IKARIKAR http://www.ikar.sk

Vrabčia Lehota (Ladislav Mihalik)5.10.2009
 

5
 počet hodnotení: 24
prečítané 428, Komentáre 1

 


Ako Lehoťania strašiakov stavali
     Za Stračou horou a za Račím potokom bola dedina, ktorá sa volala Vrabčia Lehota. Vrabčia preto, lebo za každým komínom v dedine, od jari do jari, krčilo sa najmenej desať vrabcov. A Lehota? Ktovie prečo! Tak, či tak, Lehoťania boli široko-ďaleko preslávení tým, že na dlhočizných lánoch za dedinou nepestovali pšenicu, raž ani repku olejnú, ale mak! Strašne radi vám tí Lehoťania mali makové koláče. Možno by si boli aj dedinu premenovali na Makovú Lehotu, ale vrabcov bol neúrekom a tak zostalo po starom.
     Lehoťania teda pestovali mak a vrabce, ako všade inde na svete, im na ten mak chodili a napchávali si ním brušká. Nebolo by na tom nič hrozné, keby sa jedného dňa neboli Lehoťania zamysleli a vymysleli, že ak bude vrabcov viac ako makovíc na poli, ľahko sa môže stať, že ich koláče zostanú bez maku.
Zišli sa teda najváženejší občania a vyslali deputáciu k richtárovi. Viedol ju Jano z horného konca, človek sveta znalý, ktorý keď raz v hustej hore poblúdil, dostal sa až hen, do tretieho chotára. Prešli c...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alica Náhliková21.2.2011
 

Nie som odborníčka, ale príbehy sa mi páčili a myslím, že aj deťom sa zapáčia.
Prajem veľa ďaľších tvorivých nápadov.
Aj teraz dávam 5 *. :-))

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: