IKARIKAR http://www.ikar.sk

Z nenávidenej milovaná... CELIAKIA (MUDr. Renáta Gerová)24.5.2010
 

5
 počet hodnotení: 12
prečítané 79, Komentáre 4

 
Z nenávidenej milovaná...CELIAKIA
Z nenávidenej milovaná...
Venujem svojej rodine, hlavne deťom Barborke, Jakubovi a Matúšovi, ktorí ma naučili vnímať svet vo farbách dúhy.
Namiesto úvodu
Jedného dňa sa do našej rodiny nasťahovala celiakia.
Prišla bez pozvania a hneď sa správala ako doma. Vôbec jej nenapadlo, že je nežiaduci „hosť“. O čo horšie ju bolo prijať a usadiť za vrch stolom, keď sme sa dozvedeli, že to nie je len na pár hodín, dní, ALE na celý život.
Prečo? Ako ďalej? Čo robiť? Zasvieti mi „slniečko“? Teraz svieti. Aj keď je 30 stupňov v tieni, je zubaté. Lomcuje mnou zima. Žijem ako krtko v katakombách pod zemou. Kedy sa vynorím? Klopem a čakám. Otvorí mi niekto? Pochopí ma a pomôže mi? Aké je to jednoduché radiť druhému. Veď na tvojom mieste by som si dala aj „vytrhnúť zub“. V dobe vysokorýchlostného internetu ja tápem. Hľadám. Mixujem. Zo všetkých dostupných zdrojov som si ale navarila „guľáš“. Padám a opäť vstávam. Vnútorný hlas mi vraví. Neklesaj na duchu. Máš deti. Potrebujú ťa. Čo ich naučíš si zoberú zo sebou do svojh...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

KattyNka9.11.2011
 

Dobrý deň, váš článok ma zaujal. Uvítala by som aj ďalšie podobné texty. Majte sa pekne.

Beáta z Košíc30.5.2010
 

Milá pani doktorka,

celý tento článok je skutočne zaujímavý pre bežného čitateľa a minimálne poučný a tiež veľmi povzbuzdujúci pre ľudí trpiacich ochorením celiakia.
Recepty, ktoré uvádzate sú pre celiatikov určite veľkou pomocou, lebo bezlepkové potraviny, ktoré sú k dispozícii na predaj sú dosť finančne náročné. ja sama nie som celiatik, ale po niekoľkých rozhovoroch o tomto ochorení som nabudla dojem, že život je potrebné si celkom preorganizovať ak je v rodine zistená celiakia.

Je to skvelé, keď si človek prečíta takýto článok a má radosť z toho, že sú medzi nami takí ľudia ako Vy.

Máte môj veľký obdiv a teším sa na Vaše ďalšie príspevky.

Lýdia26.5.2010
 

Milá Renáta,
zaujali ma tieto praktické návody, ktoré môžu pomôcť celiatikom a ich rodinným príslušníkom (vrátane kontaktov, zdrojov informácií i receptov). Hneď som to vytlačila aj pre moju neter, ktorej ju diagnostikovali pár rokov po dovŕšení dospelosti. Uvítala by som, keby táto knižočka bola (po úpravách - preklepy, chybičky v gramatike, napr. predložky z/zo a s/so) vydaná, pretože sa zdá, že rodina celiatikov sa rozrastá priam geometrickým radom.
Ďakujem, čitateľka MT

P.S. k názvu: priznám sa, že ma splietol, očakávala som román, preto by bolo vhodné celiakiu uviesť aspoň do podnázvu

Náhodná čitateľka Jana B., Prešov.28.5.2010
 

Milá Renáta,
tento článok je presne to, čo chýba bežnému človeku, ktorý odpovede na otázky o celiakii ešte len hľadá.Všade sa táto diagnóza uvádza ako veľký strašiak, ktorým aj je, ale dozvieme sa o nej iba pramálo, a to paradoxne od odborných lekárov...Toto bola úžasná spoveď ženy - matky, lekárky, pacientky a bojovníčky za práva celiatikov. Ďakujem, že nám - zatiaľ možno zdravým - niekto touto úžasnou sondou aj do duše chorého, priblížil každodenný boj, ale aj malé víťazstvá Vás - celiatikov. Prajem Vám v živote všetko dobré, veľa sily, optimizmu a rodinnej pohody.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

MUDr. Renáta Gerová

O mne

detský lekár,láska k rodine a k medicíne, srdcova záležitosť- celiakia

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: