IKARIKAR http://www.ikar.sk

Veľký počet strán dobrý román nerobí Celkový počet komentárov: 1
 

Veľký počet strán dobrý román nerobí

Svätým grálom mnohých autorov je napísať román. Veľa čitateľov si pri slove román vybaví hrubé zväzky a stovky strán aj postáv. Také jednoduché to, žiaľ, nie je. Román totiž nemá ani zďaleka také jednoznačné a jednoduché kritériá, ako by sa mohlo zdať. Diskusiu o rozsahu románu vyvolala otázka od Ladislava, ktorého zaujíma, koľko strán by mal mať taký román. Opýtali sme sa teda viacerých povolaných, aby predostreli svoj názor a vniesli trochu svetla do tejto problematiky.

 

Michal Hvorecký
spisovateľ

 

Podstatné je, aby postava prešla vývojom

Za román sa už dnes vyhlasujú aj 110-stranové novely, pretože román ako žáner sa výrazne lepšie predáva. V princípe sa za román považuje próza dlhšia ako zhruba 160 strán. Priemerný román má okolo 220 až 250 strán. Podstatné je, aby postava prešla hlbším vnútorným vývojom, na aký v kratšom žánri, prirodzene, nie je priestor. 
U nás, ak vôbec, sa píšu skôr kratšie romány. Napríklad v USA sa rozmohli hrubšie až hrubizné a tento trend sa už presadil aj v Nemecku. Romány dnes majú bežne 600 či dokonca 800 a viac strán. Som z tohto vývoja trocha nešťastný. Kto to má stíhať čítať? Navyše, tá dĺžka sa potom prejavuje na kvalite, dynamike... Človek má neraz pocit, že by sa dali vyškrtnúť stovky strán a nič podstatné by sa z textu nestratilo. No v zásade platí: je jedno, či je román krátky alebo dlhý, podstatné je, či je dobrý. 

 

Valéria Malíková
výkonná riaditeľka vydavateľstva Ikar

 

Dobrý autor poskytne zážitok aj na malej ploche

Na rozsahu a počte strán nezáleží, aj keď čitatelia väčšinou uprednostňujú nie príliš rozsiahle romány (svoju úlohu určite zohráva aj cena knihy, ktorá s vyšším počtom strán väčšinou stúpa).
Rozhodujúci je obsah a spôsob, ako je román napísaný. Štýl, bohatosť jazyka, súlad jazyka s témou a dobou, zápletka, dynamika príbehu, schopnosť priblížiť prostredie románu popr. reálie, spoločenské a historické súvislosti, schopnosť vystihnúť charaktery hrdinov, zručnosť v opisoch a dialógoch.
Dobrý autor vie poskytnúť čitateľovi viac informácií a zážitkov aj na malej ploche ako iný v niekoľkozväzkovom diele. A naopak, dobrý autor ani v rozsiahlom diele čitateľa nenudí.

 

Zuzana Lorková
prekladateľka a vysokoškolská pedagogička

 

Počet strán je iba jedným z ukazovateľov románu

Nie som si istá, či existuje jednoznačná a konkrétna odpoveď na túto otázku, hoci niektoré zdroje na internete uvádzajú minimálny počet strán - 100. Domnievam sa však, že tento údaj nie je smerodajný, pretože existujú krátke prozaické útvary podobného rozsahu (no odlišného charakteru), a niekedy je ťažké určiť, či ide o novelu alebo krátky román. Takisto si myslím, že neexistuje stopercentná štatistika, ktorá by definovala priemerný počet strán románu. V zásade, ak si chceme ujasniť, či je určité dielo román alebo nie, počet strán môže byť iba jeden z ukazovateľov, no nie jediný. 

 

Lenka Kunová
redaktorka, stredoškolská pedagogička, slovenčinárka

 

Postava potrebuje priestor na vierohodnú premenu

Román by mal byť dostatočne dlhý na to, aby premena, ktorou prejde postava počas príbehu, bola vierohodná, zároveň by si mal autor od čitateľa nárokovať primerané množstvo času. V počte strán je to, približne, od 150 do 350. 


Danka Ježíková
vydavateľstvo Ikar

 

Po hrubších knihách siahajú čitatelia menej

Neexistuje presné pravidlo, koľko strán má mať román. Závisí to jednak od žánru, sadzby a samozrejme kvality románu. Dobrý príbeh sa dá vyrozprávať aj na 80 stranách, niektorým spisovateľom, obzvlášť tým, ktorí pracujú v románe s väčším množstvom postáv, niekedy nestačí ani 700. Knihy pre deti a mládež bývajú zvyčajne kratšie, historické a rodinné ságy dlhšie. Z obchodného hľadiska však možno povedať, že po hrubších knihách siahajú čitatelia oveľa menej, predsa len je to väčšia výzva. Toto ale napríklad neplatí v prípade fantasy, kde čitateľom mnoho strán neprekáža.

Ašpirujúcim spisovateľom preto odporúčam zvoliť zlatú strednú cestu: rozsah cca 100 000 slov, font Times New Roman, veľkosť 12, dvojité riadkovanie. V tlačenej podobe to pri nejakej štandardnej sadzbe vyjde zhruba na 300 strán.Komentáre

Veronika Valent25.9.2016
 

Podnetný článok, ktorý priniesol pohľad z viacerých uhlov. Svojou konkrétnosťou ma najviac ma zaujal posledný do Danky Ježíkovej. Zistila som, že nie som až taká \"ukecaná\" ako som si o sebe myslela. Popracujem na tom. Veľmi pekne ďakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Autor

 
Spýtajte sa
 

Literárny stĺpček

 

Užitočné linky

 
 

Autori

 
 

Hodnotenie vydavateľstva

 

 

Projekt

mediálne
podporujú: