IKARIKAR http://www.ikar.sk

Viac ako víťazstvo (Alexandra Enderle)3.3.2011
 

4
 počet hodnotení: 78
prečítané 715, Komentáre 85

 

                                            1.kapitola

                                              Ryšavec


"Len mu daj!" Kričali chlapci na Semira, ktorý ležal na  drobnom Nicolasovi, ktorého nebolo pod ním skoro vidieť. S tvárou, ako krieda na asfaltovom svedomí tých, ktorí ubližujú. Ležal na jesennom betóne a do chrbta sa mu vtláčali váhou chlapca kamienky, ako naše hriechy, ktoré zraňujú. Nicolas sa bránil z posledných síl a slzy na krajíčku z bolesti sa preťahovali s hrdosťou, aby sa mu chlapci nevysmiali. Bol o štyri roky mladší a nemal nad pehavým na svoj vek veľkým dvanásťročným chlapcom žiadnu prevahu.

Lujza stála na kr...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

KattyNka5.12.2011
 

Ahoj, píšeš veľmi pekne. Zaujímavé, napínavé. Držím palce. :-D

Jana27.6.2011
 

ahoj Alexandra, roman ma zaujal, no uz dlhsi cas nepribudla nova kapitola, bude roman pokracovat? Rada by som si ho precitala do konca.

Alexandra19.7.2011
 

Jani, prepáč, ale asi ťa sklamem. Vôbec nemám možnosť teraz pridávať a rozmýšľam, že ho stiahnem. Viem, že to nie je fér, voči tým, ktorí ho začali čítať, ale musím to urobiť.

Jana19.7.2011
 

Hm, tak to je škoda ... :( no predpokladam, ze mas na to svoje dôvody. Tak nech sa Ti darí.

Helena Rečková19.4.2011
 

Milá Alex!
S potešením Ti oznamujem, že ma pokračovanje Tvojho románu chytilo za srdce,pretože prvé časti pre mňa osobne neboli zaujímavé, ťažko sa mi čítali. Ale chvalabohu si ma nesklamala, už sa to dobre rozbehlo a čítala som bez prestávky, tak ako som si to u Teba predstavovala. Má to grády a nenechá to človeka bez premýšľania hodnoty ľudského života. To, že niektorí majú pripomienky, je podľa mňa správne, pretože keby všetky boli kladné, asi by to nebolo úprimné. Píš,píš,píš....Prajem Ti všetko najlepšie a v kútiku duše verím, že raz budeš mať námet plný svetla a slnka a nie utrpenia.

Alexandra Enderle20.4.2011
 

S potešením ti oznamujem, že si ma veľmi potešila a keď ťa chytilo za srdce, to je to najúžasnejšie čo si mi mohla povedať.

Ariel13.4.2011
 

♥ ♥ ♥

Alexandra Enderle14.4.2011
 

:)

Oľga Kohútiková13.4.2011
 

Milá Alexandra,

ja som o Tebe presvedčená, že si človek. Človek úprimný, ľudský. Viem, že by si sa na mňa za vytknuté chyby hnevať nemohla, pretože som ich myslela pre dobro veci. Ja som od určitého času opatrnejšia a už sa aj bojím čosi napísať do komentára, lebo supy striehnu, ako prekrútiť skutočnosť a udrieť.

Mám z Teba radosť :-))

Nech sa Ti darí. OK

Oľga Kohútiková13.4.2011
 

Milá Alexandra,

tak som sa konečne dostala aj k Tvojmu novému románu. Sľúbila som Ti, že sa vrátim; nezvyknem vedomo nedodržať slovo. Rozvíja sa napínavo, mám rada Tvoj spôsob vyjadrovania, a preto budem u Teba čítať vždy, aj keby mali na mňa zasa zaútočiť. Už som si zvykla, že niektorí ľudia sú len na oko priatelia a potom sa z nich vykľuje... Hrozné. Nechutné. Je mi na nič zo správania niektorých ľudí a nechápem, prečo je v nich toľko ZLA. Zrejme ich vlastný osud veľmi ranil a všetci a všetko okolo nich je zlé, a preto sa aj tak správajú. DOSŤ!!! Nebudem si tu predsa vylievať svoje pocity, na to som sem neprišla, to len tak okrajovo, aby si vedela, že sa už nikoho nezľaknem. Takých mám... vieš kde.

Alexandra, píšeš dobre, napínavo, nedovolíš čitateľovi nepokračovať v čítaní, dokážeš si čitateľa podmaniť. Ale...
Alex, prosím Ťa, daj si text niekomu kontrolovať. Sama svoje chyby jedna nezbadáš, prehliadneš, a jednak sa veľmi s gramatikou nekamarátiš. Máš neskutočný hokej v čiarkach, ale aj hrúbkach. Kazí Ti to román. Myslím to kamarátsky, úprimne. Mne to osobne nevadí, aj si viem čiarky prehodiť na správne miesto, pri hrúbke zavriem jedno oko, ale nemalo by to tam byť. Dúfam, že to aj zoberieš, ako dobre mienenú radu. Nerada by som sa Ťa dotkla. Mrzelo by ma, ak by si sa na mňa nahnevala, ale musela som Ti to vytknúť. Prepáč.

Alexandra, prajem Ti, nech Ti to píše a ja sa rada vrátim. Som zvedavá, čo Nina. A čo Alex, ako sa dokáže vyrovnať s úderom pod pás.

Prajem pekný večer. OK

Alexandra Enderle13.4.2011
 

Olinka, preboha čo si o mne myslíš? Naozaj si myslíš, že by som sa urazila, alebo že som taká úzkoprsá ak mi niekto ukáže chyby? Nebuď malá to ma len tak vykreslili niektorí jedinci, aby prekryli urážky, ktorými nás počastovali, alebo mňa, ako chceš. Ďakujem, že si prišla, prečítala a napísala. Skúsim opraviť, ale ide mi o to, že táto stránka žerie fakt dosť kreditu a ešte mi mrzne pc. )

saskia 12.4.2011
 

čítala som 7 kapitolu a bola som tam. Našla som s ním Ninu a bolo mi jej veľmi ľúto. Tak ona nakoniec nebola znásilnená? Som rada aj za ňu.

Alexandra Enderle13.4.2011
 

Saskia vždy sa vrátiš a vždy ma potešíš...tiež som rada, že Nina nebola znásilnená aj keď dostala preto svoje....

Lipárová Vlasta12.4.2011
 

Alex, Tvoje dielko je pútavé a veľmi príjemne .Prečítala som si všetko ,čo si doteraz vložila a teším sa na ďalšie.Znova si nesklamala,tak stále držím palce.

Alexandra Enderle13.4.2011
 

Vlastička veľmi si vážim komentár, ktorý si mi vložila. Bola som dosť sprznená. Myslela som si, že nikto mi už ani komentár nedá, lebo nebude chcieť, aby na neho niekto útočil.

Irena S. Nitra4.4.2011
 

Páči sa mi aj posledná časť tvojej tvorby...číta sa to samo....opis deja je veľmi dobrý...pokračuj, nedaj sa odradiť...píš...

Alexandra Enderle4.4.2011
 

Irenka nedám sa odradiť. Je to môj spôsob vyjadrovania, aký mi Boh dal..)

saskia31.3.2011
 

Alex je to pútavé...som zvedavá čo bude dalej ...

Alexandra Enderle3.4.2011
 

Ďakujem, že sa vždy vrátiš a hodíš pár slovíčok.

Helena29.3.2011
 

Alexo, ty jsi mně nezklamala. Opět výborné, přečetla jsem všechny kapitoly jedním dechem. Skvělá práce!

Alexandra Enderle31.3.2011
 

Tak to ma teší. Pre mňa je veľmi dôležité, aby bola moja tvorba ľahko čitateľná. Vlastne je to pre mňa najdôležitejšie..

Helena3.4.2011
 

už piš sedmou kapitolu, nemohu se dočkat ;o)

Alexandra Enderle3.4.2011
 

Si taká zvedavá? Tak to ma teší..))

Irena S. Nitra29.3.2011
 

Milá Alexandra, veľmi sa mi tvoj štýl písania páči, dá sa to čítať jedným hltom...píš ďalej, verím, že budeš úspešná....nedaj sa odradiť, máš talent...

Alexandra Enderle31.3.2011
 

Milá Irenka ďakujem...

Molly25.3.2011
 

Milá Alexandra!

Číta sa to samé. Píš ďalej. Teším sa.

Alexandra Enderle29.3.2011
 

Milá Molly mám tam chyby, ale snažím sa. Toľko krát som si povedala, že s tým seknem, ale potom si poviem, prečo?
Nikdy pred tým som nepísala, iba sloh v škole..) Mám toľko povinností a o kurze pani Dočekalovej môžem len snívať. Je to len na mne. A predsa, ľudia čítajú aj moje..)Ak je niekto spokojný som aj ja. Ak nie je...nech si nájde iné...má tu dosť románov..))

Christie23.3.2011
 

Milá Alex, páči sa mi tvoje dielko. Veľmi príjemne sa číta... Teším sa na pokračovanie. :) Len som si všimla pár chybičiek krásy (naozaj malinkých a ľahko odstrániteľných). Občas su pomiešané časy. Prítomnosť a minulosť. Keď budeš mať čas tak si to v kľude prečítaj a myslím, že si to všimneš sama. Mne udrela do očí posledná veta v štvrtej kapitole- napr. Ale možno je to zámer spisovateľa.;) A ešte niečo názov druhej kapitoly by mal byť správne Jóbova zvesť ;)
Prajem Ti krásny deň!

Alex Enderle23.3.2011
 

Milá Christie ďakujem, že si ma upozornila na chyby...
Teraz nemôžem,ale po víkende sa do toho pustím..Prítomnosť a minulosť áno bol to zámer, ale očividne nevydarený...

Ivana Ondriová21.3.2011
 

Drahá Alex,

píše ti to neuveriteľne dobre! Začítala som sa a poslednú kapitolku zhtla naozaj na jeden dych. Tak, prosím, rýchle pridaj ďalšiu!

Pekný večer

Alexandra Enderle21.3.2011
 

Ivka veľmi si ma potešila. Ale na jeden dych čítam ja vždy tvoje...

Irena S. Nitra21.3.2011
 

Milá Alex....tvoje dielo je pekne opísané udalosťou života..niektoré ženy toto vedia utajiť a nie to ešte takto opísať, len tak ďalej, páči sa mi ako si to opísala, veľká zmena v písaní, len tak ďalej...držím ti palce, máš talent, nevzdávaj to ...drž sa ..

Alexandra Enderle21.3.2011
 

Milá Irenka pozerala som si štatistiku a znásilnených žien je strašne veľa, ale nikdy sa nedozvieme koľko, lebo všetky sa nepriznajú. Niektoré si dokonca nahovoria, že sa to nikdy nestalo. Nesú si tento kríž na pleciach po celý život. Je to smutné, pretože ich to ovplyvní na celý život.

Alexandra Enderle21.3.2011
 

Irenka, ale moja Nina nakoniec nebola znásilnená...

Oľga Kohútiková17.3.2011
 

Milá Alexandra,

musí Ťa to tešiť, už len kvôli tomu, že nie sú všetci ľudia rovnakí a je to balzam na tie rany, ktoré si jednak v minulosti a jednak nedávno dostala.
A hlavne, TY nepatríš medzi ľudí, čo chcú za každú cenu vyčnievať z radu.

Nech sa Ti darí a nech Ťa baví opäť žiť. Naplno. :-))) OK

Alexandra Enderle17.3.2011
 

Olinka viem, že nie sú všetci ľudia rovnakí. Ty si toho dôkazom a aj ľudia, ktorí ma podporili. Baví ma žiť naplno, žijem naplno. Teším sa z každého pohladenia, z každého úsmevu, z každého slovka ďakujem. Nerada vytŕčam z davu, ale keď musím dokážem aj to. Mám pancier, pod ktorým kto ma spozná nájde lásku k ľudom.

Oľga Kohútiková17.3.2011
 

Milá Alexandra,

srdečne gratulujem k \"Náš typ\". Teším sa s Tebou. Vyzerá to sľubne :-))

Nech sa Ti darííííí. Prajem krásne dni. OK

Alexandra Enderle17.3.2011
 

Olinka ďakujem,ale budem úprimná. Mňa to neteší.Hlavne preto čo sa stalo v poslednom období. Nemám záujem vyčnievať z radu.
Tiež ti prajem krásne dni a ešte raz ďakujem.

marcela18.3.2011
 

Prečo ta to neteší hm??? Má ta to prečo tešiť. Tvoje dielo je v tipoch a to je myslim pozitivne po tom čo ta ODBORNICI (určite vieš koho myslim) na literaturu skopali pod čiernu zem ako nevieš písať a pod. G R A T U L U J E M !!!

Alexandra Enderle19.3.2011
 

Marcelka to, že je niekto v tipoch to predsa nič neznamená. Nie je to hodnotenie, alebo niečo také. Aké to je byť zakopávaná pod čiernu zem viem, ale z takých ľudí si nič nerobím. A ani sa nesnažím už hľadať dôvody prečo to robia.

Helena Rečková9.3.2011
 

Milá Alexandra!
Prečítala som si prvú stať a čakám na ďaľšie pokračovanie preto, že Tvoj prvý román bol úžasný a netrpezlivo som čakala na Tvoj ďaľší výtvor. Trošku ma mätú slovné spojenia ako: Poslal ho prúde zmiernenia bolesti....alebo: Prítomnosť zabolela viac, ako blízka minulosť....Podľa mňa je to príliš vyumelkované, určite sa to dá vyjadriť aj iným jednoduchším spôsobom. Týmto Ťa nechcem odradiť od písania, a Ty sa ani nedáš, ako Ťa poznám, len je to jednoducho môj názor. Naďalej budem čítať Tvoje písanie a znovu budem reagovať. Predsa sme rôzni ľudia a každý máme svoj vlastný názor, ktorý by som nebrala ako znehodnocovanie ale len ako návod na posunutie sa vpred.

Alex11.3.2011
 

Helenka ospravedlňujem sa, ale nenapadlo mi, že by to niekoho miatlo. Možno je to tým, že píšem touto formou aj básne. Baví ma tak písať. \"Po prúde zmiernenia bolesti\" viem, že si tomu rozumela a vyumelkované, no neviem možno, keby som tie slová hľadala, ale mne plynuli, ako rieka myšlienok, ktorá je niekedy búrlivá a inokedy pokojná a tichá. Dakujem za tvoju pripomienku. Budem si dávať väčší pozor a uvedomovať si, že to nie je poézia. Teším sa, že čakáš na pokračovanie. A reaguj prosím. Neberiem nič, ako znehodnocovanie diela, pretože je pre vás a musí sa páčiť aj vám čitateľom. Tak, ma len posúvaj v pred..)

Ivana Ondriová8.3.2011
 

Drahá Alexandra,

nuž mňa úvod tvojho románu dostal a neskutočne oslovil. Čítala som ho so zatajeným dychom... Máš tam krásne opisy, skvelé prirovnaiam žiadne klišé, sú tvojím obrazom, svojské a nádherné. Spomeniem len:leží na jesennom betóne..., s tvárou ako krieda na asfaltovom svedomí tých..., veľké oči ako marhuľové kôstky. Skvelé. Bola som tam spolu s Lujzou, pri tej výborne opísanej šarvátke...
Takže pekne píš, hraj sa so slovíčkasmi, vymýšľaj vlastné slovné spojenia, je perfektné, že nezapadáš do nejakých noriem, ale ideš vlastnou cestou a volíš svoj štýl písania. Len tak ďalej.
Ale ja mám resty niekde inde. Idem nakuknúť k mojej srdcovke.

Ahoj a držkaj sa.

Alex9.3.2011
 

Ivanka vieš, čo si cením najviac?
Ak niekto dá komentár a podpíše sa. Vtedy viem, že si ten človek stojí za svojim a z takých si beriem čo najviac. Ďakujem.

čitateľka Alexandra Ivanková11.3.2011
 

To volis uplne ze logicky postup - brat si príklad iba z ludi, co sa podpisu.Tak si zober priklad aj zo mna a zamyslaj na tym, co pises a pis to trochu dospeljsie, bez prihluplych slovnych spojeni, detskych a naivne tvorenych viet a daj si skontrolovat to mnozstvo chyb,ked nemas na to opravit ich. Alebo ti fakt zalezi iba na tom, aby ta citala iba uzka komunita tvojich priateliek, ktore ta nikdy neupozornia na skutocne chyby? Mozno na to nemaju tiez a mozno su to vsetko priatelstva na vode...

Alexandra11.3.2011
 

Nemyslela som to tak, ako to vyznelo. Nemyslela som, že sa musia podpísať svojim menom a priezviskom. Lebo ani toto nie je moje meno a priezvisko pravé. Ale myslela som to tak, že ak niekto napíše/ýhiop/ a pod to napíše urážky tak mi je ukradnutý. Nie, nemám tu iba priateľov, ktorý mi tu píšu, lebo budeš asi prekvapená, ale ani moji priatelia nevedia, že toto je môj pseudonym, len pár ľudí to vie. A mám na to dôvod, ale nie je to preto, aby som tu niekoho urážala. Keby si si prečítala všetky komentáre, písala som to. Priateľstvo na vode nepoznám, ale keď sme už pri tom dosť smutné, že píšeš bez diakritiky na takomto portály, ktorý je o literatúre, alebo sa mýlim? Prečo mám písať dospelejšie, niekde je napísané, že to tak musí byť? Vieš, koľko ľudí robí chyby a preklepy. Pre istotu aj ty v tvojom príspevku. Alebo mi chceš dokonca povedať, že toto je tvoje meno? Nepoznám prihlúple spojenia, ale poznám prihlúplych ľudí. A keď sme už pri tom kde je tvoje dielo? Ak budeš mať toľko hodnotení, ako ja v prvom románe a kritiku od niekoho, ako je P.Banáš potom sa prihlás. Vieš čím si ma naštartovala? Prihlúple spojenia, prečo? Nerozumieš im? Chodíš a kritizuješ? Ale, akú radu si dala? Alebo nemáš, akú dať?

AI11.3.2011
 

Viem, kto si. Čítam aj vaše facebookovské komentáre a dala som si dokopy dve a dve, spôsob písania a týmito reakciami som sa uistila - si iba zatrpknutá osoba, neschopná riešiť ani seba. Si hľadateľka podlizovačných priateľov a komentárov - to všetko, čím si sa prejavovala o tom svedčí. Navyše si slaboch! Je to vidieť aj v diele - silná a zrelá matka nenechá, aby sa deti pozerali na týranie, každá normálna by ich už dávno vzala a našla riešenie /máme tretie tisícročie/ a nedovolila by aby sa na vštko utrpenie pozerali deti. Ty /i tvoja naivná hrdinka zároveň/ naletí na každú hlúposť, na hlúpeho chlapa. Tvoje čitateľky vidia utrpenie a ty sa staviaš do pozície hrdinky. A nikmto si nepokaldá zásadnú otázku - čím rozmýšľa Alex, ak opakujem NECHÁ svoje deti trpieť!! Aj detaily o tom svečia: nemajú čo jesť a ona si kupuje cigarety!!! Takéto ženy naozaj môžu poľutovať iba jej podobné slabošské povahy a naivky, ktoré si ani vyššiezmienené fakty nedajú do súvislostí. Poznám tvoju odpvoeď na môj komentár,tvoje priateľky sa pridajú. Všetko zostane na svojom meiste a ty budeš anďalej čakať podporu podobných. A namiesto logickej odpovede (napríklad aj na tento koment( sa ma budeš pýtať, kde je moje dielo, kde sú moje hodnotenia.... to je naozaj to najpodstatnejšie. Veľmi rada označuješ všetkých okolo za prihlúplych, hlúpych - ktorí ti nejdú po ruke - to si mala možnsoť viackrát dokázať aj na facebooku. A hlúposť je ukrytá niekde inde. Hlúpi ľudia nie sú tí, ktorí nesedia nám. Hlúpi ľudia sú obmedzení, neschopní rozmýšĺať v súvislostiach, neschopní venovať sa podstatným veciam a eliminvoať nepodstatné.

Karin12.3.2011
 

To AI: Neviem čie komentáre čítaš na FB, ale si vedľa ako kanadská jedľa.Alexandra je tá posledná baba na svete, ktorá by mala čo len pridaných podlizovačných priateľov, nie to,že by ich hľadala.Na rozdiel od teba si s ňou píšem.Čo sa týka tvojho\" hodnotenia\" jej románu.Vyvolalo to u mňa na tvári akurát úsmev a presvedčenie, že si ho alebo nečítala,alebo jednoducho nemáš na to,aby si to pochopila.Aj to sa stáva:)) OK, vyslovila si názor. Nepredpokladám, že máme všetci v tvojej osobe dočinenia s odborníčkou na týrané ženy. Skor máme dočinenia s neuveriteľne arogantnou pseudočitateľkou,ktorá tú skloňuje hlúposť a nechápe,že ju práve verejne deklaruje sama. A na záver,prepáč,ale nejako mi to ušlo. Po literárnej stránke ako? Myslím, že tento portál je o tom...

Alexandra11.3.2011
 

Ak vieš, kto som, mám pre teba prekvapenie, viem, kto si ty. Ak zverejníš moje meno budem to riešiť. Asi si uvedomuješ, že to nie je len tak. Nevyhrážam sa ti, len konštatujem čo spravím. Vidieť, že si môj prvý román s kritizovala, ale neprečítala. Všetci vedia, že som to napísala o mojej minulosti s pred 20 rokov.Druhé dieťa som nemala vtedy. A vôbec, kto sa postavil do pozície hrdinky? Nebudem ti to vysvetľovať, lebo by si to nepochopila. A ty si jedna z tých čo si myslíš, že si dokonalosť sama o sebe, lebo máš manželstvo na poriadku. Vidieť, že ti ešte život nedal po papuli, ale prezradím ti, že ak ti dá, zlomí ťa to. Pretože silnejšou sa stávaš práve keď si siahneš na samé dno. A to sa tebe nestalo.Prajem ti, aby si potom nestretla človeka, ako si ty. Sebeckého a tvrdého, lebo to by ti naozaj nepomohlo. Urážaš moje čitateľky, že sú naivné a slabošské? Ako si to môžeš dovoliť..Za hlúposť ľudia nemôžu, nevybrali si ju, ale za primitívne správanie ano, alebo si myslíš, že nie? Napísala si, že hlúpi ľudia nie sú tí, ktorí nám nesedia, tak sa podla toho drž a prestaň ma urážať, ale hlavne moje čitateľky, pretože ja si z takých, ako ty nikdy nič nerobím. Pokým nesiahajú na moje deti, ale to si tiež už raz počula, však?

Táňa11.3.2011
 

Milá AI, nechodím na facebook, takže nepoznám inú Alex a teba len cez tieto vyjadrenia. Musí byť v tebe príval zákernosti, robí ťa silnou, ale, buď si toho v živote ešte veľa neprežila, alebo je tvoja tvrdosť povahovou črtou. Pre mňa si smutná olovená guľa na ubíjanie živého s jeho nedokonalosťou.

Alexandra Ivanová14.3.2011
 

Istotne si Karin povolaná zastávať sa týraných žien a zároveň označiť majiteľa iného názoru za arogantného pseudočitateľa. Na tvoju otázku odpovedám: Po literárnej stránke snáď iba toľko, že taketo písačky nemaju vysokú hodnotu, obávam sa, že nemaju žiadnu šancu na vydanie. Vhľadom k tomu, že na tejto stránke sa hodnotiť nevypláca, na tejto stránke sa oplatia a cenia iné vyjadrenia, uzatváram z mojej strany túto krátku históriu nevôle výmeny názorov, očakávaným: Alexandra, píš ďalej, píš pre potešenie čitateľov, píšeš úžasne, skvelým štýlom, je to neuveriteľne sugestívny príbeh,napísaný obdivuhodným štýlom, zaslúži si knižné vydanie, je to prekrásny literárny zážitok, ako keby si napísala množstvo knih, a tá odvaha, emócie, toľko lásky a poznania, čo si dala svojim deťom nedokáže dať ziadna matka, toľko odriekania! Si spisovateľka, píšeš fakt úžasne, najkrajšie príbehy píše sám život, ty píšeš s citom, pútavo, vychovala si krásne a inteligentné deti, si im veľko oporou, hlavne im želám im lepší život.

PS:Alexandra, nemala som v úmysle, nikoho nikde zverejňovať, nevyhrážala som sa na rozdiel od teba nikomu. Nevieš kto som, nemáš odkiaľ. Iba mám podobný názor a spoločný mail, ako niekto, kto sa pod tvojim románom „pre čitateľov na vysvetlenie“ vyjadril, koho si verejne osočila a obvinila z toho, čoho is schopná ty (nech každý uváži, kto je osočovateľ a kto nie), kto všetko dokáže hodnotiť v súvislostiach a pri čítaní okrem očí používa rozum, nečíta bezmyšlienkovito. Nemusíš mi nič priať, stretávam ludí rôznych, hodnotím ich podla iných kritérii, nepotrebujem ich označovať za sebcov, hlupákov, primitívov... nevyhovujú mi ľudia neschopní viesť dialóg. Vznetlivých obchádzam - sú bez štipky ochoty počúvať aj iných. Neviem, čo myslíš tým že ma život zlomí ak mi dá \"po papuli\". Viem sa vysporiadať so všetkými situáciami bez toho, aby mi niekto nakladal alebo dával do konca také rany, aké spomínaš. Nie som sebecká ani primitívna, len som vyjadrila svoj názor, na tovje deti som nesiahla, spomenula som ich iba v rovine odriekania im jedla na úkor cigariet a vystavenia ich prizerania sa týraniu , nepočula som od teba nikdy nič, nikdy sme sa nestretli ani sme si nepísali. Manželstvo, na túto tému si my dve určite nemáme čo povedať. Nemôžem za to že ľutujem viac deti ako týrané ženy – deti totiž za svoju situáciu nemôžu a ani nemajú možnosť ako ju zmeniť.

Alexandra Enderle15.3.2011
 

Karin má knihu na rozdiel od teba...

AI14.3.2011
 

A lutujem, že som na túto stránku vôbec zašla a spôsobila problemy inemu. Sem naozaj chodi iny výber ľudí tu sa utvorila republika samapre seba s inymi ako hodnotnejšími literárnymi cieľmi.

Lipárová Vlasta6.3.2011
 

Milá Alexandra,práve som prečítala 1. kapitolu Tvojho nového románu.Hneď na začiatku ma vtiahol do deja a teším sa na pokračovanie.Píšeš zaujímavo ,pútavo a máš na to,takže sa nenechaj odradiť.Tie chybičky krásy ktoré Ti vyčítajú , sa dajú ľahko odstrániť ,tak sa nedaj odradiť.Píš pre nás,ktorí si s radosťou prečítajú Tvoje romány ,pretože aj ten prvý je supeeer.

Alexandra 6.3.2011
 

Vlastička ďakujem že si ma nezavrhla, viem, že máš zdravý pohľad na vec.

Táňa6.3.2011
 

Niekto dorastie na priateľstvo na základnej škole, niekomu sa to nepodarí počas celého života s dlhodobým študovaním.
Dnes som čítala poviedku schopného a uznávaného autora. Píše:\"...snažil sa myslieť na asexuálne veci, ako napr.posledný bombový útok v Iraku. Že vraj 500 mŕtvych...\". Päťsto mŕtvych priateľstvo nevyrobí, iba obmedzená (obmedzujúca) dokonalosť. Neprajníci nech nám posvietia na cestu a priatelia nech nás na nej podržia, keď sa potkneme. Nech sa ti darí, Alex.

Alexandra 6.3.2011
 

Ano,Táni máš úplnú pravdu, nech nám neprajníci svietia na cestu, aby sme im stále dokazovali, že sa mýlia a môžme byť lepší a lepší.Priateľstvo je pre mňa jedna z najcennejších vecí na svete, ako moji priatelia. Ďakujem...

Ariel5.3.2011
 

Mne sa to ľúbi :)

Alexandra5.3.2011
 

Ariel tomu sa povie stručná...))

Ariel13.4.2011
 

Ta ..ja sa neviem moc vyjadrovať :)

Irena S. Nitra5.3.2011
 

Drahá Alexandra,
som potešená tvojou novou prácou. Si talent, ktorý má pred sebou úspech. Pevne verím, že sa ti práca podarí úspešne dokončiť, len tak ďalej.Nedaj sa odradiť.

Alexandra5.3.2011
 

Irenka som potešená tvojim komentárom..)

E.CH5.3.2011
 

V prvom rade, som rada že pokračuješ v písaní a držím ti palce...
Prvá kapitola ja podľa mňa kapitola na rozbehnutie a som zvedavá čo bude ďalej...
Keď som čítala o tej detskej bitke, živo som si to predstavila... dobre opísané...

Alex5.3.2011
 

Dakujem za držanie palcov, lebo to potrebujem...)
Hlavne pri niektorých komentároch aj nervy na uzde.)

Helena5.3.2011
 

Milá Alexandro,
přečetla jsem si tvou první kapitolu. Možná se někomu zdá, že to není to pravé ořechové...ale nenech se odradit a pokračuj! Kritika dobrá i špatná je zdravá. Požene tě dál, jen piš a dej své pocity na papír.Román musí začít pozvala a pak začne určitě gradovat. Tak jak je to ostatně i v životě každého jedince. Četla jsem tvou prvotinu a byla vynikající. Vím co v tobě je. Nesoudím hned u první kapitoly, musí mít pokračování. A já věřím, že to bude skvělé....

Alex5.3.2011
 

Milá Helenka. Budem sa snažiť nesklamať..

ester anaswah4.3.2011
 

žiaľ drahá Alex, Nobody má pravdu, a ver mi, že ťa nechcem raniť

Alexandra Enderle4.3.2011
 

nezranila si ma...
nie som z cukrovej vaty...
a nechcem ani čúrať proti vetru, začala som a dokončím...

Oľga Kohútiková4.3.2011
 

Milá Alexandra,

začala si nový román a hneď máš kopec komentárov. Alex, nedaj sa nijako odradiť. Pokračuj. Nejdem Ťa vychvaľovať do neba, máš tam chybičky krásy, ale to sa dá všetko hravo opraviť. Ak nie si si so slovíčkom istá, skontroluj si ho v Pravidlách slovenského pravopisu. Zo školy už čo to aj vypadlo. Len prosím Ťa, pokračuj. Priskoro by si kapitulovala. Vnímaj kritické komentáre v dobrej stránke, posúvajú dopredu a veľa dávajú. Niekedy, komentujúci sú veľmi \"sčítaní\" a očakávajú dielo hodné ceny literatúry. A najmä, sú aj tu také diela, čo autori sú veľmi sčítaní, ale vedia majstrovsky narábať so slovíčkami \"odčítaných\" od veľkých autorov. A nielen slovíčka, ba aj celé vety.
Len si Ty používaj svoje vlastné slová. Je to Tvoje dielo a Tvoje autorské právo, neodpozerať si výrazy od \"veľkých\" a vkladať svoje vlastné hoci aj ošúchané slová.
Som iba čitateľ, mám rada Tvoj slovník, Tvoje vyjadrovanie, a teda, píš trebárs iba pre mňa a mne podobných čitateľov, ktorí hľadajú knihu blízku sebe, ktorá ich zaujme a vtiahne do náručia.

Oprav si čiarky, napríklad skandovanie \"A-le-x\" nie je najlepšie, skôr \"A-lex\" by sa viacej hodilo, ako už bolo spomenuté. Daj na komentáre. Ber si z nich len to čo posúva dopredu a ostatné iba hravo hádž za hlavu. S úsmevom a pôjde to.
Držím päste a čakám na pokračovanie. Nevzdávaj sa a pokračuj.

Nech sa Ti darí. OK

Alexandra 4.3.2011
 

Olinka ďakujem. Kritické komentáre vnímam a vzala som si niečo k srdcu.Tvoj komentár je veľmi povzbudivý pre moje písanie. Tie chybičky, ako si to nazvala, lebo pre mňa sú to chyby..) som sa snažila opraviť, ako Nobody pripomenul. Ak by napísal tú kritiku iným spôsobom a nemusel by ma ani potľapkávať po pleci mala by som z nej viac. Vieš, veľmi zle sa mi sem teraz vkladá príspevok lebo mi stále blbne net a už sa mi stalo, že som mala niečo prepísané a celé to zmizlo. Alebo sa mi táto stránka nedá kedykoľvek otvoriť, ale je to moja chyba. Na to všetko mi skočilo asi o 7 hviezdičiek viac, čo ma tiež naštartovalo. No, nevadí nie som ani prvá ani posledná.

Simona K.3.3.2011
 

Drahá Alexandra, len sa nenechaj odradiť, máš tu čitateľov, ktorí chcú vedieť, ako bude príbeh napredovať.
Z kritiky si vezmi len to, čo treba (čiarky, dĺžne...) To všetko sa dá ľahko napraviť.
A to, že to nie je láska k písaniu? Láska má mnoho podôb. Nemusí vždy vyzerať tak, ako si to predstavuje ten druhý.
Pri písaní si človek vydýchne, buď sa vypíše zo svojich pocitov, zo sklamania, biedy, alebo prežije život iných, ktorý je možno niekedy krajší, ľahší, prežíva dobrodružstvá a zabúda na svoj život, svoje trápenia... V tom je krása príbehov.
Ak by sme mali písať len pre zisk, pre peniaze, myslím, že to by nám nikdy neprinieslo to, čo potrebujeme. Človek potrebuje mať niečo, čo ho nakopne, pre môže dýchať.
A nech Alexa píše akýmkoľvek spôsobom, je to jej štýl, jej spôsob vyjadrovania. Nič predsa nelahodí každému, bolo by to až divné.
Alexandra, vieš, že ti držím palce :)

Alexandra Enderle4.3.2011
 

Simonka, zvládnem to a dokončím čo som začala...
Môj štýl je veľmi jednoduchý, ale pocitový a vtiahne čitateľa do deju...Nelíši sa ani od Kúska šťastia, lebo som ho písala týmto spôsobom, lebo iným neviem...
Len drž palce a to mi stačí ďakujem.

saskia3.3.2011
 

Alexandra, píšeš hlavne pre potešenie nás čitateľov. Mne sa páči tvoje vyjadrovanie, ktoré je tak ľahko čitateľné, pretože chcem si pri knihe oddýchnuť. Ak budem chcieť nad niečím silno rozmýšlať, nájdem si odbornú literatúru. Prosím, neprestávaj písať!!!

Alexandra 4.3.2011
 

Ďakujem...)

Nobody3.3.2011
 

Myslel som si, že si nanajvýš trinásťrocné dievča, kým som neprečítal v “o mne”, že si dospelá - vyjadrovanie, štýl, obmedzená slovná zásoba, obvyklé frázy a krkolomné slovné spojenia sú od dospelého literárneho prejavu na míle vzdialené:
- s bielou tvárou ako krieda
- vypliešťala oči
- šplechol
- keď aj jemu robili zle
- keď videl, ako mu z uší tečie krv, nemohol
- myšlienky sa mu vzdialili k detstvu
- rynuli sa z prerazeného čela do očí, z ktorých videl
- potiahol si opačnou stranou rukáva nos /hlúposť ako mraky,že?/
……
Vidno, že aj v čiarkach a dĺžňoch máš úplne jasno, mimochodnom “rinúť sa” je s mäkkým “i”.
Ešte som nepočul nikoho skandovať: a-le-x! – ak by si mala pochybnosti, o čom píšem: to samostatné “x”! Skús si to povedat nahlas a pochopíš, dúfam.
Toto nie je láska k písaniu, to je iba grafomanstvo, bez širšieho poznania zákonitostí a na stránke MT aj v komentároch pod niektorými dielami už mate toľko dobrých rád!

M Benkovic3.3.2011
 

Drahý Niktoš,

toto nie je výberové konanie na Pulitzerovu cenu. Si v nesprávnej miestnosti. Elita je o dvadsaťsedem poschodí vyššie.
(Pred vstupom nezabudni zaklopať.)
Ľudia tu prítomný hrajú v rôznych ligách - od štvrtej až po prvú, no mnohí to robia len z potešenia a to je presne Alexandrin prípad, ktorá sa skromne učí a svoje kvality pozná aj bez tvojho nežiadaného rozhodcovského ťahu v maske.

Nobody4.3.2011
 

Vážený M Benkovič /nenazvem Vás hanlivo, nemám dôvod/
moje slová boli určené pre inú osobu, no chápem potrebu obhajoby diela, ktoré je pre Vás /podľa reakcie/ vzorom. Usmievam sa na Vašom „ťahu v maske“. Je jedno, aké meno kto nosí, je rovnako anonymný, aj Nobody, Aj Enderle, aj Benkovič. Nepochybujem o lige, ktorú hráme,ani o poschodiach, v ktorých s nachádzame – najdôležitejšie je, ak autor pozná svoje kvality a zotrváva v nich, nikto nemá právo posúvať ho inam, je to jeho rozhodnutie. A ešte jeden súhlas s Vami: naozaj som si zmýlil miestnosť - v tejto sa očakávajú iba pochvaly a uznania a potlapávanie po pleci. A vtedy sú v rovnakom duchu opätované i odpovede. Je to evidentne jediný účel pisateľstva.

M Benkovic4.3.2011
 

Je tu okolo 1.400 autorov, armádička s klávesnicou v ruke. Medzi nimi mám dve kamarátky, Alex je jednou z nich. Nejde len články ktoré píše, ale o človeka ktorý ich tvorí. Pochvaly, uznania a potľapkávanie respektíve podpora a vďaka za hodiny snahy človeka ktorý robí čo môže, a robí to ako vie, teda úprimne.
A potom Nobody-ovci, literárny laureáti z kozmu. Umelci z dvadsiateho siedmeho poschodia, na ktorom je všetko tak úprimné a reálne ako dotaz, že meno a priezvisko je anonym.

Alexandra Enderle4.3.2011
 

Som veľmi potešená, že z 1428 ľudí aj mňa považuješ za svoju priateľku.Ďakujem priateľ.

Alexandra 3.3.2011
 

Nobody.
Mohla by som ti napísať tisíc dôvodov a obhajovať svoju tvorbu, ale našťastie nemusím. Tak, len pár riadkov.
Nejde tu predsa o to, aby som hľadala slová, ktoré sa nepoužívajú, nie je to poézia. Ak sa mu vrátili myšlienky do detstva, nenapíšem niečo iné. Chcela som len, aby to čitateľa vtiahlo, do deja a pohltilo ho to. Podľa toho, akú kritiku si napísal, myslím, že si prekročil, \"podľa teba otrepané\" prah dospelosti. Je to román hlavne pre ženy, tak ak chceš niečo o modele lietadielok, otvor si stavebnicu a skladaj.
Kde máš svoju tvorbu? Alebo si len jeden z tých čo vedia, iba kritizovať? Nejde ti ani grafomanstvo? Mimochodom, ak je toto grafomanstvo tak mám lásku v ňom. Nepíš mi viac. Chcem len, aby sa čitatelia pri mojej tvorbe \"podla teba slohu\" cítili dobre. To je všetko.

Simona K.3.3.2011
 

Zaujímavo to začína, som rada, že to bude mať pokračovanie :)
Trošičku pokulhávajú čiarky a bodky, ale to sa opraví :)

Alexandra 4.3.2011
 

Aspoň, že je to zaujímavé...)
Ďakujem Simonka..)
Och,joj čiarky všade sa mi pýtajú..)

Alexandra Enderle3.3.2011
 

No toto. Tak to si ma potešil, naozaj..)
Veľmi som ti vďačná za komentár, ktorý je prvý a taký povzbudivý. Priznávam sa, objavila som novú lásku. Lásku, k písaniu..) A áno, samozrejme, že to má pokračovanie, budem vkladať postupne. A za ten boj, no snažila som sa..)
Ešte raz ďakujem..

Alexandra Enderle3.3.2011
 

No, pekne to začína, hodnotení viac, ako prečítaného, to zase budem z bombardovaná od niekoho..)
Ospravedlňujem sa, ale má to byť 9 podla všetkého, tak si to neberte osobne ani, ako útok na vašu osobu..)
Nič, s tým nemám.!!!!

M Benkovic3.3.2011
 

No toto. Taká zmena v prejave a podaní písania až som z toho zmätený. Nechce sa mi veriť že to písala žena. Opis boja je dobrý. Len tak ďalej Alexandra.
(Tie tri bodky znamenajú pokračovanie?)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Alexandra Enderle

O mne

Píšem, lebo musím
čítate, lebo chcete
milujeme, lebo vieme
umierame, lebo smieme
len na život, aký chceme
sa nás nikto nepýtal...

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: