IKARIKAR http://www.ikar.sk

Útek zo Zeme vyhnancov (Samuel Kráľ)25.8.2019
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 24, Komentáre 2

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Valeana26.8.2019
 

Ehm... v prvom rade zväčši písmo a daj viac odsekov, naozaj zle sa to číta. Ďalej by bolo dobré keby si to nedal celé na jednu stranu, ale rozdelil podľa kapitol.

Alia S. 25.8.2019
 

Môj dojem z čítania: na malom priestore nalepené na seba čokoľvek, čo práve prišlo na um. Snaha naraz vypovedať o všetkom možnom i nemožnom viedla k nezamýšľaniu sa nad tým, čo k čomu patrí, hodí sa.

Hodinár, reptiliáni, džungľa, hyeny, lemury, vojnár(?), ktorý prehlásil svoj národ za vyhynutý a hodil žezlo do odpadového kanála, dvojtvárna (?) bohyňa, démon, ktorý sa zasmial na celú zem a premenil ľudí Lemurie na opice, benefit, ľudožrút...


Ďalšia kapitola pokračuje rovnako – kvantum postáv, mien, nesúvisiacich pojmov – vojak kráľovskej armády, ktorý v šenku pil vďaka žoldu a rozľahlej pôdy otca, barová stolička, karafa (nádoba na víno alebo vodu) piva, karikaturista, učiteľka, ktorú mužská ruka štípe na zadok, kňazi (zástupcovia náboženstva) a kňažky (zastupujúce pohanské obrady), dekadencia, rodinná vilka za hlavným mestom, justiniáni, prokurátor, prepadnutie majetku štátu, Roman, hodený za hranicu krajiny, ocitnuvší sa na horúcom piesku, netušiaci, kde je, matne tušiaci prečo, postava v maske, Roman v hojdacej sieti na terase domu z pálených tehál, nad ním žena v erotickom odeve s nie najdlhšími nohami a dvomi ňadrami, s maskou z človečej lebky, starovek (3000 p. n. l. – cca 400 n. l.) a obývacia miestnosť, kuchyňa, tehlová piecka, kredenc, skrinky, prútené stoličky, výstavné prejdenie si rukou od hrudi k pásu, podkrovie, krb, kúpeľňa, balkón, hodvábne stany... a voľáky čierny panter...

Mne stačilo. Neviem, kto je kto, ktoré meno z desiatok si pamätať pre ďalší dej, ktorú z informácií, čo bude mať význam v záujme pochopenia celku. Neprišla som na to, o čom som mala byť poučená, kde je príbeh, v čom spočíva motivácia postáv (ľudí, bohov, zvierat, démonov, bohýň...), čo je ich cieľom, o čo sa vlastne jedná, o akú dobu, ktorú krajinu od púšte až po sopku, ľudí i neľudí. A prečo sa skáče z jedného do druhého, aby výsledkom bol zmätok.

Pre mňa prapodivná zmeska pachutí a pavôní bez zmyslu, ktorá sa raz tvári ako román, potom ako faktografia, potom ako vysvetlivka, ale zmysel uniká už na začiatku.


Drahokam je šperk z (jediného) drahého kovu, neviem si predstaviť, aký je to zliaty drahokam.

Salva je výstrel (vypustený náboj) zo zbrane, z dela. Salva šípov je nezmysel.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Samuel Kráľ

O mne

Som amatérsky autor, ktorý by sa rád podelil o svoje diela s ostatnými ľuďmi.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: