IKARIKAR http://www.ikar.sk

Za Stodolou (Roman Borušovič)6.11.2017
 

2
 počet hodnotení: 4
prečítané 28, Komentáre 2

 
Kapitola 1. Za Stodolou
Za stodolou
 
        Bolo neskoré augustové sobotné ráno a Dominik ešte stále ležal v posteli. Dnes bol upratovací deň a takéto dni on neznášal. Hoci jeho izba vyzerala koncom týždňa ako skladisko rozhádzaného oblečenia a vecí, ktorým sa nepodarilo dostať sa na svoje pôvodné miesto, jemu sa takto páčila a pokojne by ju takú mohol mať aj celý rok. Možno by mohol presvedčiť svoju sestru Niku, aby mu s tým pomohla, keď si však spomenul na posledné hádky, radšej to vypustil z hlavy. Škoda míňať energiu.  
Dominik mal desať rokov a býval so svojimi rodičmi a s o dva roky staršou sestrou Nikou v malom domčeku na okraji mesta. Dom síce nebol veľký, ale obaja mali svoje vlastné izby, za domom malú záhradu s detským ihriskom, trampolínou a veľkým nafukovacím bazénom, čo im úplne stačilo. V to skoré sobotné ráno, keď Dominik zišiel dolu na raňajky, Nika už hltavo hádzala do seba sladký rožok s lekvárom.
„Dnes...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.12.12.2017
 

Text, písaný pomocou zbytočných slov, nezaujme. Ak je aj bez zápletiek, tým horšie. Tento akoby písalo dieťa.
Škrtať, vymyslieť zaujímavé záplety, komplikovať text, vyhodiť obdraté frázy, zdynamizovať.
Nahradiť \"dnes\", \"teraz\", ktoré do deja minulého v reči rozprávača nepatria, dodržať čas minulý.
Kdesi-čosi \"Zmokovia\" unesú Kronu, ostatní škriatkovia zmätene pobehujú, namiesto toho, aby ju šli hľadať. Spravia tak až na druhý deň v spoločnosti detí (prečo vlastne?) a vyzerá to, že ju budú hľadať niekoľko kapitol a zas sa nič neudeje. V podstate sa veci odohrávajú len tak, bez hlbšieho zmyslu. Čo vlastne robia škriatkovia okrem toho, že jedia, pobehujú a ukážu sa deťom, aby im odhalili svoj svet do detailov, hoci nikdy tak neučinili a nik o nich nevie? Aké majú poslanie?
Škriatkovia majú podivné mená, raz vychádzajúce zo slovenského základu - Bútľava, Klepko, inokedy nič nehovoriace (Chorbus, Krona, Maron...), skôr drsné ako evokujúce malé milé postavičky. Aj dlhé a krivé nosy musia vyzerať desne.
Všetko má mať svoj zmysel, tu mi akosi unikol.

Roman B.12.12.2017
 

Dakujem za komentar, presne pre toto je tento portal dobrou pomocou pre autorov. S vacsinou pripomienok co ste uviedli suhlasim, cele sa to momentale pre troch zaprasenych rokoch nanovo prepisuje a upravuje. Este raz dakujem.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Roman Borušovič

O mne

Nieco o mne - povedzme ze obcasny spisovatel so zaciatkami este v skolskych laviciach, kedy som pocas vyucovacich hodin pisal najprv basnicky na vsetkych profesorov, neskor aj poviedky :-). V pokrocilom veku som pisaval poviedky (uz o inom), povacsine zo zivota a ako postupne prisli deti, tak som sa vratil ku svojim oblubenym rozpravkam. Kazdy vecer som detom pred spanim nejaku vymyslel az sme si vytvorili svoj vlastny svet s rozpravkovymi postavickami a ich pribehmi. Po dlhsom case tvorivej absencie som to dal "na papier" a doteraz z toho dielka (100 stran) citavam detom. Mam naozaj rad rozpravky a svet fantazie, kde nie su ziadne hranice (iba tie, ktore si sam vytvorim) a vsetko je mozne. Kolko detskych zasnenych oci pri pocuvani takychto pribehov - tolko rozpravkovych svetov v nich.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: