IKARIKAR http://www.ikar.sk

 Uľa (Vasil Demko)3.10.2010
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Mám rada Uľu.
Autor mi dovolil nahliadnuť do duše a života ženy - hlavnej postavy celkom nenúteným a príjemne sa čítajúcim spôsobom, ale ochudobnil ma o jej poznanie. Uľa ako hlavná hrdinka rovnomenného románu a aj rozprávačka príbehu má pár drobných nedostatkov.
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia.)

ANDREA CODDINGTON, spisovateľka

5
 počet hodnotení: 420
prečítané 5227, Komentáre 442

 
Uľa - 1
Kapitola 1
 Zasvietil vonkajšie svetlá, otvoril dvere a pán Erikson netrpezlivo vybehol von. Zamieril ako vždy za roh domu a hnal sa k zadnému plotu, kde rád nechával odkazy všetkým živým tvorom s výborným čuchom. Dom, dedinu i všetko vôkol pohltila hustá tma a prenikavé nočné vidiecke ticho. Petro to ticho miloval. Zostrovalo sluch, čistilo myšlienky. Počul potok na druhej strane cesty, kdesi v diaľke aj akéhosi psa, ako sa sťažuje temnej noci na clivotu. Párkrát sa hlboko nadýchol.
 - Pán Erikson! – zavolal po chvíľke na psa, ktorý s radosťou starnúceho dobrodruha ovoniaval každú podozrivú kôpku v záhrade a nechával tam správu o sebe.
 - Pán Erikson! – zopakoval tlmene, lebo mal pocit, že v tej tíšave sa jeho hlas doplazí až na samé hrebene okolitých kopcov. Pes pribehol vrtiac chvostom, zamieril k bránke, zdvihnutou hlavou kýval v rovnakom rytme, ako do nozdier nasával svieži nočný vzduch.
 - Poď už, dedo – súril psa, no ten sa iba akosi neochotne otočil, pozrel na gazdu, akoby mu chcel povedať – Počkaj ešte chvíľu. Stále dvíhal...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Morlor8.2.2017
 

Chcete poznať Uľu dôverne? Dajte vedieť.

Lýdia7.2.2017
 

3.10.2010 - 3.2.2017

- dátumy ohraničujúce prvý vstup autora na portál MT a prvé vydanie knihy

Je to úžasný pocit - byť vlastníčkou knihy Uľa. Veľmi ma to potešilo, rada sa znova začítam do tohto skvelého románu.

Gratulujem a zároveň ďakujem autorovi za umelecký zážitok.

DARK2.12.2013
 

Vasil, ja by som si k rozprávkam určite vybrala buď Radku Chachovanovú alebo Jaroslava Slabeja. Toť moje dva tipy, ale výber je, samozrejme, na tebe. :)

DARK2.12.2013
 

.. Cachovanovú...

vasil2.12.2013
 

Máš kontakt? Pošli mailom, ak nie priamo, tak cez L.J. Vďaka za tip.

DARK3.12.2013
 

Jaroslav mal svoju stránku jsart.sk, lenže mi ju nemôže nájsť, ako keby ju zrušil. A tiež kontakt naňho nájsť v mojich mailových, hoci som si s ním istú dobu krátko písala. Asi som vymazávala staré maily a s nimi sa mi stratil aj kontakt. Ale skús si tu na mt nájsť autora J.W.T a cez niektorý príspevok mu poslať odkaz. V jeho rozprávkach si môžeš pozrieť, aké pekné má kresby pre detskú literatúru.
Píšem to všetko sem, neviem, či sem Jaro ešte chodí, ale možno áno a aj tu si nájde odkaz. Našla som cez google aj: www.astudy.sk, je to určite on, titul aj mesto sedí, takže ho môžeš skontaktovať aj tadiaľ.
Na Radku Cachovanovú som natrafila tu v oddelení \"Grafika\", má veľmi zaujímavé kresby, priam rozprávkové, od nej by som si tiež dala ilustrovať rozprávky. Inak na ňu kontakt nemám, ale snáď by sa ozvala, keď jej napíšeš priamo pod rozkliknutými obrázkami tak ako keď pridávaš komentár k hocakému dielu, prípadne by ti pomohol IKAR s kontaktom. Jej obrázky majú názvy: Pán kráľ, Páslo dievča pávy, Pod dáždnikom najviac leje, Klobúk hudby... - nájdeš ju nižšie, nie hneď medzi prvými kresbami.
Obaja sa mi aj preto páčia, že sú to profesionálne kresby, osobitý prejav, nič kopírované. Hoci niekedy aj insitné umenie má svoje čaro, to určite, tu by som vsadila radšej na profesionalitu.
Nie je za čo. :))

DARK3.12.2013
 

To čo som napísala za vetu - hneď druhá:((. Opravujem ju na: A tiež NEMôŽEM naňho nájsť v mojich... :))

Biba8.10.2012
 

Prečo Uľa, keď je Helena ? Môj otec je Rusín a v obci odkiaľ pochádza Uľou volali Júliu. Ešte k výrazu \"rusnačky\",ktorý je v texte. Viem, že je to skôr hovorový výraz (hanlivý), v spisovnej slovenčine skôr Rusínky.

Vasil8.10.2012
 

Pretože Rusíni na Slovensku sa delia na dve vetvy - pujďaci (pujdú domú) a piďaci (pidu domú). U piďakov je Helena po domácky Iľa a u pujďakov Uľa. Ale Uľka môže byť aj Juľa. Podľa zvyklosti v regióne. A rusnáci? Pre koho hanlivé a ja som sa rozhodol vrátiť tomuto výrazu slušný obsah. Rusín je národnosť, rusnák bol každý, kto bol greckokatolík, hoci už nepoužíval rusínčinu. Lebo sa v regióne presadila alebo slovenčina, alebo maďarčina, alebo používali rómčinu, alebo iný jazyk. Vďaka za pristavenie.

KattyNka17.8.2012
 

Zdravím, i ja chcem zo srdiečka zablahoželať k úspechu. A veľa šťastia aj v budúcnosti.

Vasil19.8.2012
 

Ďakujem. Len akosi nedokážem určiť hranicu, kedy je dôležitejšie mať šťastie a kedy je aj malý úspech iba dielo práce. :-)

M. Stajančová10.8.2012
 

Blahoželám a nech sa darí aj naďalej!

Vasil11.8.2012
 

Ďakujem, Maja. Budem sa snažiť nezaspať a neprestať pritom snívať.

Niko10.8.2012
 

Ešte raz, srdečne blahoželám k Tvojmu úspechu! :)

Vasil10.8.2012
 

Ďakujem. Aj tu. :-))Ozvem sa.

Lýdia J.10.8.2012
 

Ad: Uľa je víťaz LC MT 2012

Vasil,

blahoželám k úspechu a teším sa, že Uľa zvíťazila. Pre mňa je to najlepšie dielo, ktoré som na MT našla, a to nielen v tomto ročníku, ale za celé trojročné obdobie trvania projektu.

Po dôslednej analýze hodnotení poroty som si pre seba vybrala z nich to, čo považujem za podstatné ja:

Uľa sa mi páči, najmä kvôli téme a reáliám. Námet o rusínskych Poloninách, ich genealogickej štruktúre a hodnotách súčasnej spoločnosti je zaujímavý. Príbeh autor podáva v klasickom duchu, s dokonalou znalosťou prostredia, inteligentným spracovaním vízií riešenia súčasnej geopolitickej situácie Rusínov. Sympaticky pôsobí aj hlavná hrdinka Uľa a páčili sa mi niektoré odkazy na rusínske výrazy (Nagy).

Konečne máme do činenia s textom, ktorý hovorí o nás, našej zneistenej poprevratovej spoločnosti, reálnom živote a skutočných problémoch - spoločenských aj osobných. Demko rozpráva o takej závažnej téme, akou je kríza komunity, pospolitosti, o darebáctve politiky, rozvrate hodnôt a podobne. A na druhej strane o tom, že rodina, pospolitosť, spoločenstvo môžu jestvovať a fungovať na prospech všetkých. Autora od pseudoautora rozoznať aj podľa spracovania pikantných scén. A práve tu Demko predvádza zručnosť – je to veľmi silné a pôsobivé; nie je to trápne, ani infantilné, tobôž obscénne. Tam ma presvedčil, že je talentovaný autor, ktorý vie, čo hovorí, aj to, ako to hovorí. Próza Vasiľa Demka Uľa môže byť to najlepšie, čo ponúkli finálové texty (Holka).

Od ostatných hodnotených textov sa Demkov román pozitívne odlišuje (Leško).

Román Uľa sa vymyká zo štandardu epickou šírkou a suverenitou rozprávačstva; čitatelia ocenia príbehovú obraznosť aj poetiku. Ide o budúcu knihu s postavením favorita LC, ktorá sa nemusí obávať nezáujmu čitateľov (Belková).

Nespochybniteľnými prednosťami Vasiľa Demka sú kultivovaný rozprávačský jazyk a dôverné poznanie prostredia, o ktorom píše. Ďalšia vec, ktorá nemôže nezaujať, je vzdelaná kritickosť k stavu ľudských vecí v súčasnom svete a s ňou spojená snaha hľadať filozofické i pragmatické východiská pre zmeny v prospech človeka. Pekné je, že Demko sa nehanbí hovoriť o šťastí, kráse, hodnotách, ľudskej spolupatričnosti i o myšlienkach, ktoré vracajú ľudskému životu zmysel. Jeho pohľad na život je jednoznačne optimistický a jeho stvárnenie je vďaka autorskej zakorenenosti v téme nielen príjemným zážitkom, ale aj výzvou k hlbšiemu premýšľaniu o biedach nášho sveta i literatúry. LITERATÚRA VŠAK MOŽNO ČAKÁ PRÁVE NA TAKÚTO AUTORSKÚ ODVAHU, ABY MOHLA VRÁTIŤ ČITATEĽOM RADOSŤ Z POZNÁVANIA, ŽE VŠETKY VEĽKÉ VECI SÚ V MALIČKOSTIACH. DEMKOV ROMÁN JEJ PLNÝ TAKEJTO RADOSTI (Halvoník).

Dielo je o šťastí, kráse, hodnotách, ľudskej spolupatričnosti. Ja sama som pri čítaní prežívala úžasné pocity pohody, pokoja, radosti. Jednoducho, bolo mi dobre; cítila som – použijem môj termín pre povznášajúci stav – kantovskú blaženosť: „Hviezdne nebo nad nami a mravný zákon v nás.“ Toto je Uľa pre mňa.


Vasil10.8.2012
 

Aj tu a ešte raz ďakujem za nekonečnú vieru a priazeň.

Eric Pedaja10.8.2012
 

Ahoj Vasil :)
Vskutku pekný román...je taký iný než všetko čo som čítal. Naozaj sa tomu nedá nič vytknúť, aj keď to nie je môj obľúbený žáner. Gratulujem aj k výhre, po dlllhom čase som videl na tejto stránke žeby niekto vyhral :D a keď mám pravdu povedať, fandil som tomuto románu. Vedel som, že vyhrá ale čakal som že LC a nie LP...aj keď LP je taktiež kolosálny výkon, mnoho autorov o takej cene môže len snívať...som zvedavý na knihu. Rozmýšľam aj nad tým, že si ju kúpim, lebo na PC sa to veľmi ťažko a zložito číta :) Ešte raz gratulujem a držím palce v ďalšej tvorbe

Vasil10.8.2012
 

Ďakujem, Eric. Chcel som napísať iný román, z iného prostredia, iným štýlom, než som nachádzal na pultoch kníhkupeciev. ja som som s výsledkom pomerne spokojný. Hoci viem, že o rok by vyzeral určite inak. Možno lepšie. Ale nmá význam už nad tým mudrovať. lebo zlepšovať bude vždy čo. Aj ja prajem Tebe veľa inšpirácie, radosti z písania, tvorby postáv a ich vedenía literárnym životom.

Maxima Gali12.7.2012
 

Oceňujem krásny vycibrený slovenksý jazyk. Ostatné, až keď prečítam čo najviac, aby som nepísala niečo, čo neskôr platiť nebude.
Veľa z napísaného je mi blízke, keďže som prisťahovaná na východ, až k ukrajinským hraniciam. Ťažko sa mi fakty z tohto prostredia čítajú, vracia mi to moje depresívne nálady, ktoré ma pri spoznávaní tohto prostredia doprevádzali. Trochu mi chýba vyvážená strana toho \"ohováraného\". Kostol iste, je prehnaný, v určitom zmysle nanucuje to, čo sú tu ľudia zvyknutí, ale má aj pozitívne stránky, čo som ja objavila oveľa neskôr, to rodinné v cerkvi, tú súdržnosť, tú istotu. Cez všetky veci len pre zrak druhých, má to aj dušu. To mi tu chýba, druhý rozmer vecí. Nemusí to byť v osobe, ktorá to neprijíma. Ale niekde by som to čakala. Tak či tak, je to krásne čítanie.

Maxima Gali12.7.2012
 

PS - to čo mi chýba, môže byť v diele neskôr. Čítala som iba po 4 kapitolu. A dnes sa mi to tak spomalilo, zobrazovanie, že sa ďaleko nedostanem.

Maxima Gali12.7.2012
 

:)
No, tak je to tu, neskôr je to zmiernené, takže to nechýba, čo chýbalo.
Vnútormé úvahy sú pre mňa miestami veľmi dobré. Ale miestami pre mňa nudné, lebo som taká. Mám problém počúvať čo kto kde aj v reálnom živote, keď sa kolegyne vzájomne bavia. Lyrické opisy nemusím skoro vôbec. Nápadité vety mám rada, len nie taký akýsi páthos v opise. Takže tieto časti, že niekto má tri deti, z toho sa jedno dva krát rozviedlo mne nič o charaktere postavy nehovorí, ani o jeho živote, jeho rozmere, ale o jeho zvykoch, že tak všetci hovoria, áno. Čítať sa mi ale také nechce. Aj tak sa musím prispôsobovať a niekedy byť účastná takých rozhovorov. Je to zo života, milión ľudí zaujíma práve toto, no mňa nie. Prečítam asi celé, pre tie vnútorné dialógy, ktoré majú niečo do seba a nie sú označené červene, aby sa dalo skákať. Ja by som to celé vyškrtala a zhustila do vnútorných monológov, bez zachytenia života, bez prepáthosovaných opisov. No ale to by som bola ja :) Nikoho nenútim. Však takto, ako to je, to číta veľa ľudí. A viem si to predstaviť aj sfilmované. Dnes sú moderné príbehy z iných krajín (aj tej našej) kde krajinu cítiť. Napríklad z cudziny si to rada pozriem, lebo je to pre mňa nové a zachytáva to skutočnosť. Predpokladám, že rovnako niekto zo zahraničia by pristúpil k tomuto. Len je dôležité vedieť niečo také sfilmovať. Nie je to jednoduché.
A neodsúďte ma za tvrdú \"kritiku\".
Nechcem falošne hádzať med popod fúzy.

Maxima Gali12.7.2012
 

Ha :)
Od osmej kapitoly sa to číta rýchlo.
Prvých sedem stiahnuť na jednu polstranu a je to ok.
Pokiaľ to ostane v tomto tempe ďalej :)
Sakra, však čitateľ môjho kalibru to zahodí skôr, ako zistí, že je to dobré.
Ha, ja viem, že sa tak nestane.

Vasil13.7.2012
 

Ha:) Máš smolu, dievka! Nepísal som len pre Teba. Takže nič nemením na tom čo som vytvoril. Každý sme z nejakého iného cesta. Ale som rád, že si nachádzaš aj to, čo Ti prináša potešenie. Vďaka.

Maxima Gali13.7.2012
 

PS - ďakujem za pekné chvíle, rada som vás poznala

Ani v najmenšom nepochybujem, že sa to meniť nebude.
Ja len svojským spôsobom chválim chvíľu, kedy som sa to rozhodla pre tie vnútorné monológy čítať ďalej, lebo ďalej sa to kĺzalo ľahko aj v mojich očiach a už mi neprekážal žiaden text.
Všetko dobré.

Lýdia J.13.7.2012
 

Ha, Maxima!:))) Nekecaj, nedovolím stiahnuť prvé kapitoly na polstránku. Šak ja som sa na tých - pôvodných deväť -namotala. Nielen ja.:)

Maxima Gali13.7.2012
 

:)
Ja som si všimla, že si sa namotala.
A aj ostaní.
Ja som sa s Vasiľom bavila, viem, že to nezmení, takže moje slová ani tak neboli o tom, že to má zmeniť. On je pevný ako skala v tom, ako píše. Tam sa toho moc nahovoriť nedá.
Ale si myslím, úprimné slová sú vždy teplejšie, ako strojené, či dokonca žiadne. Môj názor.

Enri14.6.2012
 

Vasil, dnes nie k tvojmu dielu, ale k tvojmu sviatku: želám ti krásny meninový deň! :-D

Vasil14.6.2012
 

Robím, čo môžem, ale tie mraky nie a nie rozfúkať. Ešte skúsim. Hoci... Od mrakov to asi vôbec nebude záležať. Ď! :-))

Peter Elena Michael10.6.2012
 

Vasil, napísal si dielo klasika. SO všetkým, čo k nemu patrí. Tešilo ma.

Vasil14.6.2012
 

Mňa tešilo rovnako, že som možno nepracoval tak dlho zbytočne. Ďakujem za prajný názor.

eva t.24.5.2012
 

Blahozelam, Vasil.
Jupii, 1000

Vasil14.6.2012
 

Krásne číslo. Také čisté, jasné. Ďakujem.

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

K Oznamu - ano, ano, ano, komercia nepusti :D
A budem rypat, budem, hoci kyblik som niekde stratil a pieskoviska su plne psich vykalov.
Prajem ti a Ule vela citatelov, nielen priznivych kritik, medovych motuzikov popod fuz, pretote slova nie su peniaze.
Predaj je to jedine co plati v tejto dobe. Nuz, dufajme, ze hodnotitelia uznaju, ze tvoje dielo je dielom klasika a ze LC by mala putovat do tvojich ruk a penazenky. Ja im verim, za ziadnu cenu ich nechcem podcenovat a myslim si, ze napokon rozhodnu uplne spravne.

Vasil14.6.2012
 

Hodnotitelia nech hodnotia, čitatelia nech čítajú a my sa tešme, že nám slúži zdravie, že nám chutí jesť, že každé ráno stihneme... a že nám to ešte zdravo myslí, píše a dokážeme sa zo života tešiť. Nech sa Ti darí!

Jara22.5.2012
 

Vasil, dúfam, že nás život nenechá čakať dlho a Uľa bude naozaj vo formáte \"do postele\" :) tam sa mi číta najlepšie. Držím jej palce a tebe tiež, veď vieš.

Vasil14.6.2012
 

Grazie!

Enri22.5.2012
 

K oznamu: Aj my ti ďakujeme, Vasil, že si sa podelil o svoje myšlienky a šiel s kožou na trh až donaha. Verím, že sa Uľa dočká papierovej podoby a vyberie sa na veľkú púť po slovenských domácnostiach. V tom nech jej pomáha šťastie! želám aj tebe ešte veľa pekných nápadov! :-D

Vasil14.6.2012
 

Ď-a-kujem!

Lýdia J.11.5.2012
 

Ad: Hodnotenie riaditeľky Ikaru pani Valerie Malíkovej

Veru nie, ja som neoľutovala, že som sa začítala, aj keď mi to trvalo takmer desať dní. Uľa prišla na portál 3. októbra 2010, a ja som iba chodila popri nej ako okolo horúcej kaše. Až 12. októbra som si vytlačila prvých deväť kapitol a pred spaním som začala čítať. V tú noc som toho veľa nenaspala.:))

Už sa nebudem vyjadrovať k obsahu ani forme, dosť som toho popísala dole v komentároch. Jednoducho, Uľa ma dostala a veľmi by som ľutovala, keby som ju nebola začala čítať. Pre mňa to je najlepšie dielo, aké som na portáli našla za celú dobu trvania MT, a to som tu nachádzam veľa dobrého čítania. Veľmi ma potešilo včerajšie hodnotenie; Uli želám, aby zažiarila ako tá najjasnejšia hviezda. A Tebe, Vasil, gratulujem a prajem veľa síl do ďalšieho písania. Lebo ja chcem čítať aj dobré knihy.:)

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Slak ma trafi, vraj to najlepsie, co si nasla za celu dobu trvania MT, ide ma porazit od zialu, zavisti, zlosti a inych tak nepotrebnych charakterovych vlastnosti :D

Lýdia J.23.5.2012
 

Ale, ale, Sokolíčatko! Veď Ty nedisponuješ, a už vôbec nemáš predpoklady pre takéto negatívno-nepotrebné charakterové vlastnosti. A myslím, že dobre vieš, Kretén je hneď za Uľou, tak nešľaktrafuj sa. Okej?:))

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Akoze Kreten je hned za Ulou? Preco nie je vedla, pod, nad, pred nou? :-)
Myslim, ze kazdy sa berie prilis vazne, tak si doberam Ulu, seba, teba, Vasila.
Ale no tak, prestanme byt dostojni, okej? :-)))))

Vasil23.5.2012
 

Mimochodom, vieš si predstaviť Uľu s Kreténom? Ja teda nie :-))Ani vedľa, ani pod, ani nad, dokonca ani vedľa. Dal by mu Vaňo! Tie rusnácke nátury bývajú prudké.

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Ula ma Vana a Kreten ma seba sameho. Vano mi mu svihol, keby teda Kreten isiel po zene ako je Ula, co asi tiez nie je pravdepodobne. Kreten sa vie branit slovami a je viac bity ako syty :D

Vasil23.5.2012
 

Peter, jedného dňa Ťa pozvem na svoj kurz tvorivého písania a tam Ťa naučím, ako na to. Ale musíš doniesť aspoň demižón niečoho pitného. Pitný režim je veľmi, ale veľmi dôležitý! Aj pri písaní. :-)

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Inak, taky nejaky podobny kurz alebo ziadny by sa mi hodil ;-) Prirodzene, ze by som isiel, prisiel a zvitazil.
Demizon vody nie je v Afrike na zahodenie. Demizon ale evokuje vino a ja vino velmi nemusim. Pozvanie na meisany koktail vask kedykolvek rad prijmem, pripadne na REDD´S co je skutocne vyborny a osviezujuci mix piva s citronom.

Vasil23.5.2012
 

Pozri, koľko ľudí v tomto štáte rozpráva a poučuje o tom, čomu zrejme vôbec nerozumie. Prečo by som nemohol aj ja? Alebo aj Ty? A trochu líznuť zo smotany? Veď z niečoho žiť treba! A ilúzie sa vždy predávali výborne. Najmä ilúzie o samom sebe. Hehe. No, čo? Ideme organizovať dáky kurz?

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Ja som za, sice zatial som nic nedokazal, ale to my nebrani v tom nieco zorganizovat. Chcem byt bohaty, slavny a vplyvny :D Nechcem lizat zo smotany, chcem sa kupat v zlate.
...
a potom som sa zobudil a bol som uplne mokry.

Lýdia J.23.5.2012
 

Vasil, a budú mať na kurz prístup aj čitatelia? A mohli by ste aj nejakú súťaž vyhlásiť, kde by sa účasť dala vyhrať.

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Nerozumiem, preco sa miesas do cisto autorskych veci, dospelackych reci a muzskych eg?
Ty dostanes speacilanu zlavu, ale zadarmo to nebude, nerozdavame predsa socialne davky, ale budeme poskytovat nenahradidelnu pomoc vo vsetkom, aj do coho sa nebudeme rozumiet.

Vasil23.5.2012
 

Veľmi správne si to pochopil! Navyše. Keby sme dovoliliaj čitateľom absolvovať kurzy, čo keby sa im to zapáčilo a chceli by sa stať tiež slávnymi a bohatými, možno aj píšucimi. Neprípustné! Záludný pokus potenciálnej konkurencie votrieť sa do pozornosti a priazne a potom nás pripraviť o skvelý biznis! Uff. Aj ja som sa už zobudil. A tiež som spotený.

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Mozeme urobit kurz, ako sa stat ziadnym spisovatelom, alebo totalne neuspesnym, pripadne ako byt sponzorujucim citatelom a citat aj neuspesnych spisovatelov, co nikdy nic nevidali a nikdy nic ani nevydaju. Plat aj za brak (aj nevydany), take by malo byt jedno z nasich hesiel
Co to tu ja robim? Zhnusene zistujem, ze ti dviham pocet komentarov. Asi sa rozbehnem proti stene.

Vasil23.5.2012
 

Veď to máš aj tak jedno. Hlavu nechal tam, kde je a nie stekať po stene. Vieš, ako spievajú v jednej ruskej pesničke. Nás nedogoňat! Nás nedogoňat! Tak sa nestresuj. Pracuj na úspechu! Našom. Teda, vlastne mojom. Hehehe.

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Poziciam si ciesi, asi zenske ruky, aby ti vyskriabali oci z tvare. Tak.
Mne sa nechce pracovat ani na neuspechu.
To tvoje hehehe pripomina jedno hihi ;-)

Lýdia J.24.5.2012
 

No dobre, Brutus!!! Jeden aj druhý. Hm. Aspoňže Drobček existuje!

Lýdia J.23.5.2012
 

Okej.:))) Šak preto som mala rada Kreténa, lebo som sa pri ňom toľko nasmiala. A moja vážnosť a dôstojnosť bola v čudu. Ale aj tak nemôže byť ani vedľa, ani nad, ani pred Uľou. Lebo tá je pre mňa naj.

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

No a opat. Ty ma asi zle citas :D Naj naj je viac ako len naj, ci?
\"Ale aj tak nemôže byť ani vedľa, ani nad, ani pred Uľou.\" - vynechanie za znamena, ze predsa len moze byt len za? Alebo este pod?
Mala si rada, ale uz nemas? Co sa to s tebou deje, dievca? ;-)

Lýdia J.23.5.2012
 

Peter, nič sa nedeje, čo by sa dialo? Iba to, že neviem čítať. Ako vidím, dokonca, už ani písať neviem.:(( Chcela som povedať, že Kreténa som rada čítavala. Jeho mám rada furt.

Peter mohawk Sokol23.5.2012
 

Kvitujem, ze si sa opravila, este nebolo prilis neskoro na uvedomenie si prevelkej chyby, ktorej si sa dopustila.
Predtym ako nieco uverejnis, prosim, prejdi si svoj text este niekolkokrat a maz a opravuj a men, okej?

Vasil11.5.2012
 

Keďže už máš Rád zlatého písmenka, ja Ti ho už nemôžem udeliť. Predbehli ma. Ale ja by som Ti chcel udeliť Rád dobrého srdca, ktoré ma podporovalo počas celého pobytu na tomto portále. S takou podporou a vierou v cudzí úspech sa človek zriedkavo stretáva. A nech už bude osud Uli akýkoľvek, budeš mať na ňom vždy svoj nenahraditeľný podiel. Ďakujem, Lydka!

Lýdia J.11.5.2012
 

Ďakujem, Vasil, dojal si ma. Tento Rád si cením tak, ako aj Rád zlatého čitateľského písmenka od Tiny.

Z10.5.2012
 

Celá uľa je vkusná - nie je to žiaden porno pseudointelektuálny román ktorý sa tvári že ide do hĺbky, ale hladinu autorových záujmov ani len nesčeril. Priznám sa bol som voči nej skeptický zo začiatku - nepáčil sa mi názov. Ale Vasil je vyzretý intelektuál ktorý nepotrebuje predávať drísty. Drístov mám v literatúre po krk. Konečne môže prísť, a dúfam že príde - na trh inteligentná a vkusná kniha, ktorá potrebuje skvelý obal a grafické spracovanie, a môže to byť - a vlastne už je - ten vyšší level, na ktorý sa dnes zabúda, a na ktorý sa dnes čaká.
R.I.P Vasilková, prišiel Vasil!

Vasil10.5.2012
 

Vieš, že také slová potešia viac, ako mnohé poklepkávania po pleci? Hoci aj tie potešia, ak sú myslené úprimne. Veľmi ma potešil Tvoj názor. No, čo. Budeme sa venovať tej obálke?

catie10.5.2012
 

Velmi vydareny banner mas na Ulu, Vasil - jemny, nezny, biely, priam priesvitny... Nastastie som si ho ale vsimla a tak aj klikla. :o) (... a stale cakam na hodnotenie a postupenie tvojho diela...:o) )

Vasil10.5.2012
 

Ďakujem za priazeň. No banner je dielom Zandeleeho. Jemu adresuj prejavy uznania. Lebo jemu aj patria. A ostatné? V rukách osud-níkov. Ja som urobil, čo som vedel.

catie11.5.2012
 

Z je velmi sikovny multitalent, a je len spravne, ze sa realizuje, lebo tvori velmi pekne veci. Takze klobuk dolu i pre Z. :o)
A ostatne? To sa uz tiez celkom pekne rysuje. Dielo je napisane, zhodnotene, postupene... Uz chyba len krocik ku vsetkemu ostatnemu. Drzim palce! :o)))

reňa9.5.2012
 

Ahoj, Vasil, nedá mi sem nebehnúť. Chcem pochváliť pekný banner, ktože to spáchal?? Aháá ten vysoko kreatívny, milý človek Zandeele. Posielam mu pochvalu :-D

Vasil9.5.2012
 

Reňa, použijem vrodenú nefunkčnú telepatiu a samozrejme odovzdám. Aj mne sa páčia tie biele bannery.

Jara9.5.2012
 

Vasil, poprosím potom pekné venovanie. Moje vnúčatá sa budú s tým chváliť, keď budú na hodine literatúry rozoberať Demkovo dielo Uľa :))) O tom nepochybujem.

Vasil9.5.2012
 

Pobavila si ma. Ale s venovaním pre vnúčatá nebude problém. Ak bude ovšem kniha. Pekná, v tvrdom obale. Ako dobrá, solídna kniha. Pravda, musím sa poponáhľať. Lebo do toho času treba aj dožiť. Ďakujem.

Jara9.5.2012
 

Teraz si ma pobavil ty :) Ešte máš veľa roboty pred sebou, tak sa nikam neponáhľaj.

ava14.4.2012
 

Príjemný záver príbehu, Vasil, príjemne strávený čas pri tvojom románe. Nech sa ti darí. :-)

Vasil14.4.2012
 

Od Teba - veľmi cenný názor. Ďakujem. Rovnko prajem úspešné ukladanie myšlienok a príbehov prinášajúcich uspokojenie Tebe aj čitateľom.

Anna Hrabalová14.4.2012
 

Milý Vasil, už akosi nechodím na mamtalent Dnes som sa tu dostala a padla mi do očí Tvoja Uľa. Hneď som vedela, že stojí za to si ju prečítať. Nemohla som sa od nej odtrhnúť. Prečítala som si štyri kapitoly. Viac mi čas nedovolil. Vrátim sa. Je to pekné, ľudské, opravdové. Dobre som si počítala. Prajem Ti. Všetko dobré

Vasil14.4.2012
 

Potešili ste ma a mám radosť, že sa Uľa páči. Ak sa vrátite k čítaniu, prajem rovnako dobrý zážitok. Aj ja Vám želám všetko dobré.

Lýdia J.14.4.2012
 

ZÁVEREČNÁ

Vasil,

v Uli si rozohral príbeh o konaní dobra, nachádzaní vlastného raja či hľadaní zmyslu života. Petrovo vnímanie sveta ma mimoriadne oslovilo. Možno aj preto, že sa s jeho úvahami dokážem stotožniť.

Už keď som rozčítala Uľu, cítila som, že toto bude veľmi dobré čítanie. Kedysi som do komentára napísala – autor vo svojom románovom diele dokonale stvárňuje život a mentalitu obyvateľov východoslovenskej dedinky. Prináša reálny obraz nielen doby súčasnej, ale aj takzvanej totalitnej. Zaujímavý a poučný námet literárne zvládol na vysokej kvalitatívnej úrovni. Spoločensko-ekonomické a kultúrne zázemie medziľudských vzťahov analyzuje nie povrchne, ale do hĺbky, dobre zhodnocuje príčinné súvislosti a dedukuje správne závery. S jemným vtipom a nadhľadom pranieruje morálno-etické hodnoty bežných ľudí.
Dnes to môžem iba potvrdiť. Umenie by malo byť správou o stave ľudskej duše – a mne Uľa prinášala správy o stavoch ľudských duší.

Skrátka, každú ďalšiu kapitolku som netrpezlivo očakávala a tešila som sa na príjemnú, niekedy až magičnú atmosféru, ktorú donesieš svojimi písmenkami.
Ďakujem a dovidenia v knižnej verzii.:) A nielen to, ja očakávam, že tohtoročná LC bude Ulina. Verím, že sa nemýlim, tak ako som sa nezmýlila ani v predchádzajúcich ročníkoch. Veľa šťastia.

Vasil14.4.2012
 

Každé dobré slovo poteší. Za seba môžem povedať iba to, že somsi splnil jeden sen, ktorý som v sebe nosil dlhé roky, ktorý dlhé roky rástol, menil sa, dozrieval, občas ma privádzal do zúfalstva a neraz mi pri ňom narástli krídla. Nech už sa bude diať okolo Uli čokoľvek, som vďačný všetkým, ktorí ma pri tvorení podporovali, sprevádzali ma ako tichí nenápadní anjeli, občas naháňali a niekedy radili. Verím v úprimnosť pocitov i citov. Po toľkých rokoch azda právom dúfam, že niekomu prinesie čítanie tohto dielka radosť nie menšiu, ako som prežíval ja, keď som objavoval stále nové možnosti, kam posunúť osudy postáv. Ďakujem za poldruha roka bezvýhradnej podpory, Lýdia.

reňa12.4.2012
 

Ahoj, Vasil, tak krásne romantické :-). Prajem Uli, veľa úspechov medzi čitateľmi. Pohladil si mi dušu. Prajem ti ešte veľa tvorivých nápadov :-D

Vasil12.4.2012
 

Vždy ma poteší, keď niekomu dokážem pohladiť dušu. Lebo pohľadiť dušu bolo jedným z cieľov. Aj ja Tebe držím palce pri písaní. Veď je to otrocká práca.

reňa13.4.2012
 

hahaha, mi voľačo hovor :-D, vydreté otlaky na zadku, zvýšený tlak - keď si múza vzala dovolenku :-D, litre kávy, a o nikotíne radšej pomlčím. Skrátka zdravý životný štýl :-D. Tak ešte raz, nech ťa to stále kope, Vasil. Uľa stála za tu drinu, myslím :-D.

catie11.4.2012
 

Cakam na knihu v papierovej forme, Vasil... :o) Vela stastia v LC ti prajem, dufam, ze najneskor do roka a do dna budem v ruke drzat cerstvo vytlaceny nadherne vonavy pribeh... :o)

Vasil11.4.2012
 

Urobil som azda všetko potrebné preto, aby ten príbeh voňal aj tlačiarenskou farbou. Ďakujem za priazeň.

Lýdia J.8.4.2012
 

Ad 55: je mi dobre:)

Vasil8.4.2012
 

Určite aj mne, lebo som sa priblížil k záveru.

Eric Pedaja1.4.2012
 

Krásne, pútavé dielko :) len tí mámtalenťáci by už mohli vymyslieť tie odseky! :D gratulujem k úspechu a držím palce v pokračovaní ;)

gargala2.4.2012
 

Odseky? Myslite zrejme na odsadenie prveho riadku v odseku, t.j. jeho posunutie od laveho okraja oproti dalsim nasledujucim v danom odseku. Aj tu sa to da urobit, ale iny sposob ako priamo v kode som nenasiel.

Vasil2.4.2012
 

Odseky - zrejme moja vina, lebo vo všetkom, čo som publikoval na MT som použil systém, že nový odsek sa začna jedno písmeno od ľavého okraja. Zrejme je to nedostatočne zreteľné. Skúsim j tejto kapitolke poposúvať na tri písmená, daj vedieť, či o stačí. Inak - vďaka za priazeň a výdrž pri čítaní.

gargala2.4.2012
 

Pridavanie prazdnych znakov nepokladam za velmi dobre riesenie a musi to byt poriadne pracne. A ani si to neviem dost dobre predstavit pri tolkych kapitolach. Vidim, ze tuto poslednu ste uz stihli prerobit:-)
Problem celeho mamtalent.sk je ten, ze clanky na internete sa styluju celkom inak ako literarne diela viazane v knihe. Vsimnite si napr. www.sme.sk a tam nejaky clanok. Jednotlive odstavce nemaju ziadne odsadenie a zaroven kazdy jeden z nich je rozdeleny medzerou (odseku sa nastavi bud horny alebo dolny okraj). Jednoducho, bolo uz davno dokazane, ze citanie clankov na obrazovke monitora je takto lepsie, ako v pripade knizneho rozlozenia. Takze, sam neviem, co je lepsie, pretoze mnohi si tu diela vytlacia, a potom citaju. Dalsie komplikacie tu vznikaju aj pri kopirovani z Wordu. Vela uspechov!

Vasil1.4.2012
 

Ďakujem. Snažím sa, možno aj nejaký význam bude mať, ak niekoho poteší.

Eric Pedaja2.4.2012
 

Stále to má význam ak ťa to baví :) a ak ťa to nebaví tak prečo píšeš? :)

osman1.4.2012
 

Vasil, Vasil. Dúfam, že raz si spolu vypijeme pohárik červeného, alebo aspoň jablkový čaj so škoricou. Keď budeš túto knihu krstiť. :)

Vasil1.4.2012
 

Dúfam, že budem krstiť raz aj túto knih, nielen vnúčatá. Ďakujem. Ale ešte nie je koniec :-) To je varovanie, nie iba pozvanie dočítať...

osman1.4.2012
 

Budeš, Vasil. Môj skromný názor, je to najlepšia vec, ktorá je v súčasnosti na MT.:)

Vasil1.4.2012
 

No... Ja Ti tento Tvoj názor, samozrejme, nebudem vyvracať. Možno by som sa s Tebou aj stotožnil. Keby som sa nehanbil :-))

Martin Dadík31.3.2012
 

Podľa mňa má tento text tú chybu, že stránky nemôžem prevracať, ale iba odklikávať.Hádam sa niekedy dočkáme aj prvej možnosti.Držím palce.

Vasil31.3.2012
 

Želám Vám, aby sa Vaše slová splnili. A sebe tiež. Ďakujem.

Lýdia J.30.3.2012
 

Ad: 51

Táto koncepcia videnia sveta sa mi páči. Takmer, ako od môjho obľúbeného Kanta. Začínam tušiť, nie, som presvedčená, že už keď som rozčítala Uľu, cítila som - bude to stáť za to.

Vasil30.3.2012
 

To jsou paradoxy! - hovorieval ktosi, no zabudol som kto. Ale pamätám si, že keď som začal Uľu písať, ani zďaleka som netušil, kam ma privedie. Aj keď potreba podeliť sa s určitým videní sveta (nemám na mysli iba obsah danej kapitolky) sa zo mňa zobala von už predtým. Dáko to začalo do seba zapadať a mňa teší, že to prináša radosť, potešenie a uspokojenie nielen mne. Taká podpora a priazeň určite teší. Ďakujem.

Jara25.3.2012
 

Konečne pokračovanie :D
Len sa ty posnaž do konca mesiaca dokončiť Uľu a prihlásiť ju do literárnej ceny. Vieš, že je jedna z mojich favoritov.

Vasil25.3.2012
 

Ďakujem, Jarka. Veď sa zo mňa parí. Len tá para neviem či niečo tlačí, alebo zahmlieva :-)) Robím, ako by mi za to platili. A možno aj niekto zaplatí.

Peter mohawk Sokol25.3.2012
 

Dlho som rozmyslal, ci napisat, lebo to obvykle nerobim. Dnes chcem.
Palec zasluzeny, je to ine a malo by to byt vydane. Je to skoro ako citat niektoreho zo slovenskych klasikov.
Tisko zavidim, ale dufam, ze stihnes LC.

Vasil25.3.2012
 

Ďakujem, Peter. Len netreba preháňať napríklad s klasikmi. A či stihnem? Mal by som. No aj keby nie, čoby sa stalo? Nič. Iba by som bol oslobodený od konfrontácie s kolegami a nedozvedel by som sa názor skupiny odborníkov. Aj tak by som chcel stihnúť. Na druhej strane drží palce aj Tebe. Je komu a je prečo.

Lýdia J.25.3.2012
 

Cha, to si len Ty myslíš, Vasil! Že sa nič nestane? Opováž sa nestihnúť, tak doletím na kraj sveta a vybavím si to s autorom Uli ručne-stručne.:))

Osman bey10.3.2012
 

Vasil.
Trochu som zanedbal čítanie kníh iných autorov. Nesmierne ma teší, že v tomto feministickom svete písania sa objavil chlap, ktorý dokáže písať ako ty. Si skvelý rozprávač. Prečítal som si iba niekoľko kapitol, ale vrátim sa hneď ako dočítam všetko čo mám rozčítané. Tu je ten palček hore zaslúžený. :)

Vasil11.3.2012
 

Ďakujem, Osman bey. Od chlopa také slová potešia akosi inak. Držím Ti palce pri tých Turkoch, hoci to boli asi Tatári :-))

Jara17.2.2012
 

Vasil, teší ma ten usmievavý palček :) Uľa je jedna z mojich favoritov.

Vasil17.2.2012
 

Veď aj moja favoriťka je :-)))) Len keby viac poslúchala. Mňa akosi nechce. Ale ja s ňou urobím poriadok! V krátkom čase, krátky proces!

ava16.2.2012
 

Vasiľ, ad. Uľa: zaslúžené. Blahoželám z celého srdca. :))

Vasil16.2.2012
 

Ďakujem, Ava. Minule som zablúdil do starších zložek a hľa - objavil som časti napísané ešte na jar v roku 2005. Dosť, nie? Už by sa patrilo aj dokončiť. Držím Ti palce, aby Ti písanie prinášalo radosť.

ava16.2.2012
 

Vasil, veru by sa už aj patrilo. :) Držím palce!
Mne prináša radosť, najmä keď prinášam radosť čitateľom. :)) Ďakujem.

Lýdia J.16.2.2012
 

Ad: Palec hore

A nie jeden! Až dva, aj pre Manželské etudy. Vytešujem sa a gratulujem Ti, Vasil.

Vasil16.2.2012
 

Začnem sa tak chlapčensky pýriť. Ale potešilo. Samozrejme.

Enrique16.2.2012
 

Milý Vasil, hoci som tvoju Uľu nečítala, stretávam sa tu s tvojím meno a verím, že ti dobre padne kúsok úprimnej kolegiality a radosti z ,,palčeka\". Blahoželám!

Vasil16.2.2012
 

Nechcem byť dvojzmyselný, ale verím, že aj Tebe :-)

Enri16.2.2012
 

Vasil, sympatická dvojzmyselnosť! Pomaly kráčam do veku, kedy aj ten palček poteší :-D

Vasil16.2.2012
 

Ak to ocenia aj iní, tak dvojnásobne, že? Hoci aj pri písaní. :-))

Jara4.2.2012
 

Jedným slovom - som unesená (to sú dve slová :).
Takýto román súčasnému knižnému trhu chýba. Je to presne to, čo som hľadala, a čo by sa malo dostať aj na stránky učebníc literatúry.
Výpoveď o reálnej situácii súčasného vidieka, vzdialeného svetelné roky od kozmopolitného sveta veľkomesta, ale rovnako zasiahnutého aj tým, čo nechce, aby sa ho týkalo.
Plasticky vykreslené postavy prežívajúce v makrokozme svoj krátky ľudský sen sú sympatické vo svojom pozitívnom aj negatívnom správaní. Lebo takáto je naša dedina. Darmo si budú niektorí zatvárať oči a presviedčať, že to nie je možné, že to nemá logiku. My, čo tu žijeme, vieme svoje. Kde ešte bije kus ľudského srdca, tam končí akákoľvek logika.
Pevne verím, že toto dielko vyjde knižne a v mojej knižnici veru nebude chýbať.
Držím palce v ďalšej tvorbe.

Vasil4.2.2012
 

Jara, nič lepšie ste ani nemohli napísať. Potešili ste ma. Sám dúfam a nádejám sa, že sa mi v krátkom čase podarí Uľu dopísať. Priznám sa, už ma to aj omína, aj si veľmi želám, aby príbeh dostal svoju finálnu podobu. ešte raz ďakujem za podporu a želám aj Vám veľa tvorivej sily a invencie.

ava20.11.2011
 

Vasil, ad. 48 - toto sú tie chvíle, ktoré mám v Uli tak rada - blízkosť, ktorú ľudia kedysi k sebe cítili. Akési jednoduché, praobyčajné šťastie, čo už kamsi vyprchalo... Človečenstvo je, myslím, to správne slovo. :)

P. S. X-krát som Ti chcela zablahoželať k poviedke, ktorá sa dostala do zbierky. Blahoželám. :))

Vasil20.11.2011
 

Ďakujem, Ava. Aj za priazeň k Uli k jej vidieckemu spoločenstvu,aj za blahoželanie. Dúfam že poviedka si nájde priaznivcov aj v nižnej podobe. A neskôr možno aj Uľa. Tajne dúfam. Prajem Ti veľa elánu pri skladaní príbehov.

reňa9.11.2011
 

Ahoj, Vasil, vieš, že Uľa ma baví, ale poprosila by som pridávať kapitoly rezkejšie - haha, dá sa to? Viem, že múze sa nedá prikázať, preto si ja radšej počkám na knižné vydanie (dúfam, že Uľa nezostane nepovšimnutá), a vychutnám si ju ako jednoliaty celok. Prajem veľa inšpirácie.

Vasil9.11.2011
 

Renka, rád by som vyhovel Tvojej prosbe, ale obmedzuje ma moja a múzina občasná lenivosť. A to občasno niekedy trvá dlho. Ale snažím sa. Už to hádam dáko doklepeme spolu. Vďaka za priazeň.

Lýdia J.8.11.2011
 

Ad: nová kapitola

Vasil, Uľa nie je unikát?!

Okej, ako chceš. Ale prečo niekomu robia dobre prečítané písmenká: nemusieť sa o ničom rozhodovať, cítiť vôňu ďateliny, mať chuť na utopenca s kopou cibule, rozumieť cudzej zlej nálade, mať nezlomnú vieru v dobro...

Ale? Ale! Kodifikovanú hutoračtinu mám rada. No, guľaš mi nechutí. Iba - guláš.:)

Vasil8.11.2011
 

Unikátov sa nebudem dotýkať. Ale guľáš nenechám napokoji. Guľáš sa všeobecne považuje za produkt maďarskej kuchyne. Po ma´darsky je to gulyas, číta sa guľaš. Mňa by znova zaujímalo, ktorý skvelý jazykazec s tvrdým bratislavským jazykovým dialektom zaviedol tento jazykový kaz do slovenčiny. U mňa teda ostane guľaš guľašom ako ol od dôb svojho zrodu. Za priazeň aj tak ďakujem.

Lýdia J.8.11.2011
 

Znova - ako chceš. Nech Ti je libo. No mne guľaš, prepáč - absolútne nechutí.

Tatiana6.11.2011
 

Váš štýl sa mi naozaj veľmi páči. Dej je živý a vôbec nenudí. Ešte aj rozoberanie politiky a cirkvi je fajn - s mnohými názormi Petra súhlasím :-)

Vasil6.11.2011
 

Ďakujem za Váš názor. Potešil. Ak budete čítať ďalej, prajem rovnako príjemné pocity.

Lýdia J.6.11.2011
 

Dobrý deň Tatiana, pozerám, že aj Vám sa Uľa páči - tak ako mne, veľmi vrátane postavy Petra. Tiež ste na MT \"iba\" čitateľkou, alebo tu nájdem aj Vašu tvorbu?

Tatiana9.11.2011
 

Dobrý deň, ospravedlňujem sa, že odpovedám až teraz, ale niekoľko dní som nesedela za počítačom. MT som objavila iba nedávno a zatiaľ som \"iba\" čitateľkou.

Tatiana5.11.2011
 

Začala som čítať až dnes, ale na jeden šup som prešla prvých 9 kapitol. Dievčenské či ženské romány som nikdy nečítala, Vaše dielo ma však na moje veľké prekvapenie veľmi zaujalo. Fakt som čítala s chuťou! Takže zajtra s radosťou pokračujem v ničení svojho zraku.

Vasil5.11.2011
 

Váš názor ma potešil a ďakujem zaň. Dúfam, že aj ďalšie kapitoly prinesú potešenie. Budem sa tešiť aj na názor na ne.

Lýdia J.4.11.2011
 

Ad: 1 až 45

Vasil, no dobre. Bola som naštvaná, že furt prerábaš, a Uľa nejde ďalej. Ale, je to unikát. Uvidím, ako sa s ňou dokážeš vysporiadať.
P.S. Na konci 45. kapitolky Ti vypadla bodka.

Vasil4.11.2011
 

S tým unikátom - opatrne. A za neochvejnú priazeň a pozorné čítanie (teda objavovanie mojich prehreškov) ďakujem.

Lýdia J.2.11.2011
 

Ad: 44

Tie debatky sa mi páčia. Iba, malá pripomienka:
- Vo vete -Podľa mňa sex a láska boli stále dve samostatné kategórie.- akosi by mi namiesto stále pasovalo vždy.

A keď prichádza pop Andrej - v slove manželk a - vrazilo medzeru.

Vasil2.11.2011
 

Ďakujem. Idem opraviť.

KattyNka1.11.2011
 

Pekné písaníčko, nech sa vám darí. :-D

Vasil1.11.2011
 

Som rád, že sa páčilo. Ďakujem.

Beáta S.6.10.2011
 

Veľmi pekné, môžete takto pokračovať. Prajem Vám, nech sa Vám dobre píše.

Vasil6.10.2011
 

Ďakujem za milé želanie. Možno sa podarí naplniť ho. Pekný deň Vám prajem.

Lýdia J.4.10.2011
 

Vasil, dnes sa Ti podarilo ma prekvapiť. Veľmi príjemne. Nečakala som, že Uľa sa vráti a bude pokračovať v takej blízkej dobe. Ja sa tak teším.:) A idem pokukať, čo si zasa podovádzal. Hrozné s tými talentmi, furt by len prerábali a prerábali!

Vasil4.10.2011
 

Neviem, či sa treba radovať predčasne. Ale k prvému výročiu jej príchodu na scénu MT hádam možno trochu obnoviť jej šat a dorobiť zvyšok. Ďakujem za priazeň.

Lýdia J.6.10.2011
 

Dúfam, nie - pevne verím, že sa neradujem predčasne.:)
K úprave: tie doplnené filozofické traktáty od Petra som prečítala viackrát, veľmi sa mi páčili; trefné, jasné, zrozumiteľné, skrátka na plnú hubu podaný obraz o našej spoločnosti.

ava4.10.2011
 

Vieš, tak trošku som sa musela vrátiť späť v čase, ale vôbec mi to nevadilo. Som rada, že Uľa je späť, Vasil. :)

Vasil4.10.2011
 

Poprerábal som časť kapitol, zmenil ich veľkosť. Nie je to teda celkom nový text, ale nie je to ani pôvodný. Nové kapitolky prídu až od čísla 46. Ďakujem za priazeň, Ava.

viera Š.13.9.2011
 

Dúfam, že neprestanete s pokračovaním príbehu, rada sa dozviem viac.

Vasil13.9.2011
 

Určite neprestanem, lenže ani ja niekedy netuším, čo ma čaká takpovediac za najbližším rohom. Ale pracujem na tom. Ďakujem.

Beáta S.12.9.2011
 

Ohromné! V piatok večer som dočítala zvyšok uverejneného. Nenapínajte dlho, treba dopísať!

Vasil12.9.2011
 

Ďakujem za povzbudenie. Potešilo. Pokúsim sa naplniť nielen Vaše očakávania, ale aj svoje :-)

Beáta S.9.9.2011
 

Od upravených kapitoliek 1 až 16 som sa nemohla odtrhnúť, prečítala som som ich naraz (do 01.30 h). Bolo to vynikajúce.
Včera som začala čítať ďalšie pokračovanie, prečítala som do polovice (musela som si aj trochu pospať). Dnes dokončím a čo budem čítať zajtra?

Vasil9.9.2011
 

No. A zase mám nielen radosť, že sa páčilo, ale aj výčitky svedomia, že oberám o spánok. Jedinou útechou môže byť iba poznanie, že takých \"zlodejov\" spánku je viacero. Ďakujem.

Jana7.9.2011
 

Román je naozaj zaujímavý, stojí to za to. Výborne sa číta a nesie pekné myšlienky. Úplne som sa vžila do príbehu Uli, prečítala som to jedným dychom a neviem sa dočkať pokračovania.

Vasil7.9.2011
 

Ďakujem za príjemné slová. Dúfam, že sa dočkáte aj dokončenia. Len som momentálne akýsi rozháraný. No - pracujem pomaličky.

Dagmar26.7.2011
 

Jsem rozladěná. Zajímavý příběh zasazený do zajímavého prostředí. Občas jsem měla pocit, že se dívám na nějaký obraz, nebo obrazy ze zcela jiného světa. A stávala jsem se jejich součástí. Součástí příběhu ženy přežívající své pocity, i starost o svět kolem ní. Oceňuji, že příběhy jsou protkány úvahami o věcech, na které hledáme odpověď asi všichni. Dobře se to četlo. A když přijdu na \"konec\", konec to vlastně nemá. Škoda. Jsem rozladěná. Doufám, že se ho brzy dočkám. Chci znát, jak se to všechno uzavře.

Vasil26.7.2011
 

Mrzí ma Vaša rozladenosť. Ale nie vždy sa dá urobiť to, čo by ste mali, chceli. Jednoducho - všetko vyžaduje čas. Iba dúfam, že ho čoskoro nájdem spolu s odvahou dokončiť príbeh Uli podľa toho, ako si to predstavujem. Ďakujem za priazeň.

Dagmar22.7.2011
 

Po předešlé zkušenosti jsem si otevřela i toto Vaše dílo. A znovu musím říct, že mě Váš styl zaujal, stejně jako prostředí, ve kterém se odehrává. Ještě jsem pouze začala číst, ale tuším, že budu muset strávit více času nejen s Ulou, ale asi i dalšími Vašimi pracemi. Děkuji za potěšení.

Vasil23.7.2011
 

Tak toto som naozaj neočakával. Aj ja teda ďakujem za priazeň. Veľmi ma potešila. Prajem veľa radostí nielen pri čítaní, ale najmä pri prežívaní vlastného života.

Alica Náhliková6.7.2011
 

Ahoj Vasil,tak dlho som sa chystala prečítať si Uľu,až som sa sem konečne dostala.Už po prvej kapitole som zistila, že pôjde o veľmi príjemné čítanie,samozrejme na pokračovanie. Z monitoru nedokážem dlho čítať. :)

Vasil6.7.2011
 

Tak počkaj na knihu :-)) Niekedy možno prerobím, dokončím a niekto azda aj vydá. Ak nie, vydám sám. Pre zábavu. A pre pár milých priateľov a známych. Ďakujem.

Elena M.25.2.2011
 

V čase školských rokov boli v môde dievčenské romány, niektoré mám i doma, s menami v názve. Monika, Ulrika, Huľa, tak ma jednoduchý názov Uľa zaujal a \"chytila som sa\". Takže čítam a je to príjemné čítanie. Prajem veľa inšpirácií, alebo iba jednu k úspešnému dokončeniu.

Vasil25.2.2011
 

Aj toto je príjemné čítanie :-). Ďakujem. Hoci sa musím priznať dobrovoľne a bez mučenia, že inšpirácia, či len obyčajná vôľa dokončiť to, sa kamsi zatúlali. Ale ona, či oni sa určite vrátia v ten správny čas.

Lýdia J.14.2.2011
 

Vasil,
kedže dnes je valentínsky sviatok, chcem popriať Uli, aby našla tú svoju lásku, šťastie, dobro. A čo najskôr nech nájde aj seba, i kvôli nám, jej čitateľom. Veľa šťastia.

Vasil20.2.2011
 

Akosi sa zatúlala a ani ja neviem čo sa s ňou deje. Ale keď bude treba, objaví sa. Určite. Vďaka.

Ľubica14.2.2011
 

\"Život ma obrúsil ako kameň vo vode.\" Akosi sa stále vraciam k tejto vete, veľmi pekná myšlienka.

Vasil20.2.2011
 

Niekoho má šťastie, že ho život obrúsi pekne do obla a niekoho tá voda vyvrhne. Vďaka.

Adriana7.2.2011
 

Čas ma trochu pritlačil, ale som sa znova začítala. Krásne to viete s písmenkami. Rada si Uľu prečítam aj, pevne verím, v knižnej podobe.

Vasil7.2.2011
 

Ďakujem za milé slová. Snáď sa splní nielen Vaše želanie.

KV (Katarína Varsiková)4.2.2011
 

Dobrý deň, Vasil. Chcem sa pridať k tým, čo Uľu komentujú :) Nepoznám celý text, ale vždy, keď sa do niektorej časti zahĺbim, uvedomujem si jeho magnetickú príťažlivosť - myslím príťažlivosť textu. Dôvod, pre aký čítam knihy a vraciam sa k nim, je presne ten - magnetické pole, čo vznikne medzi textom a mnou. Aj keď si neskôr nepamätám, ktorý hrdina čo spravil a prečo, ten pocit si viem privolať.
Domnievam sa, že Uľa, ktorú \"dávate\", je prvou verziou, a každá prvá verzia vyžaduje druhú, a tretiu... Aj pri umeleckých prekladoch je prvý text značne revidovaný, čo potom pri vlastnej tvorbe! Prvá verzia je tá, o ktorej Stephen King hovorí, že by ju nikomu neukázal za žiadnu cenu, ak sa dobre pamätám, je to druhá verzia, odležaná niekoľko mesiacov, ktorú uzrie - jeho manželka. Odborné hodnotenie by preto pre mňa bolo uznaním potenciálu, svetlom v samote za počítačom, či s papierom... Toto sa mi vynorilo v hlave pri včerajšej meditácii. Pozdravujem a želám tvorivý deň.

Elena E.15.2.2011
 

Pre mňa je zas úžasné môcť pozorovať prerod diela - vychutnávať si aj prvú a o to viac sa tešiť na druhú či tretiu verziu.:-)

Vasil4.2.2011
 

Dobrý deň, Katka. Myslím, že každý súdny človek vie, že to, čo robí, nikdy nebude na prvý raz dokonalé. V reakcii na hodnotenie som priznal, že mienim Uľu prepracovať. Samozrejme, viem, čo by som chcel dosiahnuť. No neviem, či sa mi to podarí. Lebo v procese sa vždy objaví nejaký nový výhonok, ktorý sa javí sviežo a príťažlivo. No celkovému ponímaniu nemusí prospieť. Hoci je mámivý. Dokonca aj to, čo som ž považoval za \"definitívne\", lebo som to prerábal niekoľkokrát, sa ukazuje schopným prijať aj ďalšie zmeny, doplnenia, skrátenia. Ďakujem za priazeň a prajem aj ja Vám veľa trpezlivosti. Čo iné, okrem invencie a imaginácie nám ostáva?

gabriela25.1.2011
 

A musím povedať že sa mi páči veľmi prvá veta hodnotenia.

Vasil25.1.2011
 

Zvláštne. Aj mne.

gabriela25.1.2011
 

Hodnotenie nie je zlé, ale nie so všetkým súhlasím(ani nemusím ,že?).Ja neviem písať, ale knihy ma buď zaujmu alebo nie, a mne dušu pohladila ďalšia kapitolka tak všetky ostatné predtým. Držím palec.

Vasil25.1.2011
 

Každý má právo na svoj názor. Hodnotiaci, píšuci aj čítajúci. Myslím, že každý má svoju váhu. Ale pre píšuceho bude asi najdôležitejšia spokojnosť čítajúceho. Ďakujem teda. Všetko, všetko dobré a pekné.

Renatap25.1.2011
 

Milý Vasil, gratulujem k hodnoteniu, pretože rovnako ako hodnotiteľka aj ja mám rada Uľu a určite si s radosťou počkám na jej ďalší príbeh.

Vasil25.1.2011
 

Potešenie je na mojej strane. Ďakujem za podporu a priazeň. Vynasnažím sa nesklamať očakávania. Nuž, ale - človek mieni...

renatap4.2.2011
 

Ešte poznámočka k Židovke od hodnotiteľky - prvá polovica knihy je absolútna suchá, už som ju chcela odhodiť. Ale tá druhá polka ma dostala.

Vita Jamborová25.1.2011
 

Vasil, mám pre Uľu slabosť a aj tak poviem, že hodnotenie bolo veľmi milé. Ja osobne som všetky vytknuté veci počas čítania nevnímala a o tom to je - dobrá kniha si vždy nájde vlastného čitateľa.
Neviem, či niečo treba prerábať, ja by som nič nemenila. Ale ako už písala Reňka, vždy je čo vylepšovať a doťahovať.
Držím Vám palce a pre mňa už teraz je Uľa č.1:)

Vasil25.1.2011
 

Milá Vita, Tvoja podpora je mojím stálym sprievodcom a som Ti za ňu úprimne vďačný. Každý má svoje vnímanie, preto ma teší, že Ty si pri čítaní nepocítila slabiny, na ktoré upozorňuje hodnotenie. Aj bez neho som pripravený niektoré veci upraviť. Dúfam, že na úžitok celého dielka. Prajem Ti veľa dobrých námetov, dobrých myšlienok, dobrých textov, ktoré si určite nájdu svojich čitateľov.

reňa25.1.2011
 

Ahoj Vasil,
ako sa hovorí, koľko ľudí - toľko chutí. Nechce sa mi analyzovať, špekulovať, a ani oponovať hodnoteniu, pre mňa je dôležitý môj dojem, môj pocit z prečítaného a ten je, ver mi, v skutku dobrý, takže čo dodať? Určite sa budem tešiť na ďalšie kapitoly. Ver mi, že vždy je čo opravovať, upravovať, je to nekonečný kolotoč. Prajem veľa síl, elánu a úsmevu na perách pri písaní Uli. Howk.

Vasil25.1.2011
 

Keď boli deti malé a mali osýpky, tak si svrbivky vytrvalo škrabkali. Vtedy sme im dávali na ruky také \"rukávy\" z kartónu, aby neškrabali. Asi si budem musieť také rukávy urobiť aj sám pre seba. Lebo napísané budem škrabať a škrabať. Len aby z toho neostala škaredá jazva. Máš pravdu. Budem opatrnejší. Ale dá sa len tak nevidieť vlastnú nespokojnosť? Aj tak ďakujem za neotrasiteľnú priazeň.

Lýdia J.24.1.2011
 

Ad: Dnešné hodnotenie A. Coddington – Mám rada Uľu

Vasil,

aj keď Uľa dostala v podstate vynikajúce hodnotenie, chcem postaviť proti nemu svoj „iba“ čitateľský názor, pretože nesúhlasím s niektorými protirečivými výrokmi.

Primárna pripomienka - v hodnotení sa uvádza, že príbeh je rozprávaný z pohľadu Uli, v jej mene. Neberiem, pretože ide iba o niektoré pasáže.

Autor dovolil nahliadnuť do duše a života hlavnej postavy - ale ochudobnil o jej poznanie. Tak ako? Buď som nahliadla aj do duše, aj do života, alebo nie. Môj dojem? Ja som dostatočne mala možnosť vnímať z doteraz prečítaného Uline city, prežívanie, zmýšľanie.

Málo sa vie o Ulinom živote a je málo reálií z Ulinej minulosti - iba jedným slovkom – zahraničie. (???) Mne zmienky o minulosti úplne stačili, aby som si vytvorila obraz o tom, čím všetkým Uľa prešla počas predchádzajúceho života. Dokonca to vo mne vyvolalo dojem, že práve tieto životné peripetie jej pomohli k tomu, aby prehodnotila svoje priority a začala hľadať trvalé životné hodnoty. A zvyčajne, človek s utriedeným hodnotovým rebríčkom, vie dostatočne eliminovať svoje negatívne vlastnosti, preto sú na ňom viditeľné najmä kladné stránky osobnosti.

Zvýraznenie Ulinej výnimočnosti je také pramočiare, že nenechá čitateľa, aby si k Uli vytvoril vzťah. (???). Nieže - nenechá, ale naopak, nechá, a to veľmi. Veď aj hodnotenie sa nesie pod názvom - Mám Uľu rada. A ja mám Uľu tiež veľmi rada.

Šikovná obchodníčka, manažérka zahraničnej firmy. Prečo by nemohla vyťažená manažérka vypekať dolky a vyvárať pre okruh svojich priateľov a cítiť sa pri tom dobre. Veď práve takéto obyčajné aktivity sú jednou z najodporúčanejších foriem relaxu od duševne namáhavej práce. A často aj najúčinnejšie.

Vaňo – súhlasím. Takisto som ho na začiatku komentovala ako málo sebavedomého, trošku zakomplexovaného. Ale nakoniec sa predsa rozhýbal, nie?:)

Úvahy o Gatesovi, lesbických vzťahoch a “novodobých zaujímavostiach“? Prečo by sa Uľa nemohla tým zaoberať. Veď nemusela ohlúpniť tým, že prišla do \"zapádakova\" ? A čo sa týka inakosti. Ja som nemala dojem, že lesbické vzťahy sú ťahané do dedinky. A keby aj boli, predsa existujú aj na vidieku, iba sa poriadne maskujú.

Ďalej - malá pozornosť je venovaná silným udalostiam z minulosti, akoby z rýchlika. Myslím, že ak by bola minulosti venovaná väčšia pozornosť, tak by to pôsobilo zbytočne rozťahaným a, pre mňa aj, rušivým dojmom. Veď aj hlavná myšlienka, pod ktorou sa nesie Uľa - román je o hľadaní lásky, nachádzaní seba a prežívaní šťastia - tam kdesi na kraji sveta, tu a teraz, nie v minulosti. Z doteraz napísaného sa zdá, že táto idea sa napĺňa.

Veľa letnej romantiky a precukrovaný prejav? Nemyslím si, že je toho veľa. Nakoniec, občas si treba osladiť život, či nie? Ja som v Uli našla dostatok hlbokých životných úvah.

Veľa šťastia Uli a takisto, veľa tvorivých síl autorovi aj hodnotiteľke

PhDr. Lýdia Juráková, čitateľka mámtalentov


Vasil24.1.2011
 

Už som na hodnotenie reagoval samostatným príspevkom. Aj diela, aj hodnotenia bývajú vždy plné subjektívneho vnímania napísaného, videného, sprostredkovaného. Ja som prijal hodnotenie ako povzbudenie. Dúfam, že som sa nepostavil teraz do úlohy samoľúbeho trola, ktorý nevidí realitu. Myslím, že ju vidím a veľmi dobre. Aj v súvislosti s \"mojou\" Uľou. Takže ďakujem za vytrvalú priazeň a podporu. Pekný večer, noc, deň. Noci aj dni.

Elena E.25.1.2011
 

Každý autor aj kritik má \"právo\" na svoje videnie \"reality\". To Vaše má navyše svojich priaznivcov, ktorým pohladí deň. Čo sa týka hodnotenia - je určite múdre si nechať poradiť od niehoho, kto je úspešný. Ale ostať verný svojim myšlienkam:-)

Vasil25.1.2011
 

Vďaka. Ja som aj tak dosť neohybný konformista. Veľa dobrých a pekných písmenok nech stretnete.

Michal B.24.1.2011
 

Celkom sa mi toto tu pozdáva, ani mne sa nezdalo pocukrované. Tak ja neviem.

Vasil24.1.2011
 

Zrejme nie každý má rád pocukrované. Možno dôsledok diabetu :-) Ani ja nesmiem veľmi sladké. No nemám rád ani krváky. Každý si hľadá, čo mu vyhovuje. Ak si Uľa uchová priazeň Vás aj iných priaznivcov, potom som dosiahol, čo som chcel. Ďakujem za podporu.

Michal B.22.1.2011
 

Veľmi dobré!

Vasil22.1.2011
 

Veľmi potešilo!

beata22.1.2011
 

Dobrý deň Vasil. Táto časť veľmi pekne hovorí o medziľudských vzťahoch a najmä o láskavom manželskom spolunažívaní. Tak trochu aj ja závidím Evke jej múdrosť a rozvážnosť. Keby takto dokázala konať väčšina z nás, bolo by menej nenávisti a nevraživosti medzi ľuďmi.

Vasil22.1.2011
 

Ďakujem za pekné slovíčka. Možno to je aj cieľom - aby sme sa občas aj zamysleli nad svojím správaním. Aj na jednej, aj na druhej strany. Prajem pekné a spokojné dni.

beata b.22.1.2011
 

Ďakujem za pekné prianie.

Elena E.21.1.2011
 

Som maximálne spokojná, aj s haluzou:-)

Vasil21.1.2011
 

Keď je haluz dobrá, niet čo riešiť :-) Vďaka. Nech sa darí aj Vašim haluziam.

beata21.1.2011
 

Znovu sa oplatilo čakať. Užila som si veľmi pekný výlet.

Vasil21.1.2011
 

Umenie je jednou z foriem marketingu. Nuž, prečo nie aj Uľa? Ďakujem za priazeň a milé slová.

Lýdia J.21.1.2011
 

Ad: 31
Povedané slovami Ketky - taká haluz, ale, krásna.:)

P.S. nedoklep - v rozhovore o ceste - Na konci dediny pudko otáča doľava = prudko

Vasil21.1.2011
 

Vďaka. Je to ako oživovať bábiky, hračky. Tých nedoklepov, preklepov a chýb tam bude asi viac, ale zmysel to hádam nepokazilo. Určite to však opravím. Ďakujem za trpezlivosť, priazeň a podporu.

Lýdia J.22.1.2011
 

Neďakuj furt. Ja ďakujem, za príjemné chvíle strávené s Uľou

Vita Jamborová19.1.2011
 

Milý Vasil, Uľa má krásne banery, gratulujem:) Milujem čiernobiele kombinácie a Zandelee je veľký šikulka:)
Veľmi Vám fandím a mám pre Uľu pripravené miesto na mojej poličke s obľúbenými knihami.

Vasil20.1.2011
 

Vita, ďakuejem za všetkých, ktorí sa o bannery pričinili. A to miesto si dobre strážte. Možno ho raz bude možné zaplniť aj knihou s Uliným príbehom. Veľa radosti pri napĺňaní Vašich zámerov.

gabika a tomas19.1.2011
 

Uľa má krásne upútavky, blahoželáme

Vasil20.1.2011
 

Môžem iba poďakovať za ocenenie. A možno to bude znieť neuveriteľné - ale mne sa páčia :-). Vďaka a nech Vás sprevádza každý deň veľa dobrého a radostného.

reňa19.1.2011
 

Pozdravujem autora, už dlho nič nepridal, dúfam, že ho budú inšpirovať pekné banery. Týmto udeľujem pochvalu tvorcovi banerov za jeho cit pre vkus.

Vasil19.1.2011
 

Tvoju pochvalu posielam verejne tvorcovi bannerov - Z andeleemu :-)Teda Zandeleemu. Vďaka. A čo sa týka autora textu - ten sa podľa mojich vedomostí trápi s akýmsi blokom. Neviem z čoho je ten blok. Ale určite ho obíde a niekde za rohom natrafí naisto aj na Uľu. Vďaka za priazeň. Pekný deň.

Elena E.18.1.2011
 

Vkusný banner, čiernobiela klasika má stále niečo do seba. Prajem veľa inšpirácie pri nerušenej tvorbe a teším sa na Ulino farbisté pokračovanie.

Vasil19.1.2011
 

Takmer ako život. Klasika. Vďaka za priazeň. Možno sa čoskoro podarí aj pokračovanie. Zatiaľ okupujú myseľ iné činnosti. Pekný deň a rovnako veľa tvorivých síl.

Lýdia J.18.1.2011
 

Ad: bannery
Vytešujem sa spolu s Uľou.:)Nech sa vám darí na mámtalenťáckom poli.

Vasil19.1.2011
 

Aspoň, že Ty sa vytešuješ s Uľou. Keby som sa konečne začal s ňou znova vytešovať aj ja, určite by ma to potešilo nie menej, ako uznanie za pekné bannery, ktoré patrí aj tak viac Tebe a samozrejme Zandeleemu, ako mne. Pekný deň.

beata18.1.2011
 

Milý Vasil, prijmite moju gratuláciu. Baner je pekný a negýčový. Nech vám to stále dobre píše.

Vasil18.1.2011
 

Vďaka. Aj keď nie celkom moja zásluha. Ale súhlasím - gýčovité by ma netešilo.

reňa5.1.2011
 

Je fajn sledovať rekacie dospelákov na názory v otázkach sexu či morálky pubertiakov a naopak. Ja sama mám dvoch doma, takže aj pri čítaní Uli som sa pobavila - príjemná oddychová kapitola.

Vasil5.1.2011
 

A ja som si myslel, že je zaujímavé sledovať predovšetkým osudy postáv. Nuž, aspoň niečo, čo pobavilo. Vďaka. Prajem veľa radostí do nasledujúcich dní prežívaných v zdraví a pohode v prajnom a blízkom prostredí.

Elena5.1.2011
 

Tentoraz to bol záver, ktorý sa mi páčil najviac, čo je asi pochopiteľné.:-) Trochu nepochopiteľné v téme sexu a tabu pre mňa bolo, že sa Ketka potrebuje obhajovať vo svojom názore na morálku, keď spoločenstvo okolo a ani ona sama zjavne nikdy neboli významne s nijakou cirkvou zviazaní /snáď okrem Irenky/. A trošku by som možno upravila jej vyjadrovanie. Prišlo mi rovnaké ako štýl rozprávania Petra a ten vekový rozdiel tam predsa je:-)
Ešte: rýchlokvasné - rýchlokvasené /celebritky/ - inak táto veta ma dostala aj rozosmiala, vskutku výstižné.

Vasil5.1.2011
 

Hm, hm. Budem musieť umravniť to levíča. Že sa nechce vyjadrovať pubertálne :-). A vzťah s cirkvou? Možno na to narazila niekde na svojich potulkách životom. Možno. Či ja viem, kde k tomu prišla? Možno jej niekto v škole niečo vyčítal. Nebol som stále s ňou. Zrejme ju vyprovokoval aj pán profesor. Alebo to ticho keď oznámila svoj zámer? V každom prípade vďaka za priazeň a držím palce aj Vašim dievkam a chlapom, aby sa nezamotali veľmi do sietí prílišného mudrovania nad životom. Lebo život treba žiť. Nie? Všetko dobré.

Adriana5.1.2011
 

Bola som zvedavá na to, akú cestu pripraví osud Ketke. Myslím si, že Ketka je teraz dobre obrnená voči životným nástrahám. Napriek svojej mladosti zvažuje rozumne. Som rada aj tomu, že našli spoločne s matkou cestu k sebe.
Pripomienku mám iba k cirkevným dogmám, čo sa týka sexu, tam sa mi nehodí minulý čas, tieto názory pretrvávajú aj v súčasnosti, tak by bolo asi lepšie použiť prítomný čas.

Vasil5.1.2011
 

A ja som bol zvedavý, ako prijme čitateľ netradičný postoj Ketky. Som rád, že s porozumením. Sex? Myslím, že podobne, ako Vy, aj iní nájdu priamu súvislosť medzi minulosťou a súčasnosťou. Ketka sa rozhodla oslobodiť od tabu a dogiem. Iba tak sa podľa nej dá zrejme vyplávať na more života. S otvorenými očami, mysľou i srdcom. Ďakujem za priazeň i úprimnú radu.

Lýdia J.5.1.2011
 

Ad: 30

Znova výborné. No čo už. Ako vždy.

Vasil5.1.2011
 

No, čo už. Som potešený názorom a vytrvalou priazňou. Ako vždy. Ďakujem.

ava3.1.2011
 

Ahoj, Vasil,
som rada, že pripudla nová kap. s číslom 29 a myslím, že sa nám začína rodiť i nová láska popri tom známom - život všetko naučí. :)

Ak dovolíš - prvé dve vety by som buď spojila, alebo z prvej by som isto vylúčila \"až\", je dosť rušivé. Skús sa na to pozrieť a pohraj sa s tým.


- a vieš čo? Prečo bolo seno sivo-zelené? Sivé býva, keď je hodne staré a toto bolo tak sladko letné, voňavé... :) Možno by si želalo zmeniť farbu; možno na zlatistú, zlatisto-zelenú; žlto-zelenú... :)

P.S. Šťastný nový rok prajem, nech Ti to píše.

Vasil3.1.2011
 

Milá Ava.
Možno sa to nezdá, ale ja sa rád hrám. Aj so slovami, aj bez slov :-). Či sa zrodí nová láska, neviem. Medzi túžbami a láskami býva často veľká vzdialenosť. A čo sa týka farby sena? Nuž, môžem ja zato, že moje oči to videli tak? Vidíš, ako ľahko nás ošália zmysly? Ale zlatisté naisto nebolo. Viem. Určite som nepil.
Ďakujem za záujem, priazeň a úprimné rady. Úspešný, pokojný, šťastný a plný splnených snov a želaní nech je ten Tvoj rok 2011. Vlastne - prečo iba ten?

reňa3.1.2011
 

Ahoj, Vasil,

úvodom: Nech ťa múza kope po celý rok 2011
záverom: nechal si nás dlho čakať, ale stálo to za to.

Vasil3.1.2011
 

Ďakujem za želanie a nech sa tá Múza vybúri aj na Tebe. Tvoja priazeň a názor na pokračovanie ma úprimne potešili. Ďakujem.

Lýdia J.1.1.2011
 

Ad: 29

Nádherné písmenká! V celej kapitolke, nielen v úvode. A mne sa chce čítať, a čítať, a čítať. A nemám čo.

Vasil1.1.2011
 

Snáď dokážem čoskoro uhasiť hlad po pokračovaní príbehu spoločenstva v Poloninách, ktoré sa tam akýmisi zvláštnymi hrami osudu ocitlo. Vďaka za priazeň. V prvý deň roka teší osobitne. Obával som sa, že po dlhej odmlke bude návrat zložitejší. Teším sa spolu so všetkými, komu urobilo pokračovanie radosť.

Michal B.1.1.2011
 

S Novým rokom prišla aj nová kapitola. Oplatilo sa čakať, dobrá je.

Vasil1.1.2011
 

Ďakujem za uznanie. Na začiatku roka a po takej prestávke poteší obzvlášť. Pohodu v duši a tele a všetkého dostatok, čo k spokojnosti potrebujete Vám prajem. PF. 2011.

Elena E.1.1.2011
 

Veľmi pekný úvod kapitoly, priam symbolický do nového roka. A skutočne len na okraj, má byť \"odbiť\" nie odbyť. Čítali sme súčasne s manželom a teraz hľadá hvezdáreň. Dúfam, že ju už opravili.:-)Krásny novoročný večer prajem.

Vasil1.1.2011
 

Milá Elena,
v prvom rade vďaka, že ste na Uľu nezabudli. Po druhé - veľa zdravia, úspechov, radostí, šťastia a splnených snov a želaní v tomto roku. Po tretie - hvezdáreň je nedokončená. V marci by mali dokončiť. Hovoril som s riaditeľom. Chcel som tam stráviť Silvestra. Po štvrté - mám dilému s tým odbiť/odbyť. Odbiť je od slova biť, teda použiť akési násilie pri zaháňaní zla, hoci aj zlej nálady. A odbyť - je skôr od slova byť, teda jestvovať. Odbyť v mojom ponímamí znamená prežiť, pretrpieť bez osobného záujmu. Proste len tak pretrpieť ten čas a tú povinnosť. Mne ten výraz v takej forme, ako je, sedí viac, ako by bol s mäkkým i. Ale môžem sa mýliť. Nakoniec, aj za túto pripomienku vďaka. Som rád, že čítate pozorne a nie mechanicky.

Gabriela25.12.2010
 

Krásna Petrova úvaha,určite umocnená prírodou kde sa odohrávala. Mňa teda vobec neunavila, mne hovorí z duše. Aj za takúto vsuvku v krásnom románe ďakujem. Nakoniec manžela a deti mam v kostole -:)

Vasil28.12.2010
 

Každý má právo na svoj pohľad a svet. Teda - aj Petro :-)Keby som bol presvedčený, že taká úvaha je v tomto dielku zbytočná, asi by som sa jej vyhol. O umiestnení sa dá diskutovať. Ale podľa mňa dokesľuje spôsob videnia sveta priateľmi Uli a bez tohto videnia by možno ani konanie nemuselo byť zrozumiteľné. Vďaka. Prajem veľa radostí a zdravia pre mnohé nasledujúce dni a roky.

Gabriela25.12.2010
 

Sviatočné ráno, všade zatiaľ pokoj, kľud, na nočnom stolíku horúca káva a 28-čka predo monou....

Vasil28.12.2010
 

Gabika, dúfam, že kávu si vypila ešte horúcu. Vďaka za priazeň.

ava22.12.2010
 

Ahoj, Vasil,
dala som si trošku na čas, kým som sa rozhodla napísať Ti svoj komentár. Prakticky som tak chcela spraviť až potom, keď Tvoj príbeh skončí, ale rozmyslela som si to. Z niektorých komentárov som pochopila, že to ešte nejaký čas potrvá. Rada by som Ti povedala, že ak je to tak, určite máš čas na to, aby si ho v pohode dopísal. Niekedy to písanie ide od ruky a niekedy nech by sme robili čo len chceme, potrebejeme chvíľku k tomu, aby sme sa pristavili a opätovne sa naštartovali. :-)
Napísal si fajn príbeh. Príbeh obyčajného človeka a života, v ktorom ideš do psychiky jednotlivých postáv a to je to, čo sa mi i veľmi páči.

Nech Ti to píše, Vasil! Prajem veľa šťastia a krásne Vianoce. :)

Vasil22.12.2010
 

Milá Ava, Tvoj názor ma úprimne potešil. Myslím, že svoj nesocialistický záväzok, že Uľu dopíšem do konca tohto roka sa mi možno podarí splniť. Aj keď na portál príde asi až potom. Neviem, lebo budem v končinách, kde nemám bežný prístup k internetu. A potom ju určite začnem prerábať :-))Blahoželám k výberu knihy na vydanie.
Rovnako aj ja Vám, ale aj všetkým priaznivcom pekného písania a čítania v zhluku na tomto portále prajem pohodové, štedré Vianoce plné radosti a splnených želaní.

Elena E.18.12.2010
 

No dala som sa zas tým príspevkom všanc - Vám aj svojim potenciálnym čitateľom:-)Na tú hitparádu ste reagovali presne podľa očakávania:-)Áno, toto je komerčný projekt, preto by bolo najlepšie, čo sa mu môže prihodiť, ak vyprodukuje niečo ako Uľa. Veď aj v nej sa spájajú 2 svety a k svojmu novému živobytiu na konci sveta v Poloninách bude aj Uľa potrebovať iste aj nejakú reklamu. Samozrejme, rešpektujem a sama vyznávam, že kvalita potrebuje dozrieť a nevychádza z automatu a že účel nesvätí prostriedky. Ešte raz ďakujem za váš čitateľský záujem a pripomienky, aj vďaka nim nová šestka vznikla. Trpezlivo počkám na ďalšie kapitoly a prajem novú energiu, nech ju už dodá čokoľvek:-)

Vasil18.12.2010
 

Trpezlivosť je v tomto predvianočnom čase asi to najdôležitejšie. Nielen pri pečení koláčov a iných dobrôt, ale aj pri čítaní a písaní. Veď taký nedopečený polotovar by nikomu veľa pôžitkov neurobil. Pekný deň, dobrú náladu a veľa radostí vo všetkom, čo tento čas prináša a ponúka.

Elena E.17.12.2010
 

Vasil,
čo sa deje?? Teraz, keď ste ma tak nabudili do čítania, Uľa stojí a ja neviem, čo sa stane s tým kočom, kto sa prvý prevezie a najmä, čo bude s Ketkou a Krausovcami. A ešte k tomu už chýbate v týždennom rebríčku, ešteže ste v Tipke, inak by som sa už k Uli musela preklikávať. Dúfam, že 29. bude stáť za to!

Vasil17.12.2010
 

Váš záujem a zanietenie pre osudy spoločnosti v okolí Ule sú iste povzbudzujúce. No automat na kapitolky je prázdny a teraz zháňam dodávateľa energie. To, že niečo je, alebo nieje na čele nejakej hitparády, nie je zrejme ani v tomto prípade tým najpodstatnejším. Nakoniec, už v úvodných kapitolkách Vášho Života ako z knihy (rovnako, ako v niektorej mojej kapitolke) by sa dala pri dobrej vôli umiestniť pasáž o tzv. citačných a publikačných krúžkoch, ktoré ovládli našu veľactenú vedu, dokonca v medzinárodných mierkach. Akúsi zrkadlovú podobu by sme hravo našli aj na tomto projekte. Takže - ak dozreje chuť napísať aj ďalšiu kapitolku a nakoniec dokončiť príbeh, tak ho dokončím. Bez ohľadu na to, na ktorom mieste tejto hitparády bude. Jedine, čo ma mrzí, že v tomto chlade a prebytku chuti písať a čítať môže záujem o Uľu a jej spoločnosť vychladnúť. Azda sa potom podarí oživiť záujem. Ďakujem za záujem a priazeň a prajem Vašim hrdinkám veľa úspechov. Myslím, že rozhodnutie prepracovať úvodné kapitolky bolo dobrým rozhodnutím.

Lýdia J.18.12.2010
 

Vasil,
záujem o Uľu určite neochladne, takže Ťa vlastne nemusí mrzieť nič. Budem trpezlivo, a možno aj netrpezlivo vyčkávať, nech sa darí

Viera Kupsáková15.12.2010
 

Vasil,
nepatrím dlho k M-Talenťákom, a pravdu povediac, ešte som veľa diel neprečítala, času mám akosi pomenej, ale si prvý \"chlap\",ktorého som tu začala čítať. Síce, zatiaľ len túto prvú časť, ale vrátim sa iste,lebo je to trochu iné čítanie, a zaujalo ma. Veľa pekných myšlienok prajem :)

Vasil15.12.2010
 

Vďaka za priazeň. Náhoda. Dnes som čítal Tvoje písmenká. Denník.

Ella Ellias10.12.2010
 

Milý Vasil:)
Nedalo mi, musela som sa začítať. Keďže je neskoro zhltla som len prvú kapitolu. No viem určite, že sa vrátim:)

Vasil10.12.2010
 

Blahoželám k dobrému výberu a dobrému vkusu. :-) Vďaka za pekné slová. Prajem Ti veľa radostí pri čítaní, písaní, ale najviac pri prežívaní krásna.

cami9.12.2010
 

Aj ja chcem taký koč. :)) Joj,super. Ďakujem Vám Vasil, že ste taký usilovný. Pekný večer.

Vasil9.12.2010
 

Neviem, či ho ešte nepredali. Ale skúsim zistiť. Pokiaľ viem, s Uľou máme s ním určitý zámer. Možno sa na ňom niekto niekedy aj prevezie. A ak by ste prišli k Uli, možno aj Vy :-). Pekný deň. A dobré písanie.

Lýdia8.12.2010
 

Ad: 28

Vasil,

v Uli je krásne rozohraný príbeh o konaní dobra, hľadaní vlastného raja, o determinácii ľudskej motivácie. Áno, skutočne o všetkom rozhoduje človek sám, aj sám o sebe. Ale takisto, sám pred sebou si aj ponesie zodpovednosť za svoj život. Petrovo vnímanie sveta ma mimoriadne oslovilo. Možno aj preto, že v ňom nachádzam čriepky vlastných úvah a možno aj preto, že mám rada Kantovu filozofickú paradigmu o Veľkom tresku. Neodpustím si, aby som teraz neuviedla jednu jeho myšlienku: „Dve veci ma neustále napĺňajú obdivom – hviezdne nebo nad zemou a morálny zákon vo mne.“ Tieto obyčajné slovíčka mne hovoria veľa.

A už keď som pri papagájovaní cudzích myšlienok, tak si dovolím parafrázovať ďalšiu skvelú myšlienku (myslím, že Rapoš) - kým nepochopíme, čo sa deje na prízemí života a v duši autentickej ľudskej bytosti, zbytočne budeme v pomyselnom výťahu tlačiť vrchný gombík. Umenie ako také by malo byť správou o stave ľudskej duše – a mne Uľa prináša aj správy o stavoch ľudských duší,

ďakujem, pekný zvyšok dňa, čitateľka MT


Vasil9.12.2010
 

Nuž, čo mám dodať. Že aj preháňanie má občas svoje čaro. Vďaka.

natalia8.12.2010
 

aj ďalšia kapitola ma zaujala, ale priznám sa celkom som neporozumela filozofickej pasáži... ale to nič, som ešte mladá a nad veľa vecami som sa ešte nikdy takto nezamýšľala. Bol to fajn zážitok

Vasil8.12.2010
 

Veľmi často a veľmi mnohým veciam ani ja nerozumiem. Ale tomu, čomu chcem a dokážem porozumieť sa porozumieť snažím. Výsledok takého snaženia môže byť dosť subjektívny a často aj veľmi obmedzený. Ale nemôžeme vedieť všetko a všetkému rozumieť. Nemôžme a ani nemusíme. Som rád, že si sa k Uli vrátila. Ďakujem za priazeň i názor. Prajem pekný deň naplnený dobrými pocitmi a radosťou.

reňa8.12.2010
 

milý Vasil, tak ako uvádzaš v závere monológu pána profesora, prepáč, že som ťa unavil, musím povedať, že mňa teda veľmi. Roztrhol si, zbytočne, príjemný príbeh o Ule a vsunul si tam niečo čo momentálne neviem pomenovať - takéto dlhé úvahy o hmote a existencii \"niečoho\" sa mi skôr hodia do iného typu literatúry. Tu mi to príde ako päsť na oko.

Vasil8.12.2010
 

Milá Renka. Vďaka za názor.
Porozprávam Ti jednu príhodu. Kedysi tesne po prevrate som sa dostal do Odesy. A keďže odeský bazár bol známy tým, e tam vraj atómovú bombu možno kúpiť (obrazne, samozrejme), tak som zatúžil sa tam ísť pozrieť. More stánkov, more tvári, kupujúcich i predávajúcich. Mnohí počierni, južanské, kaukazské typy. V jednom stánku som si chcel kúpiť švajčiarsku čokoládu a nejaké cigarety pre kamarátov domov. A len tak medzi rečou som sa opýtal predávajúceho so zvláštnou čiapkou na hlave (možno práve tá čiapka ma k nemu privábila), či nevie, kde by sa dal kúpiť koňak Apsheron. Je to taká zvláštna dilina na severnom Kaukaze a vyrábali tam veľmi príjemný koňak, ktorý som mal rád. Chlap sa zamyslel, chvíľku na mňa skúmavo pozeral. Nie hocikto sa pýta na koňak Apsheron. Ty sa v koňakoch vyznáš, že? To z jeho strany nebola ani tak otázka, ako konštatovanie.Nevyznám. Ale kvalitu arménskeho, gruzínskeho a Apsheronu som poznal dobre. Apsherom nemám - odvetil mi. Aký chceš radšej? Arménsky, alebo gruzínsky? Opýtal sa. Arménsky. Odvetil som bez rozmýšľania, hoci aj gruzínsky bol veľmi dobrý. Čosi povedal jednému z chlapov vedľa neho, ten prikývol. Potom sa ma opýtal, č mám doláre. Mal som. Kývol mi a odišli sme k jeho červenému žigulíku. Nasadol som, hoci som toho chlapa videl prvý raz a nemal som žiaden dôvod mu dôverovať. Ale ani nedôverovať. Hoci to bola absolútne šialená dôvera. Osobitne v Odese tých čias. Prešli sme hrboľatými uličkami a zastali pred neveľkým domčekom. Na neveľkom dvore bol stôl a dve lavice. Chlap vošiel do domu a doniesol v napoleónkach (!!!) tri naliate koňaky. Mne, sebe a svojmu synovi. Nádherná olejová hnedá tekutina sa zachytávala na okrajoch. A v tom tieni pod stromom voňala slnkom a rozkošami a všetkým možným, čím dobrý koňak dokáže voňať. Potom sme ochutnali a bolo to skvelý koňak. Zobral som od neho tri posledné fľaše za smiešnu cenu po desať dolárov. Viac ani nechcel zobrať. Bol rád, že jeho koňak bol v dobrých rukách. Štvrtú sme dopili na jeho návrh do dna. Nie to bolo podstatné, že som kúpil koňak
najmenej tridsať päť rokov starý. Proste - výnimočná kúpa. Výnimočná atmosféra, výnimočná dôvera. Opýtal som sa ho, kto je. Armén? Nie. My sme potomkovia hrdých Peržanov. Som Peržan! A ja som neveril vlastným očiam, ušiam. Kdesi z pradávna sa vynoril kúsok živej minulosti. Dávno zabudnutej. Vrátili sme sa na bazár a ja som si odnášal okrem výnimočného koňaku aj výnimočný zážitok. A teraz k meritu veci.
Ja filozoficky nestojím ani na jednej, ani na druhej strane pomyselnej hranice medzi dvomi filozofickými koncepciami. A to mi dovoľuje veriť v zázraky a rešpektovať aj rácio. Chápem, že Teba možno táto kapitolka rozladila a celkom neulahodila. Ale hľadanie pravdy o živote je nekonečný proces, v ktorom sa rodia a umierajú tisíce, možno milióny osobných koncepcií, teda vysvetlení toho, čo žijeme a prečo žijeme. Ak pripúšťame v praktickom živote rôznorodosť ako predpoklad napredovania, potom aj sféra duchovného hľadania má právo na rovnaké podmienky. Ak sa obzrieme do minulosti, objavíme dávno zabudnuté koncepcie, vládnuce systémy, na ktoré dnes spomíname ako na niečo, čo už iba bolo. Iné koncepcie ich prekryli. Tak ako prekryli iné ríše ríšu Peržanov. Myslím, že tento proces sa nezastaví. No pritom každému ponecháva právo na jeho osobný postoj. Tak, ako si uchovali moji neznámi Peržania vieru vo svoj pôvod a sú na ňu hrdí, tak má právo každý iný človek uchovať si svoju vieru v svoje hodnoty a svoje názory na svet. V tomto dúfam, so mnou budeš súhlasiť. A či tá kapitolka tam patrí, alebo nie - nuž celkom na začiatku Petro čosi zažil, čosi, čoho veľmi zasiahlo a ovplyvnilo jeho život. Nuž celý život hľadá nejakú odpoveď. Našiel ju možno v tej koncepcii.
Pekný deň a nech sa Ti darí v Tvojom písaní. Napriek všetkému rovnako dúfam, že Uli uchováš priazeň až do konca príbehu. Ešte raz vďaka.

Elena E.8.12.2010
 

Je už po polnoci, ale nemohla som nedočítať. Okrem príjemného zážitku začínam byť ozaj zvedavá, ako sa tento príbeh skončí. Stvorili ste skvelú spoločnosť - románovú a tak trochu možno aj čitateľskú. Tým sa literárna misia takmer napĺňa. Tá románová spoločnosť mi svojimi rozhovormi v letnej záhrade nesmierne čímsi pripomína ruských klasikov... žeby blízkosť hranice?:-)A musím skonštatovať, že naozaj v každej dobrej knihe sa aj dobre jedáva. .-)Na záver, z duše mi prehovoril Petro: ženy vôbec majú akosi bližšie k vnímaniu nadprirodzena. Akurát sa s tým pasujem z toho druhého pólu. Tak idem popracovať. Pekný deň, Vám.

Vasil8.12.2010
 

Ďakujem, Elena. Naozajstný život sa asi odohráva vo veľmi maličkom priestore oddeľujúcom, či spájajúcom dvoch, alebo niekoľkých ľudí, dokonca aj fyzicky blízkych. Fyzicky nie v sexuálnom, ale obyčajnom priestorovom ponímaní. V tejto blízkosti sa rodia vzťahy, radosti, problémy. Tam sa hľadajú riešenia, alebo aj začínajú katastrofy. O čom inom by malo byť písanie, ak nie o tomto malom priestore? V tom bol ruskí klasici majstri. A ako hovoria klasici - nielen jedlom je človek živý. Nuž si doprajú aj dobré jedlo. Aj nejakú tú úvahu o živote a jeho zmysle. Kto sa nezamýšľa? A že jestvujú VECI medzi nebom a zemou. Kto mal to šťastie, zažil. Ostatným treba aspoň pripomenúť. Pekný deň a dobrú náladu pri akejkoľvek činnosti.

Lucy6.12.2010
 

Uľa, je na čele týždňových rebríčkov v čítanosti aj v reakciách čitateľov, preto je jej TIPka oprávnená. Ešte raz ďakujem za pekné čítanie, blahoželám a prajem príjemné popludnie.

Vasil6.12.2010
 

Potešila si ma svojimi láskavými slovami. Ďakujem za záujem, podporu, priazeň i láskavosť.

natalia6.12.2010
 

Gratulujem k Tipom, Vasil

Vasil6.12.2010
 

Čo iné môžem povedať, či napísať. Teším sa, samozrejme. Ale ešte viac sa teším, že to, čo robím si nachádza vďačných čitateľov, alebo čitateľky. Ďakujem za podporu.

Michal B.6.12.2010
 

Ja som to tvrdil, že tento spoločenský román je zaujímavé a dobré čítanie. Blahoželám k TIPu.

Vasil6.12.2010
 

Je dobré vedieť, že vie oceniť aj mužský duch. Ďakujem za priazeň a prajem veľa dobrých a pohodových dní.

cami6.12.2010
 

Gratulujem k tipom!

Vasil6.12.2010
 

Každý len gratuluje, gratuluje a ja nemám čas ani kávu vypiť teplú. Zase bude studená. V tom sa asi podobáme. Ale aspoň budeme mať krásnu pleť :-) Ďakujem.

Lýdia6.12.2010
 

No, prosím, Cami, a zas len frfle! Ešteže si to aspoň uviedol do profilu:)

cami8.12.2010
 

Presne tak :)Ja by som si mala vziať príklad.

Vasil8.12.2010
 

Vy chcete urobiť nejakú fatálnu chybu? Chcete si brať príklad z nejakej mojej ľahkovážnosti? Cami! Varujem Vás! Bože, odpusť jej! Nevie, čo činí! Môžem vedieť, čo za príklad si chcete brať? Len pre lepšiu orientáciu v živote. Aby som vedel, čoho sa mám vyvarovať. Lebo najviac lákajú, samozrejme, zlé príklady. Pekný deň.

cami8.12.2010
 

Vasil, hovorím o Vašej usilovnosti. Talent si ťažko vezmem, ale usilovnosť ma môže sem-tam nakopnúť. Ako čítam, aj Vaše komenty sú akýmsi dielom. Vy nie ste ľahkovážny. Inak by Uľa nikdy neuzrela svetlo sveta. Gratulujem Vám.

Lýdia8.12.2010
 

Á, máme nového Nočného motýľa, vytešujem sa Vašej spoločnosti, prajem pekné takmer ráno

reňa6.12.2010
 

Gratulujem k tipom

Vasil6.12.2010
 

Ďakujem, že si si našla čas nazrieť. Držím palce v Tvojom úsilí.

bea6.12.2010
 

Gratulujem.

Vasil6.12.2010
 

Ďakujem.
P.S. Stručnosť nie je mierou vďačnosti.

Ľubica K.6.12.2010
 

Uľa je skutočne zaujímavá, napísaná kultivovaným štýlom a veľmi čítavá, ďakujem a tiež sa pripájam ku gratuláciám.

Vasil6.12.2010
 

Som Vám vďačný za pekné príjemné slová. Dúfam, že sa podarí dokončiť tak, aby Vám moje písanie prinášalo stále pohodu a možno aj radosť.

Adriana6.12.2010
 

blahoželám aj ja

Vasil6.12.2010
 

Nuž, neviem, či ten Mikuláš na mňa nechcel dnes spáchať atentát. Toľko radostí a priazne naraz! Veď môžem aj skolabovať. Dúfam, že nie. Ďakujem za milé slová a priazeň.

gabika b.6.12.2010
 

Blahoželám a mám z Uli radosť

Vasil6.12.2010
 

Ja mám radosť, keď Vy aj ďalšie dušičky majú radosť z príbehu Uli. Ďakujem za priazeň.

Lýdia6.12.2010
 

Vasil, srdečne gratulujem, Uľa druhýkrát v Náš tip. Jednoznačne jej to patrí, veľa šťastia

Lýdia6.12.2010
 

P.S. čo povieš na Mikuláša? :)

Vasil6.12.2010
 

Tentoraz ma naozaj prekvapil. V mojom veku - príjemné prekvapenie. Vďaka za priazeň.

Lucy3.12.2010
 

Pekné a pohodové, ďakujem.

Vasil3.12.2010
 

Vďaka. Komu neurobí radosť, ak urobí inému radosť. :-) Veľa radostí a pekných pohodových dní prajem. S písmenkami, aj bez nich.

Elena E.2.12.2010
 

Pokračujem slimačím tempom, ale aspoň sa mám na čo tešiť.Po 15.kap.aj tak asi treba dať pauzu - aspoň maličkú, aby sa upokojili hormóny:-)A predtým skoro zohriala slzička môj studený čumák. A skoro som umrela od smiechu, keď som si spomenula na svoj svetlomodrý nohavicový kostým pred rokmi - súc slečna z mesta na folklórnom festivale v hrdej strediskovej obci.

Vasil2.12.2010
 

Mne sa páči, ak sa páči. Vďaka.

natalia1.12.2010
 

Milý Vasil, tvoja Uľa ponúka chýrečné receptúry, po každej kapitole slintám ako Pavlovov pes, ak to takto pôjde ďalej nezmestím sa do dverí už dnes.

Vasil1.12.2010
 

Mám to chápať ako výčitku, že táto spoločnosť rada a dobre je? Dúfam, že nechcete, aby sa do ich životov vrátil hlad? Mimochodom, za prvej republiky tak z troch detí dospelosti dožilo iba jedno. Raz mi to vykladal jeden starý pán, keď som sa pýtal, aká najväčšia zmena sa tu diala. Smrť prestala vyhľadávať deti - povedal vtedy. Nuž, im ja doprajem. A oni si doprajú tiež. Ale inak vďaka za záujem i poznámku. Pekný deň.
P.S. Fredi už našiel recept na chudnutie. Nechcete sa pridať a skladať to narúbané drevo? Ako súčasť rekondičných a relaxačných pobytov? :-)

Lýdia30.11.2010
 

Krásne. Ako vždy.
Uvažujem - Ulin vnútorný svet - niečo mi to pripomína, vedome obchádza zlo, priťahuje ju dobro...

Vasil1.12.2010
 

V lese predsa rozmýšľala o zmysle života. A čo jej vyšlo. 6e jediným zmyslom života je konať dobro, zdokonaľovať ľudského ducha, ľudskosť v človeku. Asi sa s tým stotožnila a možno to má rovnaký účinok aj na iných. A tých dáva dobrotivý osud dohromady. Alebo, žeby to nebol osud? Vďaka.

cami29.11.2010
 

Je to skvelé! Myslela som si, že vypijem kávičku pri čítaní týchto riadkov, ale stalo sa toto. Káva je studená, nevypitá. Ja zažraná do čítania a robota stojí. Moja veľká vďaka. Je to fakt suprové čítanie. Ďakujem. :))

Vasil29.11.2010
 

Milá Cami, mne sa to s kávou stáva podobne tiež často. Pravda, na príčine nie je ani tak čítanie, ako skleróza. Ale Teba dúfam nemá v takej obľube. Občas som z toho už unavený. Teda z pitia studenej kávy. Pekný zvyšok dňa a nestrať sa v tom Carihrade. Ani svojich verných spoločníkov tam nenechávaj bez dozoru. Držím palce.

cami30.11.2010
 

Tak s tou sklerózou si nie som celkom istá. :)) Práve dnes som v Carihrade urobila riadne rošambo. Snáď to v tej ďalšej kapitole dám do poriadku.

Elena E.29.11.2010
 

Skončila som na strane 9. Jedným slovom: plnokrvné.
P.S.:Ten mužský pohľad, čo mi chýbal - len číra zvedavosť, svet je predsa polarizovaný a to je na tom to zaujímavé. Ak to pravdaže nie je práve kruté.
Prajem krásny deň a dobrú klávesnicu:-)

Vasil29.11.2010
 

To ste zvládli už dosť! Robíte pokroky. A propos. Už skôr nejaké mužské pohľady boli. Aj na tieto písmenká. Pekný deň. A rovnakú pohodu pri klávesnici. Ja sa práve trápim. Takže, Vy to skúste bez neho. Nenapodobňujte moje trápenie.

Elena E.29.11.2010
 

Bez koho, bez čoho? Bez trápenia??
A vďaka za upozornenie, XY komenty som už našla - nabudúce skôr ako okomentujem aj ja, tak prejdem všetky podo mnou, aby som zbytočne nevyvolávala niečo, čo nechcem. Ešte raz pekný deň. A dúfam, že pridáte ďalšiu časť,lebo keď bude dobrá noc, možno pokročím na neuverenie:-)

Vasil29.11.2010
 

Neviem, či by Vám stačilo \"bez koho\". Mal som na mysli, samozrejme bez trápenia. Zatiaľ sa mu páči u mňa. Tomu trápeniu. Dúfam, že sa podarí posunúť aj dej ďalej. Pekný deň a dobré myšlienky. Vďaka za priazeň.

Gabriela28.11.2010
 

Neviem posúdiť či takéto knihy čítajú chlapi, ( možno niektorí áno), ale toto je román ktorý určite pohltí každú ženu, a keďže by to malo byť pútavé pre čitateľov , sa mi zdá prevaha ženských hodnotení celkom normálna. Niektoré pravopisné chyby mi tam teda zatiaľ vôbec nevadia, ja verím že si to Vasiľ pred vydaním ešte raz prečíta.....:)))))

Vasil28.11.2010
 

Profesionálna slepota! Prečítam, aj tak nenájdem chyby. Lebo prečítam to, čo tam má byť :-). Určite pomôžu iní. A ešte jedna vec Keby som začal vážne čítať, začal by som prerábať a prerábať a prerábať. Až by z toho mohol vzniknúť dobrodružný román tiahnuci sa stáročiami :-). Vďaka za pekný názor. Prajem veľa príjemných chvíľ nielen pri písmenkách.

Elena Eleková27.11.2010
 

Nuž, zišli by sa nejaké mužské komentáre, ten iný pohľad. Aké sú to šedosivomodré oči? Veľmi ma pobavilo slovko \"vystrojiť\". A prosím, asi na piatej strane máte \"lowe story\", má to byť love.
P.S.: A ďakujem za obranu.:-) Myslela som, že admin maže príspevky s vulgarizmami. Síce ťava je len zviera:-)

Vasil27.11.2010
 

Šedosivomodré = atavizmus? Pozostatok mužskej nerozhodnosti (šedomodré/sivomodré). A za ostatné pripomienky - vďaka.

Lucy26.11.2010
 

Pri čítaní tohto diela sa cítim veľmi príjemne. Je to také dušu povznášajúce, ďakujem

Vasil26.11.2010
 

Vďaka, Lucka. Ak moje písmenka potešili Teba, tak Tvoje na oplátku mňa. Prajem veľa pekných dní naplnených peknými a príjemnými skúsenosťami a pocitmi.

Michal B.26.11.2010
 

Uľa ako spoločenský román? Može byť. Je to zaujímavé, realistické a mimoriadne dobre čítavé.

Vasil26.11.2010
 

Nebýva často, aby sa k napísanému vyjadrovali muži. Tým viac si cením tento názor. Vďaka. Pekný deň a veľa radostí.

Ivana Ondriová24.11.2010
 

Drahý Vasil,

Uľa je fantastická, ostatne ako vždy. Hltám ju.
Minule sme sa bavili o vkladaní obrázkov k dielkam, pamätáš? Ja som ti uviedla taký zdĺhavý a teda riadne blbý postup...
No na FB pred časom odznel ten správny postup, nešlo mi tu však vložiť link. Tak som ti ho zaslala mailíkom, ok? Verím, že pomôže...Držím prsty.

Ahoj

Vasil25.11.2010
 

Vďaka za povzbudenie, Iva. Aj za informáciu. Ja som však v určitých veciach načisto obojstranne ľavoruký. Takže neviem, či mi akákoľvek dobrá rada pomôže :-). Pekný deň a pekné myšlienky aj Tebe. Nech sa darí. Nielen pod bralami.

Gabriela24.11.2010
 

Keby bolo možné dať hodnotenie po každom pohladení duše, bolo by ich tam odo mňa omnoho viac. Ako vždy super.

Vasil24.11.2010
 

Som rád, Gabika, že sa naplnili Tvoje očakávania. Prajem pekný zvyšok večera a niekedy znova - v spoločnosti Uli a jej kumpánov. Ďakujem za priazeň a pekný názor na napísané

Gabriela24.11.2010
 

No je práve 20,00 h a asi ten nasprávnejší čas na uvarenie si čajíku, keď človek zistí že Uľa má zase nejaké nové kapitolky. Všetko ide bokom a už sa tešíííím. (Aj keď ráno o 6,00 by to bolo lepšie-no ale kto by už čakal až do víkendu????)

Vasil24.11.2010
 

Vďaka za priazeň a záujem. Len či boli očakávania uspokojené... Vot vopros! Dúfam, že môžem zaželať príjemné čítanie.

Lýdia24.11.2010
 

Výborné. Ako vždy.

Vasil24.11.2010
 

Vďaka za milé slovíčka. Ako vždy.

reňa23.11.2010
 

Milý Vasil, Tvoja Uľa je výborná a je to, dovolím si povedať, prvý spoločensko-sociálny román na tomto portáli. Prajem veľa tvorivých síl.

Vasil23.11.2010
 

Nepreháňaj! Hoci - potešilo. Do finále však ešte roboty ako na cerkvi. Pardón - na kostole. Celkom som podľahol tomu regiónu. Vďaka. Veľa šťastia a pekných dní.

gabika b.22.11.2010
 

Mala som asi pravdu s tou obyčajno-neobyčajnosťou. Možno ide iba o obyčajné životné situácie, čí príhody, ale sú napísané neobyčajným spôsobom - veľmi pekným.

Vasil23.11.2010
 

A možno to je zámerom. Ukázať v obyčajnom neobyčajné. Ukázať, že tam je, len ho treba chcieť vidieť. Ďakujem. Prajem veľa radosti. Nielen pri čítaní, ale najmä pri prežívaní každodennosti.

Lýdia22.11.2010
 

Ad: 25
Túto kapitolku radšej nekomentujem, nevadí?

Vasil23.11.2010
 

Veď netreba všetko. Niekedy aj ticho rozpráva. Vďaka.

Eva22.11.2010
 

Ahoj Vasil,
veľmi príjemné čítanie, myšlienky odhaľujú Tvoje postrehy zo života,popreplietané možno aj vlastnými zážitkami. Prajem Ti veľa radosti z písania.

Vasil22.11.2010
 

Ahoj Evi. Potešili ma Tvoje slová. Máš, samozrejme v niečom pravdu. Ale okrem trošky skúseností ten príbeh splietam aj z kúskov fantázie, aj z trošky imaginácie. Dôležité však je, či sa ten príbeh páči. Ak áno, malo to význam. Takže to beriem nielen ako vyjadrenie spokojnosti s terajším stavom, ale aj ako povzbudenie. Budem sa tešiť, ak sa pri m mojich postavičkách a písmenkách zastavíš aj nabudúce. Ďakujem.

Igor22.11.2010
 

Pútavé čítanie, stále viac a viac vťahujúce, až sa človek cíti byť súčasťou toho deja. V niektorých chvíľach sa mi zdá, že je to aj o Tebe Vasil. Pokračuj ďalej, bude z toho myslím si dobrá kniha. Držím palce.

Vasil22.11.2010
 

Vďaka, Igor. Každý odovzdá do postáv aj trochu zo seba. Do niektorej viac, do inej menej. Ale mňa teší, že toto rozprávanie dokáže zaujať i potešiť. Pekný deň a veľa radostí.

Elena Eleková21.11.2010
 

Krásne. Ako láskavé pohladenie drsnou upracovanou rukou. Čítam pomaly, čo sa mi často nestáva. Vychutnávam. Prostredie a jazyk, ktorý nie je násilu farbistý a nápaditý, ale vláčne sa prispôsobuje ľuďom a krajine. Všetko mi zatiaľ vyznieva bez falošných tónov pátosu alebo pózy. Možno aj pre ten určitý zmierlivý nadhľad rozprávača, cez ktorý ale predsa občas vyráža nekompromisný postoj voči skutočnej úbohosti života. Fuj, to bola veta. Ale lepšie to momentálne vyjadriť neviem. Snáď bude jasné , že som rada, že som Uľu našla.

Vasil21.11.2010
 

Potešili ste ma. Čo iné si môžem priať od čitateľky, ktorá sama rozumie, čo je to písať. Ďakujem. Snáď dokážem ponúknuť aj naďalej príjemné pocity pri čítaní osudov Uli jej priateľov. Čoskoro pribudne pokračovanie. Prajem veľa dobrých dní naplnených radosťou.

Lýdia21.11.2010
 

Elena, uf, to bola veta! Ale momentálne ste to ani lepšie vyjadriť nemohli. Asi sa mi budete páčiť, keď Vám sa pozdáva moja obľúbenkyňa Uľa. :)

Pekný večer prajem, čitateľka MT

bea20.11.2010
 

Veď hovorím, že toto sa nedá nečítať!

Vasil20.11.2010
 

Znova niečo milé sa šuchlo okolo mňa. Šuchlo, pošepkalo do uší pár pekných slov a mne je dobre. Vďaka. V pondelok príde pokračovanie. Pekný zvyšok víkendu.

Gabriela20.11.2010
 

waw.chcela by som napísať mnoho vecí, ale neviem nájst správne slová, ani formulácie. ...človek má pocit že to tam pozná........prežíva s nimi tie ich pocity....krásne napísané. Dokonca musím nechtiac priznať, že aj slza sa mi prekoprcla cez okraj viečka, naozaj. Držím palec a teším sa na dalšie čítanie.

Vasil20.11.2010
 

Naozaj potešilo, že Teba potešilo. Lebo vždy, keď iných poteší, aj mňa poteší. Teším sa, že chceš Uli a jej spoločníkom zachovať priazeň. Pokúsim sa nesklamať. Dúfam, že sa podarí. Naozaj mám veľkú radosť.

gabriela20.11.2010
 

kapitola 21: trochu mi vadí pojem \"trvalé občianstvo\"....nie trvalý pobyt?

Vasil20.11.2010
 

Vďaka za pripomienku. Pozriem. A privítam aj ďalšie. Ak budeš mať.

Gabriela20.11.2010
 

Ráno 6 hodín, a ja ,inak spachtoš, si pod perinou, s kávou užívam krásne, užasne čítanie. Už sa teším na ďalšiu kapitolu čo mám pred sebou.....

Vasil20.11.2010
 

Ráno. Moje. Pre iných už hlboký deň a ja si tiež užívam krásne čítanie. Vďaka. Veľmi ma potešilo každé písmenko v tomto odkaze. Dúfam, že čoskoro budem môcť potešiť ďalšími kapitolkami. Pekný deň Tebe i všetkým okolo.

Adriana19.11.2010
 

Pekné, zaujímavé a pútavé čítanie. Ketke želám, aby sa mohla tešiť zo svojej novoobjavenej rodiny. Aby si naplno užívala prírodné krásy a aby znova našla cestu k matke. Ďakujem za krásny príbeh.

Vasil19.11.2010
 

No, viete Adriana, v tejto chvíli ani ja neviem, ako sa Ketka rozhodne. Ale dúfam spolu s Vami, že jej rozhodnutia budú na prospech jej i rodiny. Ďakujem za milé slová a záujem. A dúfam, že príbehu zostane verná aj naďalej. Bez ohľadu, čo im osud pripraví. Prajem veľa pekných dní.

Lýdia19.11.2010
 

:)
Vasil, má ešte vôbec zmysel, aby som aj naďalej skladala oslavné ódy? Asi nie. Uľa je úžasná aj bez bez toho!
Pekný večer

Vasil19.11.2010
 

A vieš, že mne občas už lezie na nervy? Najmä, keď ma núti, aby som ju viedol ďalšími zákutiami príbehu? Ale čo človek neurobí pre radosť iných. Aj písať začne. Pekný večer.

gabika19.11.2010
 

Som rada, že príbeh o obyčajných aj neobyčajných ľuďoch pokračuje. Pekný aj keď dnes trošku viac dojímajúci

Vasil19.11.2010
 

Dojímajúci - znamená menej dobrý? No dobre. Ako pre Vás - trošku to vrhneme do iných vĺn. Možno :-) Ďakujem, že ste nezabudli na Uľu a jej spoločenstvo. Pekný večer, víkend aj všetky ostatné dni.

URBAN18.11.2010
 

Možno by nebolo úplne zbytočné sem zavítať aj častejšie a pobaviť sa na šikovnej tvorbe :-)....držím palce...ujko Perdo :-)

Vasil19.11.2010
 

No, možno nie všetkému som porozumel, ale že sa to dá čítať asi stačí, že? Takže vďaka za zvláštny komentárik a nech sa páči - aj častejšie.

bea15.11.2010
 

Toto sa nedá nečítať

Vasil15.11.2010
 

Tomu sa nedá netešiť :-)

natali15.11.2010
 

opäť to má šmrnc. :-))

Vasil15.11.2010
 

A Tebe sa podarilo znova ma potešiť. Som rád, že si si znova našla cestu k Uli. Že Ti moje písmenká urobili možno aspoň trošku radosti. Aj keď vonku je dnes tiež skôr jarný, ako takmer zimný novembrový deň. Veľa pekných chvíľ s dobrými ľuďmi okolo seba. Ešte raz vďaka. Budem sa tešiť a na Tvoje ďalšie názory a postrehy. S úctou Vasil

Lýdia15.11.2010
 

Ad: 23 - :)
páči sa mi, že Vaňo sa zachoval ako múdry chlap, pa

Vasil15.11.2010
 

Veď ho to aj stálo nervov! A aj Uľu. Hádam sa to nejako usporiada časom. Vďaka za pekné slovíčka. Pekný deň.

Lýdia13.11.2010
 

Drahý Vasil,
dnes mám výročie - alebo, ako sa tomu povie výmesačie? Uplynul práve jeden mesiac, čo som objavila Uľu na portáli MT. Ďakujem, že si, ďakujem, že píšeš a ďakujem, že mi svojou tvorbou prinášaš pohodu a pokoj duše,
čitateľka MT

Vasil13.11.2010
 

Milá Lýdia, už je to určite viac ako mesiac, čo som urobil prvý opatrný rok na MT. Netušiac, či moje písanie vôbec niekoho zaujme, či si nájde cestu k čitateľovi, priaznivcovi. A - našlo. Z niektorých sa stali moji verní príjemní spoločníci, povzbudzovatelia, bez ktorých by ukladanie písmeniek, viet a myšlienok bol ťažké, možno aj celkom zbytočné. Teraz viem, že som urobil asi dobre, lebo aspoň niekomu prinášajú radosť a toto, samozrejme, prináša radosť mne. Hoci niekedy sa novým kapitolkám nechce na svetlo božie. Ale napriek všetkému prichádzajú a ja zakaždým dúfam, že sa dočkajú rovnako zhovievavého prijatia od mojich milých a verných spoločníkov na tomto portále. Vďaka. Tebe v prvom rade, ale, samozrejme, aj všetkým ostatným.

Lýdia13.11.2010
 

:)

gabika12.11.2010
 

Veľmi príjemné čítanie o obyčajných životoch obyčajných ľudí. Niekedy aj neobyčajných.

Vasil12.11.2010
 

Veľmi príjemné čítanie. Od obyčajných ľudí. Niekedy určite aj neobyčajných. Vďaka. Veľa radostí a pekných dní.

Lýdia12.11.2010
 

:) okej

Vasil12.11.2010
 

Nech to padne k duhu. A mono priláka aj trošku viac tepla a dobrej nálady do tohto šedého dňa. Vďaka. Pekný dňok! :-)

nechcem uviesť svoje meno10.11.2010
 

keby mi tak niekto zhora dovolil zatvoriť moje oči

Vasil10.11.2010
 

Mená nemusia byť niekedy podstatné. Zatvorte oči a ... celý svet bude iba Váš. Veľa krásnych dní a radostí života Vám prajem.

meno?10.11.2010
 

moje meno je absolútne nepodstatné,
ďakujem

bea10.11.2010
 

isto za sebou cítila len drsnosť dreva?? hihi. Veľmi pekné čítanie. Neľutujem chvíle strávneé s Uľou.
- oprava: To je pohraničná stráž. ( kde sa tam vzala bodka?)

Vasil10.11.2010
 

Ešte raz. Starý priaznivec sklenenej Rózy má na také právo. Vďaka za upozornenie na chybu. Ono to nie je ani pohraničná stráž, ani pohraničná polícia, ale Hraničná a cudzinecká polícia. Viem, aj tak napíšem po svojom. Starý milovník tej sklenenej Rózy :-).

Vasil10.11.2010
 

Nebol som v jej koži, ale že za sebou cítila drsnosť dreva, sa dá predpokladať. O iných častiach tela by sa dalo možno diskutovať. Pravda, to nie je ani predmetom komentára a takto verejne - ani sa nepatrí. Ja za seba môžem iba poďakovať za Tvoj záujem a priazeň. Veľa, veľa pekných chvíľ Ti prajem.

Natalia10.11.2010
 

veľmi príjemné, pekné čístanie, len tak ďalej

Vasil10.11.2010
 

Ak Ti prinieslo čítanie radosť, môžem sa iba potichy usmievať a tešiť. Lebo som to písal pre potešenie a možno trošku aj pre rozmýšľanie. Ďakujem za priazeň, záujem a dúfam, že sa mi podarí aj v ostatných častiach zamiešať medzi slovíčka trošku radosti a pohody pre tých, komu sa Uľa stane kamarátkou. Veľa pekných a radostných dní Ti prajem.

Lýdia8.11.2010
 

No, prosím, už sa aj Vaňo rozhýbal:)

Vasil8.11.2010
 

Veď on len tak opatrne, aby niečo nepokazil, ku.... jeden! A taký tichý chlap to vyzeral byť! Vďaka.

Lýdia8.11.2010
 

Ahoj Vasil,
síce som sľúbila, že nebudem naháňať s pridávaním, iba tichučko čakať, ale - čo je moc-to je moc, aj moja trpezlivosť má hranice. Prečo Uľa dva týždne stojí?

Vasil8.11.2010
 

Zablúdila, chudera v živote, aj v dedine aj vo vzťahoch. Ale počul som, že už je na ceste a čoskoro sa znova ozve. Trpezlivosť vraj ruže prináša. Aspoň niekomu.

Lýdia8.11.2010
 

máš úplnú pravdu:)

sabina31.10.2010
 

dobré čítanie Vasil, bavilo ma to. Sama nepíšem, ale rada čítam. Vietor ma zavial aj na MT a k románu Uľa. Dávam 5 hviezdičiek

Vasil1.11.2010
 

A ja mám radosť nie z hviezdičiek, ale z toho, že Ťa bavilo. Lebo aj mňa bavilo písať to a preto som to aj písal (no zatiaľ nedopísal). Aby niekoho bavilo. Pekné, príjemné a radostné dni Ti prajem.

sipa27.10.2010
 

Na doporučenie kolegyne som sa pustila do čítania a zdá sa, že sa rodí znovu román, ktorý ma nesmierne zaujal. Až tak, že som dokázala čítať dlho do noci. Len by som bola rada, keby sa vyhlo úvahám o omyloch všemocného. To ma trošku zarazilo. Inak výborné a dúfam, že ešte nie je koniec. Vďaka a veľa krásnych myšlienok, lebo takých sa u mužov málo rodí.

Vasil27.10.2010
 

Vďaka za priazeň a aj kolegyni vďaka za to, že si svoj názor nenecháva pre seba. Čo sa týka omylov kohokoľvek a čohokoľvek, nemôžeme všetci vidieť svet rovnako a z rovnakého uhlu. Dôležité nakoniec aj tak je, čo cítime a ctíme sami. A ja verím, že chceme ctiť hlavne dobro, nech má akýkoľvek pôvod.

Lýdia26.10.2010
 

Ad: kapitoly 17 až 19

- 17 a 18 :)

- 19 :(

Vasil26.10.2010
 

Ad: 19 ???

Lýdia26.10.2010
 

Vaňo ma začína hnevať, je akýsi nemastný-neslaný, zdá sa mi, že by potreboval trošku sebavedomia, pa.

Vasil26.10.2010
 

Čo podľa Teba znamená - viac sebavedomia? Myslíš, že výjsť v ústrety žene, ktorá mení jeho šedý život na sen je slabosť, nedostatok sebavedomia. Ja byť na jeho mieste ... neviem, neviem, či by som sa dokázal tak ovládnuť. Podľa mňa ešte nevie, čo bude, nemôže a nechce tomu vtláčať svoju pečať. Aj keď... možno máš pravdu.

Lýdia27.10.2010
 

Ale vôbec nie. Schopnosť vyjsť v ústrety žene nie je slabosť muža, naopak, hovorí nám to niečo o veľkosti jeho charakteru. No Vaňo chvíľami rozmýšľa akosi \"zamindrákovane\". A trošku by sa mohol viac rozhýbať... :)

Lýdia22.10.2010
 

Vasil, drahý priateľ, získaný vďaka Mám talentu,

v prvom rade Ti ďakujem za dôveru. A prosím, Ty mi neďakuj za trpezlivosť, neoberáš ma o čas a už tobôž nevstupuješ nevhodne do môjho bytia. Práve naopak, veľmi vhodne! Možno si to nechceš pripustiť, ale mne si fakt priniesol pohodu a dobrý pocit. Je to málo? Uľa nie je žiaden sladkokyslý román (prívlastok ženský absolútne odmietam - múdro sa o tom vyjadril Banáš v hodnotení Alexandry Enderle). Pre mňa neexistuje členenie: hodnotná, menej hodnotná literatúra, ťažký či ľahký žáner, ženský román... ja poznám iba dobrú alebo zlú knihu. A dobré knihy si kupujem, aby som sa k nim mohla vracať aj po rokoch, a tie zlé, tie jednoducho nekúpim, sú pre mňa len jednorázovkou.

Uľa je pre mňa dobrá kniha. Prvých osem kapitol (vlastne omylom deviatu) som si vychutnala naraz – predstav si ten pocit – nočné ticho, teplúčko, príbeh, ktorý sa Ti dobre číta a hviezdy vidíš nielen za oknom, ale cítiš ich aj v duši. Neviem, či som Ti dokázala povedať to, čo som chcela a to, čo som cítila pri čítaní Ule. Teraz mi síce podhadzuješ jednotlivé kapitolky, ale už to nie je ten božský pokoj. Preto potrebujem, aby si písal ďalej, ja si naškrečkujem viac kapitoliek, aby som si ich mohla užívať naraz. Vieš, keď čítam dobrý príbeh po kúskoch, som z toho neuspokojená, nemôžem snívať s postavami, moja duša zostane hladná. Nepochybujem, že knihu vydáš, veľmi chcem, aby som si Uľu mohla vychutnať celú naraz.

Takže, prestaň váhať! Ty si talent! Ja Ti nebudem mazať medové motúzy pod nos. Buď sa mi autor svojím dielom zapáči a ja ho budem z vďaky za príjemné chvíle komentovať, povzbudzovať pochvalou, či usmerňovať pripomienkami (pretože mi za to stojí a bez hanby priznávam aj jeden zištný dôvod – chcem mať jeho knihu v ruke).
A ďakujem pánovi Bunovi za to, že stvoril takýto skvelý projekt. Veď vyšlo na svetlo mnoho skvelých talentov (aj Ty!). Je priam neuveriteľné, že naša malá krajinka skrývala toľko literárne nadaných ľudí.

Ešte k Tebe – práveže téma vidieka ma zaujala a aj Tvoj zrelý pohľad na zázemie príbehu – ja ho pokojne môžem odborne nazvať sociálno-filozofický, veď predsa prinášaš obraz i ducha spoločnosti – a to musím povedať, že reálny tak v pred, ako aj poprevratovej dobe.

Uvedomujem si, že potrebuješ pokoj na písanie, takže teraz, už úplne vážne, sľubujem, že Ťa nebudem naháňať s pridávaním. Nechcem byť Tvojím „čertom-poháňačom“, radšej tým anjelom strážnym. Tichúčko budem sledovať Uľu až do konca,
s vďakou Tvoja čitateľka

Vasil22.10.2010
 

Milá Lýdia! Privádzaš ma do pomykova. Neviem, čo Ti mám na to povedať. Keď som sem vložil prvú kapitolku, bál som sa ako puberťák. Myslím, že každému sa páči niečo iné. Ako vravia bratia v Česku - Někdo má rád holky a někdo zas vdolky. Som potešený, že sa našli ľudia, ktorým sa páči to, čo som zatiaľ stvoril, hoci pravda je taká, že to nie je úplné a dokončené dielko. Ešte veľa u chýba k tomu, aby bolo hotové. No aj vďaka Tvojej podpore, nástojčivosti a priazni iných posúvam dej ďalej. Chcel som povedať čosi o tom, že život sa odohráva aj na vidieku. Lebo vidiek, ako by v našom bytí bol iba keď sú voľby a nebodaj povodne. Budem rád, ak priazeň Tvoja, ale aj iných, ktorým sa asi (podľa hodnotení) pozdáva môj spôsob videnia sveta, pretrvá a aj si ju dokážem udržať aj naďalej. Nerobím si žiadne ilúzie, no už samotný fakt, že som niekoho potešil, mi prináša uspokojenie. Vďaka za priazeň, podporu a nech Ti prepašuje do nocou obalenej duše čo najviac hviezd čo najviac autorov. S úctou Vasil

Lýdia22.10.2010
 

:)

Lýdia20.10.2010
 

Ad 15:
Neviem, akosi nenachádzam vhodné slová, aby som adekvátne vyjadrila svoje dojmy. Preto sa nebudem vykecávať, iba poviem - je mi krásne.

Vasil20.10.2010
 

Vďaka, drahá Lýdia! Tak to aj má byť. Hoci práve teraz to možno zaváňa samochválou. Ale mám vždy radosť, ak sa niečo páči. Lebo tak to aj malo byť.

Lýdia J.25.1.2011
 

No, akosi sa po troch mesiacoch ukazuje, že pätnásta kapitola sa veľmi pozdáva nielen mne, ale aj hodnotiteľke, i ostatným čitateľkám:))

Vasil26.1.2011
 

Preboha! Čo to v tom čase stvárali? Určite niečo interesantné. Inak by si sa tak ďaleko nevracala, aby si mi ju pripomenula. Ale ja veru nebudem pátrať, či to bolo dobré jedlo, alebo niečo iné dobré. Je polnoc a jasom hladný :-)

reňa20.10.2010
 

Milý Vasil, na odporúčanie mojej kolegynky a vášnivej čitateľky Lýdie, som zablúdila k Tvojmu dielku. A nebanujem. Má to náboj, je to nápadité, skrátka normálne, vysoko čitateľné. Myslým, že máš veľké šťastie, že Lýdia prejavila záujem o Tvoje dielo, pretože Ti bude určite veľmi nápomocná pri odstraňovaní rôznych chybičiek, ktoré by mohli ubrať na kráse Tvojmu fakt dobému príbehu. Prajem veľa nápadov.
P.S. A hlavne, ako poznám Lýdiu, budeš musieť pridať v pridávaní kapitol :-))

Vasil20.10.2010
 

Reňa, úprimná vďaka za priaznivý názor. A Lýdiu som aj bez jej súhlasu už zaradil medzi mojich anjelov strážnych. Nielen kvôli láskavým komentárom a upozorneniam na chyby. No s tými kapitolkami.. Akosi trpím momentálnym deficitom paliva pod mojím kotlíkom na varenie príbehov. Skúsim pohľadať. Veľa radostí Ti prajem nielen pri čítaní iných príbehov, ale najmä v reálnom živote. S úctou Vasil.

Lýdia22.10.2010
 

Tak anjel strážny? A čo mala znamenať tá čertica-poháňačka?

Vasil22.10.2010
 

Veď to je absolútne objektívny obraz ženy - anjel strážny i čertica - pohonič v jednom. Nemyslíš?

Lýdia22.10.2010
 

A objektívny obraz muža je aký?

Vasil22.10.2010
 

Čo, nepáči sa Ti obraz ženy? Veď je nádherný. A ideálny obraz muža? To keby som vedel! Možno by som sa mohol stať aj spisovateľom.

Lýdia22.10.2010
 

:)
Ale veď Ty už si spisovateľ, tak by si to mal vedieť!

Vasil22.10.2010
 

Ach Ty lichotníčka neobjektívna! Spisovateľ nie je ten, kto spisuje sliepky vo dvoroch na vidieku, ale ten, kto vidí zázraky života a tie zázraky vie zachytiť a potom sa o ne podelí v knihe, ktorá sa dá kúpiť v kníhkupectvách. Takže - langsam, gnedige. Aj tak si myslím, že najviac sa ten príbeh páči Tebe a potom aj mne. A nezdržuj lichôtkami. Uľa sa na mňa hnevá, že sa jej nevenujem. V.

Lýdia22.10.2010
 

:( !!!

Vasil22.10.2010
 

Lýdia! To čo za ďalšiu naivno čistú dušičku si mi tu prihodila?! Veď mi pokazíte načisto reputáciu frfľoša. Ale inak sa mi to páči. :-) Ďakujem.

Lýdia24.10.2010
 

Prečo by sa Ti to nepáčilo? Veď ješitnosť je nedozierna (žeby aj to bol jeden z obrazov muža:))

reňa22.10.2010
 

haha, nedá mi nevstúpiť: veď vy tu píšete nový román o niečom tak silnom a čistom ako je priateľstvo. Hlásim sa do klubu. Dobrých ľudí nikdy nie je dosť :-))

Lýdia24.10.2010
 

RenkaBenka, ďakujem, že ma priraďuješ k vám. Vidíš a ja furt hovorím, že neviem písať, pa

Lýdia19.10.2010
 

Milý Vasil,
fakt je to výborné. Krása, normálne mám chuť zobrať sa a ísť navštíviť Poloniny.

P.S. Akosi stále rozmýšľam:
1. Nad vekom Váňu a Uli – stále ma tam čosi ruší. Váňu mám vo svojich predstavách ako šesťdesiatnika – pred pár rokmi požiadal o predčasný dôchodok (aj v minulosti to mohol urobiť najskôr ako päťdesiatosemročný, teraz šesťdesiatročný). Uľa sa mi zafixovala ako štyridsiatnička – veľmi mladá odišla z domu, návrat po dvadsiatich rokoch, šestnásťročná dcéra. Sama si myslí, že Váňa je od nej hádam o desať rokov starší, možno aj viac – prosím, zorientujte ma, možno sa to zdá „prkotina“, ale mne to vadí, keď si ich nedokážem zaradiť. Nebolo by lepšie, keby Váňa požiadal o invalidný dôchodok? Dôvod na to mal a zanikli by aj možné vekové nezrovnalosti (mohol by byť zrelý päťdesiatnik).

2. Ako mohla Irenka nakŕmiť veľký autobus plný turistov (nemeckí študenti, profesori) kilovým balením domácich tvarohových pirohov (mňam, až sa zalizujem)? To pozvali iba profesorov? A chudáci študenti - čo, zostali o hlade čakať? Prosím, nenechajte ich len tak, veď v mrazničke sa mohlo nájsť aj také - päťkilové balenie?

3. Prečo je hlavný názov Uľa (1) – mám to chápať, ako prvý diel a očakávať pokračovanie?

P.S.2 – Dajte pozor na maličkosti, napr: nie päť eurová bankovka, Euro, ale: päťeurová, euro; kúpelka = kúpeľňa; v 4. kap. preklepy – Veˇ%d = Veď; preberala šuflíky, krabice = šuplíky, škatule... dajte si to niekomu ešte pozrieť (ak si kontroluje človek text sám po sebe, veľa prehliadne).

A, hlavne – zabudnite na slovo „sranda“!!! Je to literárny suterén (In: Holka, Hodnotenie poviedky Hany Hájskej-Plachej).

Tak, šup-šup rýchlo z tej križovatky a veľa pohody pri písaní Uli (aspoň toľko, čo mám ja pri jej čítaní), pa

Vasil19.10.2010
 

Milá Lýdia, ako zvyčajne, poslušne hlásim nápravu Vami verejne vykričaných neduhov a chýb. Poslal som študentov do krčmy a na prehliadku čarovných zákutí miestnej zásobárne žiab. Ešte raz ďakujem.

Lýdia19.10.2010
 

schuti som sa zasmiala, dúfam, že im tam dali aspoň utopencov

Lýdia19.10.2010
 

no, ako pozerám v desiatej kapitolke - utopencov nemali

Vasil19.10.2010
 

Ste akási náročná, pani Lýdia. V dedinskej krčme a utopenci? Nepreháňajte! Hoci - v susednej dedine by to nemuselo byť až také nemožné ... :-))

Lýdia19.10.2010
 

To nie je náročnosť, iba obyčajná empatia. Viete, akí museli byť hladní po takom náročnom výlete?
A netvrďte mi, že by ich na Východe nechali slintať nad vôňou tvarohových pirohov s opečenou cibuľkou. Myslím, že aspoň Váňa je súcitný a urobil by im minimálne opečený chlieb s cesnakom. To by Nemci kukali! :)

Vasil19.10.2010
 

Budem hnusný. Žiaľ, študenti zostanú hladní, lebo v tej krčme si mohli kúpiť tak akurát nejaké perníky a sušienky a krčmárka by im aj tak nerozumela. A Vaňovi boli ukradnutí, lebo ani ja neviem, kde sa túlal. A to by som o ňom mal vedieť úplne všetko, že? A naviac, obyčajne na takých výletoch je o stravu postarané. Podľa mňa by sa mohli najesť v Stakčíne v hoteli, ale to je len moja bohapustá domnienka. A nevedno tiež, či náhodou nesmerovali práve tam. Takže - nech si poradia, ako si študenti vedia poradiť. Podľa mňa aj tak by dali prednosť pivu. Borovičku Nemčúri asi nepoznajú. Iba ak vodku. :-))A špeciálne pre Vás posielam ďalšiu kapitolku.

Lýdia19.10.2010
 

Ad 13:
\"Kurňajs\", chlape! Nielen študenti, ale aj ja som pri Vás furt hladná! Nestačili pirohy, ešte aj plnené zemiaky, dolky so smotanou, plnená paprika, fakt neviem, čo si mám skôr vybrať.
- preklepy... - paplón, z koša na bielizeň, bielizeň (nie prádlo), používať iba tri bodky, poplátať, Kristus, nejde (aj minule som na to zabudla), niekoľkokrát, párkrát (-kráty sa píšu spolu), kávu, hrá (nie hraje), zapustené, nekonečne vďačná. (chýba bodka), nesmierne.
P.S. Nesmierna vďaka za kapitolku. Ale, čo budem robiť do rána?

Vasil19.10.2010
 

Žeby som písal iba pre Vás? No dobre. Ešte jedna, špeciálne pre Vás. A potom paaaaaauuuuuzzzzaaaa. Dlháááááá! A možno ani nie :-)) Vďaka za poznámky a naozaj účinné povzbudenie.
P.S. A to som ich ešte nevaril ja!

Lýdia19.10.2010
 

Už sa nedočkavo vytešujem na 14. Ešte nenabehla (a mám nachystaný aj chlieb s masťou a kyslou uhorkou, škoda, že ste až z druhého konca Slovenska, pozvala by som sa k Vám na večeru).
Je mi cťou, že som získala ďalšieho vlastného dvorného autora, ďakujem.

Lýdia19.10.2010
 

Ad 14: okej, jediné, čo ľutujem, že nemám v ruke celú knihu, aby som si ju mohla dokonale vychutnať. Prosím, nepauzujte pridlho, ďakujem a do skorého videnia.

P.S. nejaký, uškrnula sa, urážajúce, dohola, vesmír, spálili ho

Vasil19.10.2010
 

Ešte raz vďaka. Najmo za tie P.S. poznámky. Ak Vás veľmi bude nuda zožierať, možno by sa dala pozrieť aj rozprávková kniha. Celkom by ma zaujímal názor aj na ňu. Všetko dobré.

Vasil19.10.2010
 

Už je tam. Ale ak bude komunikácia pokračovať takto, o chvíľku nebude kam písať :-)) Chlieb s masťou je skvelá vec. Ale treba aj lipový čaj s medom. Alebo mätový. No niektorí dávajú prednosť pivu.

Lýdia20.10.2010
 

:))

Vasil19.10.2010
 

Milá Lýdia, úprimne som Vám vďačný za záujem, priazeň, podporu i poznámky. Všetky Vaše pripomienky sú oprávnené. Sám som sa dlho trápil s vekom Vaňu a Uli Možno naozaj bude potrebné niekde doplniť pár slov o tom, že odišiel do invalidného, čiastočného invalidného dôchodku, alebo len proste tak. Pre svoju hlúposť a hrdosť. Život ho zlomil a on odišiel a rozhodol sa, že bude si svoj život riadiť bez toho, aby fňukal, natŕčal ruku, žobronil o dáku žobračenku. Radšej sa uskromní, niečo si zarobí prácami po dedinách. A na dedine toho aj tak veľa nepotrebuje. Niečo si dopestuje, niečo dochová. Od hladu neumrie. A jemu ostane aj pre iných. V spolupatričnosť rodiny už neverí, lebo to prestalo fungovať. A neverí ani Petro, ani Uľa. Toto ich všetkých spája. Lebo vyrástli vo svete, kde to bolo normálne a žijú vo svete, v ktorom to prestalo byť normálne. Ale Vaša poznámka je spravodlivá a ja ju akceptujem. Možno z neho urobím takého 52 - 53 ročného krívajúceho štramáka :-))
A teraz k ostatným poznámkam. Irenka nie je Kristus a tak kŕmila iba honoráciu. A študentov možno bude treba posadiť na trávku k riečke, v ktorej obdivujú plávajúce pokadené plienky, plastové fľaše a použité kondómy. Alebo ich pošlem do miestnej zapľutej a zadymenej krčmy na pivo. Aj to by sa dalo.
Uľa (1) je len pozostatok mojej neskúsenosti. Keď som chcel zaregistrovať prvú kapitolku, tak som ju tak označil a ono to zobralo ako názov dielka. V skutočnosti to bude samozrejme iba Uľa a nebude mať zrejme žiadne pokračovanie. Iba ak by som sa načisto pomiatol.
Pripomienky ku gramatike beriem. Niekedy mám problém s niektorými drobnosťami. A tak to napíšem, ako slina na jazyk doniesla v nádeji, že sa nájde nejaká dobrá duša, ktorá ma na prehrešky pozorní. Je to možno nefér, ale čo už je fér na tomto svete. A aj vďaka Vám je to účinná metóda. :-) Vďaka, vďaka, vďaka! A nehnevajte a na mňa za tú malú záludnosť.
Sranda - ja viem, že nie je eňo ňuňo. Ale v živote občas použijeme aj horšie nespisovnosti. A suterény predsa patria tiež k životu. Bez ohľadu na to, či sa to niekomu páči, alebo nie. Život nie sterilná jednotka. Ale, samozrejme, dá sa aj bez toho.
A nakoniec mám jednu rýdzo súkromnú prosbu. Rád by som sa s Vami poradil o určitých veciach, no ni je to téma pre tento portál. Ak b Vám nerobilo problém, privítal by som možnosť komunikácie mimo. Moja mailová dresa je: vasil.demko@netkosice.sk.
Ešte raz vďaka za priazeň, záujem, podporu a poznámky. Veľmi, veľmi si to cením. S úctou a prianim všetkého dobrého Vasil

Lýdia19.10.2010
 

Áno, takže cez päťdesiat a už budem mať v tom jasno. Potom stačí v druhej kapitole prepísať vetu: Požiadal o predčasný dôchodok. - na: Na prahu päťdesiatky požiadal o invalidný dôchodok. Alebo tak nejako, zajtra sa ozvem majlíčkom, pa

gabriela18.10.2010
 

Už mi chýba ďalšia kapitola.........

Vasil18.10.2010
 

Už si strovila všetkých jedenásť??? Máš výdrž! Pokúsim sa niečo doplniť, aj keď práve som sa dostal do zákruty, a hneď za ňou je križovatka, takže to možno bude trošku komplikovanejšie a aj pomalšie. Prosím o trpezlivosť a ďakujem za priazeň.

Lýdia15.10.2010
 

Dobre, dobre, už Vás nebudem naháňať, ale trpezlivo vyčkávať (aj keď veľmi nerada).
A k tej spodnej otázke: Áno som, asi preto sa mi tak páčili Katky Tholtovej Nočné motýle, pa

Vasil15.10.2010
 

Neberte to v zlom, pani Lýdia. Nechcem niečo uponáhľať. Iste mi rozumiete. Pridal som \"zabudnutú\" pasáž. Tak, ak máte čas a chuť, je pod číslom osem. A dnes ešte skúsim pridať desiatu časť. S ňou by som už hádam mohol byť aj trošku spokojný. Ďakujem za záujem. Je to skvelé povzbudenie!

D.Luca14.10.2010
 

Ospravedlnujem sa, nesikovnou manipulaciou s myskou som asi klikla pri hodnoteni na menej ako 5 hviezdiciek. Najde sa \"odvazlivec\", ktory by mi protirecil, ked poviem, ze tych 5 je zasluzenych? Tak dodavam takto pracne: paci sa mi *****. Drzim prsty.
PS: Opravte to v tom hodnoteni niekto, prosim.
Poznamka: Odporucam Vasilove dielka do pozornosti a doporucujem nieco urcite vydat.

Vasil14.10.2010
 

Milá D. Luca, bol som preč na chalupe a nie je tam žiadna sieť, aj mobily tam skoro nefungujú, takže reagujem až teraz večer, keď som dorazil do civilizovaného sveta.Vďaka, za povzbudenie! Budem sa snažiť dokončiť príbeh Uli aj rozprávky tak, aby som nimi urobil aspoň pár ľuďom radosť a tá ich radosť sa prenesie aj na mňa. Ešte raz vďaka.

Lýdia13.10.2010
 

Vážený pán Mám talent,

ja, čitateľka mámtalenťákov, podávam sťažnosť na autora, ktorý publikuje na Vašom portáli pod menom Vasil Demko. Jeho román Uľa spôsobil, že zo včera na dnes moje okno - citujem autora: „vytrvalo nazeralo do tmy aj dlho po polnoci“, konkrétne do 03.45 h. Týmto konaním mi autor odoprel zvyčajnú dávku spánku a umožnil mi iba jedenapolhodinový nočný oddych, čím nastáva vysoko pravdepodobné riziko ujmy na zdraví. Za dôsledné prešetrenie sťažnosti ďakujem a zostávam s pozdravom, čitateľka Lýdia

P.S.
Drahý Vasil!

Je to skvelé, úžasné, duša mi vrnela blahom.

Bavila sa som na Vašich postrehoch, milovtipných i sarkastických dodatkoch, výstižných a nenudiacich opisoch, dokonalej znalosti života bežných ľudí dedinky, nachádzajúcej sa kdesi na okraji sveta... Takisto oceňujem výber mien jednotlivých postáv, sú krásne slovanské, ľubozvučné, charakteristické pre danú lokalitu (žiadne cudzojazyčné a uši trhajúce). Mimoriadne sa mi páčia - Marja a Paraska. Pánovi Eriksonovi je jeho meno odpustené – hodí sa mu.

Možno tu dávam priveľa superlatívov, ale ja akosi cítim (tak ako som to obdobne vnímala pri Nočných motýľoch), že román Uľa má vysoké predpoklady stať sa víťazným dielom druhého ročníka LC MT.
Jednoducho sa mi žiada povedať: „Autor vo svojom románovom diele dokonale stvárňuje život a mentalitu obyvateľov východoslovenskej dedinky. Prináša reálny obraz nielen doby súčasnej, ale aj takzvanej totalitnej. Zaujímavý a poučný námet literárne zvládol na vysokej kvalitatívnej úrovni. Spoločensko-ekonomické a kultúrne zázemie medziľudských vzťahov analyzuje nie povrchne, ale do hĺbky, dobre zhodnocuje príčinné súvislosti a dedukuje správne závery. S jemným vtipom, nadsádzkou i suverénnym nadhľadom pranieruje morálno-etické hodnoty bežných ľudí. Dá sa povedať, že nielen na východnom konci Slovenska, ale môže to platiť pre celú našu spoločnosť.“ Uf, tuším sa mi to podarilo múdro napísať, dúfam, že aj zrozumiteľne.

Takže drahý Vasil, prosím, zahoďte svoju frflavosť, a k Vaším rekomentom dodávam - nepodceňujte vybranú tému ani jej spracovanie, kašlite na klikanosť (zoberte si napr. Drahoša Miháleka – veľmi málo komentárov, jedno mimoriadne zlé oficiálne hodnotenie a predsa mu ide vo Vašej šanci vychádzať kniha). A neopovážte sa odmlčať, či dokonca stiahnuť Uľu! Takisto Vám zakazujem dať si akúkoľvek pauzu a okamžite sa vráťte z chaty. To nie je len tak, hodiť si na portál osem kapitol, a potom nič. Láskavo myslite na svojich čitateľov, snáď nám nechcete spôsobovať depriváciu z nedostatku napĺňania literárnych potrieb. Preto prosím, píšte – čo najviac a čo najrýchlejšie, ďakujem.

Prajem veľa pohody pri písaní, majte sa dobre, čitateľka MT

P.S.2
Je chvályhodné, že píšete čisto, iba pár chybičiek, či preklepov (ideš vonku – von; Vianoce – s veľkým V; Dáša alebo Daša – rozhodnite sa, či dlhé, alebo krátke a, píšte ho rovnako; občas pozor na dĺžne: kúrence – kurence, krmila – kŕmila... - upravte si, nech táto drobná nedokonalosť nenarušuje krásu diela.


Lýdia J.12.10.2012
 

No, pospomínala som si. Pred dvomi rokmi som začínala čítať. A aj môj odhad sa naplnil, Uľa je víťazom literárnej súťaže.:)

Vasil13.10.2012
 

Som rád, že si našla potešenie v Uli. Dúfam, že aj nové práce potešia. Pravda, ešte nedozreli. Ešte sa iba zobú z vedomia.

Vasil14.10.2010
 

Drahá Lýdia. S nesmiernou pokorou a ľútosťou prijímam Vašu sťažnosť. No, zdá sa, je celkom oprávnená. Nie snáď kvôli Vám, ale ja som svojou márnomyseľnosťou spôsobil, že ste prišli o spánok, čo som sa v ostatných dňoch snažil napraviť aspoň tým, že som nepridal viac dôvodov na sťažnosti a Vám som (aspoň za seba)doprial možno viac pohody v objatí sladkého Morfea. Napriek tomu,že sa na mňa zo svojho pohľadu právom s akousi zvláštnou láskavosťou sťažujete, chcem Vám vyjadriť hlbokú vďaku za Vašu trpezlivosť a úprimnosť, s akou ste svoju sťažnosť predniesli. Skúsim azda menšími kalíškami nalievať duševného kvasu (len aby sa to nezmenilo na dáku žlč). Pravda, ostatné dni som venoval viac drkotaniu zubami, rúbaniu dreva a kúreniu v čmudiacej piecke. Pošťastilo sa mi však napriek odhováraniam miestnych autorít nazbierať aj pár hríbov, takže som dlho do noci svietil a bojoval s červíkmi, lebo červíkov v živom, alebo sušenom stave v polievke s hríbami veľmi nemusím. A Uľa so všetkými ostatnými kumpánmi medzitým pokojne spala v neveľkej krabičke s kapacitou 320 GB. Bojujúc s červíkmi som však mal možnosť premyslieť pár možností, ako z toho galimatiášu von a možno už v najbližších dňoch sa mi azda podarí aj niečo pridať pre všetkých tých, ktorí majú dosť trpezlivosti s mojou celkom verejnou úchylkou - urobiť si okolo seba svoj svet so všetkými tými šťastno - nešťastnými dušičkami. Ešte raz, prosím, prijmite moje ospravedlnenie a moju vďaku za Váš veľmi tolerantný názor.

Lýdia14.10.2011
 

Ďakujem.:)

Lýdia J. 14.10.2013
 

:)

Lýdia14.10.2010
 

Som rada, že ste sa rýchlo vrátili. A ešte radšej by som bola, keby som zajtra doobeda našla aspoň pár prihodených kapitoliek (dúfam, že červíčky sa poriadne činili). Tentoraz ja odchádzam do lona prírody, tak nech si môžem zobrať so sebou aj duševnú potravu (pevne verím, že ani Vám neprekáža, keď si dielka tlačím - nerada čítam z obrazovky, niet nad papierovú verziu), ďakujem, majte sa dobre.

Vasil15.10.2010
 

Á, sakriš! Osmu kapitolku som akosi domrvil. Takže ju teraz stiahnem, upravím (úvod) a vložím naspäť. Neviem, ako mám na to upozorniť. A možno pripravím aj deviatu. Len ma, prosím, nežeňte, ako zdutú kozu. Ja sa potom sám na seba hnevám, keď niečo nie je tak ako som si to predstavoval. Tá deviata snáď bude dobrá po drobných kaderníckych štrichoch do ofinky.. Dáko sa začínam obávať toho optimizmu.

Vasil15.10.2010
 

Aj Vy ste nočná moľa, teda kniho moľa? Mám niečo pripravené, ale priznám sa, kým ja nie som s robotou spokojný, tak nerád vystavujem polotovar. A teraz úprimne povediac, nie som presvedčený o tom, že to, čo je načiarkané v tej malej skrinke, že urobí radosť Vám aj mne - najmä ie takú, ako si ju predstavujem. No skúsim - aj keď nesľubujem. Ďakujem,že ste sa mi znova ozvali. A papierová verzia? Možno bude jediná papierová verzia tohto pokusu. Vlastne, nenechám Vás v tom samu. Jednu si potom vytlačím aj ja. :-))Pekný zvyšok noci.

L.14.10.2015
 

Úryvok z papierovej verzie: - Lenže niekedy sa stalo, že ho kniha pohltila ako čerň okolitý svet a v celej dedine iba jeho neveľké okná vytrvalo nazerali do tmy aj dlho po polnoci. Asi to boli jediné svetlá prezrádzajúce, že v tej tme žijú ľudia.- :)

Vasil15.10.2015
 

Sme o päť rokov starší. Teda, aspoň ja :-) Ako nesmierne dávno to všetko bolo! Ale bol to nádherný čas, keď vesmír iskril a okolo sa začali objavovať noví ľudia. Vďaka za neuhasínajúcu priazeň. Raz možno bude osud priaznivejší a ja dodržím aj svoje sľuby - hehe.

Oľga Kohútiková11.10.2010
 

Milý Vasil,

z úprimného srdca Ti gratulujem k \"Náš tip\"-ke. Teším sa s Tebou. Dočkal si sa prvého kroku.

Nech sa Ti darí. Prajem príjemný večer. OKVasil14.10.2010
 

Milá Oľga, Tvoj názor a Tvoje povzbudenie ma vždy tešili a inak tomu nie je ani teraz. No, viac práce je predo mnou ako za mnou. Takže - dúfam, že to budem pomaličky zvládať. Prajem aj Tebe veľa radosti s Tvojimi čarovnými zvieratkami.

gabriela11.10.2010
 

Wau, už sa teším na druhú kapitolu. Vážne. Ide sa ďalej.

Vasil14.10.2010
 

Wau, Gabika. Kapitol je tam už osem a verím, že si ich medzi tým aj objavila. Takže - už sme aj ďalej, než len pri prvej kapitolke. Teším sa, že si sa rozhodla prečítať tých niekoľko stránok a dúfam, že Ti aspoň trošku urobili radosť. Na oplátku sa ja vynasnažím posunúť to o trošku dopredu. Vďaka za záujem a priazeň.

Oľga Kohútiková8.10.2010
 

Milý Vasil,

tak som splnila sľúbené.
Píšeš zaujímavo, pútavo, aj pravdivo. Ako dobre, ak niekto nazve veci pravými menami. Toto bude zaručene vydarený román.
Píš, nech sa Ti darí, želám Ti veľa úspechov. OK

Vasil8.10.2010
 

Potešila si ma, Oľga. Dúfam, že sa mi podarí dokončiť, čo som začal. Držím Ti palce, nech sa deti tešia z Tvojich veršovaniek. Môj vnuk je už vo veku, kedy ho všelijaké zvieratka v básničkovej podobe zaujímajú, takže čitateľov i poslucháčov budeš mať naisto dosť.

Ivana Ondriová8.10.2010
 

Vasil,

nádherná kapitolka odohrávajúca sa počas tieňov svätojánskej noci. Páčila sa mi aj časť so svätojánskymi muškami, Uľa ma ako postava nesmierne dojíma, je nádherná...

Teším sa čo bude ďalej.

Vasil8.10.2010
 

Vďaka, Ivka. Poteší, ak to, čo som položil na papier, potešilo niekoho iného. Ale ak mám byť úprimný - pohrávam sa s myšlienkou, že to odtiaľ stiahnem všetko. Lebo \"trend\" je zrejme celkom iný. Začínam ľutovať porotcov. Ja by som sa pri niektorých zjavne stratil posledné zvyšky slušnosti a civilizovanosti. Prečítal som aj Tvoje ďalšie kapitolky a znova som sa zabudol odtrhnúť, uškŕňal som sa a rozmýšľal, akí sme my ľudkovia odlišní. Hoci len v tom, aký jazyk používame. Ak pre nič iné, tak pre túto rôznosť je tento projekt zaujímavý. Ale ak má o \"kvalite\" rozhodovať len počet kliknutí, potom som na zlej adrese. A možno je samotná téma a spracovanie zlé. Myslím si však, že je absolútne nereálne, aby niektoré dielka čítalo povedzme okolo 13 tisíc čitateľov. Proste sa organizovalo (možno aj organizuje) klikanie. Takže - úprimne povedané, neviem, či sa moja Uľa nevráti iba ku mne a nebudeme ďalej spolu hútať aj s ostatnými priateľmi o čudách a biedach života. Tebe všetko dobré. Na nejaký čas sa odmlčím, lebo idem na chalupu a tam budem mať dosť inej robotky. Drž si :-)

Camila Peterson4.10.2010
 

Tak to mi je blízke. Vidím, že bude aj pokračovanie. Určite sa zastavím. Prajem veľa radosti z písania a hlavne úspech.

Vasil4.10.2010
 

Teší ma taká štedrá podpora. Budem sa usilovať potešiť toho, komu to je blízke. Ďakujem a prajem veľa radostí na každý deň.

Ivana Ondriová3.10.2010
 

Drahý Vasil,

zaujímavé čítanie. Môjmu srdcu veľmi blízke. I ja si volím dedinské prostredie, v ktorom sa dá príbeh tak pekne rozvíjať(nakukni, ak chceš a posúď sám).

Ide ti to ako po masle, dobre sa to vníma, zručne narábaš s jazykom aj umeleckými prostriedkami, takže s chuťou budem čakať na ďalšie pokračovanie...

p. S. Inak krásny názov.. Jedno slovo je niekedy tak výstižné a plné skrytých myšlienok. Kvitujem!

Vasil4.10.2010
 

Po určitý moment to možno bude pokračovať rýchlo, lebo je to už viac menej pripravené. Ale potom asi príde pauza. Aj keď viem, kam by som sa mal dostať. Vďaka za podporu. V.

Vita Jamborová3.10.2010
 

Zdravím, Vasil:)
Veľmi príjemné, lahodné čítanie. Bude pokračovanie? Ak áno, tak sa rada vrátim:)

Vasil3.10.2010
 

Ďakujem Vita. Vďaka za povzbudenie. Samozrejme bude pokračovanie. Veď je v kategórii román. Len neviem, kde to skončí :-)Prajem veľa radosti na každý deň. V.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: