasť s Julkou. Mám tušenie, kto je ON, ale bez potvrdenia nechcem veľmi špekulovať. Už som sa dosť našpekulovala pri Margarétke :) Neviem sa dočkať novej kapitoly!

Kristína Hušeková13.8.2015
 

Vydrž, všetko bude, aj nová kapitola, aj nové odhalenia. Teším sa, že ťa baví čítať tento príbeh.

Alica13.8.2015
 

To je teda napätie! Dobre nás španuješ. Ponáhľaj sa s dalšou kapitolou.
Prajem ti pekný deň.

Kristína Hušeková13.8.2015
 

Ďakujem :-)

Gabriel Ambler10.8.2015
 

Nuž, mám pocit, že na každom mestskom úrade pracujú podobné bystrozraké elementy. Minule som vybavoval niečo pre mamu v rodnom mestečku a musel som odtiaľ rýchlo zdrhnúť, aby som nespáchal hrdelný zločin. Zasmial som sa, díky, teraz čakám kapitolku, ktorá posunie dej riadne dopredu.

Kristína Hušeková10.8.2015
 

Už sa k tomu schyľuje. Keďže Vika v nedeľu odchádza a je piatok, teraz by to malo nabrať spád.

Alica10.8.2015
 

Normálne to dievča obdivujem. Prajem jej, aby to vajčisko našla.
Možno by sa zišla aj nejaká lovestory. Alebo aspoň jej náznak, prosííím!

Kristína Hušeková10.8.2015
 

Nuž, pokiaľ ide o lovestory, asi ťa sklamem. Na to je tu dosť iných autoriek, ktoré túto tematiku zvládajú lepšie ako ja. Jedine že by sa zaľúbila do supa zdochlinára...

Mária Blšáková7.8.2015
 

Vika je poriadne číslo. Smiala som sa ako puk. Minule moje kamarátky robili podobné čáry-máry s prstienkom zaveseným na retiazke. Tiež mi to prišlo absurdné, ako Vike.
Pekný deň prajem.

Kristína Hušeková7.8.2015
 

Ja len čakám, kedy sa ozve nejaký priaznivec týchto metód a vynadá mi :-) Inšpirovala ma k tomu jedna známa, ktorá sa pravidelne radí so siderickým kyvadielkom o tých najabsurdnejších veciach, napríklad či má predať chalupu alebo nie... To je život, to nevymyslíš.

Gabriel Ambler6.8.2015
 

Už zostáva len dva a pol dňa, a záhad je tam stále neúrekom... snáď to Vika stihne všetko vyriešiť. Bavím sa, je to dobré.

Kristína Hušeková7.8.2015
 

Áno, už ideme do finále. Som rada, že ťa príbeh baví. Dúfam, že vydržíš do konca :-)

Alica6.8.2015
 

Ahoj, Kristínka. Vždy sa poteším, ked uverejníš dalšiu kapitolu. Aj teraz. Cíta sa to ľahko, dialogy sú pekne pospájané, má to humor, jednoducho, dobre sa to číta. A samozrejme, žiadne chyby. Jediné, čo ma trochu pribrzdilo, bolo slovo exemplár. Keby si ho vynechala, nič by sa nestalo, zdá sa mi tam navyše. Ale to je len moja humble opinion. Prajem ti pekný zvyšok dňa.

Kristína Hušeková6.8.2015
 

Alica, vďaka za povzbudivé slová aj za postreh. Máš pravdu, to slovo je tam zbytočné, už som to opravila.

Valeria Weibl30.7.2015
 

Už som sa potešila, že Vika na konci kapitoly našla nejaký spúšťací mechanizmus s ozubeným kolieskom, ktorý otváral tajný vchod (niežeby som sa tešila, že sa zranila). Ale nevadí, máme kľúč! To je hlavné :) teraz treba zistiť, kam pasuje.
Ten pach z pivnice som cítila až sem, výborný opis :)

Kristína Hušeková30.7.2015
 

Uvažovala som o nejakom mechanizme, keďže cez víkend som pozerala Indianu Jonesa a tam sa to nimi hemžilo, ale nakoniec som zvolila jednoduchšiu a našincovi bližšiu variantu - kľúč :)

Valeria Weibl23.7.2015
 

Ááá...nové zistenie! Už mám svoju teóriu o Margarétke, tak som zvedavá, či som sa trafila. Predpokladám však, že každým novým zistením sa moja teória bude meniť. Odhaľovanie tajomstiev mám najradšej :)

Kristína Hušeková23.7.2015
 

Ty si taký podnetný čitateľ, potom mi určite musíš prezradiť tvoju teóriu, môže sa hodiť nabudúce :-)

Mária Blšáková23.7.2015
 

Táto stránka je perfektná. Je lepšia ako káblovka. Jednotlivú diela ktoré mám rozčítané sú ako seriály a ich časti si môžem prečítať kedy chcem a nikdy nezmeškám vysielací čas. Tvoj Tichý dom patrí medzi moje obľúbené seriály.

Kristína Hušeková23.7.2015
 

Vďaka, Majka, ja to vnímam podobne. Dúfam, že vydržíš a Tichý dom dočítaš do konca...

Gabriel Ambler17.7.2015
 

Páči sa mi to, ale dúfam, že už konečne začneš tajomstvá aj odkrývať, lebo zatiaľ sa to stále iba zauzľuje :-)

Kristína Hušeková17.7.2015
 

Od budúcej kapitoly sa to už začne vysvetľovať, sľubujem :-)

Alica16.7.2015
 

Tento príbeh ma naozaj drží. Napínavé. Určite tú skrýšu nájde. Som zvedavá. Nech sa ti dobre píše, Kristínka.

Kristína Hušeková17.7.2015
 

Ďakujem :)

Valeria Weibl16.7.2015
 

Už keď si myslím, že Vika bude mať čo robiť s rozlúštením toľkých záhad, pribudne ďalšia s kľúčom. Ten dom je pretkaný toľkým tajomstvom, že by som sa najradšej išla doňho pozrieť aj ja sama. Akurát by som sa bála rovnako ako Vika. Potrebovala by som pár pohárov Bystrozrakej biovína, aby som sa odhodlala vystúpiť na povalu. Už 22. kapitola v poradí a ešte som sa ani sekundu nenudila :)

Kristína Hušeková16.7.2015
 

To je pre mňa naozaj povzbudivé. Dúfam, že sa nebudeš nudiť ani pri ďalších kapitolách :)

Gabriel Ambler13.7.2015
 

Cau, dobrá kapitola. Krásny opis strachu, rovnako som to párkrát cítil aj ja. Verím, že na povale sa nájde aj niečo zaujímavejšie ako krajčírska figurína...

Kristína Hušeková13.7.2015
 

Na strach som expert. Syn tvrdí, že mám v sebe randomizér katastrof. Potom sa bojím aj za celú rodinu :)

Alica10.7.2015
 

Mala tú povalu poriadne preskúmať. Iste je tam niečo zaujímavé skryté.

Kristína Hušeková10.7.2015
 

Len vydrž, rozhodla sa ísť tam zajtra ráno, keď bude chladnejšie. A bude to zaujímavé, teda aspoň dúfam :)

Mária Blšáková9.7.2015
 

... že pri hľadaní by - že by pri hľadaní
Cestu po schodoch na povalu a potom prach i horúčavu si opísala skvelo, ale pridala by som jednu-dve vety pri opise toho, čo tam zazrela. Akosi som čakala rebrík, kusy starého nábytku, či plechovice s farbami, prázdne zaváracie fľaše, ši zvitky ručne tkaných kobercov. Debničky a škatule sa mi málili :)
... trocha mlieka - trochu
Zabratá do týchto úvah - týchto by som dala preč
Júj, dala by som si škvarkovníček.
Schovanie kutáča morder poriadne odflákol. Ale zimomriavky som mala. V tomto teple dobre padnú:)

Kristína Hušeková9.7.2015
 

Dobrý nápad, interiér povaly som doplnila, chyby opravila. Ak si mala pri závere zimomriavky, asi ich budeš mať aj pri čítaní ďalšej kapitoly :) A schovanie kutáča na takom blbom mieste sa tiež vysvetlí.

Gabriel Ambler7.7.2015
 

Iba jediná poznámočka - \"...kým skončí pohreb\" - spisovné je Kým sa skončí pohreb. Inak super.

Kristína Hušeková8.7.2015
 

Opravené, ďakujem :)

Valeria Weibl6.7.2015
 

Milá Kristína,
pekne sa ten príbeh zamotáva. Na Margarétkin osud som tuším ešte viac zvedavejšia než na to, kde sa nachádza to prekliate Fabergého vajce :)
Páči sa mi, že každá nová postava prinesie do príbehu niečo zaujímavé a záhadné. Pokračuješ výborne :)

Kristína Hušeková7.7.2015
 

Dúfam, že sa mi to podarí aj uspokojivo rozmotať :)

Alica6.7.2015
 

Dalšia napínavá kapitola. Len na jednom mieste som sa zarazila. Myslela som, že tá upratovačka hovorí o Viki, že ona je tá bláznivá. Ludia v dedine o nej hovorili, že je nejaka čudná už predtým (pre nich bola zvláštna). Julku si popísala, že je to dieťa s tvárou ženy, ale nemala som pocit,že je bláznivá. To asi len ja tak vnímam. Teším sa na dalšiu kapitolu.

Kristína Hušeková7.7.2015
 

Je možné, že som Julku nevystihla celkom dobre. Je to dieťa s tvárou ženy, teda chcela som tým povedať, že vekom je dospelá osoba, ale mentálne na úrovni dieťaťa. Ešte sa bude v deji vyskytovať, potom to snáď bude jasnejšie. Pokúsim sa ju lepšie vystihnúť.

Kristína Hušeková7.7.2015
 

Alica, prečítala som si to znova a musím uznať, že máš pravdu. Julka nie je dobre charakterizovaná, tak som to upravila. Teraz by to už malo byť jasnejšie. Vďaka za postreh.

Alica3.7.2015
 

Ahaaa! Cudujem sa, prečo sa na scéne objavila tá architekta. Zeby vnučka tej ich najmladšej, údajne mrtvej dcéry? Zázraky sa dejú!

Kristína Hušeková6.7.2015
 

Všetko so všetkým súvisí a nič sa nedeje náhodne... Monika má v príbehu svoju úlohu. Ale tuším by sme ten príbeh mohli písať aj spolu, máš zaujímavé nápady :)

Amadeo3.7.2015
 

Začítal som sa do teba :)

Kristína Hušeková6.7.2015
 

:)

Gabriel Ambler29.6.2015
 

Ja by som si veru pokračovanie dopísať netrúfal. Fantázia mi nechýba, skôr vedomosti a znalosť miestnych a historických pomerov. Veľmi sa mi to páči, čakám netrpezlivo na pokračovanie.

Kristína Hušeková30.6.2015
 

Znalosť miestnych pomerov mi problém nerobí, do istej miery popisujem skutočné reálie, napríklad Tichý dom existuje, podobne aj niektoré postavy, len som ich, samozrejme, premenovala.

Alica29.6.2015
 

Páči sa mi, ako to stupňuješ. Tiež som zvedavá, čo sa stalo s tou najmladšou dcérou. Normálne sa mi žiada skočiť do deja a napísať jej príbeh.

Kristína Hušeková29.6.2015
 

Ten príbeh by ma veľmi zaujímal, či by si sa trafila do mojej verzie:)

Mária Blšáková29.6.2015
 

Kristínka, na začiatku je pár dlhých viet, ktoré by zniesli predelenie a šibnuté dieťa by som nazvala skôr vyšinuté, ale inak sa mi páčilo. I ten podrehaný jazyk a prostorekosť samozvanej hosťky. Som zvedavá, či nám neskôr prezradíš o morde dieťaťa viac. To bude príjemné :))) Samozrejme žartujem, podľa vzoru Bystrozrakej :)

Kristína Hušeková29.6.2015
 

Niečo som opravila, niečo predelila. O dieťati sa samozrejme dozviete viac, má v deji dôležitú úlohu, ale nechcem prezrádzať...

Valeria Weibl25.6.2015
 

Milá Kristína,
priznám sa, že aj ja som si Ťa predstavovala podľa Tvojej Viky :) v tomto sme s Alicou zajedno.
Ako už určite vieš, Tvoj príbeh sa mi náramne páči. A keď som teraz kompletne prešacovala vaše virtuálne múzeum a prepracovala sa ku krásnemu príbehu o starom nemeckom učiteľovi, získal pre mňa Tvoj román ešte väčšiu hodnotu.

Kristína Hušeková26.6.2015
 

Tuším by som si mala dať do profilu fotku, aby som nemýlila ľudí:) Ďakujem za komentár, potešila si ma. Dúfam, že si Vika aj naďalej udrží tvoju pozornosť:)

Alica25.6.2015
 

Ahoj, Kristínka, ten banner je dobrý, ale mi na ňom chýba tvoje meno.

Kristína Hušeková25.6.2015
 

Vďaka za postreh, len musím počkať, kým príde domov syn (študuje mimo Slovenska), aby to opravil. Ja sa s počítačom nekamarátim natoľko, aby som to zvládla.

Alica25.6.2015
 

Vidíš, a ja som si vytorila predatavu, že si asi dvadsaťpäťročné dievča (podobná tvojej hlavnej hrdinke). Neber to v zlom, práve naopak. Tak uveriteľne a farbisto je to napísané, že si človek domýšľa. Teda aspoň ja.

Gabriel Ambler22.6.2015
 

Čau, pekná krimi. Snažil som sa hľadať čiarky, ale bojím sa o nich písať, lebo ma tu zase vykričia, že mám dávať dôraz na umeleckú šírku a čiarky nie sú dôležité. Pripomína mi to mojich adolescentných študentov, keď som v rámci civilky učil na priemyslovke - čo im nešlo, to nebolo dôležité, ale v čom vynikali, to bolo smrteľne.
Inak prepáč, že sme si tu ventilovali naše názory na tvorivé písanie a konštruktívnu kritiku a pošpinili ti diskusiu, bola to aj moja chyba, nechal som sa zbytočne
vytočiť. Vybavoval som kamošovi opätovné prijatie na Prednú Horu a bol som ho tam osobne zaviezť, aby náhodou nezdúchol, no a celú cestu na východ som ho musel počúvať, cestou naspäť zase o tom rozmýšľať... keď som prišiel zničený domov a otvoril si diskusiu, nedokázal som reagovať adekvátne. Budem sa musieť naučiť prijímať kritiku rovnako pokojne ako Ľudo,
ten je v tom priam preborník.
Predsa len dve poznámky:
prvá veta - pred \"a vrátila\" asi patrí čiarka, lebo má oddeľovať dve rovnocenné vedľajšie vety.
...aj napriek averzii voči zvieratám začalo jej byť... \"začalo\" a \"jej\" by som vymenil, znie to lepšie

Kristína Hušeková22.6.2015
 

Nemusíš sa ospravedlňovať za diskusiu, mrzí ma, že som bola tie tri dni mimo dosah internetu a nemohla som sa aktuálne zapojiť.
Ináč diskutovať o tvorivom písaní a konštruktívnej kritike je dobré, sme na literárnom portáli a tieto témy sú dôležité, len sa mi nepáči nadradený postoj niektorých jednotlivcov, ktorí sa sami zaradili do skupiny umelecky hodnotných a nás ostatných do akejsi podradnej skupiny bezcenne a plocho píšucich. Ale myslím, že budúcnosť ukáže, ktorá tvorba oslovuje čitateľov.

Zana22.6.2015
 

Naozaj ma mrzi, ze jeden moj osobny nazor vyvolal tolko negatívnych reakcii. Keby som to tusila, mozno by som sa ani neunuvala nieco tu napisat... Kazdopadne len dovysvetlim: Pod literárnou hodnotou si predstavujem \"nieco\" co vo mne po precitani literárneho diela zostane - pocit, zamyslenie, prezivanie emocii s hrdinom... A myslim, ze vôbec nezalezi ci sa jedna o oddychovu detektivku, Dostojevského alebo 50odtienov (v com vidim mmch. uspech knihy - citatelia mohli s hl.hrdinkou nieco prezit). V tvojom diele a diele spomínaných autorov som nic take bohuzial nenasla. U teba je to sposobene najma tymi plochymi postavami ako som ich nazvala. Vika je pre mna postava bez duse, pretoze o jej prezivani neviem nic. Aka je jej vnutorna motivacia, aka vlastne je, ako premysla, aka je jej minulost, po com tuzi? Vsetky tieto aspekty postavy sa daju do diela nenasilne zakomponovat. A pre mna bude vdaka nim mozne hladanie strateného vajca a odhalovanie vrazdy prezivat spolu s nou. To iste sa tyka aj postav, ktore stretava - viem ako vyzeraju, co povedia, ale vlastne o nich neviem nic - ani to, co od nich cakat. Je tam dej, zaujimave info z historie, svizne dialogy, postavy, ale ja pri nich nic neprezivam, len ich pozorujem. Ine je to napr. u Stellinej Alici alebo Mykeallinej Zuzane, tam tie emocie prichadzaju, lebo postavy su naozaj vykreslene do hlbky, hoci ich je len par. Nemienim sa nad nikym vyvysovat, ani nikoho nazyvat podradnou skupinou. Kritiku viem prijimat s pokorou, viz napr.moja reakcia na negat.koment Alie k môjmu dielu. Mrzi ma, ze niekto toho nie je schopny - nie len kritiku samu o sebe prijat, ale ani ju vyjadrit, aby si tu nahodou niekoho proti sebe nepostval. Naozaj sa musim zasmiat, ze Alicinou reakciou na moju kritiku je vypad na moje dielo, u Gabriela podobne... priestor na to mali pod mojim dielom pocas uverejnovania 38 kapitol.Namiesto toho sa zmohli len na toto. A nad tymi osmalymi 4 hviezdickami, ktore mi tam velmi podozrivo po tomto vikende naskakali sa mozem uz len usmiat...

Kristína Hušeková23.6.2015
 

Zana, tvoje hodnotenie môjho textu beriem, je to kritika s vymenovaním konkrétnych nedostatkov. Pokiaľ ide o to, že o hlavnej hrdinke nič nevieš - v prvej kapitole som o nej písala dosť, o tom, z akého prostredia prichádza, o jej motivácii, takže teraz neviem, či si prvú kapitolu nečítala, alebo som ju napísala tak nezrozumiteľne, že z nej tieto skutočnosti nie je možné pochopiť.

Opakujem, je to moja románová prvotina, viem, že má chyby a nedostatky, budem na sebe pracovať, aby sa to zlepšilo.

Zana, ďakujem za názor, pouvažujem o nedostatkoch, na ktoré poukazuješ.

Zana23.6.2015
 

Milá Kristína, prvú kapitolu som samozrejme čítala a vychádzala som z nej. Keď postave v úvodnom popise priradíš nejaké vlastnosti, očakávam, že tieto vlastnosti hlavnej hrdinky sa v texte budú postupne prejavovať a ovplyvňovať ho. Podľa teba je Vika rozmaznaný jedináčik. Ale keby si to v úvode nezmienila, zo samotného textu by som to určite nepoznala. Keby bola fakt rozmaznaná, tak by napríklad len tak ľahko neprístúpila na ubytovanie v storočnej starej vile plnej odpadkov, myslím, že by urobila poriadny humbuk ;). Ďalej je otázka - keď je jedináčik - spomínaš to len preto, že to z nej spravilo rozmaznanú? Alebo to má vplyv aj na ďalšie jej chovanie - nemá napr.potrebu sa s nikým deliť, je zhmotnením všetkých ambícii, ktoré do nej rodičia ako do jediného potomka vtlačili? Ja som pri čítaní nemala z Viky pocit ani to, že je jedináčik a ani to, že by bola rozmaznaná. Keď si v úvode zmienila, že Vika bude v konfrontácii so zážitkami na Spiši meniť niektoré svoje životné postoje, čakala by som, že sa o nejakých dozviem a že budem sledovať ako ich mení, prečo ich mení, čo pri tom prežíva. Nie je to tam. Jednoducho povedané - nestačí, aby si do úvodu napísala, aká hlavná postava je. Keby to bola aj desaťstranová psychoanalýza a podrobný životopis - pokiaľ sa tak postava nespráva, pokiaľ jej osobnosť na mňa nepôsobí z každého slova, kroku a myšlienky, tak jej ich nepriradím. Nehovoriac o tom, že rozmaznaný jedináčik s vyzývavým dekoltom je stále dosť málo na to, aby literárna postava mala svoju hĺbku a bola uveriteľná. Držím palce.

Kristína Hušeková24.6.2015
 

Zana, keď som si prečítala tvoje postrehy, musela som uznať, že máš pravdu. Myslím, že som pochopila, čo sa mi snažíš vysvetliť. To, čo bolo uverejnené, sa už asi nedá zmeniť, ale od ďalších kapitol sa pokúsim dať dôraz na pocity a myšlienky hlavnej postavy, aby jej motivácia a konanie boli jasnejšie.
Ešte raz vďaka za prečítanie a komentár.

Gabriel Ambler22.6.2015
 

Ešte raz opakujem - nemal som dôvod reagovať na tvoje dielo, lebo ma nezaujalo. Necítil som potrebu sa k nemu vyjadriť. Nemám ani šajnu, koľko tam máš hviezdičiek, už si ho proste nepozerám, to je všetko. Zamrzelo ma, že si písala o akejsi \"čudnej komunite\", do ktorej si ma zaradila len preto, lebo iné veci ma zaujali a komentujem ich. To je všetko. Mimochodom, nechápem to o tých hviezdičkách - pribudli ti, či ubudli? A sú vôbec dôležité?

Alica22.6.2015
 

Má to dynamiku a tajomnosť, ale vieš aj, kedy a ako to odľahčiť. Milujem detektívky. Možno sa jedného pekného slnečného dňa rozhodnem napísať aj ja jednu. Páčilo sa.

Kristína Hušeková22.6.2015
 

Vďaka za podporu, v tejto názorovo rozkolísanej diskusii si to zvlášť cením. Detektívky mám rada, teším sa, až ty napíšeš tú svoju:)

Kristína Hušeková22.6.2015
 

No teda, človek odcestuje na tri dni niekam, kde je mimo dosah internetu a tu sa zatiaľ rozpúta živá diskusia... Týmto sa ospravedlňujem všetkým, že som nereagovala na ich príspevky, skúsim to teraz nejako zhrnúť.

Všetkým, ktorí ma prečítali (aspoň jednu kapitolu, však, Ľudo), ďakujem za čas, ktorý mi venovali. Pokiaľ ide o vaše výhrady, skúsim odpovedať.
Dielo je ploché, nemá literárnu hodnotu - už som to tu písala, ale zopakujem: je to detektívka, teda oddychový žáner, v tejto oblasti sa spravidla neočakávajú (ani nevznikajú) literárne skvosty.
Kritizovať môže každý, len by to malo mať nejakú úroveň, mám na mysli vyvarovať sa osobných útokov a vulgarizmov, tiež by to malo byť konštruktívne, nie typu: píšeš na hovno (však, Ľudo), ale napísať čo konkrétne čitateľovi na diele vadí.
Kritika je vždy subjektívna, neexistujú štandardy na posúdenie literárneho diela. Vezmime si ako príklad román Päťdesiat odtieňov sivej či akej to farby, megaúspešný čo sa týka predaja, ale pokiaľ ide o literárnu hodnotu, tá je niekde v mínusovej oblasti. Ale to je môj subjektívny názor, určite sa nájde množstvo čitateľov, ktorí budú tvrdiť pravý opak. Takže dovolí si niekdo tvrdiť, že jestvuje absolútne, objektívne kritérium na hodnotenie textov?
Beriem na vedomie všetky komentáre, tie pozitívne ma tešia, o tých negatívnych pouvažujem, či si z nich niečo môžem zobrať. Písať budem ďalej, je to moja románová prvotina, určite má chyby a nedostatky, budem na sebe pracovať.

Neodpustím si ale ešte osobný komentár pre Ľuda Hermana: ak si taký literárne úspešný, za akého sa tu vydávaš, ako je možné, že tu uverejňuješ tie isté poviedky, ktoré si pred cca siedmimi rokmi uverejňoval na Písmák.cz bez akejkoľvek odozvy? To si za ten čas nedokázal napísať nič nové? Ak vydavateľstvá tak vysoko hodnotia tvojho Rinalda, je to pre teba iste povzbudivé, ale mne sa nepáčil. Vidíš, opäť to subjektívne hodnotenie.

ľudo herman23.6.2015
 

Nechce sa mi na Teba reagovať, pretože si i naďalej osobná a pritom vo svojom príspevku iných nabádaš, hlavne mňa aby sme takí neboli. Všetko čo tu kedysi pani Dočekalová vyučovala (neviem či si tu vtedy na MT bola), všetky tézy, ktoré lektori tvorivého písania vyučujú sú štandardy. Je niečo iné, ak niekto povie toto sa mi nepáči, alebo toto sa mi páči je subjektívny názor. Ak ho však oprieš o literárne vedné tézy, ide o objektivizáciu pohľadu. Verím, že som sa už tentokrát vyjadril jasne a už si to viac krát, Kristína Hušeková, nepomýliš. Čo sa táka toho, že detektívka smie byť napísaná plocho a nezaujímavo, to snáď ani nebudem komentovať.

Kristína Hušeková píš a hlavne vzdelávaj sa a raz to bude určite lepšie.

Valeria Weibl21.6.2015
 

Milá Kristína,
ako dobre, že ľudia sú rôznorodí a páčia sa im rozličné veci. To, čo sa jednému zdá bez hodnoty, druhému môže prísť cenné. No nebola by to nuda, keby sa všetkým páčila rovnaká literatúra? :)
K Tvojmu príbehu sa vždy rada vraciam. Bavia ma Tvoje záhadné zápletky a história, ktorou si pretkala súčasný dej. Našla som v Tvojich riadkoch \"niečo\", čo ma vždy donúti kliknúť na novú kapitolu. Niektorí si to \"niečo\" zase nájdu v príbehoch iných prispievateľov.
Držím Ti palce a teším sa na Tvoju novú kapitolu :)

ľudo herman21.6.2015
 

Mne sa zdá, Zana, že si vec pochopila absolútne správne, i ja to chápem tak, že toto tu je priestor pre písanie a pre komentovanie a to slobodne a bez akýchkoľvek ohľadov. Áno atmosféra je tu čudná, autori si tu pochlebujú a vzájomne sa chvália. V poslednej dobe som jednal s niektorými vydavateľstvami o publikovaní Rinalda, ani jedno vydavateľsvo nemalo, ani nevznášalo podmienku pravopisu a podobných hovädín. Čo zdôrazňovali všetky vydavateľstvá bola zaujímavosť témy a jej originálne spracovanie, to všetky hovorili akoby cez kopirák. Dokonca i pani riaditeľka Malíková sa vyjadrilo úplne jasne v tomto smere, Nikdy nehovorila o pravopise. Tu sa to všetko pochopilo nejako čudne. Iste, viem, že to tu niektorí hodnotiaci profesionáli zdôrazňovali, myslím pravopis a gramatiku, ale pozor (!) vy ste si tieto tézy adoptovali a zžili ste sa tu s nimi, akoby šlo o život. Zapamätajme si, TÉMA a SPRACOVANIE. Ak nenapíšete tému ako šľak a nebude literárne zaujímavo spracovaná, môžete mať čiarky kde len chcete, nepomôže Vám to, nikomu. Už to konečne púochopte a pošlite všetkých, ktorí Vám také niečo tvrdia do kelu. lebo tam naozaj patria. Iba na jednej ruke s patimi prstami dokážem povedať, že z tých tisícov tuná registrovaných a v súčasnej dobe tu aktívnych sú dnes publikovateľní možno dvaja či traja.

Gabriel, to že ty nemáš smelosť hodnotiť diela iných to je Tvoja vec. A nehovor tu len o subjektivite. Vieš čo robí subjektívny pohľad pohľadom objektívnym? Ak sa pridŕžaš štandartov ktoré hodnotia spôsob písania podľa literárnych vedných kritérii, vtedy sa dá hovoriť už o objektivizovanom pohľade. Musíš zohľadniť objektívne kritérie pre umelecké písanie. Prečo Ti lekár píše do zdravotnej dokumentácie \"objektívny nález\" pretože ho zistil na základe medicínskych platných štandartov, ktoré su napríklad u nás sústredené v materiály, ktorý sa volá MKCH - 10. Pokiaľ lekár postupuje pri vyhodnocovaní Tvojho zdravotného stavu podľa nich, ide o objektívny pohľad a tak je to aj u lieratúry. Vlastne u všetkého. Ak niekto má naštudované ako písať a navyše má niečo načítané, dokáže pomerne objektívbne zhodnotiť každé literárne dielo, i to zlé. Začnite byť k sebe konečne pravdivo a objektívne kritickí a potom naozaj dokážete ľuďom pomáhať. To je asi tak všetko, pre teraz. Prajem ľahké pero.

Alica21.6.2015
 

Ludo, si schopny pochopit, ze prvykrat, druhykrat, miliontykrat sa pise spolu? Ide mi to na nervy! Milujem Rinalda, uznavam, perfektna tema(mohla byt lepsie spracovana, ale to redaktori za teba urobia), ale inak rubbish!!!
Si schopny poradit, kritizovat, ale zaroven byt priatelom, ale teraz ides over the top. Prepac, byvam v Anglicku a obcas mi to dojde, az ked je neskoro. Ale mam ta stale rada. Nechces sa pripojit do nasej skupiny plochych, nie velmi kvalitnych pisatelov? Privitali by sme ta s otvorenym narucim. SORRY, nasrala som sa. A to v nedelu, co normalne nerobievam!!!

ľudo herman21.6.2015
 

Rubbish - ináč to neviem, spravil som, čo som mohol, na viac naozaj nemám, tam su moje hranice, dal som do toho všetko.

Ja neviem, Alica, či chcem byť súčasťou tohoto tu. Nastavili ste tu na MT divné, nepotenciujúce prostredie, ktorého ja rozhodne nebudem súčasťou, hodlám sa proti nemu vyhradzovať a to veľmi jasne.

Príde sem autorka, ktorá vyjadrí svoj názor, mimochodom pravdivo a slušne a všetci ju tu zhadzujete a napadáte. Ja nebudem na tej Vašej strane, to ani náhodou.

Alica ja ťa mám rád tiež, dokonca som sa do Tvojej fotky zamiloval (vážne).

Alica21.6.2015
 

Ha-ha, to ma ozaj teší. Dalej už nemienim komentovať. Uberá mi to energiu.

Gabriel Ambler21.6.2015
 

Prepáč, Ľudo, ale snaha objektivizovať a kategorizovať čosi také subjektívne, ako je snaha o umeleckú výpoveď, sa vždy v dejinách umenia skončila katastrofou a výsmechom. Existuje nespočetné množstvo príkladov, keď sa pôvodne oficiálnymi kritikmi vysmievaný a zaznávaný autor prepracoval až na vrchol. A to boli oficiálni, objektívni kritici, vyzbrojení práve tebou ospevovanými kritériami, nie amatéri, hnaní svojimi vlastnými pocitmi a náladami.
Toto nie je matematika ani fyzika, tu presné pravidlá neexistujú. A ak za úspech považuješ vydanie diela, tak si ma dosť sklamal, to je čisto grafomanský prístup.
Kritika môže byť konštruktívna a deštruktívna. Konštruktívna je vždy vítaná - pomenuje problém a načrtne možné riešenia. Aj deštruktívna kritika môže byť akceptovateľná -
práve vtedy, keď ju vysloví skutočná osobnosť, autorita v danom odbore. Ak ti Kurt Vonnegut napíše, že tvoje dielko je absolútne ploché, prázdne a bez duše, bez akejkoľvek literárnej hodnoty či presahu, je čas s tým buď seknúť, alebo sa zavrieť na rok do kláštornej cely a čítať a čítať. Ak ti to isté napíše Zana, ktorej príbeh si sa viackrát neúspešne pokúšal začať čítať, je to, no... hm, prinajlepšom smiešne. Ale skôr smutné, lebo človek za tým z kontextu vycíti iné, nečisté, postranné úmysly, nie úprimnú snahu pomôcť. Tak je to skoro s každou amatérskou deštruktívnou kritikou. Tvoju kritiku som akceptoval, bola podložená tvojimi vlastnými literárnymi pokusmi, ktoré sa mi páčia,
ale Zana sa naozaj nemá o čo oprieť. Ak s ňou tu však chceš vytvoriť druhú zvláštnu, zatiaľ dvojčlennú komunitu, tak veľa šťastia.
To je asi tak všetko, čo by som k tomu chcel povedať. Zbytočne tu zaberáme priestor, ktorý patrí niekomu inému. Ja som sem prišiel za pozitívnymi emóciami, takže na negatívne nebudem už nikdy reagovať.
S úctivým pozdravom.

ľudo herman21.6.2015
 

Píšeš, ako to povedať, aby so Ti neublížil, ...píšeš sprostosti. práve som ti vysvetľoval, že na Tvorivé písanie existujú jasné a použiteľné, ak chceš merateľné kritéria. Hušeková Ti tu napísala, vykašli sa na tvorivé písanie, myslela tým štúdium tvorivého písania. Poviem Ti to takto, bez takéhoto štúdia sa nikam nedostaneš. K Tvojmu textu som sa vyjadroval iba vo veľkom zábere, nešiel som do detailu. Samozrejme mal som potrebu spomenúť najhoršie chyby. Musíš rozumieť \"vnútornostiam\" písania, bez toho to nejde. A ja Ti poviem ešte jednu vec, človeče, nechaj prosím aby sa ktokoľvek a akokoľvek tuná vyjadril. A neselektuj tu, kto môže a kto nie. Ja rešpektujem, že sa potrebuješ tuná družiť a držím Ti palce, ale ak potrebuješ také tie pohladkania bez akéhokoľvek podporného názoru, ktorý bude aspoň trošičku objektívny, tak to už nechápem. Po prvý krát si sa rozčuľoval tuná na MT, keď Ti ktosi dal strašne málo hviezdičiek, bol si ochotný skončiť s písaním. Už vtedy mi došlo, že si nastavený iba na to, aby si tu seba a svoje písanie popularizoval. To, že Ti tu ženy našvácajú nekriticky hviezdičky Ti v ničom nepomôže. Ty asi potrebuješ svoje hviezdičky, ale i toto považujem za oprávnený záujem, čo však nepovažujem za rozumné je neustála snaha niekoho poučovať o tom, že nemá právo kritizovať druhých. Ale má. Ešte raz to zopakujem, aby myšliíenka nezapadla, na tvorivé písanie existujú jasné a zmerateľmé štandardy, ktoými sa takýto text dá posúdiť. jeho šírka, hĺbka, výška i šírka. Pre neznalých tento prístup akoby ani nejestvoval.

Gabriel Ambler21.6.2015
 

Ja naozaj hviezdičky nepotrebujem, milý Ľudo, sú mi úplne ukradnuté. Trochu ma prekvapilo, že niekto mi dá jednu hviezdičku bez toho, aby svoj postoj ústne vysvetlil. Keď mi napíše, že sa mu to vôbec nepáči, a potom mi pribudne zlé hodnotenie, je to úplne v poriadku. Napríklad v poslednomčase dostávam samé zlé hodnotenia bez akéhokoľvek komentára, ale už som si na to zvykol. A ešte raz hovorím - štandardy v umení sú pre boľševikov. S pozdravom

Zana21.6.2015
 

A vidis Gabriel, sam si v tolkom protirecis.To, ze teba moje dielo neoslovilo, mi podla teba odobera pravo na akukolvek kritiku, mozno aj z tvojho pohladu konstruktivnu, pod ktorou si asi predstavujes freneticke vyhladavanie zabudnutych ciarok.Mrzi ma, ze za tym na zaklade tychto svojich standardov vidis este aj nejake moje neciste postranne umysly, lebo tak to nie je.Myslim, ze uz som napisala okolo mojho hodnotenia Kristininho diela vsetko, takze opakovat sa nebudem.Kazdy mame na to iny pohlad, preto sa nepovysuj, a prosim respektuj moj pohlad, tak ako ja respektujem tvoj.Vsetci sme si tu zajedno.Dakujem.

Gabriel Ambler21.6.2015
 

Milá Zana, ja naozaj neviem, v čom si protirečím. Neodoberám ti právo na akúkoľvek kritiku, ale na deštruktívnu, lebo nie si expert. To, že dielo je ploché a nemá literárnu hodnotu, je tvoj ničím nepodložený názor. Tvoje postranné úmysly si jasne dokázala poukázaním na kritiku trojhviezdičkových a štvorhviezdičkových autorov. Ja už naozaj neviem, ako ti to mám vysvetliť, asi skúsim nakresliť zopár obrázkov, to snáď konečne pochopíš aj ty...

Gabriel Ambler21.6.2015
 

Ospravedlňujem sa ti za neprimeranú reakciu, prehnal som to. Bol som vytočený a nahnevaný na niekoho úplne iného, na niečo úplne iné, čo sa vôbec netýka akýchsi smiešnych písačiek na MT. Ešte raz prepáč, máš plné právo kritizovať hocičo na tomto fóre, akýmkoľvek spôsobom.

Alica Rynke20.6.2015
 

Mimochodom, Kristina, mohla by si toto svoje dielko ponuknut niektorej slovenskej televizii ako scenar. Bol by z toho celkom zaujimavy film(serial).

ľudo herman21.6.2015
 

Neblázniej Alica, prosím.

Zana20.6.2015
 

Mila Kristina,konecne sa mi podarilo precitat tvoje dielko,tolko chvalene a bohuzial musim konstatovat,ze tak ako pisal Ludo Herman, pre mna je to dielo bez akejkolvek literarnej hodnoty, presahu, niecoho,co by ma zasiahlo.Presne ako diela Marie,Valerie,Alice,Elly ci Gamblera.Zvlastna komunita sa tu na MT vytvorila, fandite si navzajom,ale tieto texty su pre mna len stylisticky zvladnutymi pribehmi, ktore vo mne nezanechavaju absolutne nic,ziaden pocit.Postavy su sice velmi farebne vykreslene (u teba cakam, ze Vika za ten tyzden pozna hadam celu dedinu, kym objavi to vajce a zisti,ze Veronu zavrazdili,lebo nikomu z vychodniarov to ani nenapadlo),ale absolutne ploche, prazdne a bez duse,vratane hlavnej hrdinky, u tej mi to chyba asi najviac.Takze pre mna je tvoj text bohuzial napriek hviezdickam iba dalsim sklamanim...

Gabriel Ambler20.6.2015
 

Milá Zana, nezvyknem reagovať na príspevky, ktoré sa netýkajú priamo mňa, ale keďže si ma tu spomenula, urobím výnimku.
Mne je úplne jedno, či má niekto jednu alebo päť hviezdičiek. Proste som toho v živote dosť prečítal, niečo zažil, no a to niečo bolo impulzom k tomu, aby
som skúsil dačo aj vyprodukovať. O teórii literatúry toho veľa neviem, takže by som si naozaj netrúfol označiť akékoľvek dielo za ničotné, zbytočné, zlé, ale ani za ploché, prázdne a bez duše, bez literárnej hodnoty či presahu. Že ťa nezasiahlo, to je druhá vec, to je subjektívne hodnotenie a na to máš plné právo. Ja tu tiež komentujem len diela, ktoré ma zasiahli, upútali, ale to neznamená, že ich vyhlasujem za literárne veľdiela. Proste sa mi subjektívne páčia, bodka. Že si ma preto
zaradila do \"zvláštnej komunity\", je pre mňa len poctou. Iné diela ma tu neupútali, ale tiež len subjektívne - naozaj si netrúfam vyhlásiť, že sú bez literárnej hodnoty, ploché a bez duše. Radšej ich nekomentujem, a to je podľa mňa elementárna slušnosť. Keby som bol literárny kritik, snáď si trúfnem. Mimochodom, aké máš ty literárne vzdelanie?
Ja mám napríklad rád Umberta Eca, Garcíu Márqueza, Vonneguta či Remarqua, ale Dostojevskij a Hemingway ma neoslovili. Určite aj ty ignoruješ a zaznávaš niektorého z velikánov svetovej
literatúry. Trúfla by si si aj jeho diela označiť za ploché, prázdne a bez duše? Buď k nám spravodlivá, aj my budeme k tebe. S pozdravom.

Zana21.6.2015
 

Mily Gabriel, neviem ako ty, ale ja som toto forum pochopila ako priestor pre amaterskych autorov, ktori tu zverejnuju svoje texty a ini amaterski autori im pisu, co si o nich myslia-bez toho, aby museli byt literarni kritici, odbornici na gramatiku, bez toho aby museli mat pathviezdickove diela a velke zivotne skusenosti, vzdelanie a neviem co este.. A ten autor si tu kritiku vezme alebo ju ignoruje.Takze som Kristine slusne napisala, ako jej text vnimam ja osobne.Ak je podla teba lepsie zle texty ignorovat alebo ako Alica okomentovat ich len vo forme reakcie na negativnu kritiku...rob to tak.Ja nevidim prinos v tom, ze cloveku vytknem maximalne ciarky vo vetach a prestylizovanie vety.To je vsetko.

Alica20.6.2015
 

Draha Zana, niektori ludia lepsie pisu, ini kritizuju. Uz davnejsie som si precitala prve dve kapitoly tvojej prvotiny Navrat, ale nudili ma, neboli dobre napisane, plno chyb, tak som si povedala, ze nejdem stracat cas. Ty v podstate ziadne rady nedavas, len smelo napises, ze diela inych autorov na MT nemaju ziadnu literarnu hodnotu (je mi jasne, preco si vynechala Stellu). Drzim ti palce, aby sa tebe darilo lepsie ako nam. S pozdravom

Zana20.6.2015
 

Mila Alica, neviem, kde si nadobudla pocit, ze ludia, ktori tu maju za svoje dielo tri hviezdicky nemozu napisat ludom, co ich maju styri,co si o ich diele myslia a boli povinni davat im rady?Ked sa mi nieco paci,napisem,ked sa nepaci,tiez napisem a aj vysvetlim preco a slusne.To iste som cakala od ludi,ked som tu zavesila svoju prvotinu,preto nerozumiem tvojej reakcii na moj prispevok pre Kristinu.

Alica19.6.2015
 

Ahoj, Kristina, dlhsie som na MT neprispievala, tvoje nove kapitoly som si vsak precitala hned, ako si ich uverejnila. Uprimne povedane, cakala som na ne. Chcela by som, aby boli dlhsie.
Pribeh je zaujimavy a verim, ze sa dostaneme aj na ine miesta, nielen do Ticheho domu. Len tie tvoje nestastne dvojbodky mi vadia. Ja by som tam dala radsej bodky, ale vies, nie som odbornicka. Citam dalej, cakam na dalsiu kapitolu.
Pekny vecer

ľudo herman16.6.2015
 

Háčik a Pokoj chlape! Všetkých homosexuálov, gayov a ja neviem ako sa im ešte hovorí nazveš buzerantami a potom voláš po adminovi, že ja používam uražlivý slovník (primitívne nádavky). Áno i názor môže byť útokom.

ty si ani neuvedomuješ a ani sa nezamýšľaš nad tým čo tu autorka píše. nezabúdajme na to, že až v 75% lebka praská na úplne inom mieste, než do ktorého je uderená. takže jej kombinačné schopnosti v tomto smere sú nesprávne. A takýchto veci je tam strašne veľa. Ona v tom vidí moju pomstychtivosť, ale ten text je napísaný slabo nielen po štylistickej stránke ale aj faktickej. po druhý krát sa prosím pýtaj a ja budem s tebou slušne debatovať a nie tu realizovať útoky na diskutujúvich v slepote brániac paskvily a nepodarky.

Alica20.6.2015
 

Ahoj, Ludo. Co ak v tomto pripade je to jeden z tych 25 percent pripadov? V romane taketo veci nemusia byt absolutne presne. Vid detektivky.

háčik16.6.2015
 

je v inom:

nenadávam ti ani nikumu ako to máš vo zvyku ty
je to bežné pomenovanie homosexuálov

nevolám nikam
máš aj problém s chápaním čítaného textu to sa nepotvrdzuje prvý krát

hušeková má lepšie diela ako ty
štylistiku na vyššej úrovni ako ty
nie je viac o čom debatiť

Kristína Hušeková16.6.2015
 

Ľudo, nemáš pravdu. Píšem o otvorenej fraktúre lebky,nie o prasknutej lebke, to je obrovský rozdiel. Už nemám chuť s tebou debatovať, všetko, čo som chcela, som ti už napísala nižšie, ale keďže ty stále riešiš niečo v mojom diskusnom priestore, tak ešte jedno by ma zaujímalo: píšeš, že \"takýchto vecí je tam strašne veľa\". Môžeš konkretizovať? Pretože ja si dávam sakramentský pozor na to, čo píšem, robím si rešerše, aby to bolo fakticky správne a presné. Takže čo ďalšie mi chceš vytknúť? Lebo s tou lebkou to bol z tvojej strany nezmysel. K tvojmu korektnému pomenovaniu môjho textu ako \"paškvil a nepodarok\" sa nebudem vyjadrovať. Je to tvoj názor, máš naň právo.

ľudo herman16.6.2015
 

Kristína Hušeková, nemáš chuť so mnou debatovať a predsa mi kladieš neustále otázky. S tou lebkou mám samozrejme pravdu. Ide predsa o to, či mohla padnúť a zraniť sa na temene. A ty si myslíš, že ja Ti budem dávať rady, keď máš takýto postoj? To ani náhodou. Buď konzistentná prosím. Alebo so mnou chceš komunikovať, alebo nie. Samozrejme že sa nevyhýbam nepríjemnej debate, ale nemôžeš ma o niečo žiadať a zároveň sa proti mne vyhradzovať. Ak zmeníš názor na komunikovanie so mnou, zopár rád z faktografie Ti samozrejme môžem poskytnúť. na tvoj rozkaz. Ale nemôžeš chcieť i nechcieť zároveň. To je ta ješitnosť. Vidíš aj ženy sú ješitné.

Kristína Hušeková16.6.2015
 

Ľudo, ty máš problém čítať s porozumením? Pretože sa mi zdá, že vôbec nerozumieš alebo nechceš rozumieť tomu, čo ti píšem. Nechcem od teba žiadne rady, chcem len, aby si konkretizoval, akých \"strašne veľa faktických chýb\" som sa dopustila. Pretože, ako si uviedol v ktoromsi príspevku nižšie, ty si moje dielo vôbec nečítal, len prvú a poslednú časť. Alebo vieš čo? Predsa len by som ťa o niečo požiadala: aby si opustil môj diskusný priestor. Už nemáš čo povedať, len tu spamuješ diskusiu. Ak píšem \"na hovno\", \"paškvily a nepodarky\" (citujem tvoje výroky na adresu môjho textu), choď na nejakú literárne hodnotnú stránku. Tvoj názor poznám, beriem na vedomie a rešpektujem, tak rešpektuj aj ty moju žiadosť a choď sa realizovať inde.

ľudo herman16.6.2015
 

Kristína môže byť spamom niečo, keď takmer všetky moje reakcie sú odpoveďou na iné podnety? Okrem úvodného hodnotenia samozrejme. I ja som sa samozrejme snažil o istú reguláciu na svojom vlastnom priestore, ale nepodarilo sa mi to. Márna moja snaha vyšla navnivoč. Budeme to musieť obaja nejako strpieť. Že?

Kristína Hušeková16.6.2015
 

Teraz sa na teba usmievam, pretože si použil veľmi milú formuláciu: budem ťa musieť strpieť. Tak dobre, strpím:)

ľudo herman16.6.2015
 

text napísaný neuveriteľne málo presvedčivo. Sám vojak v poli, akási osamelá pracovníčka, zrejme zamestnaná v múzeu preveruje niektoré fakty o akomsi čudnom dome. Pracovníčke nie je poskytovaný takmer žiadny servis. Na miesto činu ide autobusom, len preto aby nám mohla opísať nejakého hnusného slintajúceho a zapáchajúceho pána. Za celý čas, žiadna pomoc, žiadny servis, podpora nič. geniálna a nezávislá. Priznám sa, čítal som len poslednú (13) a prvú kapitolu. Takže moje hodnotenie netreba brať až tak vážne. Zaujala ma retardovaná policajtka, ktorá ani len nepripustí, žeby sa mohla stať vražda, absolútne tá nemohúca skriňa nepochopila, poslanie a náplň práce polície. Kristína Tvoji ľudia sa často správajú čudne, to je v poriadku, ak nám však ich motívácie správania nevysvetlíš, potom to správne nie je. Policajtka sa správala neštandartne a tak ty ako autor si povinná vysvetliť prečo.

Našu hrdinku som si obľúbil, pretože neváha k samopredajným spôsobom (plačem), aby vymámila, dokonca z polície nejaké informácie. Nakoniec som rád, že po tej mŕtvici čo chuďátko prekonala, sa nakoniec sústredila na plodnejšie zdroje, než je polícia, ktoré jej infošky nakoniec poskytli. Sa mi až uľavilo.

Bavil ma aj ten žoviálny pán doktor, ktorý bol žoviálny skôr než čokoľvek povedal, ktorý ani ako obhliadajúci lekár nepoznal, že by niečo nemalo byť v poriadku. Somár jeden milý. Asi už do dnešného dňa konečne vrátil všetky možné poverenia, zahltený výčitkami a zúfalstvom nad svojou nemohúcnosťou a faktom že nejaká tupá pipka ho profesionálne položila na lopatky, temenná kosť, kto by to bol povedal.

Tvoji hrdinovia rozprávajú retardovane, plocho a predpisovo, ale tak nikto nerozpráva. Tvoj text možno je naozaj napísaný bez jedinej gramatickej chybičky a čiarky sú všetky tam kde majú byť, ale mňa tvoj text nebaví, pretože je príliš jednoduchý, neinteligentný a plocho napísaný. Žiadna lahôdka z literárneho pohľadu prázdny a ničim nepotenciuouiocioí ---proste na hovno.

Ako som už skôr napísal, štylizovať vieš, ale to vie aj deviatak na základnej škole, ide o to, akú pridanú hodnotu poskytuješ z literárneho hľadiska. Nezmúdrel som, nepoučila si ma, neotvorila si vo mne nič, Kristína Hušeková.

herman!16.6.2015
 


sám sa uč čo vytýkaš

sám nedokážeš pracovať so slovami

nezvládaš čo radíš
čo aj prvoplánová neinteligentná buzerantská story vypovedá /čo asi tak má komu dať?!?/

rinaldo je horší ako školácky

tu nemachruj pod inými
hlavne ked je na lepšej úrovni


ľudo herman16.6.2015
 

Upokoj sa! a užívaj lepšiu úroveň.

háčik16.6.2015
 


nebudem sa hádať
kto je podráždený a sa má stlmiť


aby sa aj mne nedostalo takých primitívnych nadávok po d úroveň
/moju
lebo
tvoju nie/
aké musl admin stiahnuť
bodka

ľudo herman16.6.2015
 

Máš čo chceš, tak si užívaj, milý diskutér, diskutérka. Máš tu siláže, čo Ti hrdlo ráči. Za mojimi textami sa nemusíš ani obzrieť. Čo si stále taký * -ká nespokojný/-ná? Áno zavolaj admína, pretože nedokážeš uniesť normálnu diskusiu a riadne bez výpadov argumentovať a nech si admin tiež všimne ako hlúpo si zaútočil /-la ty na mňa. Ty už sa konečne daj do poriadku.

pokoj chlape pokoj16.6.2015
 

hlúpo zaútočil?
obvykle človek nepovažuje názor
anirady za útoky

viditeľne máš aj problém rozoznať......
preto sú tvoje pohľady na diela \"unikátne\"

Kristína Hušeková16.6.2015
 

Ahoj Ľudo, ďakujem za rozsiahle hodnotenie. Dúfam len, že jeho negatívny a odmietavý tón nie je odplatou za môj nepriaznivý komentár, ktorý som minule pridala pod tvoje dielo, lebo to by si ma sklamal. Ale ja chcem veriť, že nie si malicherný a ješitný, a teda sa pokúsim odpovedať na tvoje výhrady.

Hlavný problem je asi ten, že si text nečítal, ako si sám priznal, iba prvú a poslednú časť. Napriek tomu si trúfaš ho ohodnotiť pomerne tvrdo, aby som ťa citovala, je “proste na hovno”. Viaceré výhrady, ktoré ďalej uvádzaš, by si možno pochopil, keby si bol čítal všetky kapitoly. Pretože ty hovoríš o akejsi “osamelej pracovníčke, zrejme zamestnanej v múzeu, ktorá preveruje fakty o akomsi čudnom dome a nie je jej poskytovaný žiadny servis”. Milý Ľudo, keby si bol čítal pozorne, už v prvej kapitole bolo vysvetlené, že je to historička umenia, ktorá ide urobiť súpis historických predmetov do domu, v ktorom chcú zriadiť múzeum. Teda nepreveruje žiadne fakty a k súpisu predmetov nepotrebuje žiadny servis, postačí jej notebook a vedomosti…

Ďalej máš výhrady k “retardovanej policajtke” a tvrdíš, že ak sa nejaká postava správa neštandardne, ja ako autor som povinná vysvetliť prečo. Na rozdiel od teba si to nemyslím a preto nebudem vysvetľovať, prečo sa niekto správa tak, ako sa správa. Ja totiž nepodceňujem čitateľa a nechám ho, aby na to prišiel sám. Ako čitateľ totiž neznášam, keď mi autor všetko dáva polopate a vnucuje mi svoje vysvetlenia. Čo ak je tých možností viac? Nech si čitateľ vyberie, zapojí svoju predstavivosť.

Kriticky si sa postavil k postave doktora, ktorý “je žoviálny, hoci ešte nič nepovedal”. Tak po prvé: ako vieš, že nič nepovedal? Nie je tam doslovný prepis ich konverzácie, ako sa zoznámili, čo mu Vika povedala a čo na to povedal on… A po druhé: autor v úlohe rozprávača môže charakterizovať postavy, čo som aj urobila. Pokiaľ ide o to, že “nepoznal, že niečo nie je v poriadku” – nuž, nechcem uvádzať spoilery, skrátka ešte sa k tomu dostaneme. Obávam sa, že ako čitateľ nie si dostatočne pozorný ani vnímavý.

Uvádzaš, že “hrdinovia rozprávajú retardovane, plocho a predpisovo, ale tak nikto nerozpráva”. Nuž, asi som potom tiež retardovaná, lebo ja tak rozprávam. Ak ti v texte chýbajú vulgarizmy či nespisovné výrazy, tie nepoužívam.

Ďalej kritizuješ môj text z literárneho hľadiska, uvádzaš, že je to “žiadna lahôdka, z literárneho pohľadu prázdny” a o kúsok ďalej: “ide o to, akú pridanú hodnotu poskytuješ z literárneho hľadiska”. Nebudem teraz rozoberať hĺbku tvojho literárneho vzdelania, či máš oprávnenie hodnotiť dielo z literárneho hľadiska, len by som ti pripomenula, že je to myslené ako detektívka, čiže oddychový žáner, kde spravidla nie sú a ani sa nevyžadujú literárne skvosty.

Ale aby si sa necítil ochudobnený o aký-taký literárny zážitok, môžeš si prečítať moje poviedky, ktoré boli v celoslovenskej súťaži POVIEDKA ocenené a následne publikované v zborníkoch z dvoch ročníkov 2010 a 2012 (Vydavateľstvo KK Bagala). Boli na ne uverejnené aj recenzie profesionálnych literárnych kritikov a tie boli priaznivé, tak snáď trochu viem písať…

Svoj komentár uzatváraš tým, že “mňa tvoj text nebaví, pretože je príliš jednoduchý, neinteligentný a plocho napísaný”, že “nezmúdrel som, nepoučila si ma, neotvorila si vo mne nič.” Ľudo, ja si vážim každého čitateľa, ale nikoho nenútim, aby čítal moje texty. Ak ho vnímaš tak, ako si napísal, potom ti môžem poradiť len jedno: nabudúce si ho neotváraj.

ľudo herman16.6.2015
 

Veľa si toho povedala a nič si nenapísala. Ae to už viem z Tvojich textov. Ríbezle som čítal a nepáčili sa mi z rovnakých dôvodov ako som už uviedol tu. Vnímanie textu je samozrejme vždy individuálna záležitosť ja neviem akú si mala konkurenciu, zrejme hodne mizernú, keď Ríbezle prešli. A čo sa týka mojej pomstychtivosti, vyskúšaj ma a napíš niečo čo bude stáť za to a uvidíš.

Kristína Hušeková16.6.2015
 

Ľudo, zdá sa, že toho o literatúre príliš veľa nevieš. Samozrejme, že Ríbezle a ďalšie, čo tu mám uverejnené, nie sú spomínané súťažné poviedky, pretože tie boli knižne publikované a podľa autorskej zmluvy, ktorá sa pred publikovaním vždy podpisuje, sú majetkom vydavateľa a ja ich bez jeho súhlasu nesmiem nikde publikovať, ani ich časť. Ak by si ale mal problém si ich vyhľadať v spomínaných zborníkoch, môžeš mi napísať a ja ti ich súkromne prepošlem. A že sa v literatúre nevyznáš, o tom svedčí fakt, že nevieš, čo obnáša súťaž Poviedka, ináč by si nemal odvahu napísať, že tam bola mizerná konkurencia. Len tak námatkovo, hovoria ti niečo mená ako Hvorecký, Vadas, Čarňanský a ďalší? Skús zadať do Googla...

Žiaľ, nerozumieš ani ľuďom, ak si v mojej odpovedi našiel niečo ako pomstychtivosť... Nemienim ťa skúšať, nebudem písať na objednávku niečo, čo by podľa tvojho vkusu a názoru stálo za to. Každý človek vníma text individuálne, každý autor má svoj štýl a tak to má byť. Nebudem ho meniť len preto, aby som sa tebe zapáčila.

ľudo herman16.6.2015
 

Áno, Kristínka, pretože sa mi nepáčili Tvoje Ríbezle, tak o literatúre neviem nič. Čas ukáže aká si. Budem stáť prvý na podpis.

Kristína Hušeková16.6.2015
 

Vôbec to nesúviselo s mojimi poviedkami, ale s tým, čo si písal o súťaži:( A ak mala podľa teba takú nízku úroveň, prihlás sa ty. Uzávierka tohto ročníka je tuším 12. júla, ešte to stihneš.

Pozri, každý máme právo na svoj názor, ale nemáme právo urážať. Ja som ti slušne napísala, že ma tvoje dielo neoslovuje. Bol to môj názor, ale formulovala som ho za seba a slušne. Ty si zovšeobecnil, že píšem \"na hovno\", čím si posunul diskusiu na trochu iný level. V ďalšom dikusnom príspevku si prirovnal môj text k \"siláži\"...

V literatúre som amatér, píšem preto, lebo ma to teší a baví. Mám svoje povolanie, ktoré nemá s literatúrou nič spoločné, a podobne je to zrejme aj s väčšinou mámtalenťákov. Ty sa staviaš do pózy vševedúceho a nekritizovateľného. Si presvedčený o tom, že tvoje diela spĺňajú všetko to, čo vytýkaš ostatným? Tvoje poviedky som čítala na Písmák.cz, uverejnil si ich tuším niekedy v 2008, nemal si tam prakticky žiaden ohlas. Teraz ich servíruješ tu, lebo máš pocit, že tam ťa nedostatočne ocenili? Ak by si písal naozaj tak skvelo, ako kritizuješ, už by si asi mal iné ohlasy...

Uzavrime to v mieri: tebe sa nepáči moja tvorba, mne zase tvoja. Ja to rešpektujem, máš svoj názor a ja zase svoj. Tak sa navzájom nebudeme čítať a je to vybavené.

Gabriel Ambler15.6.2015
 

Ahoj, čiarky sa mi zdajú byť OK, aj štýl a príbeh je super, ťaháš čitateľa do deja ako politici prachy z daňových poplatníkov. Dve vetičky sa mi trochu nezdajú, ale možno je to len môj pocit, porozmýšľaj. \"Nedozvedela sa nič, čo by už nevedela od Bystrozrakej.\" - síce dve rôzne slová odvodené od \"vedieť\", ale snáď by sa jedno z nich dalo nahradiť niečím kvetnatejším.
\"Ako je možné, že polícia sa nad tým nezamyslela?\" Je to subjektívna výpoveď Viky, takže môže byť, ale mne osobne sa príšerne nepáči myšlienka, že polícia ako inštitúcia myslí, zamýšľa sa, perzonifikácia... osobne by som tam dal radšej osoby, policajtov. Ale to je na tebe. Teším sa na pokračovanie.

Kristína Hušeková15.6.2015
 

Máš pravdu, opravené to znie lepšie. Vďaka za postreh. A zdá sa mi neuveriteľné, že som trafila všetky čiarky:)

Valeria Weibl11.6.2015
 

Páčia sa mi Tvoje trefné prezývky obyvateľov dedinky. Toho supa si vychytala úplne perfektne :)) Veru aj ja som bola rada, že už mám večeru za sebou. Analýza hlienov mi pekne skrivila tvár :)
Teším sa opäť na ďalšiu záhadnú kapitolu :)

Kristína Hušeková12.6.2015
 

Ako píšem nižšie Majke, toho supa som si vôbec nemusela vymýšľať. Tak ako ja som mala tú smolu stretávať ho, aj Vika sa s ním ešte stretne... Doporučujem čítať po jedle:)

Mária Blšáková11.6.2015
 

Iba jedna vec: Bystrozraká urazene mlčala - urazene zmĺkla, alebo stíchla.
Pri popisoch hlienov som si povedala, super, že som už dojedla večeru:) Perfektne si popísala toho hnusáka :)
Dobrá kapitola, ale to nie je nič nové. Toto dielko sa ti naozaj darí tvoriť.

Kristína Hušeková12.6.2015
 

Vďaka za opravu. Ináč ten hnusák má reálny základ, takýto človek u nás pracoval a skutočne sa mu ľudia vyhýbali. A kamkoľvek som išla, všade som ho stretla. Raz si ku mne prisadol v jedálni pri obede - a zvyšok už poznáš, popísala som to takmer doslova. Našťastie už u nás nepracuje, ale minule som ho stretla na zastávke...

Gabriel Ambler11.6.2015
 

Je to dobré, číta sa to plynule a ľahko, mám len pár pripomienok:
Prvý odstavec by asi vyznel lepšie, keby si ho rozdelila na dve vety.
\"V kúte jedálne Tichého domu stál ďalší príborník, menší a úplne jednoduchý bez akýchkoľvek ozdôb, štýlovo vôbec nezapadal do zariadenia miestnosti.\"
- buď daj pred \"bez akýchkoľvek\" čiarku, ale ja by som radšej tú vetu rozdelil, nejako takto:
\"V kúte jedálne Tichého domu stál ďalší príborník.\" Bol trochu menší a úplne jednoduchý, bez akýchkoľvek ozdôb, takže štýlovo vôbec...\"
Ale ak sa ti páčia dlhšie vety, môžeš to nechať, je to na tebe.
\"Neboli riedke a krvavé, ako tie dnešné\" - iba prirovnanie, bez vedľajšej vety, teda aj bez čiarky.
\"Vika si pomyslela, že obaja boli blázni a tým sa to vysvetľuje.\" - pred \"a tým\" čiarka.

Kristína Hušeková11.6.2015
 

Aj mne sa tá veta zdala komplikovaná, ale nenapadlo mi rozdeliť ju:) Vďaka za upozornenie, opravila som.

Gabriel Ambler8.6.2015
 

Všetky čiarky sú na svojom mieste, žiadna nechýba. Spokojnosť.

Kristína Hušeková9.6.2015
 

Nakoniec sa aj tú gramatiku naučím:)

Valeria Weibl8.6.2015
 

Veď toto je krimi, thriller, horor - všetko v jednom. Tvoj príbeh musím čítať pri zatvorenom okne, lebo nechcem vedieť, čo všetko mi stihne nalietať do úst, keď ich mám stále dokorán :)
Bystrozrakej hlášky sú parádne :) veľmi sa na nej bavím. Mám rada príbehy, pri ktorých sa môžem občas aj zasmiať a v tejto kapitole sa ti to podarilo.

Kristína Hušeková8.6.2015
 

Ja som sa zase pobavila na tvojom komentári - s tým zatvoreným oknom to nemá chybu:)

Gabriel Ambler3.6.2015
 

Čau, konečne som sa dostal aj k čítaniu, ukradol som si hodinku v práci. Vy ste taká moja terapia - ty, Majka, Alica, Stella a vsetci, ktorých čítam. Hneď sa cítim lepšie, keď si prečítam niečo normálne. Našiel som ti tam len dve čiarky:
\"Situácia, v ktorej by táto pani vydržala len tíško sedieť a pozerať, bola rovnako pravdepodobná, ako prirodzená smrť pre prasa.\" - tú poslednú čiarku preč.
\"Veď Meyerovci boli bohatí, mohli ho kúpiť, či dostať do daru.\" - poslednú čiarku asi preč. Díky za pekné čítanie a aj za povzbudenie k mojim textom.

Kristína Hušeková3.6.2015
 

Opravené, ďakujem môjmu jazykovému poradcovi:)

Valeria Weibl2.6.2015
 

Najradšej by som sa vniesla do deja Tvojho príbehu, aby som mohla spolu s Vikou odhaľovať ukryté tajomstvá Tichého domu. Prevrátila by som celý dom hore nohami, aby som našla to vzácne vajce :) Našťastie opisuješ všetko tak vierohodne, že občas mám pocit, ako by som tam naozaj bola :)

Kristína Hušeková2.6.2015
 

Tak to som rada:) Tichý dom ukrýva ešte ďalšie tajomstvá, ak vydržíš čítať príbeh aj naďalej, môžeš ich postupne odhaľovať s Vikou :)

Alica1.6.2015
 

Ahoj, Kristínka. Píšeš tak farbisto, že som si dokázala všetko predstavovať. Dokonca vidím aj to vajce. Je také zlato modré. Páči sa mi ako píšeš. Nemrháš slovami a je to zaujímavé od začiatku do konca. Teším sa na novú kapitolu.
Pekný večer

Kristína Hušeková2.6.2015
 

Alica, ďakujem za hodnotenie, je to pre mňa povzbudivé, keď čitateľ vidí príbeh, ktorý sa snažím prerozprávať.

Valeria Weibl28.5.2015
 

Ahoj Kristína,
dva gaťkové konce v jeden deň, to sa mi tu ešte asi nestalo. Najprv Majka Blška a teraz ty. Keby dnes zverejnila kapitolu aj Stella, to už by bol nepochybne čistý hattrick :)
Po posledných vetách som zostala riadne našponovaná. Väčšinou o sebe tvrdím, že neverím na duchov, ale v našej rodine sa už stalo pár vecí, že občas nad týmto svojím tvrdením váham. Z tejto kapitoly mám teraz rovnako váhavý pocit...žeby predsa? :)
Parádna kapitola, nabudúce som tu ako na dostihovom koni :)

Kristína Hušeková29.5.2015
 

Nebudem prezrádzať dej, ale všetko sa nakoniec vysvetlí :)Teším sa, že čítaš môj príbeh, dúfam, že ťa zaujmú aj ďalšie kapitoly :)

Mária Blšáková28.5.2015
 

Aj tu je teplo, no naskočili mi zimomriavky. Vystrašila si ma. Stavím sa, že sa mi moje malé oči zväčšili o jedno číslo. Páči sa mi, že nepoužívaš zbytočné slová. Len toľko, aby si dostatočne vystihla, navnadila, no neotrávila. Ešte že tu nemám hojdacie kreslo, lebo na noc by som ho určite presťahovala.

Kristína Hušeková29.5.2015
 

Pôvodná verzia bola omnoho dlhšia, ale vždy si spomeniem na slová pána Kinga, že treba škrtať, škrtať a škrtať (hoci súdiac podľa rozsahu jeho románov, on sám sa toho pravidla príliš nepridŕža)a zredukujem taxt, nakoľko sa dá.
Teší ma, že príbeh pôsobí aj trocha strašidelne, má to byť niečo ako detektívka, a tam trocha adrenalínu patrí.

Gabriel Ambler28.5.2015
 

Prečítal som jedným dychom. Ty teda naozaj dokážeš zaujať... Mám jedinú poznámočku - \"Síce Jano je to odporúčal, ale až také autentické prežívanie atmosféry devätnásteho storočia nemusí mať\" - osobne by som v tejto vete skúsil prehodiť posledné dve slová. Ale je to na tebe. Zápletka perfektná, neviem sa dočkať pokračovania.

Kristína Hušeková28.5.2015
 

Gabriel, vďaka za pripomienku. Pokračovanie mám pripravené, len stále neviem, ako často je vhodné pridávať ďalšie časti. Raz, či dvakrát týždenne? Ty tuším pridávaš dvakrát. To by mohlo byť optimálne.

Gabriel Ambler28.5.2015
 

Zatiaľ dávam dvakrát, mám pocit, že za 3 - 4 dni si aktuálnu časť stihnú prečítať všetci, čo majú záujem. Ale asi nakoniec prejdem na týždenný režim, pripravené časti dochádzajú a času mám málo, píšem po nociach...

Gabriel Ambler22.5.2015
 

Perfektné, nenašiel som chybičku. Ani gramatickú, ani štylistickú. Tvoje dialógy sú úžasne prirodzené, teším sa na pokračovanie. Mimochodom, ešte sa necítiš byť bratislavčankou? Ja som tu už 20 rokov, ale ešte stále ma na diaľnici za Triblavinou smerom na Senec občas prepadne pocit, že sa vraciam domov. Pritom som si tu už dávno zvykol a podľa má je v tých žabomyších sporoch Bratislava versus zvyšok Slovenska pravda niekde uprostred...

Kristína Hušeková23.5.2015
 

Keď som tu, cítim sa byť bratislavčankou, ani prízvuk už vraj nemám, ale keď sa ocitnem na rodnom Spiši, pochytí ma nostalgia a hneď začnem aj po východniarsky zaťahovať...

Gabriel Ambler23.5.2015
 

Hm, ja mam kolegu Šarišana, a ten keď volá domov a rodičia ho vytočia, tak mu kolegovia zo Šamorína nerozumejú ani pol slovka. Inak moja drahá polovička je od Spiša, priamo z Vysokých Tatier, takže dobre viem, že v tomto kúte Slovenska sa rodia naozaj šumné a šikovné baby...

Mária Blšáková22.5.2015
 

Usmievala som sa celý čas počas čítania, i potom. Páčilo sa mi, ako Jano opísal Blavákov, i to, čo si myslia o východňároch. Vikina irónia je veľmi presvedčivá a vtipná. Pri tvorbe tohto diela pri tebe múzy evidentne stoja.

Kristína Hušeková22.5.2015
 

Čiastočne som vychádzala z vlastných skúseností, tiež som ako východniarka študovala v Bratislave a všeličo som si vypočula :) Od skončenia štúdia, teda pekných pár rôčkov žijem v BA, ale doteraz som citlivá na poznámky, ktoré počúvam na adresu východniarov (teda neviem, z ktorej si lokality, dúfam, že som sa ťa nedotkla)

Mária Blšáková22.5.2015
 

Práve včera mi volala kamarátka tu z MT. Povedala niečo na spôsob, že...tie blbé východňárky. Prepáč, Maji, ty si tiež z východu, že? :) Rozosmialo ma to. Ano, som z východu. Narodila som sa v Svidníku.

Alica22.5.2015
 

Ahoj, Kristina,

naozaj zaujimavy a napinavy pribeh, ale okrem zvacsenia pismen pozri aj na tie dvojbodky. Niekde sa daju nahradit bodkou, alebo ciarkou.
Prajem ti pekny den

Kristína Hušeková22.5.2015
 

Ďakujem za upozornenie, prejdem si text a opravím, čo viem :)

Stella Maris20.5.2015
 

Takto nás napínaš :) Už som sa tešila na strašidelný duchársky príbeh a vidím, že si naň budem musieť ešte chvíľu počkať :) No je mi jasné, že v tomto prípade o klasický príbeh o domácom strašidle nepôjde, ale bude sa za ním skrývať niečo omnoho... alebo, radšej sa nechám prekvapiť :)
Jediný nedostatok, ktorý Ti môžem vytknúť: prosím, zväčši písmenká :)

Kristína Hušeková21.5.2015
 

Teším sa, že čítaš môj príbeh, onedlho sa už dej rozbehne tým správnym smerom :)
Písmenká sa pokúsim zväčšiť už v ďalšom pokračovaní, vďaka za upozornenie.

Gabriel Ambler18.5.2015
 

Super, páčilo sa mi, len mám čudný pocit z tej úplne poslednej vety. Podľa mňa je trošilinku kostrbatá, nedala by sa mierne preformulovať? Ja som informatik, s oprávneniami pracujem denne, ale oprávnenie na výskyt strašidla?

Kristína Hušeková19.5.2015
 

To oprávnenie je myslené s nadsádzkou, Vika neverí na strašidlá. Ale máš pravdu, znie to divne, porozmýšľam nad inou formuláciou.

Valeria Weibl15.5.2015
 

Výborná kapitola, normálne som Ti všetko uverila :) Mám veľmi rada takéto záhadné príbehy, mňa si si získala už od začiatku a nepochybujem o tom, že sa Ti podarí udržať ma v napätí až do konca.
Neviem, či je história okolo domu vymyslená alebo bazíruje na skutočných faktoch, ale každopádne si odviedla skvelú prácu ohľadne prípadných rešeršov.

Kristína Hušeková15.5.2015
 

Bude to ešte zamotanejšie, len počkaj :) Históriu okolo domu som si vymyslela, ale samozrejme si vždy overím fakty, o ktorých píšem. Samotný dom je ale skutočný, dodnes stojí v jednom mestečku na Spiši...

Gabriel Ambler14.5.2015
 

To som zase ja, gramatický démon, niečo som objavil. \"Tento pán Mayer nemal deti a tak po jeho smrti...\" - zložené spojky a tak, a preto, a teda, a predsa, a jednako, a pritom sa píšu s čiarkou.
\"Nasťahovala sa sem ako mladé dievča a žila tu až do svojej smrti.\" - celkom dobrá veta, len to \"svojej\" je tam zbytočné, nikto iný sa vo vete nespomína, takže to musí byť jej smrť. Ale je to priama reč, reč postavy, dialóg - kľudne môže zostať aj takto. Inak je to napísané dobre, dialóg je presvedčivý, niekam to smeruje. Len tak ďalej.

Kristína Hušeková15.5.2015
 

Opravené, ďakujem. Pomenovanie \"gramatický démon\" sa mi nepáči, nechcel by si byť radšej súkromná jazyková poradňa? Na tejto stránke by si našiel široké pole pôsobnosti :)

Gabriel Ambler15.5.2015
 

OK, tak teda bezplatná súkromná jazyková poradňa, for me behind me... Ale opravujem zásadne iba príspevky, ktoré sa mi páčia a dobre čítajú...

Gabriel Ambler13.5.2015
 

Perfektné, nenašiel som ani jedinú gramatickú či štylistickú chybičku! A to naozaj radšej hľadám slamky v cudzích očiach ako brvná v tých svojich... Janko je kolega informatik a reaguje rovnako, ako by som v takejto situácii reagoval aj ja, takže uveriteľné. Píšeš pekne, teším sa na pokračovanie!

Kristína Hušeková13.5.2015
 

Gabriel, potešil si ma. Ale aj prekvapil: ty si informatik? Podľa tvojich znalostí slovenčiny som ťa tipovala na pracovníka Jazykovedného ústavu Ľudovíta Štúra - a ty takto :)

Gabriel Ambler13.5.2015
 

Verabože informatik, aj keď nedobrovoľne. Keď si prečítaš posledné kapitoly z mojej knihy, pochopíš...

Kristína Hušeková13.5.2015
 

Zatiaľ som sa dostala len po tvoju maturitu. Takže predsa len je to o tebe, v úvode prvej kapitoly si nás síce vyzval, aby sme sa stavili, či sú to osoby vymyslené alebo nie... Škoda, že som sa nestavila :)

Ella Lenart12.5.2015
 

Ahoj Kristínka,prečítala som si prvé štyri kapitoly.Pripájam sa k názoru o hlavnej hrdinke, ktorá nezberá naše sympatie v tom ako rozmýšľa. A predsa ma prepadla škodoradosť ako jej malé mestečko naloží. Vidím, že každý si niečo našiel v kapitolách, ja som cítila čerstvosť prádla na šnúre, dokonca aj tú hlúpo zazerajúcu sliepku, ktorá si ju prezrela, kvokla a pomyslela si:No milá moja na teba sa môžem iba....a zanechala svoj podpis. Páčilo sa mi to. Musím sa priznať, že som veľmi naklonená k príbehom z nášho echt slovenského prostredia a som zvedavá kde nás okrem duchov zavedieš.Vrátim sa, keď pridáš.

Kristína Hušeková13.5.2015
 

Ella, hrdinka je zámerne taká, aká je, aby sa mohla počas deja vyvíjať a meniť. Keby bola od začiatku milá, sladká, dokonalá, nemohol by sa prejaviť vplyv ľudí a prostredia na jej osobnosť. Začiatok je troška pomalý, ale potom sa to rozbehne, neboj, nebude to o duchoch, aj keď chvíľami to tak možno bude vyzerať.

Gabriel Ambler10.5.2015
 

Stále dobré, príjemné čítanie. Mám len dve čisto gramatické poznámky:
\"perie je zdrojom alergénov a preto sa treba...\" pred \"a preto\" patrí čiarka. Ďalšia veta - \"So zvieratami sa stretla len v zoologickej záhrade a tam hydina nebola\". Spojka \"a\" má v tomto prípade odporovací význam, takže aj tam by mala byť čiarka. Inak OK.

Kristína Hušeková11.5.2015
 

Opravené. Obdivujem tvoju znalosť gramatiky.

ľudo herman10.5.2015
 

Kristína, rozhodne štylizovať vieš, si vynikajúci pozorovateľ a dokážeš v texte zaujať. Tvoj text obsahuje množstvo veľmi príjemných detailov, ktoré vedia text oživiť a vdýchnuť mu dušu.

Ale... hlavná hrdinka príbehu je zrejme, podľa môjho názoru, negativistka, nazývaš ju aj arogantnou a rozmaznanou. Je posudzovanie okolia je kritické a dá sa povedať nepriateľské. Je dôležité si uvedomiť nasledujúcu vec. Čitateľ má vždy potrebu sa s hlavným hrdinom identifikovať, chce s ním súznieť a potrebuje nejaké veci, pre ktoré by hlavného hrdinu chápal, obdivoval, prijal ho. Jedna z možností je urobiť ho \"kladným\" hrdinom, a druhý postup je ponechať hrdinku v takom stave, ako ju máš ty, ale dopísať mu nejaké špecifické zvláštne vlastnosti, pre ktoré ho / ju čitateľ príjme. Môže byť v niečom vyšinutá, zvláštna a nenapodobiteľná, niečo, čo pomôže Tvojim čitateľom, aby ju nasledovali či obdivovali. \"Obyčajnú\" rozhevanú ženu nepríjmu, takto potencionálne čitateľ postupne stratíš. Iba nad tým milá autorka pouvažuj.

Ďalej veľmi často čitateľom podsúvaš názory, dá sa povedať, že to je Tvoja autorská črta. Napr. \"...ešte s väčším sebavedomím, hraničiacim s namyslenosťou.\" Z fleku a na rovinu, ako sa hovorí, môžeš opisovať iba fyzické danosti človeka. Pokiaľ o niekom vyslovíš svoj autorský úsudok, mala by si ho mať ešte navyše \"niečim\" podporený. Stačí vložiť nejaký drobučký príbeh, nejakú historku, alebo povedačku, ktorá bude dokladovať jej \"aroganciu\" a namyslenosť. Tvoje autorské tvrdenie nestačí a navyše hneď na začiatku príbehu, kedy o Viktórii nič nevieme. To je podsúvanie názoru, to nie je spolupráca s čitateľom ale diktát. Toto platí všeobecne, nielen v tomto konkrétnom prípade.

Čo sa týka ďaľšej veci, máš tam niekedy popisy, ktoré sú veľmi často spojené s ľuďmi. Spotená žena úradníčka, tlstá a odená vo veciach o jedno číslo menšie, chlap vo vlaku hnusný a odporný, hnusná je aj sliepka, ktorá po sebe zanechala niečo odporné. Tu by si nemusela byť tak priamočiará, skús viac inteligencie vložiť do takýchto častí, možno humor. Toto podanie vôbec nie je dobré. Mám na mysli istú dávnu vtipu a humoru. Ani v normálnom živote nemôžeme o človeku povedať že je odporný a hnusný a spotený a ja neviem, aký ešte. Ak to dokážeme podať s vtipom a určitým odstupom, bude to cennejšie. Literárne cennejšie.

Ďakujem Ti pekne Kristínka, za to, že som si mohol prečítať Tvoje texty.

Kristína Hušeková11.5.2015
 

Ľudo, ďakujem za cenné postrehy a pripomienky. Ty vidíš veci, ktoré som ja nepostrehla, musím sa nad nimi zamyslieť. V ďalších kapitolách sa pokúsim o trocha iný prístup. Som rada, že si ma na to upozornil.

Valeria Weibl10.5.2015
 

Milá Kristína,
prečítala som prvé tri kapitoly naraz a nedalo mi inak, než ich ohodnotiť piatimi hviezdičkami :) Ani sa sekundu som sa nenudila, píšeš veľmi pútavo a ešte som sa aj pobavila :)
Som človek, ktorý vždy uprednostní dovolenku strávenú behaním po pamiatkach a zámkoch než vyvaľovaním sa na pláži pri mori. Už sa teším na objavovanie histórie a záhad Vikiným pohľadom :)

Kristína Hušeková11.5.2015
 

Vďaka za povzbudenie, dúfam, že ani pri ďalších kapitolách sa nebudeš nudiť :)

Mária Blšáková10.5.2015
 

:) Kristínka, bavíš ma. Tá dlhá, široká a bystrozraká sa ti podarila. I tá zvedavá kura, čo pozerala na Viku raz jedným a raz druhým okom. Do kelu, rozčítala som niekoľko fajn vecí a teraz rozmýšľam, kde zoberiem toľko času:)

Kristína Hušeková11.5.2015
 

Majka, som na tom podobne :)

Stella Maris9.5.2015
 

Milá Kristína,
vždy ma lákali knihy o domoch, ktoré skrývajú tajomstvá, takže mňa si navnadila hneď od začiatku. Mám rada, keď je v príbehoch napätie a som presvedčená, že v tom Tvojom oň nebude núdza.
Myslím si, že autor by mal vedieť nielen to, čo robí zle, ale aj to, čo robí dobre. A Tebe musím napísať, že ma na Tvojom texte nerušilo vôbec nič a Vikinu cestu, dedinskú stanicu, jej nové kolegyne som si vedela veľmi živo predstaviť. Zdá sa mi, že pre Viku nebude pobyt na dedine jednoduchý a ktovie, čo (a či vôbec) nakoniec zmení jej postoj k životu :)
Možno len úplne malý detail. V jednej vete máš „neúnavne bzučali muchy“ a v hneď v ďalšej „premohla ju únava“ Ale to je naozaj len drobnosť.
Držím Ti palce a teším sa na ďalšie vydarené kapitoly.

Kristína Hušeková10.5.2015
 

Potešilo ma tvoje hodnotenie, ďakujem. Dúfam, že ťa ďalšie kapitoly nesklamú :)

Gabriel Ambler7.5.2015
 

Pekné, veľmi pekné, teším sa na zápletku. Jediná vetička mi tam vadila - \"Vika si vzdychla pri tejto spomienke\". Neviem prečo, možno je príliš holá a zišlo by sa ju obohatiť, lebo takto mi tam akosi škrípe slovosled, je to len pocit. Kľudne to môžeš nechať tak, je to len návrh. A ešte ma trochu pichlo v oku \"Začalo to...\" a \"To teda dobre začína\", ale pri druhom čítaní som to už akceptoval. Začať a skončiť by mali byť vždy zvratné, ale hovorovo a umelecky je to prípustné. A vlastne... poznáš to príslovie o slamke v cudzom a brvne vo vlastnom oku? Keby som bol taký kritický ku vlastným textom, nenapíšem ani slovko. Pokračuj, je to super.

Kristína Hušeková7.5.2015
 

Vďaka za pripomienky, cením si každý postreh. Že slovesá začať a skončiť sú vždy zvratné, je pre mňa nová informácia. To vieš: my vychodňare :)Ale pousilujem sa zlepšiť.

Gabriel Ambler7.5.2015
 

Zle som sa vyjadril, samozrejme, že začať aj končiť nemusia byť len zvratné, ale v tomto kontexte \"Niečo SA začalo\", \"Niečo SA skončilo\" to platí. Ja si to pamätám len vďaka tomu, že istá politická strana dala pred prezidentskými voľbami na plagáty slogan \"Začína to prácou\" a jazykovedci ich hneď strašne zdžubali, že je to nespisovné. Ale podľa mňa v pohode, aj ja to používam.

Mária Blšáková6.5.2015
 

Pozerala na krajinu okolo (vlečúceho sa vláčika) - to čo je v zátvorke by si mohla dať preč.
... tmoliace sa sliepky, pred ním sa ponevierali sliepky - akosi ani tmoliace ani ponevierajúce sliepky mi nesedia. Sliepky pobehujú, hrabú. Skús nejako zameniť. Tie druhé by nemuseli mať prídavné meno, mohol by to byť dvor plný sliepok.
Páčila sa mi zmienka o Viktorke. Krásne meno si pre svoju hrdinku vybrala. Táto druhá kapitola bola ešte lepšia, ako prvá. Vedela som si predstaviť starostku, i Jana a tiež škodovku s namrzenou šoférkou. Vyzerá to naozaj zaujímavo.

Kristína Hušeková7.5.2015
 

Majka, vďaka za komentár, ty ma vieš tak správne nakopnúť, porozmýšľam nad zmenami a ešte raz si prejdem ďalšie pokračovanie, aby som vychytala nedostatky - viem, že nejaké určite zostanú, ale veď ma upozorníš :)
Dúfam, že príbeh bude ešte zaujímavejší, len ten začiatok sa rozbieha pomaly, chcem dobre charakterizovať postavy, aby bolo v ďalšom deji ich konanie pochopiteľné.

Mária Blšáková7.5.2015
 

Začiatok sa rozbieha pomaly? :) To nemyslíš vážne :) Máš tu dve kapitoly a toľko namotancov. Pri Eme prišiel úplne prvý komentár po siedmej, či ôsmej kapitole. A jasné, že ťa upozorníme. :)

ada19876.5.2015
 

velmi pekné

Kristína Hušeková6.5.2015
 

Ďakujem, dúfam, že sa ti bude páčiť aj pokračovanie :)

Gabriel Ambler6.5.2015
 

Celkom sa mi to páči, budem príbeh ďalej pozorne sledovať. Zaujala ma tam všaj jedna kostrbatá vetička:

On rozhodne NEBOL cieľovou skupinou, pre ktorú BOL určený a jeho pozornosť NEBOLA žiadúca.

3X bol v jedinej vete, to asi nie je to pravé orechové. Skús s tým niečo urobiť, potešíš svojich čitateľov. Díky

Kristína Hušeková6.5.2015
 

Gabriel, vďaka za upozornenie. Chytám sa za hlavu, koľko nedostatkov tam mám, na niektoré ma upozornili už včera Majka s Emkou a tie som sa snažila opraviť, ale vidím, že môžem opravovať stále. Ale som rada, že sa ti to zatiaľ páči.

Gabriel Ambler6.5.2015
 

Čau, to som zase ja, veľká otrava. Trochu mi tam nesedia ešte 2 vety. Je to aj s nimi dobré, ale veď vieš, treba pozlátiť diamant, navoňavkovať ružu :-)

Odmalička BOLA vychovávaná ako typický jedináčik, BOLO jej dávané najavo...

Tvár pripomínala tvaroh, BOLA hrudkovitá a biela, čo BOLO uprostred slnečného augusta prekvapujúce

Varianty slovies byť a mať sú hrozné, treba s nimi zaobchádzať ako v bavlnke, ako s dynamitom... Ja som si pri svojich literárnych pokusoch pomáhal vo worde vyhľadávaním, hlavne toho hnusného BOL (bola, bolo, boli) či MAL (mala, mali). Ale inak sa mi ten úvod fakt páči, som zvedavý, kam to bude smerovať. Len mi prosím nepovedz, že k upírom či vlkolakom, tých mám plné zuby! Radšej čítam veci o normálnych smrteľníkoch, napríklad aj o Vike.

Kristína Hušeková6.5.2015
 

Kde bolo, tam bolo... S tým BOLO musím spraviť poriadok, hneď si to premyslím. Nemusíš sa báť upírov ani vlkolakov, bude to reálny príbeh, hoci miestami tak možno nebude vyzerať, ale všetko sa napokon logicky vysvetlí. Bude to niečo tak trochu ako historická detektívka, pátranie v minulosti.

Mária Blšáková4.5.2015
 

Milá Kristínka.
Ak je Vika hlavná hrdinka, prekvapilo ma, že ju vykresľuješ ako horenosú povrchnú pipinu, lebo väčšinou chceme pre naše hrdinky uchmatnúť čo najviac sympatií čitateľov, takže príjemná zmena.
Dvakrát krátko po sebe máš vláčik. Ten druhý by som zamenila, nech to neznie tak detsky.
... bola šarmantná dievčina - bola by som dala úplne preč
To ho snáď vytiahli z technického múzea? - Možno ho vytiahli z tech. múzea pri príležitosti nejakého výročia. Hádam ho len nevytiahli z tech. múzea? (zo slovom snáď, akosi nekámošim:)))
Trikrát po sebe máš slovo výstrih. Mohla by si vyhodiť - aby zmenšila výstrih.
... a Vika s odporom sledovala - tam je jej meno zbytočné. Daj, že: S odporom sledovala...
...tak z vlaku vyskočil - v tejto vete máš 2x vlak. Zbav sa prvého. Tak vyskočil...
Prečo len nešla autom. Za chvíľu znova, prečo nešla autom a potom zasa. Skús sa sústrediť na to, aby si neopakovala to isté. Buď obmeň, alebo zredukuj. Niekde sa dá tak, že nebude chýbať.
... za volantom auta - bez auta
... z toho množstva - z množstva
... na objavnú tému - asi by bolo bez objavnej lepšie
... u babky na dedine - u starkých na dedine
... že po skončení školy sa - že sa po sk...
... hrdé - asi by som dala len pomenovanie, bez hrdého.

Ešte, niektoré vety sa priam pýtajú predeliť. Máš veľa zbytočných slovíčok a opakovancov, ale som veľmi zvedavá, čo sa z Viky vykľube. Prajem Ti veľa fantázie pri tvorbe tohto románu. Prídem zas. Pekný dník.

Emko4.5.2015
 

Mária napísala všetko, čo by som do komentu vložila i ja, takže sa nebudem opakovať.
Dodám už len, že sa mi páčil opis chlapíka vo vlaku, i keď v skutočnosti by sa takýto chlap páčil asi málokomu :)
živo si tiež viem predstaviť spomínané babky s rezňami, opísala si ich tak presvedčivo, až takmer cítim taký ten povestný puch alobalňákov, ktoré sa nejaký ten čas tlačili kdesi v taške pod \"kydľami\".
Šikovne napísaná anotácia a už teraz sa teším na ono spomínané mapovanie starého domu a záhadu z minulosti - takéto príbehy, ak sú dobre napísané, majú u mňa prím...

Kristína Hušeková5.5.2015
 

Mária, Emko, ďakujem za vaše pripomienky, to sú veci, ktoré som nepostrehla, aj keď som to po sebe viackrát čítala... Musím byť pozornejšia a polepšiť sa :)Ešte raz vďaka.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Kristína Hušeková

O mne

O mne sa najviac dozviete z mojich príbehov...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: