IKARIKAR http://www.ikar.sk

VITALIZMUS Pozitívne myslenie (Mária Blšáková)20.4.2013
 

5
 počet hodnotení: 57
prečítané 1112, Komentáre 70

 
/Vitalizmus/ Pozitívne myslenie

Dnes je akýsi iný deň. Uvedomujem si to od rána. A možno len chcem, aby bol konečne iný. Trielim na zastávku autobusu s povznášajúcim pocitom. Dnešný deň bude úžasný. A čo ak nebude?
Bude... a basta! Môjmu bystrému štyridsaťročnému očku (aj druhé má toľko, ale v tej chvíli je prižmúrené, brániac sa ostrým slnečným lúčom) neujde, že autobus, ktorý príde, zažije poriadnu nakladačku. Na sekundu bojujem s nevôľou, plynúcou z predstavy seba, ako sardinky, ale fakt len na chvíľu. Som predsa mladá a krásna. Mám na sebe úžasnú dlhokánsku sukňu s vlčími makmi, obtiahnuté tričko, ktorého výstrih je ako prútený košík, s čerstvo upečenými - chutne a lákavo vyzerajúcimi žemličkami. Nejaká vidina tlačenice ma predsa nemôže rozhodiť. Moja susedka Betka na mne včera vyskúšala nový odtieň farby na vlasy. Chytil skvelo. Sedela som na balkóne so zrkadlom v ruke a potláčala chuť zvresknúť od radosti na celé sídlisko.
Som čerešňová. Ohnivá, šťavnatá čerešnička. Už žiadny nenápadný...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Maja20.10.2014
 

Ahoj, Majuška :-) Včera som dočítala Kaleidoskop :-)Krásne čítanie - užívala som si to a priznám sa, že aj napriek tomu, že som vedela o prelínaní postáv medzi jednotlivými poviedkami, na poslednej som si riadne potrápila mozgové závity :-) Perfektne si to vymyslela, klobúk dolu! Už sa teším na ďaľšie čítaničko :-) Držím palčeky, nech sa predajú všetky knižočky!

Mária Blšáková20.10.2014
 

Trochu ma mrzí, že máš prototyp knižky i s chybami, ale zas, nik taku nebude mať, ako ty :) a k tomu najsamprvejšia vlastníčka Kaleidoskopu. :)
Celkom som sa bavila, keď som spriadala a potom prepletala ich osudy, až kým nevznikla kopa vrkôčikov, či dokonca dredov :) Teším sa, že sa ti páčila.

Alia S.18.10.2014
 

Milá Mária,

s potešením som si prečítala oznam. Stískam labku, k tomu želám vysokú predajnosť a ešte želám, nech čoskoro vydáš knižne aj to, ako ti preplo, skrátka ;))))

Mária Blšáková18.10.2014
 

Tak tento impulz na smiech som vážne potrebovala :) Už si obzerám labky, ktorú si z nich dám stisnúť.
Na Eme je ešte roboty ako na kostole. Pár posledných kapitol a potom opravy. Radšej by som bola, keby nejaké vydavateľstvo odklialo môj Hybaj :)
Veľmi pekne ďakujem.

Alia S.18.10.2014
 

Aj Hybaj máš povolené vydať :)).

Čistá duša sa do kaleidoskopu poviedok dostala? Lebo mala by byť medzi ľudstvom, nie tu hniť na poličke.

Mária Blšáková18.10.2014
 

Už dávno uplynul rok, takže Hybaj je voľný, opravený, čakajúci na šancu.
Áno, aj Čistá duša je súčasťou Kaleidoskopu.
Poradie poviedok je presne určené, kvôli ďalším osudom hlavných hrdinov. Napríklad taká Karin sa objavuje v ďalších dvoch, aby čitateľ vedel, ako sa jej životný príbeh bude odvíjať. Každá z hlavných postáv sa vráti vo vedľajšej úlohe. Mojich priateľov bavilo práve to vyhľadávanie súvislostí.
V poslednej poviedke som všetkých združila na jedno miesto. Takto, roztrúsené hala-bala na mt možno pôsobili trochu chaoticky :)

Emko15.10.2014
 

Ahoj, gratulujem. Teší ma Tvoj úspech a teším sa aj na knižku, pretože čo si budeme navrávať - text z monitora nie je to pravé orechové, dúfam, že podobných oznamov mamtalenťákov bude len a len pribúdať. Majka, držím palce aj do budúcna :)

Mária Blšáková16.10.2014
 

Ďakujem Emko. Nakupovanie knižiek od autorov z mt sa stáva mojím koníčkom, aj keď mám teraz na čítanie málo času. Aj ja Ti prajem veľa šťastia s Tvojimi dielkami. Tiež by si zaslúžili pozornosť.

Hogo15.10.2014
 

Cipana - gratulujem a teším sa z tohto tvojho úspechu. Takže teraz by si už mala opraviť text v tvojom profile, že si \"šuflíková autorka\" - len tak ďalej, držím palce.

Mária Blšáková16.10.2014
 

A máš i nejaký návrh? Trebárs \"poličková?\" :)
Ďakujem Hugo. Tiež ma verne sprevádzaš pri mojej tvorbe, skalný komentátor :)

Kristína Hušeková15.10.2014
 

A máš to :) Konečne sa zaplní to miesto v knihovničke, čo držím voľné pre tvoju knihu. Zo srdca blahoželám! Kedy bude autogramiáda?

Mária Blšáková15.10.2014
 

Moja zlatá Kristínka:)
Autogramiádu som odmietla. Chcem, aby ma reprezentovala moja práca a nie \"zjav.\" Kto by už bol zvedavý na šedú myš? :)))) A k tomu, som trémistka. Možno pri tretej knižke :)
Veľmi pekne ďakujem. Odmenou za moje snaženie bude, keď si moju knižku kúpiš:)

Stella Maris15.10.2014
 

Majka, gratulujem k vydaniu knižky a som si istá, že časom pribudnú z Tvojho pera ďalšie. Tak nech sa darí Tebe aj \"dieťatku\" :)

Mária Blšáková15.10.2014
 

Je to také špeciálne dieťatko, ktoré potrebuje kojenie od čitateľov :)
Milá Stella. Všetci sa raz zídeme, alebo... ak nie rovno všetci, tak dúfam, že veľa z nás a budeme sa chváliť, že poznáme toho či onoho osobne. Raz budem gratulovať ja tebe a dúfam, že čoskoro :) Ďakujem milá I.

Mária Blšáková16.10.2014
 

A ešte... Odštartovala si predaj, milá Stella, tak dúfam, že knižke prinesieš šťastie :)
Ďakujééém

Marta Bielska15.10.2014
 

Gratulujem Ti, Majka. Bodaj by tu boli takéto oznamy čím častejšie. Držím Ti palce!
Pekný deň.

Mária Blšáková15.10.2014
 

Určite budú. Mňa by potešilo, keby sa takýto oznam (od kohokoľvek) objavil v súvislosti s Ikarom. Ďakujem Marti

Miriam Mikulková14.10.2014
 

Gratulujem Majka, teším sa veľmi. Už nech ju mám na stole. :)

Mária Blšáková14.10.2014
 

Mám doma prvé výtlačky, a tak sa môžem vytešovať, listovať, ovoniavať :) Super pocit.:)
Ďakujem Miriam.

Amadeo14.10.2014
 

Blahoželám Mária, je to úžasné.

Mária Blšáková14.10.2014
 

Každý, kto píše a chce vydať poviedky isto vie, že je to oveľa ťažšie, ako presadiť sa s románom. Z vydavateľstiev mi chodilo, že píšem pútavo, no o poviedky nemajú záujem, preto ma veľmi teší, že do tejto knižky vložil niekto dôveru :)
Ďakujem Amadeo.

Jurgen Smatanovský14.10.2014
 

Gratulujem. Už bolo na čase :-)

Mária Blšáková14.10.2014
 

Srdečná vďaka Jurgen :)

Monika Jalakšová24.6.2014
 

Prečítané na jeden hlt :-) A kávu mám studenú, zabudla som na ňu :-D. Ale teraz vážne, veľmi sa mi to páčilo.

Mária Blšáková24.6.2014
 

Teším sa z novej čitateľky.
Ďakujem za komentár Monika.

Soňa6.2.2014
 

Tlieskam pani Mária Blšáková. Pozitívne myslenie je skutočne pravá lahôdka pre moje mlsné rozmaznané chuťové poháriky...

Mária Blšáková6.2.2014
 

Usmievam sa od ucha k uchu. Soni, teraz si spravím malú reklamu. Pozitívne myslenie je prvá z poviedok z knižky Kaleidoskop. Jej hlavná hrdinka Karin sa v ďalších poviedkach objaví ešte asi 2-3x, takže, ak ťa zaujíma jej ďalší osud, skús si prečítať Rande na ruby, alebo Čistú dušu.
Ďakujem za komentár. Veľmi sa z neho teším :)

Kristína Ja8.1.2014
 

Pozitívne myslenie - skvelý dezert po mojom skromnom obede, prečítala som ho
jedným dychom, ak by predstavoval pohár
vína, tak by som povedala: \"vypila som ho na dúšok\".

Mária Blšáková8.1.2014
 

Kristínka.
Si dvestý čitateľ a k tomu, prečítanie mojej poviedky prirovnávaš k vínu, čo je pre mňa veľká pocta :) Keď budeš v LM, ozvi sa mi na mailovú adresu, ktorú máš v mojom profile. Dáme si spolu. :) Tvoj komentár ma veľmi potešil. :)

Matt van den Bryll14.12.2013
 

Ahoj Mária,
Pozitívne myslenie je skvelé. Dávam 5. Zasmial som sa i nahlas, čo sa mi pri čítaní nestáva často:) Pár drobností na okraj chytil skvelo vs. , zvresknúť vs. a v poslednej vete máš viac krát moja,môj atd.
Pekny den
Matt

Mária Blšáková14.12.2013
 

Táto poviedka je prvá zo zbierky Kaleidoskop. Karin mi extra prirástla k srdcu. Objavuje sa aj v ďalších poviedkach. V Rande na ruby, v Čistej duši a mihne sa aj v poviedke Branko.
Ďakujem za komentár :) M.B

Mária Blšáková14.12.2013
 

Pozrela som si poslednú vetu. Prisam vačku premojkovaná na ratu :)

matasaska26.10.2013
 

Výborná! :) Majka, ty si stelesnenie pozitivizmu. Mám ťa rada.

Mária Blšáková26.10.2013
 

Som úprimne dojatá. Aj ja teba Maťka.
Ďakujem.

Lýdia J. 26.10.2013
 

Ad: Pozitívne myslenie

Mária! Prečo som si doteraz nevšimla Tvoje poviedkovanie?!

Je úžasné, napriek gramatickým kotrmelcom. Už si konečne zapamätaj: prvý pád množného čísla ide na mäkko; napadlo mi, nie - napadlo ma!!!; tentokrát? - iba tentoraz, aj keď Turzonovovej a ďalším hviezdam to občas ujde (na moje sklamanie); pozor na rozdiel medzi spojovníkom a pomlčkou (pravidlá písania nepustia). A... jaj, veľa autorov má problém so spojovkou s, so/z, zo. Iba si jednoducho povedz - s kým, s čím/z koho, z čoho.

Mária Blšáková26.10.2013
 

Stavím sa, že keby som za každý gramatický kotrmelec mala urobiť fyzický, zapamätala by som si to určite a ešte by sa mi poďakoval aj gombík na nohaviciach.
Lýdia, bol to zbrklý nápad, momentálny popud v časovej tiesni. Prebehnem to ešte poriadne a srdečne pozývam medzi moje poviedky. :)
Ďakujem za rady.

Palo25.10.2013
 

Držím ti palce aj hviezdy nech ten vitalizmus vyhráš

Lýdia J. 27.10.2013
 

:))

Mária Blšáková25.10.2013
 

Nejde mi o cenu, len som si spomenula, že mám vo svojom \"repertoári\" aj pozitívne dielka :)
Vlastne, musela by som poriadne hľadať niečo \"trudnomysľné\" :)

Zuzana25.10.2013
 

:)usmievam sa. Akože sa volá tá knižka? Ja by som to možno trochu skrátila, aby tá poviedka vošla na jednu dvojstranu v nejakom ženskom časopise. A aby ostalo miesto aj na obrázok.

Mária Blšáková25.10.2013
 

Kniha sa vola Sila :)
Som omáčkoid domáci, uvedomujem si to:)
Dík Zuzka za reakciu.

Gabriela19.6.2013
 

Krasna poviedka. Sama som zacala s retorstvom a nacitavam poviedky na mikrofon, pre tych ktori si to nemozu precitat. Maria bolo by mi ctou keby ze mozem nacitat aj tvoju poviedku (zatial som sa dostala ku jednej, ale zhlnem ich vsetky :-) ). Ak by si mala zaujem tak mi napis na gabrielas@hotmail.ch

Mária Blšáková20.6.2013
 

Úžasná ponuka. Zaznamenám si tvoj mail a možno ju fakt využijem. K uzavretiu kaleidoskopu mi chýbajú dve poviedky. Jednu mám rozpísanú a druhú v hlave. Ešte raz veľmi pekne ďakujem Gabika.

...miau...9.6.2013
 

krásna téma...opať z iného kúsku sveta...a nie je to ako telenovela...živé obrazy v slovách...živé životy iných poprepájané vzájomne a známe mnohým z nás...aplauz kreácii slov poprepletanými krásnymi obrazmi života...

Mária Blšáková10.6.2013
 

Táto poviedka sa mi písala ľahúčko. Mala som pocit, že som ju len vťukala do klávesnice. Možno preto, že o boji s kilami viem svoje :)

Marcela T.7.6.2013
 

Toto sa mi fakt že dobre čítalo:-) Bežný život a tak skvelo sformulovaný, so zašifrovaným odkazom, že vždy môže byť lepšie. Po prečítaní mi zostalo TAK DOBRE NA DUSI :-) Ďakujem.

Mária Blšáková9.6.2013
 

Ďakujem :)

Roni26.5.2013
 

veľmi pekný príbeh :) tiež by som brala takýto druh práce, veľmi zaujímavé :)

Mária Blšáková26.5.2013
 

Čo ty vieš Roni, kam ťa cestičky osudu zavedú. Evidentne rada čítaš, tak predpoklady na takúto prácu máš :) Ďakujem za komentár.

Roni26.5.2013
 

nie je za čo, naozaj krásne čítanie a výborné strávenie časti dňa :) áno, čítam rada, čiže istý predpoklad by bol :) a takisto rada sa venujem aj písaniu, takže v budúcnosti by som vzala i takéto uplatnenie :)

Mária Blšáková26.5.2013
 

Uverejňuješ svoju tvorbu aj tu? Ak áno, napíš, pod akým menom ťa nájdem. O dva dni budem mať konečne neobmedzený internet a už mám nazbierané čitateľské chute na pár noviniek. Veľa šťastia a nápadov v písaní ti prajem.

Jurgen Sm.21.5.2013
 

Fakt dobrá práca. Zaujímalo ma, či schudne. Mám doma jednu takú, ale pst.. :D Všimol som si aj tú efektnú reklamu v závere :D Zaúčinkovala. Idem mrknúť.

Mária Blšáková22.5.2013
 

Aj ja mám doma jednu. Pred chvíľou som ju videla v zrkadle :o) Ďakujem za konentár.

H.Q15.5.2013
 

Krásne. Fakt klobúk dolu.

Mária Blšáková16.5.2013
 

Ďakujem :-)

Marta B.4.5.2013
 

Milá Mária, toto je najkrajšia poviedka akú sem kedy čítala. Myslím to vážne, na 100 percent. Je perfektná!!! Je napísaná skvelo, s rozhľadom, múdro... Je prešpikovaná humorom, sebairóniou, so životnou skúsenosťou, so štipkou nadsádzky. Nádherný príbeh, dojímavý záver, pri ktorom som zaslzila. Vďaka za zážitok, pani spisovateľka! P.S. Bolo by mi cťou urobiť korektúru tejto poviedky pred jej knižným vydaním. :-)

Mária Blšáková4.5.2013
 

Niesom samožer, no po prečítaní tvojho komentára som vyrástla minimálne o tri centimetre :-)Celý život niečo smolím, viac - menej tak pre seba a pár mojích priateľov a zrazu mi niekto napíše - pani spisovateľka :-) Ďakujem.

Marta B.4.5.2013
 

Oprava (a to som sa chcela pasovať za korektorku :-)) Má byť: akú sOm kedy čítala.
S tou jazykovou korektúrou som to myslela vážne. Ak by si mi dala súhlas, tak by som ju mohla urobiť napr. budúci štvrtok (dovtedy mám iné povinnosti). Môžem sa s Tebou skontaktovať cez FB. Myslela som to, samozrejme, bezodplatne ako poďakovanie za umelecký zážitok :-)

Mária Blšáková4.5.2013
 

Milá Marta! Tvoja ponuka ma veľmi potešila a rada ju využijem. Na facebooku som pod tým istým menom. Budem rada, ak si ma pridáš medzi priateľov.
Ešte raz veľmi ďakujem za ponuku a povzbudzujúce komentáre.

Mima3.5.2013
 

Presne takto sa morím aj ja a úplne do nepríčetnosti ma vie vytočiť veta \"Cica nežer\" :-) Podarilo sa ti verne zachytiť boj mnohých žien s nadváhou a pocit márnosti. (Dúfam, že nie z vlastnej skúsenosti) :-)Výborné.

Mária Blšáková4.5.2013
 

Žiaľ, v boji s kilami je to aj o mne Mima:-) Za svojho života som už schudla stovky kíl. Škoda, že tie pribraté ich vždy pretromfnú. Ďakujem za komentár i za to, že si môj pozorný a verný čitateľ.:-)

Peter28.4.2013
 

Mňamka... asi najkrajšia poviedka, ktorú som od teba čítal... Neviem, čo k nej ešte povedať... je tam všetko... je tam život sám...

Marta B.4.5.2013
 

Peter, všimla som si, že aj Ty si túto poviedku \"pasoval\" za najkrajšiu akú si čítal od Márie. A ja som ju zasa ocenila za najkrajšiu akú som kedy čítala. Krásne nenásilné prelínania myšlienok, posúvanie deja, gradovanie a v neposlednom rade i rozsah, ktorý ju priam predurčuje, aby bola zaradená do výberu IKAR-u. Avšak oveľa viac by som jej dopriala, aby sa mohla uvelebiť na tróne samostatnej knihy poviedok (ku ktorej by som rada smerovala aj ja :-)) Mária má nevšedný talent a je veľmi pracovitá. Pekný deň.

Peter8.5.2013
 

Milá Marta B. Ale... taká kniha poviedok už existuje... Volá sa Kaleidoskop... zatiaľ len vo virtuálnej podobe, ale je. A sú tam aj poviedky, ktoré tu zatiaľ nie sú uverejnené. (dúfam, že som neprezradil niečo, čo som nemal...)

Marta B.10.5.2013
 

Peter, vďaka. Pohľadám si ju. A ak dovolíš otázku: Čo Tvoja kuchárska kniha? Kde tú nájdem?

Mária Blšáková29.4.2013
 

Peter! Si jediný človek, ktorý odo mňa čítal všetko a takmer zakaždým vravíš, že to posledné je najlepšie :-)Srdečná vďaka.

GEMINI W26.4.2013
 

pekne čítanie páči sa mi to :-)

Mária Blšáková27.4.2013
 

Dík za komentár. Potešil.

Mária Blšáíková26.4.2013
 

Srdečná vďaka. Potešilo.

majak25.4.2013
 

Milé, ako všetky Tvoje kúsky :-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Mária Blšáková

Snímka0908.jpg
O mne

Písanie ma neskutočne teší. Je zaručeným liekom proti samote.

albertkaLM@gmail.com

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: