IKARIKAR http://www.ikar.sk

Z kútika srdca (Lenka Želonková)24.2.2014
 

2
 počet hodnotení: 9
prečítané 230, Komentáre 16

 
1. Básničky
 Príbeh lásky:

Beží, beží ďaleko, aby sa zachránila.
Ale ocitá sa v zlej situácií, ocitne sa sama v úplnej tme.
Srdce jej podskočilo v hrudi. Žalostne jej bije od strachu pred temnotou, ktorá ju obklopuje zo všetkých strán.
Nevidela nič, a ani nič nepočula, okrem vlastného srdca a svojho hlasitého dychu.
Zastavila sa, nevedela ďalej pokračovať a vlastne kam?
V tme, badala svojimi orieškovo hnedými očami svetielko nádeje, že sa zachráni, a bežala by do svetla, ale nič nevidela, žiadna nádej tu už nebola.
Do očí sa jej nahrnuli beznádejné slzy, chcela si zachrániť svoj život.
Striasla sa.
Ale nie od zimy,...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Natália28.10.2014
 

Lenka, to že poézia nie sú básne si riadne pohnojila, musím si to zapamätať ako vtip o blondínkach. Bez urážky.

mira14.9.2014
 

ježišmária!!! to je tak I N F A N T I L N É!
veď si prečítaj niečo z poézie pre dospelých! a súčasné!

Lenka Ž.6.10.2014
 

A kto povedal, že je to poézia?
To sú básne, ak si si nevšimla.

ná, tak aľe toto!7.10.2014
 

Poézia

Poézia je básnická tvorba, umelecký slovesný prejav písaný veršom (na rozdiel od prózy).

Poézia je vedľa prózy a drámy základným druhom literatúry. Autor tohto druhu je označovaný za básnika.

Podľa Maše Haľamovej je poézia ... spôsobom môjho bytia. Myslenia. Je to koncentrát, a to mi vyhovuje. Čo nie je dôležité, to vypúšťam. Najmä v súčasnosti je to nutné: čo bolo včera dôležité, to dnes už neplatí… (Nové slovo 11. 10. 1993, s.12)

Ide o jazykové dielo, ktoré sa od bežnej mluvy odlišuje používaním umeleckých prostriedkov (rým, rytmus, metrum, obraznosť alebo symbolika).

V staroveku toto slovo zahrňovalo všetku literárnu tvorbu, no v priebehu klasicizmu získal tento termín nový význam, ktorý označoval dobré dielo – bez ohľadu na to, či bolo napísané veršom alebo nie. Až neskôr nadobudol pojem súčasný význam..

Dnes nepovažujeme za poéziu všetky diela, ktoré splňujú popísané znaky (napr. rituálne texty, stredoveké vedecké texty, niekteré staroázijské diela, reklamné slogany atď.). Zároveň však existujú diela, ktoré nesplňujú popísané niektoré, alebo dokonca žiadne popísané znaky, ale napriek tomu sú označované ako poézia – ide najmä o báseň v próze.

Prívlastok „poetický“ nie je len synonymum pre básnický, ale označuje napríklad tiež nadvznesenú náladu.

a ešče tutok pohľadaj si!7.10.2014
 

BÁSEŇ - je to lyrický literárny útvra; nemá teda dej; báseň je vlastne vyjadrením pocitov, myšlienok a nálad autora; v básni sa jeden riadok nazýva verš; viac veršov pohromade, ktoré sú oddelené medzerou sa nazýva strofa; verše v básni sú viazané rýmom
PRÍLEŽITOSTNÉ BÁSNE - sú reakciou na významnú udalosť
EPICKÁ BÁSEŇ - báseň, ktorá má dej, nejaký príbeh alebo udalosť (môžu v nej vystupovať kladný a záporný hrdinovia); vieme zostrojiť dejovú osnovu
BALADA - je to epický literárny útvar, ktorý svojou formou pripomína báseň; má pochmúrny dej a tragický koniec
SOCIÁLNA BALADA - balada, ktorá má sociálny podtón (rieši sociálne problémy)
ÓDA - je oslavná báseň (nie príležitostná), oslavuje hrdinu, prírodu, rodný kraj, mladosť, slobodu a národ ale takým štýlom, ktorý nie je obyčajný, ale nadnesený - patetický. Pátos je to, čo robí ódu ódou (pátos je až prehnane neprirodzená citová účasť), óda patrí k reflexívnaj lyrike
ANTIÓDA - je to priamy protiklad ódy založený na satire a irónii (je to niečo ako paródia na ódu)
SONET - je to básnická forma, ktorá má 14 veršov, ktoré sú často rozdelené do 4 strof, z ktorých dve strofy sú štvorveršové (KVARTETÁ) a dve sú trojveršové (TERCETÁ). V kvartetách sa používa obvykle obkročný rým (abba) a v nich básnik nastoluje problém a v tercetách ho rozvíja a rieši.


vraj: \"to sú básne, nie poézia!\" ja asi dnes budem mať veľa orgazmov hahaha

L.Ž11.10.2014
 

A mimochodom, na tú poslednú vetu sa ani reagovať nedá, lebo iba inteligentný človek, si najprv dobre rozmyslí, aký komentár napíše. A toto sa vôbec sem nehodí a ani iné bežné neslušné komentáre. Takže svedčí to o tvojom charaktere.

Lenka Ž.7.10.2014
 

Ok, beriem

sal13.9.2014
 

Blahoželám.

wár8.9.2014
 

Ira ej ači

Lizy R.17.8.2014
 

Mne osobne prišli komentáre ostatných ... Každého osobný názor. No ten môj je : Mne sa tvoje vyznanie páči. Píš ďalej a ži naplno. Pekný deň

www1.8.2014
 

Boh na teba zabudol, keď talent rozdával.

Každý má mať sebareflexiu a zdravý úsudok.

Čítaj čítaj poéziu dokola nič tým nepokazíš. A sama uvidíš...


mira1.8.2014
 

ešte si na to, Lenka, neprišla, že odchodom pána Németha /chválabohu/, si stratila posledného čitateľa? my ostatní prídeme, prečítame prvé dva riadky, chytíme sa za hlavu /možno i za nos/ a ideme het!!!
tak si to kľudne nechaj v šuflíku a nerob si hanbu!

:-)
a pekné leto želám, ahoj!

zuzana1.8.2014
 

Ahoj mira. Ja osobne si ťa predstavujem ako milé a úprimné dievča so zníženým citom pre takt. Úprimne, kritika nie je tvoja silná stánka a slabé vyjadrovanie nezachráni ani úsmevček. Aj kritizovať sa treba naučiť.

Gabriel Németh - bubinostar25.6.2014
 

Lenka, ja neviem kto ako ale táto tvoja spoveď ma rozhriala, hlavne tá priama otvorená spoveď, kde si sa na nič nehrala, podala si to srdcom, tak priamo ako to naozajcítiš, a vôbec mne sa to ozaj páčilo, vynorili sa mi určité spomienky a preto ti úprimne zo srdca klikám na plný počet - písanie je naozaj krásne, však, citiš to i ty tak, ak sa vypíšeš s perom v ruke, Lenka, želám ti krásnýdeň a nech sa ti darí. Gabriel - bubinostar

Fedor22.6.2014
 

Akú máš postavu?

Lenka Z.22.6.2014
 

Hehe,a to co ma byt?

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Lenka Želonková

O mne

Som, kto som. Som obyčajná 25 ročná žena, ktorá si láme hlavu nad tým, či vôbec má nejaký talent, ktorý som ešte neobjavila. Chcem zistiť, kam smerujem vo svojom živote,(smerom dole? alebo hore). Milujem knihy a ich vôňu, ktorá ma sprevádza po dobu čítania.Príbehy v knihách, ktoré čítam, si vo vlastnej hlave premietam,ako keby som sledovala film.Preto myslím len na jednu vec a to je, napísať vlastnú knihu, alebo zbierku básni a vydať ich. Dala som sa do písania s tým, aby som sa mohla dozvedieť, či na mňa Pán Boh nezabudol,keď rozdával ľuďom talent.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: