IKARIKAR http://www.ikar.sk

 V pazúroch moci (Baška)19.10.2009
 

Hodnotenie vydavateľstva:

Táto, pomerne rozsiahla próza je vcelku úspešným pokusom o napísanie románu, ktorý by sa dal bližšie žánrovo špecifikovať ako politický thriller. Autorka mala veľmi presnú predstavu o tom, čo chce vytvoriť, a premyslene išla za svojím cieľom.
(Celé hodnotenie nájdete v sekcii Hodnotenia)

IGOR HOCHEL, spisovateľ a porotca Literárnej ceny MT

5
 počet hodnotení: 508
prečítané 1876, Komentáre 23

 
1.-2. kapitola
1
 
Krátka je júlová noc, no Petre sa zdala, akoby nemala konca. Opatrne sa zošuchla z postele a po špičkách, aby nezobudila ešte pokojne spiaceho Dávida, prešla k otvorenému oknu.
Rozvidnievalo sa. Obloha pomaly zjasnievala a úmerne tomu i čiernosivý priestor krajiny pod ňou ožíval farbami.
Aj Petra sama bola súčasťou tohto obrazu; silueta jej postavy, v ladnosti kriviek jej nahého tela, sa v obločnom ráme, s absolútnou presnosťou premietla na o niečo svetlejšie pozadie vonkajšieho sveta. Keď Petra, stojac pred oknom, do seba vdýchla čerstvý, ranný, vlahou zrosenej trávy napitý vzduch, najprv jej svojim príjemne chladivým dotykom pohladil pľúca a potom ju aj celú naplnil sviežosťou. Rýchlo sa obliekla a vyšla na priedomie starej vidieckej usadlosti, kde spolu s Dávidom, u jeho rodičov, trávili víkend. Z korún stromov ovocného sadu k jej ušiam doliehal radostný štebot vtákov a ona, chcejúc si ním potešiť srdce, vykročila za jeho hlasom.
Ráno veštilo krásny slnečný deň – ako stvorený na výlet k rieke, ktorý si na dnes naplánovali s Dávidom. Ešte nikdy n...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Lýdia14.12.2010
 

Baška,

V pazúroch moci sa mi včera v poriadku vrátila, veľmi pekne ďakujem za venovanie aj za pozdrav.
Takisto ja Vám prajem príjemné a pohodové prežívanie predsviatočných i vianočných dní,
majte sa krásne, L.

Lýdia3.12.2010
 

Baška,
V pazúroch moci som si už kúpila, rada by som Vám ju poslala na podpis, prosím, kontaktujte ma na:lydia.jurakova@centrum.sk,
ďakujem a majte sa krásne

Baška4.11.2010
 

Milá Lýdia,
ako poďakovanie za Vašu podporu, by som Vám chcela venovať svoju knihu. Potrebovala by som sa však nejakým spôsobom dozvedieť Vašu adresu.

Lýdia5.11.2010
 

Drahá Baška,
je mi nesmiernou cťou, že mi chcete venovať svoju knihu. Moju mejlovú adresu nájdete za každým komentom, ktorý som Vám napísala. Takže skontaktovať sa môžeme iba takto.

Ale ja som mala opačný úmysel, chcem si knihu kúpiť sama, aby som Vám aspoň takto mohla poďakovať za to, že ste uverejnili na portáli celý román. Román, ktorý mi priniesol radosť a pohodu. Preto ho chcem mať doma, aby som sa mohla s odstupom času k nemu vracať. A ak budem mať v ňom navyše ešte aj Vaše venovanie, moja radosť bude obrovská.
Takže aj Vy mi môžete poslať Vašu adresu na môj mejl, ja Vám potom pošlem V pazúroch moci - a Vy mi knihu vrátite,

ešte raz ďakujem, veľmi ste ma potešili, majte sa krásne, čitateľka MT

Lýdia3.11.2010
 

Ad: dnešný FB
Výborne, takže si to namierim do kníhkupectva :)

Lýdia15.10.2010
 

Milá Barbara,
gratulujem k pripravovanému vydaniu, už sa vytešujem,
majte sa krásne, Vaša čitateľka

Juraj25.6.2010
 

Velmi putave dielo, z ktoreho som nedokazal odtrhnut oci.
Gratulujem k nominacii a verim, ze prave Vase dielo bude zat uspech 21.septembra.
Uprimne Vam drzim palce a zostavam z doverou, ze to nebolo posledne, tak putave dielo z Vasej tvorby ;-)
S pozdravom,
Juraj

DARK24.6.2010
 

Pridávam sa a blahoželám k zaslúženému úspechu.
A to ešte nemám celý román dočítaný.

Barbara24.6.2010
 

Ďakujem

Lýdia24.6.2010
 

Milé víťazky - Baška a Katka,

dovoľte mi, aby som sa „vytešovala“ s Vami z Vášho obrovského, ale aj zaslúženého, úspechu. Zo srdca gratulujem.

Teraz nám nezostáva iné, len s napätím vyčkávať do septembra, kto je víťazom LC. Podľa môjho názoru by to jednoznačne mali byť Katkine Nočné motýle („strašne“ by som to doktorovi Hechterovi dopriala). Druhé miesto prisudzujem Baškinému dielu V pazúroch moci,

majte sa krásne, vďačná čitateľka MT, PhDr. Lýdia Juráková

Barbara24.6.2010
 

Milá Lýdia,

ďakujem za prejavenú podporu počas celej súťaže LC. Vážim si všetky Vaše úprimné komentáre na stránke MT, ktoré svedčia o Vašom prehľade v literatúre. Prajem príjemný deň

Lýdia24.6.2010
 

Barbara, prosím, neďakujte mi. To ja musím poďakovať Vám, že ste mi Vaším dielom umožnili spríjemniť niektoré chvíle života! :)))

Lýdia26.5.2010
 

Baška,
zajtra bude Vaše hodnotenie (oznam MT na FB), s napätím ho očakávam aj ja, dúfam, že bude dobré, veľa šťastia,
Vaša čitateľka

Soňa Glendová-K.21.4.2010
 

Milá Baška:-)akurát som dočítala Váš román. Výborné čítanie, prepracované do najmenšieho detailu. Je vidieť, že viete o čom píšete. Je pre mňa cťou \"bojovať\" v súťaži po boku tak talentovanej autorky!! Prajem mnoho úspechov a na Vašu knihu sa teším:-)pekné dni...
S pozdravom Soňa

Baška21.4.2010
 

Ďakujem Lydke, rovnako ako aj Soni za povzbudivé slová, ktoré ma úprimne potešili. Ani mne neušlo výborné hodnotenie Vášho románu Tajomstvá minulosti, k čomu Vám srdečne blahoželám. Na Váš román sa teším a hneď ako mi to dovolí čas, pustím sa do jeho čítania. Držím palce

Lýdia21.4.2010
 

Milá Barbara,
veľmi sa teším, že ste vo výbere. Srdečne gratulujem, majte sa dobre,
Vaša čitateľka

Baska31.3.2010
 

Milá Lýdia,
vážim si a ďakujem za názor každému čitateľovi. Na základe Vášho komentára som si prečítal Gastonov príspevok a Vašu reakciu v ňom a som poctený, že ste ma zaradili do Vašej Top-ky. Ďakujem a prajem Vám veľa pracovných aj osobných úspechov.

Lýdia31.3.2010
 

Vážený Baška,
žijete ešte, prečo nereagujete?
Dúfam, že sa nesnažíte tváriť ako Zandelee, ktorý - myslím si - v záujme toho, aby ho ostatní mamtalenťáci neobvinili z preťukávania - nereaguje na pocity \"obyčajných\" čitateľov;
pozrite na Gastonov: O mám talente...,
veľa šťastia, čitateľka MT

Lýdia19.3.2010
 

Dobrý deň Baška,
gratulujem k výbornému hodnoteniu, zaslúžite si ho. Tak, ako som už písala v predchádzajúcom komentári, Váš román je skvelý, veľa chuti do ďalšej tvorby, Vaša čitateľka

Enrique18.3.2010
 

Baška, gratulujem k hodnoteniu. Hoci som román nečítala ( ku všetkému sa proste dostať nedá ), vždy ma poteší, keď nejaká tvorba má zmysel a perspektívu. Hodnotenie k tomu speje, nuž želám veľa čitateľov a ďalších kladných ohlasov!

Baška8.3.2010
 

Dobrý deň Lýdia,
v prvom rade ďakujem za veľmi príjemné a povzbudivé slová. Odpoveď na Vašu otázku je však trochu zložitejšia. Samozrejme, že strana vládnuca u nás pred pár rokmi využívala podobné praktiky, takže podobnosť je viac ako zrejmá. Čas však ukázal, že nebola jediná, ktorá sa podobných \"špinavosti\" dopúšťala. Platí to nielen na naše podmienky, ale aj pre celý demokraticky svet. Podľa mňa, ako som napísal: Politika je o peniazoch - peniaze sú cesta k moci a moc cesta k peniazom. Bojím sa, že tieto slová platia všeobecne.

Lýdia8.3.2010
 

Dobrý deň Baška,
je to výborné, v sobotu som to zhltla na jeden šup, dokonca som ani nepozerala večerné správy. Zaujímavý dej, dobré zápletky, iskra. Ku koncu som sa takmer sklamala, že aj morálny Dávid v podstate spáchal krádež, ale nie - bolo to vynikajúce rozuzlenie - odhalené špinavé peniaze použil na pomoc zdravotne postihnutým deťom, vynikajúci nápad, gratulujem.
P.S. Na rozdiel od PetraK, ja to nechápem tak, akoby ste predvídali súčasné politické dianie. Mne to skôr pripadá, akoby ste písali o praktikách jednej silnej politickej strany spred pár rokov, ktorej teraz podľa prieskumov verejnej mienky hrozí, že sa možno ani nedostane do parlamentu. Neviem, ale zaujímalo by ma, či sa triafam.
Majte sa dobre a veľa inšpirácie do ďalšej tvorby.

PeterK28.2.2010
 

Konecne nieco ine! Kultivovane vyjadrovanie, vyborne premyslene vety, zaujimave myslienky. Tento roman je odrazom doby, akoby autorka predvidala udalosti, ktore momentalne prebiehaju v spolocnosti. Zaujimave citanie pre narocnych.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: