IKARIKAR http://www.ikar.sk

V mene Jane Austenovej (Miroslava Novysedláková)19.8.2011
 

5
 počet hodnotení: 10
prečítané 1542, Komentáre 20

 
V mene Jane Austenovej - Prológ
 

Let us do nothing by halves.
Nerobme nič napoly!


 Jane Austenová (Mansfield Park)
 

 
 
 
 PROLÓG
  
V podstate sa mi neprihodilo nič výnimočné, aj keď so mnou možno nebudete súhlasiť. Jednoducho to tak malo byť. Zázraky sa stanú bežnými, ak im otvoríte, keď zaklopú na vaše dvere ...

  Už ako malé dieťa som si vďaka mnohým rozprávkam o výnimočných hrdinoch a hrdinkách vo svojej mysli vystavala akýsi malý svet zázrakov, ktorým som v tom kútiku duše, kde sa ten môj malý svet...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Júlia Hubeňáková6.5.2017
 

wau, nech sa knižke (aj tebe) darí.

Mária Blšáková6.5.2017
 

Srdečne gratulujem, Mirka. Obálka je krásna. Prajem veľa spokojných čitateľov.

Monika4.10.2011
 

Ahoj Mirka,
rozhodla som sa, ze sa zaradim k zenam a dievcatam, ktore reagovali na Tvoju pracu a hlavne k tym, ktore sa stotoznuju s hlavnou hrdinkou, teda asi aj do velkej miery s Tebou.
Mne urobilo nesmiernu radost najst Tvoj prispevok a precitat si, ze nie som jedina.
Okrem toho, tiez som velka fanynka Jane Austenovej. Citala som vsetky jej diela, v sk aj v aj, videla som vacsinu spracovani jej diel, aj tie najnovsie, ktore maju spolocnu iba hlavnu myslienku s povodnou predlohou. Taktiez filmy o samotnej Jane. A dokonca som uvazovala o zalozeni Jane Austen´s book club, ako to bolo v rovnomennom filme. Ale v mojom okoli sa nenachadza nik, kto by don chcel vstupit:D
Co sa tyka Tvojho diela, paci sa mi. Pre nas, milovnicky Pychy a predsudku,je to trosku predvidatelne, ale napriek tomu, sa uz neviem dockat dalsich kapitol.
Viem, ze zladit skolu s pisanim je zlozite, sama tym prechadzam. Preto Ti prajem vela sil a inspiracie do dalsieho pisania.

Adhara25.9.2011
 

Pridám sa aj ja, keďže, ako možno už tušíš, s hrdinkou tejto knihy mám opäť toho strašne veľa spoločného. S touto dokonca aj vek (i keď raz uvádzaš 24 a raz 25 – treba to zjednotiť). Pozorovateľ je veľmi výstižné pomenovanie pre takých, ako sme my a cením si, chceš ukázať svetu, že aj takí ľudia existujú. Ale žiaľ na to, prečo sa ľudia ako my nestávajú hrdinkami kníh, existuje jeden dobrý dôvod. Sme nezáživní. A, je mi to ľúto, také je aspoň spočiatku aj rozprávanie Tvojej hrdinky. Nezáživné, miestami dokonca aj pre mňa, hoci som mala veľkú motiváciu čítať ďalej, aby som hľadala ďalšie podobnosti. A tú tí, čo sa v tom hneď nenájdu, mať nebudú. Podrobná charakteristika rodiny, kamarátok, doterajšieho života v prvých odstavcoch nie je šťastným riešením. Štylistika Ti ide, o tom Ťa hádam nemusím ubezpečovať, ale je toho jednoducho priveľa. Lepšie by sa to čítalo okorenené zlomkami dialógov, náznakmi, prísľubmi veľkého diania v budúcnosti, akcie… áno, ja viem, že sa tam ťažko niečo také vloží tak, aby to bolo v rozpore s vyhlásením hrdinky, že v jej živote nie je nič zaujímavé. Nudný opis nudného života krásne potvrdzuje dojem, ktorý chce Alex o svojom živote vytvoriť. Je tu len jeden problém – nudnú knihu čitateľ odloží. Už chápeš, prečo takéto ženy nemôžu byť hrdinkami románov? Priveľa reality knihe škodí bez ohľadu na dobrý úmysel a tiež bez ohľadu na to, že ďalej sa to rozbehne preč od znepokojivo realistických hĺbok: predpokladám, že Alex napokon nájde svojho princa na bielom ferrari a nejaké to vzrúšo do života (hoci by mohol byť dobrý “kanadský žartík”, keby si sa reality držala aj naďalej a po náznaku, že princ už konečne prichádza, by sa všetko nečakane zvrtlo a Alex by skončila ako troska. To by frustrované introvertné čitateľky dychtiace po happy ende čumeli :-D No nič, koniec srandy.)
Mne samej nedávno tiež niekto povedal, že psychohygiena na verejnosť nepatrí, prílišné sebaodhaľovanie neprinieslo ešte nikomu nič dobrého a podobne.S tým nesúhlasím, je to dobré na povzbudzovanie a pocit spolupatričnosti medzi spolutrpiacimi. Veď vidno, že tu máš niekoľko nadšených čitateliek, ktoré sa v tom našli a v podstate sa k nim môžem zaradiť aj ja. Problém vidím akurát v tom, že žáner román nie je vhodný na realistické vykreslenie skutočnosti. Znesú ju len určité jeho miesta a aj to nesmie byť surová realita, ale naporcovaná, prevarená, dochucovaná, prepečená, zmiešaná s fikciou, podusená…
Tento komentár sa tak trochu týka aj Indigového dievčaťa, ktoré sa nesie v podobnom duchu. Podobnú myšlienku síce malo aj Prísne tajné, ale to bolo dobre spracované – s nadsádzkou, humorom a nezanedbateľne veľkou dávkou fikcie. Tieto novšie diela na mňa robia príliš “dokumentárny” dojem. Áno, aj také treba, áno, aj ja také píšem, ale len do šuflíka. Pretože román je skrátka román… okej, viem, že sa opakujem.
Jane Austenová naozaj skončila ako stará dievka? To je fajn, aspoň mám čím argumentovať, keď mi zase niekto bude chcieť nahovoriť, že nemám čo písať o vzťahoch, keďže som nijaký nezažila. Doteraz som vedela len o sestrách Bronteových, toto je už ďalšia…

Daisy21.9.2011
 

Ahoj,

konečne som to dočítala do konca a strašne ma pobavili niektoré výrazy, čo používaš (kukuč, stihoman...) a to s tou citrónovou príchuťou a lá prípravok do záchoda bolo geniálne.... Pekné od Adama, že sa na hostine zastal Alex a máš to dobre vymyslené, hneď na začiatku sa vyskytol a nikto nemal tušenia, že práve týpek, ktorého poleje vínom, bude vyvolený (teda, aspoň myslím, že to bude on).
PS: Názov diela V mene Jane Austenovej sa mi strašne páči. Na začiatku som si myslela, že sa príbeh bude odohrávať v minulosti (v dobách Jane Austenovej), ale je fajn, že som sa mýlila.
Okrem iného, všimla som si, že sa tu viaceré stotožňujeme s Alex, ale len Ty si všetky pocity dokázala dať na papier. Klobúk dole!

Mirka21.9.2011
 

Ahoj Daisy,
som rada, že si to dočítala a páčilo sa Ti to.:) Aj ja som si všimla, že dosť veľa báb, čo mi tu písalo sa s Alex stotožňuje a veľmi ma to teší, lebo tak prichádzam na to, že nie som s takýmito pocitmi na svete sama! :D Ďakujem za poklonu!!! :D

Beatrix12.9.2011
 

Milá Mirka, píšem ti tento komentár druhý raz (prvýkrát mi ho neodoslalo). Každopádne už zopár dní (či týždňov?) poškuľujem po tvojich nových príspevkoch, ale až dnes som na najnovší aj klikla a...dobre som urobila. =)
Po (pre mňa) trochu zmätenom a neprehľadnom začiatku sa to krásne vyvinulo. Ako zvyčajne, aj v tejto tvojej hlavnej hrdinke nachádzam seba, preto je pre mňa príbeh snáď ešte zaujímavejší. Rozumiem tomu, čím prechádza, súhlasím s jej myšlienkami...jednoducho mi je sympatická. Samotný príbeh sa mi tiež pozdáva, som zvedavá, čo z toho urobíš.
Ale keďže z prázdnej chvály veľa nemáš, idem kritizovať, samozrejme len v dobrom. Jedna vec, ktorá ma veľmi, veľmi rušila, je úprava. Vyskytujú sa ti tam rozdelené slová (napr. „je ho“ namiesto „jeho“), preklepy (napr. „to“ namiesto „tú“), niektoré slová sú úplne zbytočne v úvodzovkách. A objavila sa aj veta prerušená zátvorkou a potom už nedokončená. =)
Ďalej – šetrne s interpunkčnými znamienkami. Či jeden otáznik, či dva, či tri, otázka je stále len otázka a city za ňou je potrebné opísať, znamienko ich nenahradí. To isté platí pri výkričníkoch.
A napokon čiarky, kde už sú bodky a naopak, dosť časté sú aj čiarky rovno vedľa bodky na konci vety. Chápem, všetko sú to preklepy a nepozornosti, ale mala by si ich odstrániť. A pred a za trojbodkou nemusíš nechať medzeru, je to tam zbytočné. Ale hlavne nech tie bodky sú tri a nie dve, alebo štyri. =)
Toľko ku kritike, už len jedna vec a budem ticho. Možno je divné, hovoriť to cudzej osobe, ktorú poznám len z jej diel, cez komentár, ale čo už – si zaujímavý človek (usudzujem z tvojich príbehov, ktoré som čítala, vrátane Indigového dievčaťa. To som ti tuším aj komentovala, len pod iným menom =D) a je veľká škoda, že nie je viac takých, ako si ty, určite sa netráp inakosťou. Veď „iný“ je pekne povedané „výnimočný“. =D Prajem ti veľa šťastia do budúcnosti a verím, že aj ty stretneš „toho pravého“, presne ako tvoje hrdinky, len možno vynecháš množstvo omylov, ktoré sú „mládežníckymi láskami“ ostatných.

Mirka21.9.2011
 

Ďakujem Beatrix za úžasný komentár:)V rovnakej miere som Ti vďačná za pochvalu i za pripomienky, beriem si všetky k srdcu a idem urobiť korektúru:) A v neposlednej rade ďakujem za krásne prianie v závere:D Aj ja Ti chcem popriať veľa šťastia v budúcnosti a samozrejme, hlavne tú lásku, ktorú tak všetci chceme a potrebujeme! :)

Simona Kutišová12.9.2011
 

Chuderka Alex! Hrôza! Takéto oslavy nemám rada ani ja, keď som tam sama ako prst. A ten Adam... Mám z neho mierne zmiešané pocity, ale ktovie, možno sa ukáže, že je predsa len ten správnych chlap na správnom mieste. :) A možno je to naozaj len nejaký chmuľo. :D
Teším sa na ďalšiu kapitolu.

Mirka12.9.2011
 

Ďakujem Simi za komentík:)Posnažím sa čo najskôr pridať pokračovanie! :)

Daisy6.9.2011
 

Ahoj Mirka,

konečne som sa dostala k Tvoju dielu a som rada, že sa tak stalo. Bavila som sa na mnohých slovných zvratoch, čo si použila a páči sa mi, že hlavná hrdinka má veľa vecí spoločných so mnou. Tiež mám niekedy pocit, že som len pozorovateľom a čakám na princa na bielom ... ferari :)
Text sa veľmi ľahko číta a aj keď som sa nedostala k poslednej pridanej kapitole (kvôli únave očí), dúfam, že to čoskoro dobehnem.
V predchádzajúcich komentároch boli spomenuté opisy. Síce som sa v nich nestrácala, ale viem si ich predstaviť aj menej, možno preto, že ich nerada čítam.

Snáď hrdinka nájde svojho vyvoleného. Bola by som naozaj veľmi rada.

Som zvedavá, čo bude ďalej, tak len pekne píš, nech mám čo čítať :)

Mirka7.9.2011
 

Ahoj Daisy!
Veľmi ma potešil Tvoj komentár. Teší ma, že sa Ti to páči aj to, že sa stotožňuješ s hlavnou hrdinkou. Ja som na tom rovnako s tým princom:)S tými opismi sa pokúsim niečo urobiť:) Ešte raz ďakujem a posnažím sa čo najskôr pridať pokračovanie.

Simona Kutišová30.8.2011
 

Fíha, Mirka, parádne niečo som tu našla. ;) Súhlasím s Alexinými názormi na určité veci a nečudujem sa jej úvahám, najmä po tom stretnutí s tým chlapíkom.
No, budem sa tešiť na ďalšiu kapitolu, nech viem, ako to s Alex a jej kamoškami bude pokračovať. Jéééj, svadba! :D

Mirka30.8.2011
 

Ahoj Simonka,
teším, že sa Ti Alexin príbeh i jej názory páčia.:)Budem sa snažiť, čo najskôr pridať ďalší dieľ!:D A ďakujem za koment!:D

Simona30.8.2011
 

A krásny banner. Tá ružová je... mňam! :D

Mirka30.8.2011
 

Ďakujem!:D

Kristína Kupčihová26.8.2011
 

Ahoj Mirka, je to zaujímave dielo. Alex sa mi páči a dúfam že stretne niekoho kto si ju zaslúži :) Na začiatku som sa stratila, trochu v tých jej kamarátkach ale myslím že to potom dobehnem:) Som zvedavá ako to bude s tým fotením a či neikoho spozna na tej sestrinej svadbe. Tiež mám rada J.Austenovú a tiež sa správam ako pozorovateľ:) Problém mať priateľa je mi trochu známy ale ja nemám 23tak dúfam, že sa to vyrieši. Budem čakať na dalšiu kapitou. Nech sa i darí.

Mirka26.8.2011
 

Ahoj Kristína,
ďakujem za komentár, vždy ma poteší, keď mi niekto nejaký napíše!:D Som rada, že aj Ty si fanúšička Jane Austenovej, teší ma to. Vidím, že nie som jediná, kto má rovnaké pocity ako Alex v súvislostí s tým pozorovaním.:) Ďakujem, aj tebe nech sa darí! Dúfam, že Ťa pokračovanie zaujme a bude sa páčiť! :D

Mirka20.8.2011
 

Ďakujem za komentár, Beatrix aj za Tvoje pripomienky, práve pre to, aby som vedela, ako to pôsobí na čitateľa som to tu vyvesila, takže som rada, že už mám prvú odozvu. Určite budem na tom pracovať a vylepšovať, uvidím, ako zapôsobí druhý diel, mám už viac častí, takže sa pokračovania určite dočkáš:D
Prajem pekný pohodový deň!:D

Beatrix19.8.2011
 

Milá Mirka, nakukla som sem, keďže si ťa pamätám z čias, keď som na enigme čítala Prísne tajné. =)

Hlavná hrdinka tohto diela mi je celkom sympatická, hlavne keďže zdieľam jej \"problém\", aj keď mám o pár rôčkov menej. Jej nahnevaná reakcia ku koncu mi však pripadala prehnaná, veď jednoducho mohla povedať \"nie\" a hotovo. Keby na ňu stále viac a viac naliehala tá kamarátka, pre mňa za mňa, ale pri prvej zmienke hneď vybuchnúť...nesedelo mi to k zvyšku, čo o nej bol povedaný.
A celkovo to bolo trochu nudné, aby som bola úprimná. Iste, nie každá kniha sa musí začínať akciou, ale tu opisov bolo toľko, že mi už teraz vyfučali z hlavy. Musela by som sa k nim ešte vrátiť, aby mi pomohli utvoriť si obraz o dievčatách, takto z nich veľa nemám.
Osobne by som tento začiatok zmenila, posunula opisy inde, pridávala ich postupne...ale je to len môj názor. =)

Každopádne sa však vrátim a prečítam pokračovanie, ak bude. =)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Miroslava Novysedláková

Kópia – DSC_5586.jpg
O mne

Mám 23 rokov, som študentkou Filozofickej fakulty Univerzity Komenského v Bratislave. Študujem prekladateľstvo a tlmočníctvo -/angličtina, švédčina/. Písať som začala už ako desaťročná rozprávkami, neskôr som sa začala venovať básničkám pesničkového charakteru v angličtine, neskôr k tomu pribudla slovenčina, ktorá začala prevažovať a dnes tvorím hlavne básne s voľnými veršami. Okrem toho som autorkou jedného denníkového románu, ktorého knižná podoba by ma raz veľmi potešila. Aktívne sa zúčastňujem rôznych literárnych súťaží, najaktuálnejšie som získala 2. miesto na Novomeského Nitre 2009. V poslednej dobe som sa začala venovať aj poviedkovej tvorbe, v tejto sfére som získala čestné uznanie v Jašikovych Kysuciach 2008 aj Jašikových Kysuciach 2009 - opäť čestné uznanie.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: