IKARIKAR http://www.ikar.sk

Vymáhač (Tomáš Borský)9.8.2013
 

3
 počet hodnotení: 4
prečítané 798, Komentáre 9

 

1
Prečo som sa len do toho pustil? Prečo som bol taký hlúpy? Teraz budem rád, ak to prežijem. Mám v tele štyri guľky. Šťastie, že ešte vôbec žijem. Môj zrak sa uprel na okno na dverách sanitky uháňajúcej so mnou do nemocnice. Zahmlieva sa mi zrak. Čím ďalej, tým viac vidím temnotu. Ešte som započul hlas lekára.
„Pohni si! Odchádza nám!“
Úplne som sa ponoril do temnoty. Nič som nevnímal, necítil. Predo mnou sa zrazu objavil môj kamarát Tomáš a vpálil do mňa štyri guľky. Prečo som ho nezastavil, keď som mohol? A znova sa objavila temnota. Tentoraz už asi nikdy nezmizne.
„Hlásime sa Vám naživo z mesta Bratislava, kde v areáli skladu spoločnosti Bielik s.r.o., ako sme sa dozvedeli od nášho diváka, došlo k prestrelke medzi dvoma najväčšími gangami tohto mesta. Incident sa udial dnes okolo jednej hodiny ráno. Mám pri sebe hovorcu policajného zboru, pána Modranského, ktorý nám povie viac o tejto udalosti. Pán Modranský, čo sa tu udialo?“
Moderátorka namierila mikrofón na mladého muža v okuliaroch a policajnej uniforme.
„Prajem všetkým divákom príjemný deň. T...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Tomáš Borský25.8.2013
 

...tak určite budem mať záujem:)

Tomáš Borský25.8.2013
 

Ďakujem za kritiku. Určite ešte raz prebehnem poviedku a kopu vecí tu opravím, ale až neskôr. Teraz dokončujem ďalšiu poviedku a tvoju kritiku využijem aj pri nej.

Alexandra Hentz25.8.2013
 

Ahoj Tomáš,
V prvom rade musím pochváliť obsah poviedky. Spočiatku som mala ku „krimi“ téme trochu kritický postoj, keďže to nie práve moja parketa, no tvoje dielko ma milo prekvapilo. Pocítila som zvedavosť už pri prvej kapitole (zaujalo ma, že ľudia z tej firmy idú aj po vlastných a chcela som vedieť, či podobný osud zastihne aj hlavného hrdinu Mariána). Text sa číta dobre, plynule....podľa mňa si však treba dielko pozrieť ešte raz a vyškrtať vety, ktoré sú tam celkom zbytočné. Napríklad pri prvej kapitole- „prešiel som do kuchyne. Zobral som rožok a vyšiel som do predsiene“.
Bez takýchto „zbytočných“ viet bude mať čitateľ pocit, že text je plynulejší a každým odsekom sa niekam posúva.
Podobne sa treba pohrať s časťami, kde sa čitateľ dozvedá tú istú informáciu dvakrát: časť s preukazom, kde sa spomína Mariánov vek (ktorý si už raz spomenul pár viet predtým) a jeho meno (ktoré sa opäť čitateľ dozvedá o niečo nižšie). Alebo na druhej kapitole/strane, kde sa veľmi veľakrát opakuje, že je „poriadne namakaný“. Načo treba opis, keď si to veľmi pekne napísal v dialógu, kde Tomáš obdivuje jeho svaly? Keď už sme pri dialógoch, tie pôsobia veľmi prirodzene a páčia sa mi, že nie sú písané prvoplánovo, ale sú premyslené :)
Celkovo sa mi poviedka páčila, po druhej kapitole už bola akčnejšia (aj keď som niektoré opisy niektorých naháňačiek preskakovala, priznám sa).
Pár opráv na záver:
„Okolo stáli ďalší policajti boli vidieť svetlá majákov policajných áut odrážajúce sa od stien skladu“- celkovo na mňa veta pôsobí zvláštne, ale ak ju nechceš meniť, aspoň slovo odrážajúce by som vymenila za „odrážajúcich“
„Napadlo ma vtedy“- napadlo mi, veľmi častá chyba
„V drahých šatoch“- šatách

Dúfam, že ťa moja „kritika“ posunie ďalej a pomôže ti. Buď pri tejto poviedke alebo tej ďalšej...som zvedavá na tvoju ďalšiu tvorbu a ak budeš mať záujem, tak tvoje dielko/dielka aj znova ohodnotím.

Prajem krásne písanie :)
Alex H.

Borský17.8.2013
 

Ďakujem za nádherný komentár.

Kira16.8.2013
 

Tomáš, je to dobré, teším sa na každú novú kapitolku ako pubertiačka na frajera :D a čakám kedy sem pridáš niečo nové. Mám tu toho viac rozčítaného, ale toto je moja jednička! Píše ti to veeeeeľmi dobre. Držím palčeky do ďalšieho písania

Mária Blšáková10.8.2013
 

Pripájam sa ku Kire. Aj mne sa to páči. Dobre sa to číta, len občas skočíš do prílišného opisu.
Na mňa tvoj text pôsobí uveritelne. Píš ďalej. Držím palce

Mária Blšáková10.8.2013
 

Kira... Už kôli tej trefnej preformulácii si prečítam aj túto poviedku aj taba. Mám jeden zlozvyk. Prečítam najprv komentáre, potom príspevok. Je to chyba, lebo niekto musí byť prvý, čo napíše komentár a potom to už ide.Prepáč Tomáš, že ti tu robím chat... Prečítam si ťa

Borský9.8.2013
 

Ďakujem za komentár. Som rád, že sa ti to páči.

Kira9.8.2013
 

Tomáš, ja som na takéto príbehy ako stvorená, veľmi rada to čítam. Je to pútavé. Nie som nejaký kritik, skôr som tá, ktorú stále kritizujú, ale trochu by som ti vytkla vetu \"štyrikrát ma trafil výstrelmi z pištole\" dala by som tam niečo ako \"vpálil do mňa štyri guľky\" alebo niečo podobné a pri konci sa ti stále opakuje slovo \"stáva sa\". Ale inak sa mi to veľmi páči. Držím palce pri písaní.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

sec
 

Projekt

mediálne
podporujú: