IKARIKAR http://www.ikar.sk

Vlčia svorka (upravené) (Jane Blake)20.11.2013
 

3
 počet hodnotení: 4
prečítané 743, Komentáre 24

 
1. Príchod
Keď som sa chystal na výpravu do malého mesta Blackout, kde v tom čase vyčíňala svorka vlkov, myslel som si, že to bude len obyčajný výskum ich čudného správania, tak ako to bývalo zvykom na miestach, na ktoré ma zavolali ohľadom týchto psovitých šeliem. Nikdy mi nezišlo na um, že by sa predo mnou mohli otvoriť dvere tajomna a ožili by staré miestne legendy. Nie, to nebolo v pláne.
Ako zoológa ma zaujímali len príliš časté strety vlkov a ľudí. V tej oblasti boli vlky dosť premnožené. Čoraz častejšie ich ľudia vídali v blízkosti svojich domovov, čo samozrejme neveštilo nič dobré. Hoci v minulosti boli okolité lesy plné týchto šeliem, ba aj ich svoriek, v dnešnej dobe by sa tam už vôbec nemali vyskytovať kvôli nehostinným podmienkam pre ich život. Ale boli tam a ja som chcel prísť na to, z akého dôvodu tomu tak je.
Zbalil som si teda potrebné veci a vybral som sa na bádanie.
Mesto Blackout nie je veľmi veľké. Leží na úpätí hôr, ktoré ho obkolesujú takmer zo všetkých strán. Takže keď ste niekoľko kilometrov od vchodu do mesta, vidíte pred sebou bránu tvorenú z lesov, ktor...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

DARK26.2.2014
 

Správanie živočíchov skúma etológia. Je jednou z disciplín zoológie, ale “zoológ“ je predsa len veľmi všeobecné pomenovanie, ak sa zaoberá správaním zvierat (ľudí), mala by si ho ako autorka pomenovať presnejšie, a, napokon, aj on sám by sa mal vedieť špecifikovať, keď o sebe rozpráva.

Ak sa v mestečku premelie množstvo turistov, malo by v ňom byť viac ubytovní, nie jeden hotel. Predpokladám.

Čo môžem pre vás urobiť? - okrem toho, že táto otrepaná fráza reže uši, je divná, keďže cudzinec prichádza ovešaný batohmi, musí byť každému zrejmé, čo jediné má v úmysle, keď sa ocitol na recepcii hotela.

Čo sa myslí vetou: Máte aj nejaké špeciálne požiadavky? – čiže môže si priať lietadlo, more v pivnici, steny izby prelepiť plagátmi prezidenta? Asi by mu mala recepčná ponúknuť len tie možnosti, ktoré mu dokážu splniť.

Tu si napíšte svoje meno a dolu sa podpíšte – a čo číslo OP? Neubytováva sa len na základe mena. Nikde.

Chcel som k nej byť zdvorilý a preto som jej odporoval... - bez ohľadu na to, čo si napísala ďalej, je táto veta nelogická.

Chyby, preklepy, zbytočné ukazovanie zámená, príslovky, častice... je čo vytknúť. A že sa číslovky vypisujú – to len ja opakujem už asi tridsiaty krát.

Opis izby začínajúci „mala“ som preskočila, neviem sa pri opisoch prostredia i ľudí stotožniť s využitím iba znalostí zo slohových prác ZŠ, od literárneho diela sa očakáva niečo iné. Áj ohľadom tohto je na mt dosť, nebudem sa opakovať.

V konečnom dôsledku to bola asi najlepšia izba, akú mali. – ako dokáže porovnať, keď sa v inej neocitol?

Tesne pod vrcholkom hory si postavím stan, lebo je tam najviac jaskýň na úkryt. - Tesne pod vrcholkom hory znamená asi toľko, že priestorovo sa jedná o niekoľko desiatok, možno sto metrov štvorcových. Neviem si predstaviť, kde sa práve tam môže vyskytnúť množstvo jaskýň. A že by niekto chcel bývať v chlade skál radšej ako v stane sa mi tiež zdá divné.

Stoštyridsať dolárov v malom meste za jednu noc bez stravy?

Zvyšok si nechaj, fešanda – toto patrí do krčmovej reči, nie do úst vysokoškolsky vzdelaného človeka. Vôbec, tie dialógy sú skôr detinské ako podložené intelektom. Najmä tie jeho.
V podstate ani ostatný text nevyznieva vyzreto, ale keď som po druhej kapitole mrkla na informácie o sebe v profile, tak sedemnásť ma veľmi neprekvapilo.


Na displeji svietilo meno jedinej ženy, ktorú som miloval najviac na svete...
Niekedy som sa sám sebe čudoval, ako to dokážem s tou ženskou vydržať! Bola strašná! - Tak ako?


Pri vymenovaní predmetov, ktoré si vzal so sebou, mi chýbal varič, keďže si nakúpil „sáčkové“ polievky. Zato zvyšoval notebook, za predpokladu, že v lesoch nemali zavedenú elektrinu.
A v opustenom aute si nechá doklady a peniaze len hlupák. Bez srandy.

Líška, ak je zdravá, sa k človeku nepriblíži, je rovnako plachá ako vlk. A aby si ukradla klobásku? Ale jdi ty brepto!

Ani veveričku na pleci a pod. neverím, sú rovnako plaché, odvážne sú iba v miestach, kde chodí množstvo turistov denne, a tak si ich naučili prísť bližšie. A do tých tvojich končín predsa nik nechodí.

Škoda, že si nevzal horolezeckú výstroj, šplhal by sa po skalách. Ten človek zabudol na svoje poslanie. A to sa chce zdržať iba týždeň, čo je na výskum málo. Ale stíhal by aj loziť po skalách. Alebo by v nich hľadal vlkov? To si ich ale zmýlil s kamzíkmi!

Som profesor Davis – profesor je vyšší titul vysokoškolského učiteľa. Tak čo je ten chlapík zač? Vie vôbec, čo vlastne je?

A z tejto slovnej divočiny mi začali rásť tesáky:
Kedysi boli v zmienenej oblasti osady, jedna z nich (z osád) „žila“ mimo civilizácie, akísi vlčí ľudia, v podstate bieli, ale vyskytli sa medzi nimi Indiáni, Číňania, Japonci, ktorí pútali na seba pozornosť – ako, veď pár viet pred tým je jasne napísané, že nikdy nenavštevovali iné osady ani mestá?! A vraj väčšinou žili ako otroci alebo sluhovia. V osadách, kde žili rovnocenní divosi? Či kde teda? Či čo teda? Tesáky sa mi zväčšujú...
A stihli sme preletieť kráľovstvami, štátmi, otrokárskym zriadením. Pokračujme ďalej: ľudia sa rozhodli nájsť divochov a vyvraždiť ich alebo scivilizovať. Z výpravy sa vrátil jediný malý chlapec – to bolo naozaj rozumné vziať na vyvraždenie chlapca. Z neho sa cez noc stal divoch, ktorý za tú istú (alebo nasledujúcu?) noc stihol vyplieniť celú dedinu. Stal sa z neho rovnaký vlkolak, alebo čo to žilo v zmienenej oblasti, ako tí divosi. Takže: roky rokúce v horách žijú vlčí ľudia, nikoho nezabijú, ale keď sa na nich premení (bohvieako) nejaký chlapec, tak vyplieni celú dedinu. 1000 ľudí. A „začal sa živiť ich mäsom“. Myslím, že ak si odloží do chladničky, má do konca života vystarané.

Prepáč, Jane, tu končí moja trpezlivosť pokračovať, horné tesáky mi začínajú škriabať parkety.

Tvojmu dielu chýba veľa. Štyri kapitoly stačili, namiesto čítania ďalej, tým by som nič nezískala, som radšej napísala komentár - tým, dúfam, aspoň niečo prospešné vykonám.
Veď hlavný hrdina zomrie tak či tak, stačí, ak natrafí čo len na jednu - nazvala som si „zrúdu“, lebo neviem, o čom vlastne je reč, tak končí. Bez ohľadu na to, že dielo je písané v 1. osobe.


Text je vŕšením ak nechcem napísať priam že hlúpostí tak určite poriadnych divočín, ospravedlňuje ťa vek a pisateľská neskúsenosť. Skús s krátkymi útvarmi a hlavne inak. Neprikazujem, len radím.

Dodám už len: premýšľať, premýšľať, premýšľať – a tým končím moju rozpravu. Ak nie hneď, tak s odstupom, možno až za pár rokov, mi dáš za pravdu, že si napísala \"neprehrýznuteľnú\" čudnosť.

Kenji26.2.2014
 

Dark, len v jednom by som si dovolil oponovať - ohľadom ubytovania- Čítal som to dávnejšie len prvé kapitoly a nepamätám si akej úrovne bol spomínaný hotel a tuším ani krajina nebola konkretizovaná. Každopádne v US moteloch pri cestách sa dá naozaj ubytovať bez predloženia dokladu ID, len s tým, že dáš meno a podpis. Akékoľvek. Nejedná sa samozrejme o veľké hotely ale o prežívajúce motely tešiace sa z akéhokoľvek zákazníka :D

DARK26.2.2014
 

Môže byť, Kenji, no keďže ja som sa s týmto nestretla, aby nepýtali OP, preto si myslím, že to tak musí byť všade. Takže beriem, keďže más skúsenosti aj opačné. :))

Lenush5.2.2014
 

Milá Jane. Na začiatok musím povedať, že akonáhle moje oko zahliadlo slovo \"fantasy\", povedala som si, že toto bude čosi pre mňa. Myslím, že som urobila dobre :). Prvá kapitola ma zaujala, čítam ďalej a myslím si, že tie ďalšie kapitoly budú ešte zaujímavejšie. Gramatické chyby tam takmer vôbec nemáš, čo som si teda aspoň ja všimla, možno pár čiarok, ale to je aj môj problém ;). Len jediná vec mi trocha buchla do očí v troška inom zmysle a to veta: \"Chlapca vyhlásili za blázna a zavreli ho medzi bláznov do miestneho blázinca.\" Neviem, či tá veta bola takto písaná cielene? Možno by som tie slovíčka troška obmenila ale inak podľa mňa veľmi dobré. Čítam ďalej :)

Jane Blake6.2.2014
 

Vďaka za podporu, Lenush :) Ako si sa dozvedela v predchádzajúcom komentári, na všetkom ešte pracujem, takže to ber s rezervou ak budeš čítať ďalej než po druhú kapitolu, lebo trojku ani tie ďalšie po nej ešte nemám prepracované.
A k tej vete, čože? :D Ja neviem o tom, že by som tam mala nejakú takúto vetu a ver mi, ja vždy viem čo som kde napísala :)

Lenush6.2.2014
 

Keď horár rozprával ten príbeh, tam to je :). Mne to nevadí, len mi to tak udrelo do oka, preto som sa spýtala :)

Jane Blake7.2.2014
 

Jaj vidíš ozaj! :D To je trochu ďalej než tá upravená časť, preto som sa čudovala, že kde si to nabrala :D Som si myslela, že si zatiaľ čítala iba tie prvé dve upravené kapitoly, ale ako vidím, dostala si sa o dosť ďalej, tak to bude tým, keďže to ešte úpravou neprešlo :)

Jane Blake5.2.2014
 

Ospravedlňujem sa všetkým, ktorí čítajú za to, že teraz mi tu moc nesedí dokopy dej a mám tu dve kapitoly s rovnakým číslom, pričom skoro na seba nenadväzujú, ale to všetko v rámci prepisovania starých kapitol, ku ktorým ešte možno niekde pridám aj nové, preto to rovnaké číslovanie. Všetko sa bude ešte posúvať a prepisovať :) Zatiaľ sú napevno prvé dve kapitoly. Zvyšok ešte prepracujem.

Milan Hajaš4.2.2014
 

Ahoj Jane. Je to pekne napísané. Gramatické chyby tam neboli. Menšia logická chyba. Je tam napísané, že Lucas si veci nechcel nechávať v aute pre ich hodnotu, ale ipod tam nechal a to teda není až tak lacná záležitosť. Samozrejme niekto može mať iný názor. Tak to je asi tak všetko. Je to výstižné a dobre sa to číta. Len tak ďalej.
S pozdravom.
M.H.

Jane Blake5.2.2014
 

Ahoj Milan, vďaka :) S tým ipodom som to zámerne pri opravách nechala tak, lebo áno, viem že nie sú lacná záležitosť, ale tak zase určite stoja menej ako napríklad ten notebook, ktorý tam nenechal a podobne. Takže preto som to nechala tak ako to je. Boli tam aj iné, horšie chyby, ktoré som snáď už vychytala. Zatiaľ v prvej kapitole, ale pokračujem v korekciách ďalej.

Marianne8.1.2014
 

Ahoj Jane,
ten večný problém so slovíčkom \"som\". Aj ja nepochybne v prvej knihe mám vety, kde ho používam zbytočne a aj v tvojom texte sa nachádza. Uvediem príklad: \"Na tie slová som otvoril oči, zažmurkal som a posadil som sa.\" A opakuje sa to i ďalej. Slovíčko \"som\" sa v niektorých prípadoch dá vyhodiť a stále to bude dávať význam. Viem, že zatiaľ to neupravuješ, a tak ťa na to len upozorňujem, lebo ti to možno pomôže počas tvorby.
Držím palce. Dej sa mi pozdáva. :)

Jane Blake8.1.2014
 

Ahoj Marianne,
tých problémov je tam viac a vždy si niekto nejaký všimne a upozorní ma naň, za čo som vždy vďačná, lebo sa aspoň vycepujem na lepšiu autorku :D :) Teda, snáď. Presne ako si podotkla, zatiaľ neupravujem. Najskôr dokončím, potom upravím a už teraz viem, že mnohé preštylizujem, niektoré veci vyhodím a iné pridám ako to robím vždy.
Vďaka :)

Matt van den Bryll23.12.2013
 

Ahoj Jane,
trojka OK:) Bola trochu statickejšia:) Možno:
Skočil som mu do reči. \"Myslíte niečo ako indiánov?\" vs. \"Myslíte niečo ako indiánov?\" skočil som mu do reči.
Pekný večer
Matt

Jane Blake7.1.2014
 

Ahoj, Matt,
okej, chápem. Štylistika, môj kameň úrazu :D Ale to sa doladí. Veď zatiaľ len pridávam kapitoly tak, že napíšem a hneď pridám. Nezaoberám sa ich úpravami. Tie až potom, keď to bude hotové celé :)

Matt van den Bryll14.12.2013
 

Ahoj Jane,
aj dvojka je OK:) Čítam ďalej. Možno len chodník sa rozkonáril.
Pekný večer
Matt

Jane Blake17.12.2013
 

To sa ešte spraví :D :)

Nela Matheson11.12.2013
 

Ahoj, Jane, prečítala som to celé, prvá kapitola ma zaujala. Potom do ôsmej kapitoly som si myslela že to bude celé o tom že sa premení na vlkolaka ale prekvapilo ma to :) Len mi tam chýbalo trochu toho záhadna - myslím to tak, že tá vlčia záhada sa odkrývala príliš rýchlo, jednoducho a bolo to jasné už v predchádzajúcich kapitolách. Ale inak sa mi to páčilo. Budem čítať aj pokračovanie. :)

Jane Blake11.12.2013
 

Ahoj, Nela, vďaka :) Tak ono to je zatiaľ prvotná verzia a uvidím ako to dokončím, a podľa toho to ešte možno prerobím :) Potom tam možno bude viac záhad. Ale to je ešte ďaleko, takže uvidím :)

Matt van den Bryll8.12.2013
 

Ahoj Jane, prečítal som jedničku. Vcelku zajímavé:) Možno len počítačový monitor vs. monitor počítača.
Pekný deň
Matt

Jane Blake8.12.2013
 

Ahoj, Matt, vďaka :) To sa ešte spraví, všetko to je len na začiatku a prípadne to ešte budem prepisovať.

Marianne7.12.2013
 

mne sa to páčilo, čítala som si síce kúsok, ale musím povedať, že je to skutočne pútavé :) niečo z teba bude :)

Jane Blake8.12.2013
 

Vďaka, snažím sa no :)

Kenji20.11.2013
 

Ahoj Jane,
mám len pár faktických, na hodnotenie príbehu je ešte priskoro :D
Nič závažné a dá sa ľahko zmeniť, poprípade mi to vyargumentuj a nič nemeň :D
- Blackout uprostred nekonečných hôr vedľa národného parku - predstavil som si Spojené štáty
Ak sú to štáty, tak sa tam neplatí eurami, ak je to EU tak kde sú?
15 euro za izbu v turistickej oblasti je málo, už na Slovensku by za izbu v penzióne zaplatila 2x toľko, plus ak je to blízko turistickej oblasti, tak by sa tam mohlo uživiť viac hotelov ako jeden, poprípade pár motelov.
Ak je to v štátoch tak za izbu pýtaj aj 70 dolárov, bola by to reálna cena :D
Izba na 2ho poschodí by nemala číslo 411
Pri viac poschodiach znamená prvé číslo číslo poschodia, tak by mohol byť na 211 teda podľa toho koľko to má mať poschodí.
A ešte neviem, či by celú výbavu skúsený zoológ nemal mať so sebou :D
Veľa zdaru, idem sa vrhnúť na agenta FBI Josha :D

Jane Blake21.11.2013
 

Písala som to pred takými dvoma rokmi a asi pred rokom som naposledy mala otvorený ten súbor a hrala som sa s tým, takže to má svoje muchy, to viem :D Ale snažím sa ich vychytať a ,,vyzabíjať\" :D Ale nečakala som, že ty by si niečo bral s rezervou :D Vedela som, že ma aj za toto riadne sundáš, ale tak čo už :D Učím sa na vlastných chybách, ktoré si občas nevšimnem alebo neuvedomím, ale ty ma vždy na ne upozorníš :D :D

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Jane Blake

IMG_20161103_143522.jpg
O mne

Od istého času je písanie môj život. (Aj preto študujem žurnalistiku.) Píšem vždy, keď mám nápady a aspoň trochu voľného času. Je mi jedno, že niekedy z toho nevzíde nič dobré, ale tréning je základ úspechu....a názor iných tiež. Preto som tu. Aby som sa zlepšovala v tom, čo ma baví...No niekedy je ma lepšie brať s rezervou.

Dotazy na diela mi môžete napísať aj na mail :)
1Queen_Of_Darkness1@azet.sk

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: