IKARIKAR http://www.ikar.sk

Život jednej... (Diana K)24.10.2019
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 9, Komentáre 1

 

Život jednej ....


Pokračovanie životopisného príbehu o živote jednej...


 


 


Čakala som na brata, bol o 3 roky starší a boli sme si najbližší ešte aj s mojou staršou sestrou. Život sme nemali jednoduchí, bola vojna, niekde tam vonku a časy boli ťažké no otec nás tým nezaťažoval a chcel aby sme mali normálne detstvo. Ako som čakala na brata,  paličkou som si kreslila na prachovú cestu medzi verandou a dvorom. Brat práve prišiel bol v meste so staršou sestrou na trhu, predávali sme mlieko a syr, aspoň tak sme si mohli niečo privyrobiť. Sadol si vedľa mňa, spolu v tichosti sme čakali až nás stará mama zavolá k obedu. Dnes máme cukinovú omáčku, povedala som bratovi. Karl sa usmial a povedal , viem, veď ju máme stále, prinajmenšom tri krát do týždňa. Čo ste robili tak dlho v meste? Spýtala som sa Karla. Boli sme na trhu a potom sme stretli Johaninho kamaráta zo školy tak nás zobral na ľadovú drť, p ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S. 28.10.2019
 

Úlohou úvodu alebo 1. kapitoly býva upútať, ponúknuť niečo, na základe čoho sa čitateľ rozhodne vrátiť k dielu. Ak zaujme každá kapitola, vzbudí zvedavosť, ešte lepšie pre autora.
Máš veľmi krátku 1. kapitolu, čo príliš neprekáža, len keby sa v nej nachádzalo niečo zaujímavé, tajomné.

Rozprávanie príbehu v 1. osobe so sebou nesie jednu „zákernosť“ – prílišné opakovanie „som“. V texte ich máš 27. V 21 vetách. Ak ich zredukuješ na polovicu, aj tak ich bude príliš. To isté sa týka „bol“ – tých máš 16, „mal“ – 11.
Premýšľaj, ako sa dá písať bez neustáleho opakovania slov.

Aj správne vkladanie čiarok ti robí problém.

Nášho, moja, môj, moju – privlastňovacie zámená nie sú potrebné, ak je zrejmé, komu predmety(osoby patria.

Všetko, čo spomaľuje, vyhadzuj, píš skratkovitejšie. Omáčky retardujú dej a unavujú, odpútavajú. Odpútavajú aj chyby: „ako my ostatný“ (zmeň za ostatní), „dva krát“ spoj.

Keď napíšeš „bránka“ (zdrobneninu), každý si predstaví neveľkú bránu, preto je zbytočné napísať „malá“.

Škrtaj, opravuj a popisuj ľudí a okolie bez „mal“-ov a „bol“-ov.
Nevkladaj do textu ani podobné konštatovania: „keď tak nad tým rozmýšľam“ – nič čitateľovi nedajú, iba poznanie, že nemáš príliš o čom písať, preto zdržuješ, rozťahuješ text, naťahuješ dej.

Citát si vložila zaujímavý, ale ak chceš vzbudiť zvedavosť, musíš spraviť originálnym aj text. Zatiaľ je to nuda, iba popisy ako v slohovej práci.

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Diana K

O mne

„Spisovateľ je človek, ktorému nestačia knihy tých druhých.“ —

George Bernard Shaw

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: