IKARIKAR http://www.ikar.sk

Za hranice (ne)všedných dní (Laura Vida)8.2.2015
 

3
 počet hodnotení: 4
prečítané 274, Komentáre 4

 
Za hranice (ne)všedných dní - 1. kapitola: Víkend
“Maminka, dnes ideme do škôlky?” Pýta sa Leo. “Dnes nie, je sobota, víkend, takže sme doma.” Áno, ďalší dlhý víkend pred nami. Leo vstal o 5:30 a prišiel sa slušne po šušky, tak ako sme ho to naučili, opýtať, či už môže vstať a hrať sa na počítači. Môže. Ráno u nás totižto začína o 5:00. Boli časy, že sa Leo rozhodol vstať o štvrtej alebo pol piatej a samozrejme, nebude v celom byte sám bez spoločnosti, tak sme museli buď vstať s ním alebo si vypočuť dlhý hlasný rev. Keďže, ako hovoria výchovné príručky, deťom treba určovať hranice, urobili sme hrubú čiaru a určili hodinu, pred ktorou sa nevstáva, ale ostáva v postieľke a snaží sa nanovo zaspať. Nepomáhalo posúvať hodinu zaspávania na neskôr z ôsmej na pol deviatu, deviatu a aktuálne na pol desiatu. Vyspíme sa asi až na dôchodku.
Bábätko ešte spí. To je dobre. Stihnem pripraviť Leovi veci, čo si má obliecť, usteliem mu posteľ, upracem kuchynskú linku, na čo som včera večer nenazbierala dostatok energie a idem si robiť kávu. Až keď cítim jej vôňu, som čiastočne zobudená.
 „Mam...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Emko21.3.2015
 

Mam rada opisy, sama ich v hojnej miere vyuzivam, ale ty ich mas skutocne privela. Preco povazujes za dolezite podsuvat citatelovi informaciu o nechuti zjest zemiaky, len aby mohol dostat cokogulocky? Naozaj si presvedcena o ich nevyhnutnosti pre dej? Z celej kapitoly si pamatam len to a siahodlhy, az zbytocny proces vyberania dovolenky. Let do Spanielska (nie Andaluzia a Baleary), Grecka a na Siciliu trva priblizne rovnako, cca 2,20 hod. Text nutne potrebuje osekat, skrtat a kratit.

Laura Vida21.3.2015
 

Ďakujem za reakciu, Emko. Asi som sa príliš nechala uniesť do detailov. V ďalších kapitolách by ich malo byť menej.

Zana10.3.2015
 

Milá Laura, i keď opisy situácii máš milé, je ich tam podľa mňa príliš veľa, až tak že ma začali unavovať, lebo stále nie a nie sa niečo zaujímavé udiať, čo by má prinútilo čítať ďalej. Skús porozmýšľať nad tým, či je opis situácie a napr.informácie o vybavení kuchynskej linky a kávovare, chovaní detí apod. nutný pre dej - posunie ho ďalej? Dá význam nasledujúcemu textu? Alebo má len opísať danú situáciu, jej atmosféru, pripraviť náladu na \"akciu\", ktorá by mala byť ťažiskom príbehu...

Laura Vida11.3.2015
 

Ďakujem za komentar, Zana. Zatiaľ je to len predohra a má predstavit východiskový stav. Asi je tam toho priveľa, ale prosím, vydrž ešte chvíľu a príde \"akcia\". :-) Budem veľmi rada, ak mi dáš potom vedieť, či ti to dáva zmysel. Ak nie, prerobím.
Ešte raz ďakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Laura Vida

O mne

Rada citam, rada pisem. :-)

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: