IKARIKAR http://www.ikar.sk

Volania tmy - kniha 1 (Matej Lepiš)18.7.2016
 

3
 počet hodnotení: 4
prečítané 375, Komentáre 11

 
Prológ Cigánky
  Lea
Lea otvorila oči.
Mala sen.
Zlý sen, nočná mora, rozmýšľala zmätene, no o čom? Už si nepamätala. Tie neurčité obrazce a hlasy jej z mysle ako jesenné lístie odfúklo jej prebudenie. A možno je to tak dobre.
Odrazu si uvedomila, kde je, a všetky spomienky patriace jej snu nahradila realita. Už nebola jasná mesačná noc a bezvetrie, ale svietilo slnko a zboku sa jej vlasmi preháňal slabý letný vánok. Keď Lea zacítila jeho chlad na svojom tele, zhlboka sa nadýchla. Akoby po celý ten čas
Koľko to bolo? Sekunda? Hodina?
zadržiavala dych, akoby zabudla, ako vonia čerstvý letný vzduch.
Čerstvý veľmi nie, napadlo jej a pri pomyslení na továreň pár stoviek metrov naľavo, odkiaľ vietor vanie, sa sama pre seba uškrnula. Tu by vôňu čistej prírody hľadala márne.
Keď už vôbec nemyslela na to, že zaspala, pretrela si oči ako ráno po zobudení. Mimovoľne pozorovala ľudí okolo seba. Nerobila to náročky, ale časté chvíľky pokoja a samoty ju navykli na zamýšľanie sa nad dianím okolo nej.
Videla ženu, pár metrov napravo, ako sedela na lavičke...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

:)29.11.2016
 

I keď je to iba začiatok, mňa to hneď zaujalo.

Matej Lepiš29.11.2016
 

Ďakujem :) Ak bude zaujímať aj ďalej, rád odpoviem na všetky otázky a nezrovnalosti. Je tam totiž veľa názvov a vzťahov, (postavy, krajiny...) ktoré možno nie sú dostatočne vysvetlené. A v tom prípade by som to rád napravil.

Alia S.21.7.2016
 

Vágne, kostrbaté, rozťahané. Takto na mňa dielo pôsobí. Priveľa osôb, priveľa názvov, hlavne nevidím súvislosť. Nechce sa mi robiť šablónu, aby som po desiatkach kapitol nezabudla/nestratila informácie a dala si ich dokopy. Ak, pravda, pôjdu.
Dobre vystavaný príbeh neznamená mnoho udalostí a činností. A ak sú bezvýznamné odbočky rozťahané na celé strany, tým horšie. Príbeh sa začína strácať, prekrývajú a zabíjajú ho nepodstatné popisy, akcie či dialógy. Dostala som sa ďaleko, no stále neviem, o čo komu vlastne ide, kto je podstatný a kto nestojí za zapamätanie, čo je podstatné a čo je v texte iba preto, že nnie je o čom a chce sa napísať dlhý román.
Kapitola 3 – Kristián (Ružomberok, 21. storočie) je neskutočná nuda. Až kým Mineo z minulosti nezavolá Kristiánovi, že mesto z minulosti Ralin má problém. Mesto, v ktorom vládnu králi, hrady strážia strážcovia, bojuje sa primitívnymi zbraňami... zato ľudia (či len jeden?) vlastnia telefóny, a teda majú spojenie do celého sveta. Hlavne, že posol cválal celé dni, aby odovzdal správu.
Dedukujem, že sa potácame naprieč storočiami a dimenziami.
Tu som sa stratila úplne a zahltená zas novými názvami a menami mienim, otrávená, opustiť pole.
Prerolujem sa nižšie, možno sa predsa len chytím niť súvislosti a možno aj lepšie stavaný príbeh... nič. Skúšam ďalšie okno a zas len zakopávam o nové postavy, nové nepríbehy. Zhola nič poriadne sa nedeje, iba sa zbytočne tára. Autor aj jeho postavy.

Z prvej vety viem, že je to príbeh o konci sveta. Pointa bola prezradená a ja nemám najmenšiu chuť sa dozvedieť ako ani prečo.

Matej Lepiš21.7.2016
 

Aby som doplnil - hoci mám 4 hlavné postavy, Volania sú dôležité iba pre Minea. Zvyšné tri dostanú dej až neskôr, ale potreboval som ich niekde uviesť a v druhej knihe by bolo neskoro.

Matej Lepiš21.7.2016
 

Rozumiem. Čosi podobné som aj čakal, pretože ten príbeh je veľký a bolo náročné zakomponovať od začiatku všetko podstatné. Uviesť všetky štyri hlavné postavy (Mineo, Kristián, Lea, Jiollas), predstaviť svet a čo sa v ňom stalo. Zároveň som fanúšik Kinga, takže dlhé opisy a dialógy mi nevadia. To je jedna z vecí, ktorých sa nedokážem vzdať. Hlavne prvé 4 kapitoly, ktoré fungujú ako expozícia postáv a sveta, sú v tomto náročné... no nečakal som, že až tak veľmi. Možno zmením scény, ale pri toľkých postavách nemyslím, že je dobré riešenie meniť pomalý opisný nádych začiatku.

Čo sa týka toho telefónu - Kristián pozná druhý svet už 6 rokov. za ten čas naučil Minea a pár iných, čo je to mobil, ako ho zapnúť a v prípade nutnosti zavolať. V druhom svete elektronika nie je. Preto tiež musel ísť Mineo ku priechodu do Kristiánovho sveta, lebo z jeho sveta sa mobilom nedovolá (keďže nie sú satelity apod.)

Tu sa nedá nájsť príbeh, zato19.7.2016
 

\"nesúvislý vír myšlienok\"
ako vyštrikovaný.
Volám tmu aby všetko zhltla.

Matej Lepiš20.7.2016
 

To hovoríte po koľkých kapitolách?

hovorím a trvám na tom:20.7.2016
 

ak tan nejaký príbej je, tak ho zráža pod zem hlušina a jalovina

pridaný je prológ - to malo prísť ako prvé a tiež uvedomenie si, že prológ je prvá čať príbehu a nie sú to myšlienkové pochody autora

v podstate nikoho nezaujíma, čo si o tom myslí autor a kedy písal a ako rozdelil.....

faktom zostáva kostlivo napísaná jalovina , ktorá zabíja - riediť, nestrácať sa v mori nezmyslov a chýb, napr:
vraj je to o sedemnásťročných
lenže
1.kap: našla mačičku, starala sa, bla, bla... \"To bolo pred dvadsiatimi rokmi\", teda vychádza, že keď sa o mačku starala, mala mínus 3 až mínus veľa rokov.
Prosto:
nevypísané, nezrelé, cvičiť sa treba začať na kratších útvaroch. Bodka.

Matej Lepiš20.7.2016
 

1) Myslím si, že moja kniha má dosť nedostatkov, ale úplne inde, než tu.
2) V samotnom predslove je napísané, že prológ nepridávam. Toto nie je prológ, toto je pár viet na začiatok od autora.
3) Šassi má +- 30 rokov, takže pred 20 rokmi mala 10. Neviem, kde je napísané, že prvá kapitola je o tých sedemnásťročných.
4) Podľa mňa je dôležité si uvedomiť, že keď v predlove píšem, že sa príbeh začína pomaly, myslím to vážne. Ak sa Vám zdá Šassi zmätená a jednoduchá, to bol zámer, pretože počas vojny bola dlho znásilňovaná a mučená (odrezaných pár prstov, vybité zuby, zlomený nos, veľká popálenina) a preto si vytvorila novú osobnosť, aby na všetky hrôzy zabudla. Má PTSD. Preto vyzerá naivne a možno hlupučko. V hlave ale často počuje hlas svojho starého Ja, bez ktorého by bola stratená úplne.

čítať - učiť sa - uvažovať !!!20.7.2016
 

3/ cit.:\"Je to príbeh o dvoch SEDEMNÁSŤROČNÝCH DEŤOCH z nášho sveta, ktoré sa...\"
4/ zmätený je príbeh a to riadne. ak je snaha autora takto písať, tak....
To je ale už naozaj všetko.

Matej Lepiš20.7.2016
 

Vážim si všetky komentáre a budem na tom pracovať viac. Veľmi sa ospravedlňujem, ak je pre Vás náročné pochopiť, že hoci to je v popise príbeh o dvoch sedemnásťročných, musí byť IBA o dvoch sedemnásťročných a o ničom inom.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Matej Lepiš

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: