IKARIKAR http://www.ikar.sk

Útek do života (Melody Naavah)19.1.2014
 

5
 počet hodnotení: 2
prečítané 231, Komentáre 7

 
Rozlúčka

Prvá kapitola

Rozlúčka
 
     September 1944, Maďarsko
     Hukot blížiaceho sa vlaku stále silnel a doliehal do uší smutnej rodiny. Matka, stojaca s pohľadom upretým do zeme, držala za ruku svojho manžela. A možno poslednýkrát. Mal na sebe oblečenú vojenskú uniformu a s láskou sa pozeral na svoje dve dcéry. Staršia mala priamy pohľad, nebála sa. Asi nevedela, aká môže byť vojna nebezpečná. Mladšia sa pevne držala maminej sukne.
   ,,Neboj sa, vrátim sa, Pán Boh sa postará,“ povedal manžel nežne smerom k manželke. Vlak sa približoval. Otec si kľakol k dcérkam a obe pobozkal na líca. Nechcel ani pomyslieť na to,...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Marianne22.1.2014
 

Ahoj Melody,
páči sa mi to! Doteraz som nič podobné nečítala, ale toto ma naozaj zaujalo, pretože to vyzerá na príbeh, ktorý chytí za srdce. Píš ďalej, píšeš dobre a malé chyby v písaní urobí každý. Nikto nie je dokonalý. Ja cítim, že ti na tom príbehu záleží, že ním chceš niečo odkázať. Podľa mňa z toho môže byť pútavé dielo.
Nech ti to píše! :)

Marianne22.1.2014
 

Ešte niečo... dávam plný počet hviezd :)

Melody25.1.2014
 

Ďakujem veľmi pekne, vážim si to :)

DARK20.1.2014
 

Melody, reflektovať znamená uchádzať sa o niečo, reagovať na niečo. Keď si ešte raz prečítaš prvú vetu záveru, zistíš, že tam vyššie zmienené slovo nepatrí.
Ďakujem - vždy bez výkričníka, ten má iné poslanie.
Totiť = totiž.
Ak nachádzam takého - nazvime ich -nepozornosti, nevidím dôvod čítať, obávam sa nepresností, chýb, omylov, nevydarene podaného príbehu. Skúsila som, napriek všetkému, no nenadchla si ma. Príbeh je len laicky vyrozprávaný, necítiť za ním viac. Nedostala som sa ďaleko, priznávam, nechcelo sa mi. Prvá kapitola ma vlastne ničím mimoriadnym nezaujala. Dokonca som mala pocit, že odradila.
Na vojnu sa rukovalo hromadne, takže vlak bol najpravdepodobnejšie plný vojakov, nie že iba poniektorí cestovali na front.
Názov - ak vyvoláva pochybnosti, a \"útek do života\" rozhodne vyvoláva, tak je na svete prvé negatívum diela.
1. veta - hukot vlaku doliehal do uší - doliehať znamená trápiť, padať, prípadne naliehať. Takže zle.
2. veta: Matka držala za ruku manžela - ani nemusím vysvetľovať, že takto stavaná informácia nemá logiku. (Ak by ti to však bolo nejasné, vysvetlím).
3. veta: mal na sebe vojenskú uniformu - pred odvodom ju na sebe zrejme nemal. Ak už vyzbrojení a oblečení vojaci tiahli do boja, tak pri nich rodina nestála. Odvod na front sa dial trochu inak, odporúčam buď literatúru alebo dokumentárne faktografické filmy.
Podal ruku \"budúcemu spolu-vojakovi\". Nechcem napísať že hlúposť, ale vyznieva to tak.
Celkovo je cítiť nevypísaný štýl a menej premýšľania nad váhou každého slova. Ak z toho chceš spraviť rozsiahle dielo, treba najskôr veľa čítať a všímať si, ako to autor napísal, že ťa jeho dielo tak zaujalo.

Prepáč, ale rozprávanie je tak nezáživné ako Svobodove Z Buzuluku do Prahy. Naozaj treba zapracovať, vyvarovať sa chýb, neopisovať osobu: mal kabát, mal hnedé vlasy a pod., treba inak. Na MT je mnoho dobrých rád a hodnotení, treba pozorne čítať.
Aby som nezabudla, privlastňovacie zámená tiež vkladať čo najmenej, netreba písať, že položil svoj kufor, keď je zrejmé, že patril jemu.
Je toho veľa, čo by som ti chcela, ale aspoň toľkoto, keď už si pýtala radu a pohľad čitateľa.

Melody20.1.2014
 

Ďakujem za úprimnosť, beriem si tvoje slová k srdcu a vynasnažím sa písať zaujímavejšie, lepšie a bez gramatických chýb :)

Matt van den Bryll19.1.2014
 

Ahoj Melody,
1,2 a 3 výborne napísané. Zaujalo ma to:)
Možno dve veci:
a vari si nežil? - tá otázka mi tam nejak nesedí
Pole sa pričasto opakuje.
Ak pridáš, vrátim sa. Dávam 5*
Pekný večer
Matt

Melody19.1.2014
 

Ďakujem Matt, 4, 5 a 6 mám už napísané, len ich vložiť :) bude to kratšie, ale v budúcnosti sa chytám na dlhšie spracovanie.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Melody Naavah

čerešňa vodka 2013.jpg
O mne

Dvadsaťročná zasnívaná dievčina. Svety, ktoré jej lietajú v hlave sú rôzne, vždy dramatické, ale jemné. Nedokáže totiž nemilovať. Snaží sa písať, lebo to jej jediné dáva zmysel.
Ozaj, všetko musí mať svoje pravidlá... bez nich to nejde. :)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: