IKARIKAR http://www.ikar.sk

Venuša a Mars (Pan ShadoW)15.12.2018
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 119, Komentáre 9

 
Úsmev očí
Si kučerou mojich vlasov
a ja Tvojimi sa prechádzam.
Očaren´...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.25.1.2019
 

PS, píšeš a vkladáš jedno za druhým. Najskôr by bolo vhodné skúsiť sa zamerať na teóriu, ktorá veľa napovie a dozvieš sa základné záležitosti, až potom tvoriť.

Pár príznakov, podľa ktorých poznáš v budúcnosti, ako zle je na tom „básnik“, ktorý sám veľa poézie nečíta:

- lacné rýmy nemajú hodnotu, keďže ich každý bez premýšľania dokáže vysypať kvantum: frekventovanej/milovanej, venovanej/obletovanej, obletovaná/opätovaná, radovaní/hladovaní...
Podstata lacnoty tkvie v tom, že slová sú zhodné vo všetkých základných gramatických kategóriách (rod, číslo, pád alebo osoba a čas). Ak sa vyskytnú občas, neprekážajú natoľko ako neustále. Čitateľa je vhodné obohatiť (nie mu vymenúvať zhodné slová), aby mal pocit, že si si dal námahu a neprisúdil slovu prvé, ktoré ti napadlo, lebo treba rýchlo niečo napísať a ísť s tým von.
Zdalo by sa, že „filety/chvíle Ti“ je v poriadku, ale nie je, keďže má tri omyly:
1. fileta je nespisovné
2. chvíle Ti (keď dávam všetky svoje chvíle Ti) je obrátený slovosled, čo dnes vyznieva úsmevne, keďže nehovoríme ani nepíšeme inverziou, to je stará „mluva“ a do súčasnej poézie, obklopená súčasnými pojmami, sa nehodí
3. Ti, Teba, Tebe... sa s veľkým T píše len v listoch,

- je treba rýmovať slová s párnym počtom slabík so slovami s párnym počtom slabík a nepárne s nepárnymi, čiže frekventovanej/milovanej = 5/4 je mimo rytmu. V podstate sa aj párne s nepárnym dá, ale treba vedieť ako.

- nevytvárať veršovačky, len aby pasoval rým (vlastne ani v tomto prípade nepasuje - 3/4), a pritom riadky nemajú čo povedať:
Čo hovorí to vo mne? Brikety
či propán-bután bez etikety?
Je to aj smiešne, aj násilne zrýmované, aj mimo rytmu.
Báseň má mať aj rytmus.

Tiež:
- nevytvárať nezmysly, „do agón“, len preto, že sa nechce premýšľať, čo sa hodí,

- opraviť chyby,

- opraviť čiarky.


Vo všetkých pokusoch o básne je cítiť násilné, niekde až prehnane násilné priradenie akéhokoľvek slova so zhodnou poslednou slabikou: dosiaľ/ošiaľ/preosial/osial/spoznal/rozoznal - je vidno, že nejde o výpoveď a o to, aby čitateľ mal pôžitok. Do popredia totiž vystupuje to najnevhodnejšie.

Keď sa do riadkov zapletie cudzie slovo (blizard) či dokonca fiktívna postavička z kariet, čo zbierajú deti (Charizard), pokusy si ešte viac koledujú o pousmiatie, uniká im serióznosť.
Ak to myslíš s tvorbou vážne, nezosmiešňuj ju.
Možno je to účel, a ty chceš ponúkať prvoplánové absurdné riadky bez hĺbky.
Ale ak nie, tak:
Naštuduj si teóriu a čítaj súčasnú poéziu - tou spred 100 či viac rokov nik dnes nedokáže písať, iba že by si v archívoch vyhľadal slovníky, slovnú zásobu zvolenej doby a vyhľadal si presne, ako sa ktoré slovo písalo a vyvaroval sa tých, čo vznikli neskôr. Pochybujem, že v časoch tvorby Hviezdoslava či Hurbana, keď sa inak hovorilo, teda i obrátene oproti nášmu slovosledu, bežne používali pojmy ako propán-bután, brikety, abdikácie. Tak nerozumiem, prečo stoja vedľa seba novodobé výrazy a obrátený slovosled.

Je toho viac, čo by si mal vedieť, ak sa pokúšaš o tvorbu, verím, že sa porozhliadneš, nájdeš a poučíš sa.

ShadoW26.1.2019
 

a do tretice, aj keď mi už príde z mojej strany sprosté sa takto obhajovať :D príde mi, že čítaš len tie slová a nie to, čo je nimi napísané... ale ak sa mýlim, tak sa ospravedlňujem

Alia S. 26.1.2019
 

Bude určite chyba vo mne, že vidím prvý plán a nie čo je za slovami.

ShadoW26.1.2019
 

tak isto ja chyba aj vo mne... alebo je chyba v tom, že my sme si neporozumeli... :D a áno, som vďačný, za spätnú väzbu a viem, že si to myslela v dobrom, no rád by som písal podľa seba - to však neznamená, že sa nechcem posúvať ďalej. a možno by som mal začať k básni písať aj nejaký preklad, dnes nad tým aj rozmýšľam, no na druhej strane, tak ju všetci pochopia ako som ju písal a ja sa snažím písať tak, aby každý v tom našiel niečo svoje... Mám dojem, že Ty si tam našla slová usporiadané do nejakých divných sekvencií. Na napríklad do s rozdelením agón-i-í ma aj význam i i-kať. Aspoň tak to bolo teda myslené. Keď môže byť v presahu slovo, prečo by nemohla byť v presahu aj slabika alebo časť slova?

ShadoW26.1.2019
 

1. filet je spisovné.
2. prečo by nemohla byť inverzia v \"novej dobe\"?
3. keď si niekoho vážim, tak mu preukážem úctu aj v tej básni, aj keď sa to podľa Teba/Vás nehodí
4. že miešam staršie slová a neologizmy? Polka sveta zabudla na ľudskosť? Jaaaaj... Veď to je tiež staré slovo.... Teraz sa nosí humanita...A aj keď by to principiálne malo byť to isté, nepríde mi to tak...

Alia S. 26.1.2019
 

1. máš pravdu
2. lebo: vysvetlila som, mala som za to, že dostatočne, ale asi nie, pokojne ignoruj, čo si sa naučil v škole v rámci pravidiel - vyjadrení vzťahov medzi vetnými členmi
3. ako chceš
4. pokojne miešaj, čo chceš,

odo mňa to boli len dobré rady, ako skôr zaujať a niečo dať najavo.

Nechápem \"Polka sveta zabudla na ľudskosť\" a \"Teraz sa nosí humanita\" - Ľudskosť nemá nič spoločné s poznaním tvorby svojej a inej doby.

Pokojne, ak sa ti zachce, do atmosféry doby ľadovej vlož aj plniace pero či makové buchty, ale nezabudni, že vytvoríš komix, úsmevnú rozprávku na pobavenie.

ShadoW26.1.2019
 

Najhrubšia podstata je, že sa snažím pousmiať nad niečím, čo ma bolí... Niekomu to môže pomôcť tiež sa tak pousmiať, niekto sa môže smiať nad tým aký som sprostý. A kľudne by sa to dalo nazvať aj filozofiou šifrovanou vo veršoch... No tak isto aj veršami o ničom...

ShadoW26.1.2019
 

pravidlá, pravidlá a pravidlá.... a čo majú spoločné? všetky tiež len niekto vymyslel...

Eva18.12.2018
 

...mne sa páči:)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Pan ShadoW

44402458_2028899470499870_2354630882758754304_o.jpg
O mne

Mám 20 rokov. Poéziu som skúšal písať už na ZŠ a úspešne, no aktívnejšie sa jej venujem od 16-tich. Vyjadrujem v nej svoje subjektívne pocity. Ak niekde urobím gramatickú chybu, vopred sa ospravedlňujem a budem rád, keď ma na ňu upozorníte.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: