IKARIKAR http://www.ikar.sk

Vek plameňa (Martin Tomčík)26.3.2012
 

4
 počet hodnotení: 1
prečítané 197, Komentáre 5

 

PROLÓG
 
Elphera si naposledy upravil golier sutany a vstúpil do prijímacej sály. Posledné, čo uvidel predtým ako ho obklopila tma, boli vystrašené oči veľkňazových stráží.
Arnom Osvietený, najvyšší kňaz Jednofarebnej cirkvi mal milióny stúpencov po celej Galaxii, z ktorých najvernejší fanatici mu robili osobnú gardu. Požíval úctu prúdiacu priamo z vierou vymytých mozgov ľudí, ktorí by neváhali za neho položiť život kedykoľvek by to rozkázal. Napriek tomu sa ho nebáli iba bezverci, voči ktorým už desaťročia viedol Svätú vojnu, ale aj tí najbližší.
Mýty hovorili, že ovláda vyše sedemdesiat planét a na ďalších dvesto má postavené tajné chrámy, ktoré rozširujú stádo ovečiek každý rok o tisíce. Predstavoval hrozbu pre pás Nožníc ako i pre celé Vonkajšie rameno, no žiadna z okolitých ríši ho zatiaľ nebrala vážne. Nebol to však iba bezcitný, cynický, starý muž, ktorému sa dostalo poznania pravej viery, bol aj veľmi trpezlivý a inteligentný.
Vedel, že jeho čas príde.
Mal špionážnu sieť úctyhodných rozmerov, od hmlovín na okraji Galaxie až po systémy blízko Jadra, v priemere cez sto t...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Monika30.5.2012
 

Ahoj,

budem stručná, lebo sa mi nechce rozpisovať. Takže:

-Arnom Osvietený, Jednofarebná cirkev – super mená!
-žiadna z okolitých ríši ho nebrala vážne? Tomu som nejak neuverila. Podľa by ho mali brať vážne, však ovládal vyše 70 planét.
-tých niekoľko prvých odsekov sa mi veľmi nepáčilo, pretože to miestami nudilo. Priveľa názvov a suchých informácií, ktoré ma zatiaľ, kým som sa nezačítala, nezaujímali. Nevravím, že boli zbytočné. Ale kľudne by sa polovica z toho dala preniesť do nasledujúcich kapitol. Dokonca sa snažíš čitateľovi priblížiť dve postavy naraz, čo metie. Odporúčam začiatok prerobiť.
-Ach, dialóg! Zaujímavý a inteligentne pôsobiaci. Chválim. Obaja muži sympatickí. Veľkňaz dokonca viac. Taký starý prefíkaný chrapúň a cynik, chichi, no dobréé! Navnadilo. Chýbal mi popis jeho výzoru. Alebo príde neskôr?
-zježili chlpy medzi nohami - :D tá predstava rozosmiala.
-skúsenosti na vlastné oči? To znie divne.
-Boha, zasa chĺpok na ohanbí! :D Nie, Veľkňaz sa nemusí báť, že by jej ho niekto skrivil - veď dvanásťročné dievča asi žiadny mať nebude. Nepamätám sa, kedy presne to začalo rásť, ale v dvanástich asi nie.

Toľko k prológu. Píšeš dobre, je to zaujímavé, chytľavé. :)

Martin Tomčík6.7.2012
 

Ďakujem za reakciu, prepáč, že som sa k nej nevyjadril skôr, ale som dosť zaneprázdnený človek. A hneď k tvojim pripomienkam.

- Mená sa snažím vytvoriť vždy tak, aby neboli príliš patetické, či klišé - tu mám práve dojem, že sa mi to veľmi nepodarilo, tak uvidím, či ich zmením. Ale som rád, ak sa niekomu páčia

- Zle opísané, pretože prečo by ho mali brať vážne keď v celej mojej Galaxii je niekoľko tisíc obývaných planét? Nechcem však dávať všetky informácie hneď na začiatku, bol by to faktografický román a nie beletria.

- Vidíš, veľa informácií na malom priestore mätie. Skúsim to prerobiť.

- Dialóg mi stále príde ako suchý, dá sa to ešte lepšie. Skvelé dialógy má napríklad Resnick, či G.R.R.Martin - ešte sa mám čo učiť. Ale som rád, že splnil účel a veľkňaz je vykreslený správne. A k jeho popisu... hm ani cisár zo Star Wars nebol opísaný hneď na začiatku z dôvodu utajenia jeho skutočnej podoby. Takže to príde až neskôr.

- S tými chlpmi to pôsobilo pateticky a úchylne, aj ja som nato prišiel. :) S tou poznámkou, že kedy to začalo rásť máš ale pravdu :D

- Som rád, že sa ti to páči, hádam budem v tom pokračovať. Stále mi to príde príliš povrchné a trápne, ale verím, že väčšina textov na tejto stránke je na tom horšie :)

Eric Pedaja28.3.2012
 

Hm...veľmi zaujímavé :) zatiaľ som nepostrehol chybu, teda možno v niektorých vetách zlý slovosled a štylistika, ale to myslím že bolo len v dvoch alebo tak. Pridaj viac, poviem viac ;)

Martin Arcey Tomčík29.3.2012
 

Ďakujem. Nato, ako som ťa sundával, je to milá reakcia. Zatiaľ viac nemám, teda mám, ale 2.kapitola ešte nie je hotová. Ale kým s tým budem spokojný, potečie ešte veľa vody, je to iba pokus, či vydržím napísať niečo dlhšie tak aby to bolo zaujímavé a inteligentne pôsobiace.

Eric Pedaja29.3.2012
 

Tak sundával si ma právom :-D ale už poho :-) tak držím prsty

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Martin Tomčík

ja.jpg
O mne

Chuť napísať nejaký príbeh, rozprávku, či detektívku mám už od útleho detstva a našťastie mi to vydržalo až dodnes. Mám sa však stále, čo učiť a čo zlepšovať. Písanie je jedna z najťažších vecí, aké som kedy skúsil a nepoznám nič duševne náročnejšie ako dostať zo seba myšlienku, ktorá má hlavu i pätu, aby ju mohol pochopiť aj niekto iný ako ja, bez mojich vnútorných pochodov. Viem, veľmi dobre, že v hlave to mám pekne "pomotané" a tak porozumieť mi je niekedy fakticky dosť náročné. :))

Dúfam, že moje príbehy si nájdu fanúšikov i kritikov, pretože je potrebné mať jedných aj druhých. Takže prajem, každému, čo si niečo odo mňa prečíta, aby mu v hlave ostala nejaká myšlienka, ktorou by si spomenul na ten alebo ten príbeh z môjho pomyselného husacieho brka. Hurá do toho!

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: