IKARIKAR http://www.ikar.sk

Z vločiek (Filip Badián)28.11.2013
 

5
 počet hodnotení: 3
prečítané 166, Komentáre 10

 
Z vločiek
1
Muki a Sepere sú bratia z kmeňa sibírskych Čukčov. V družnom vzťahu, deň po dni, niekedy rozhnevaní, inokedy hrajúci sa na schovávačku počas polárnej noci, živia sa lovom - no treba hneď na začiatok chladne podotknúť, že každým týždňom sú ich lovecké výpravy dlhšie a dobrodružstvá na kosti a pohyb náročnejšie, vedúce do neprebádaných oblastí, kde aj vysoká zver je prinízka na to, aby sa preskákala za múr z pálených tehál. Spoza ošumelých múrov, v pravidelných intervaloch, bijú zvony ruských kostolov a šumia ľudské stáda.
Bratia žijú na poloostrove Čukotka a dnes sedia pri hrnci, z ktorého stúpa mihotavá, tancujúca para. Ak chceš poznať ich príbeh musíš vedieť, že ich okrúhle tváre sú dnes nepekne sparené a rovnako nepekne smrdia mäsom, ktoré sa v hrnci varí. V hrubých bundách z jelenej kože, trpezlivo vyčkávajú na zemi, za nimi sedia dva dospelé psy svetlých farieb neurčitých rás. Malé retiazky sa im zamotali do srsti. Je utorok 7.apríla 1992 a ich skromný stan – ich drobné sibírske šapitó, objímajú jazyky snehu. Muži aj psy sedia potichu, iba bublanie vody v bode...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Mária Blšáková30.11.2013
 

Filip.
Na mňa si zapôsobil. Píšeš veľmi dobre. Tie vulgarizmy mňe nevadili, lebo boli použité v priamej reči, až na tie stnky \"pi..\" ale aj to bolo len v rámci reprodukovania inej osoby.
Vzťahy medzi bratmi si vystihol skvelo. Rovnako iné veci, lebo... keď som čítala, bola mi zima, videla som vychádzať z vrčiacého auta paru a vedela si predstaviť sochu \"Boha.\" :)
Držím palce v ďalšej tvorbe.

FB1.12.2013
 

Ďakujem :)

Mária Blšáková - negramotná30.11.2013
 

:) No ci pana, ale som tu nakrvavila chýb :)

Kristína Hušeková29.11.2013
 

Je to zaujímavý pokus, vcelku osviežil opakujúcu sa tematiku vzťahov muž-žena, ktoré sa tu riešia v 90% príbehov. Čo ma ale ruší, sú dialógy. Neznejú autenticky, sú to skôr rozhovory našich súčasných tínedžerov. A ešte si dovolím podotknúť, že nemám rada vulgarizmy. Bez nich by to nešlo?

FB29.11.2013
 

Ďakujem za názor. Akú ženu ste v texte našli? Sledujem skôr vzťah brat-brat. Pripúšťam, že dialógy trápia aj mňa. Na téme však ďalej pracujem, a preto je viac ako možné, že dialógy budú v budúcnosti prepracované.

Kristína Hušeková29.11.2013
 

Nerozumeli sme si. Ja práve vyzdvihujem originalitu témy, kde konečne nie je riešený vzťah muža a ženy, ale niečo iné. Takže to vnímam pozitívne. A čo tie vulgarizmy? Sú nutné?

FB30.11.2013
 

Chápem, prehodnotím to

Kristína Hušeková30.11.2013
 

Tak ty si ho nakoniec nechal prežiť, to je skvelé! Táto úprava konca sa mi páči. Tvoj štýl písania ma oslovuje čoraz viac. Oceňujem to aj hviezdičkami.

FB1.12.2013
 

Ďakujem, vážim si reakcie aj pozornosť. Nie som zatiaľ spokojný - ale asi to potrebuje chvíľu postáť a potom sa ku tomu vrátim.

Kristína Hušeková2.12.2013
 

Srnky aj ja vyjadrujeme potesenie z tejto upravy textu. Keby som ti nebola dala hviezdicky uz minule, dala by som ich teraz:) Vyznieva to lepsie, ver mi.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Filip Badián

O mne

Hľadám pravdu a spoznávam spôsoby ako ju následne opísať. Učím sa nájsť správne slovesá.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: