IKARIKAR http://www.ikar.sk

V sluzbe (Beata Cígelská)15.2.2011
 

4
 počet hodnotení: 24
prečítané 162, Komentáre 10

 
V službe
        Dnes mala Viera nočnú službu, čo znamenalo ďalších dvadsaťštyri hodín medzi múrmi nemocnice. V bielych nohaviciach a plášti sa brodila bezfarebnými chodbami s množstvom izieb ako v termitisku. Pacienti boli farební. Tváre mali červené od horúčky, modré od priedušiek, biele pri anémii, zemité pri chorobách obličiek alebo žlté pri ochoreniach pečene. Najčastejšími hosťami v tomto „hotelovom“ zariadení boli starí ľudia. Občas, keď zbadala mladšiu tvár potešila sa, ale väčšinou to nebola dobrá diagnóza.
Často sledovala starcov a stareny s tvárami ako kôra storočného stromu. Ich údy boli krehké, ako spráchnivené konáre, a miazga im vytekala z chodbičiek vytvorených škodcami. Ich oči raz mútne ako stojaté vody s vysychajúcim prítokom, inokedy živé a belasé ako horská bystrina, poskakovali po plášťoch lekárov a sestričiek, aby sa s nimi nakoniec spojili dlhým pohľadom, ako v sútoku riek. Vtedy sa Viera často pristavila a čakala, či jej neodhalia nejaké tajomstvo.
Raz ,keď vošla do jednej z izieb, sa jedna pan...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

kata nedoroscikova7.3.2011
 

Bea, gratulujem, je to velmi vydarena poviedka, pacila sa mi uz vtedy ked si mi ju davala citat v Peoples....ale trochu si ju tusim prerobila, urcite k lepsiemu....pozdravujeme a zelame vela dalsich uspechov..

beata C.9.3.2011
 

dakujem kati.

Arcey3.3.2011
 

Hoci to nemalo veľa deja, bolo to napísané svižné, s dobrými opismi, s náznakom gradácie a dobrým záverom. Je vidieť, že autorka si na tom dala záležať. Skvelá poviedka.

eva3.3.2011
 

veľmi sa mi páčili v tejto poviedke opisy napr.na začiatku je zaujímavý opis starého človeka/ a taktiež sa mi vidí zaujímavé ako autorka ponúka pohľad lekára s farbistým popisom pacientov laickej verejnosti.

Elena E.2.3.2011
 

Ahoj,
teším sa, že som ťa našla v TIP-och.

beata3.3.2011
 

Ahoj, dakujem, tesim sa a som tiez prekvapena.

Elena E.17.2.2011
 

Zaujal ma ten profil - ktovie, čo ním malo byť povedané?:-) K poviedke - určite túto tému má zmysel spracúvať už len pre \"podobne postihnutých.\" Také Zápisky mladého lekára od Michaila Bulgakova iste pomáhajú generáciám mladých lekárov necítiť sa osamelo, trebárs aj v službách. Máš cit pre slovo aj pre navodenie atmosféry - neviem, presne, čo by som v texte zmenila /je ľahšie definovať, že nám niečo vadí, ako to, čo nám vadí:-)/, ale skús sa do toho vložiť viac, trochu sa \"uvoľniť\" a porozmýšľaj napr. aj nad prvou vetou - znie dosť kostrbato, akosi \"oficiálne\", navodzuje dojem \"časopisového príbehu\". Ďalej ten skok medzi Veroniným príbehom a opisom oddelenia - chcelo by to nejakú plynulú spojitosť. Niekedy textu veľmi pomôže, ak je rozprávaný v prvej osobe - určite to má silu väčšej autenticity, ale tej je v texte dosť... Aj ja prajem veľa šťastia a teším sa, až zase pridáš.
P.S.: Mám tendenciu všetkým v komentároch tykať, dúfam, že to nevadí, ani to moje \"mudrovanie\", nie som odborník, len sa snažím dať spätnú väzbu, o ktorú si, myslím, všetkým autorom ide.:-)

beata18.2.2011
 

Dakujem,chcela som to povodne pisat v 1. osobe ale potom sa mi zdalo, ze je to velmi osobne. Preto som to zmenila na 3.osobu. Co sa tyka prvej vety, he, tu je tazko vymysliet.. uvidim, budem nad tym rozmyslat, teraz hned to neviem prepisat :-)

Elena E.22.2.2011
 

Áno, prvá osoba je osobná:-), ale inteligentný čitateľ tak, či tak občas vycíti, čo je osobná skúsenosť a čo nie a nakoniec sa vždy dávaš \"všanc\". Trochu si ale zafilozofujem:-): s literárnou \"úprimnosťou\" je to asi ako v medicíne: aj tam pacient ocení autentickosť svojho lekára a to je to náročné. Ale prvá osoba sa zas iste nehodí všade. A prvá veta -nesúhlasím s názorom \"velehlasných\" odborníkov, že je taká nesmierne dôležitá - v živote som podľa nej dielo neposudzovala. Skôr je dôležitá každá veta, vyváženosť celku. Držím Ti palce v hre so slovíčkami, určite sa rada zastavím a začítam sa:-)

Beáta Gajdošová16.2.2011
 

Chcela by som mat taku lekarku akou je Viera...
Zaujalo ma prirovnanie: nemocnica - terminisko a práca s farbami pri popise pacientov. Autorka zaujímavo využíva zmysly vo svojich opisoch a tým robí danú situáciu autentickejsiu.
Vidieť, že autorka je vnímavým a citlivým pozorovateľom, čo je predpokladom dobrej prózy.
Prajem veľa šťastia.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Beata Cígelská

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: