IKARIKAR http://www.ikar.sk

Vina (Nina)2.12.2018
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 37, Komentáre 2

 
Vina
Bol sám
 
V čiernej izbe
bez 
okien
 
Pristúpil k nemu pán
Pozval sa dnu 
Sám
 
Neviedli dialóg
 
Zviedol ho
 
A tak tu hľadíš na tmu a 
nikoho
 
Koho je to vina? 
 
Mohol si to byť ty, kto 
zvi...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S. 3.12.2018
 

Príliš veľa otáznikov a za nimi skrytých bezobsažných viet.

Rušila ma zmena pohľadu - v začiatku je autor nezávislý pozorovateľ, odrazu niekto, kto vstupuje do diania a pokladá otázky, napokon sa ráznym skokom mení na hlavného hrdinu, ktorý má problém.
Vhodnejšie je zachovať jednotu.

Vina je na tom, komu tiekla na život slina - pôsobí úsmevne a vytrháva z atmosféry.

Pre mňa slabé, málo premyslené, bez originálnych slovných spojení, bez pointy - to, že je sám, je zrejmé od prvého riadku. Nezaujalo.

Nina3.1.2019
 

Najprv by som Vám chcela poďakovať za Váš komentár. Posúva to človeka dopredu. Naozaj.

A teraz odôvodnenie prečo som sa rozhodla pre otázniky, nejednotu... a celkovo vysvetlenie.

Lyrický subjekt je akoby rozprávačom, ktorý opisuje človeka (hlavnú postavu) zničenú samotou. Prežíva depresiu- práve počas depresie je človek najviac sám a bez \"okien\"(teda prístupu svetla). Ten pán, čo ho zvedie, je diabol. Hrdina ho nepozýval a neviedli dialóg. Človek zničený depresiou nie je schopný logického myslenia a odôvodnenia svojho konania... A tak hrdina spáchal samovraždu. Zrazu je tma a nikoho rozprávač už v tej izbe nevidí. Keďže som chcela poukázať na to, že sa všetci navzájom ovplyvňujeme a náš život nie je len pre nás, ale je aj darom pre druhých, preto sa pýtam: Koho je to vina?
Nebezpečné ticho a nebezpečný hluk- je to obraz doby a toho, že nie je dobré mlčať a naopak aj hluk je nebezpečný, lebo nepočujeme...
A toľko otáznikov a nedokončených viet je tam preto, že keď sa niečo také stane, objaví sa neskutočne veľa otázok bez odpovedí a je to celé zmätočné (čo ste si všimli správne, len ste sa na to pozreli z pohľadu textu a nie významu).
To, že sa tam opakuje slovo sám je aj rámcové, aj jediná pravda. \"A teraz s nm umieram\"- lebo s každým človekom zomiera aj kus teba. \"A potom bez neho\"- lebo veď ja ešte žijem, ale raz umriem. A na záver slovo: \"Sám.\" Na zdôraznenie, že aj on, aj ja...jednoducho slovo \"Sám\" sa viaže teraz už nielen k hlavnej postave, ale aj rozprávačovi/ (ak môžem, tak aj k čitateľovi, ktorý to všetko prežíva a vžil sa do tejto básne).

Snáď sa mi to podarilo dobre obhájiť. Táto báseň totiž nevznikla len tak z nudy. Myslím, že to bolo skutočné kopnutie emóciami.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Nina

O mne

Údajne minimalistka, aj keď nie úplne vo všetkom. Som rojko a melancholik. A mám túžbu vytvárať pocit pohody. Moja matematikárka ešte zo ZŠ mi odporučila rozvíjať svoje básnické črevo... Počúvla som. :) snažím sa

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: