IKARIKAR http://www.ikar.sk

Môj svet (Nisa)24.3.2019
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 45, Komentáre 7

 

Zmena


3. KAPITOLA


Zmena

Vyšla som z kaderníctva. Do čerstvo ostrihaných vlasov mi zafúkol vetrík. Cítila som sa zrazu ľahučká ako pierko, skoro ako v mojom sne. Vlasy som nemala krátke, ale postupne ostrihané, s ofinou len po obočie. Obrázok z časopisu, podľa ktorého ma kaderníčka strihala, som si schovala do vrecka. Bola som so svojim moderným účesom spokojná. Farba mojich vlasov bola nevýrazná, popolavo plavá, tak aspoň účes nech mám perfektný. Prešla som popri základnej škole. Od nášho paneláku ju delilo len školské ihrisko s tenisovým kurtom a elipsovitou bežeckou dráhou. V areáli školy stavali budovu telocvične a školskej jedálne, pretože tá stará už nemala dostatočnú kapacitu. Pár chlapov postávalo na rozostavaných múroch.


Jeden z nich na mňa zakričal: „Ahoj, kráska.“


Obzrela som sa ponad plece. Bol mladý a celkom sympatický. Hoci som ho nepoznala, mávla som mu rukou.


„Nepočkáš na mňa, kráska?“ volal ešte za mnou, ale ja som si ho už nevšímala.


Nevedela som, ako mám reagov ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Mona22.5.2019
 

Ahoj, zatiaľ som prečítala iba dve kapitoly, tak sa vyjadrím iba k nim. V prvom rade, máš úžasnú fantáziu :). S opismi si sa v prvej kapitole pohrala primerane, dokázala som si priestor navôkol predstaviť a vzhľadom k tomu, čo si písala hneď v úvode, chápem zaujímavosť a zázračnosť opisovaného sveta. Mnohí si možno povedia, to je pritiahnuté za vlasy, ale presne o to šlo. Pre človeka je reálne iba to, čo vníma zmyslami, čo sa počas života naučil a čo vie vedecky podložiť. Iné svety môžu fungovať na inom princípe (viď svet, kde neprší) a pre ľudský mozog by to bolo nepochopiteľné, keďže je to pre neho cudzie. Takže popis iného sveta - super. Čo sa týka hneď úvodu, kde Alex snívala a následného preskoku do iného sveta, pochopila som to s prehľadom. Opisuješ súčasnosť - bežný život bežnej Alex a zároveň čitateľa zaťahuješ do inej reality - sveta večného slnka. Napísané zrozumiteľne, nemala som v tom žiaden zmätok.
V druhej kapitole si už trochu poľavila. Skutočne siahodlhý opis toho, čo robí každý jeden človek - príprava do školy, raňajky atď. Nikto nechce čítať o tom, ako si hlavná hrdinka upravuje vlasy a pripína ich sponkami. Celý jej pobyt v izbe som sa nudila, zmestil by sa tak do dvoch viet, kde opíše svoj vzhľad, napr. formou pohľadu do zrkadla. Nič viac netreba.
Ďalej, scéna s učiteľkou pobavila, akurát by som nahradila opisy ako tučná a posmech z toho, že sa nezmestí na stoličku, nie je to vhodné, v podstate nepriamo urážaš pevnejších ľudí, i keď formou hrdinkiných myšlienok. Vyjadri sa ohľadom jej postavy viac odborne, vlož do toho menej emócií, pretože cítiť z toho nenávisť voči tučnej učiteľke - voči tučným ľuďom.
Inak to bolo fajn, jej nešťastný pád som si vedela predstaviť :D
Občas ti ujde čiarka, už si presne nepamätám kde, ale je to bežné, tiež sa mi to stáva. I keď si kapitolu prečítam trikrát, niečo prehliadnem. Ďalej som sa zatiaľ nedočítala, skončila som tam, kde si sa opäť presunula do druhého sveta.
Môj názor a doterajšie zistenia: hoci druhý svet popisuješ ako výplod Alexinej fantázie, mám pocit, že ide o reálny svet, ktorý v skutočnosti existuje a Alex nejakým spôsobom prišla na to, hoci o tom zatiaľ nevie. Aj ten pád zo stoličky by mohla mať na svedomí, ako spomenula Polly/Paula.
Všimla som si aj spojitosť medzi hlavnými hrdinkami, Bellaneia a Belániová, nemylsím si, že ide o náhodu.
Páči sa mi tvoj štýl. Vybrala si si spôsob, ktorý by som nezaradila medzi úplne klišé. skombinovať dva žánre, príde mi to zaujímavé a som ozaj zvedavá, čo sa z toho vyvinie. Ale začala si dobre, dúfam, že príbeh bude napredovať a máš v hlave ešte mnoho zápletiek, pretože tento úvod ti otvára plno možností :) držím palce a ďalšie kapitoly prečítam čo najskôr, samozrejme sa k nim vyjadrím :)
A ešte úplne na záver, netráp sa slabou čítanosťou a nulovou odozvou. Nie je to tebou... Mamtalent za posledné dva roky upadol a reálne je tu tak málo ľudí, že sa možno riadnej odozvy nedočkáš počas celého publikovania. Ak ti môžem poradiť, skús Wattpad, síce tam iba nazbieraš fanklub, nakoľko tam kritika moc nejde, ale na zverejnenie príbehov je to super (osobne tam mám už päť kníh a 617 fanúšikov). Mladý alebo začínajúci autor sa musí nejako zviditeľniť a tam je super, že ťa ľudía môžu sledovať :)

Nisa23.5.2019
 

Ahoj Mona, tak teba mi sám osud privial do cesty. Takéhoto pozorného čitateľa, ktorý sa nebojí vyjadriť svoj názor som potrebovala. Ďakujem za tvoj veľavravný komentár. Áno, bežný život Alexandry je nudný a preto som rada, že tak aj pôsobí. Aj keď máš pravdu, možno by som mala niektoré pasáže skrátiť alebo vypustiť. To o tej učiteľke je výborný postreh, ja som to ako posmech určite nebrala, ale môže to tak vyznieť. Určite to upravím.Vážim si všetky tvoje názory a ešte raz vďaka. Na wattpade tiež uverejňujem. Rada by som ťa tam našla a prečítala si tvoje príbehy, určite sú zaujímavé. Ak mi pomôžeš ťa tam nájsť, budem veľmi rada. Nech sa ti darí :)

Mona24.5.2019
 

Poslala som ti na Wattpade správu :)

Alia S. 9.4.2019
 


Prehrýzla som sa až na koniec 1. kapitoly, ale vskutku neviem, o čom som čítala. More balastu v poetických patetických opisoch zakrylo aj to, čo chcelo byť zrozumiteľné. A potom tie nudné popisy vstávania, obliekania sa a myšlienkových pochodov adolescentky! Po ich odstránení zostane zopár viet, síce tiež nič neriešiacich a nikam dej neposúvajúcich, ale aspoň je nádej, že sa čitateľ vráti a snáď nájde niečo, ak bude dostatočne vytrvalý, čo ho rozochveje.
Neviem, kto je kto, akú má úlohu v texte, keďže príbeh to nie je.

Fantázia sa strieda s realitou a oboje vo mne vyvolali len otupenosť a nechuť vedieť, čo bude nasledovať v ďalších kapitolách.

To s komunistickým režimom je trošku pritiahnuté za vlasy. Na školy sa síce dostávali skôr tí s \"lepším\" kádrovým profilom, ale skôr na vysokú - na strednú nebol až taký problém dostať sa, dokonca s vyznamenaním. Potom ju zaradili na učňovku. Kto? Toto je tiež asi zavádzajúce. Prijala by ju iná stredná škola, ktorá nemala naplnený počet študentov. Naozaj sa mi nezdá, že by niekoho pridelili do školy, ktorá ho vôbec nezaujíma.

2. kapitolu som radšej nečítala – jednak z ďalšej obavy plynutia deja bez rozruchu, jednak preto, že je písaná v kurzíve, čo sa zle číta; kurzíva slúži len na zvýraznenie časti textu.

Prepáč, ale neverím, že toto dielo si nájde verného čitateľa.

Nisa9.4.2019
 

Ďakujem za reakciu, popremýšľam nad štruktúrou. Rada by som si prečítala, niečo, čo si písala ty, niečo, čo čitateľa posúva dopredu ako píšeš. Čo sa týka režimu, práve to so štúdiom na strednej škole sa stalo konkrétnemu človeku. Takže pritiahnuté za vlasy to určite nie je.

Lev medzi spisovateľmi24.4.2019
 

Nisa ja by som Aliu nebral veľmi vážne. Pretože neurobila chybu len v tomto ale i v inných komentoch.

Nisa27.4.2019
 

Lev, to je v pohode, ja si rada vypočujem každý názor. Veď kritika nás posúva dopredu. Aj keď poteším sa viac, keď niekto napíše aj niečo pozitívne :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Nisa

c-N6254275_78186_20160111_65627.jpg
O mne

Písanie ma baví od malička. Doteraz som písala len pre seba a pár známych. Najradšej píšem príbehy o vymyslených svetoch, ktoré si každý nosí vo svojich snoch. Niekedy, aj keď si to ani neuvedomujeme zasahujú aj do našich reálnych životov.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: