IKARIKAR http://www.ikar.sk

Zóna P - 3015 (michaela galliková)24.10.2016
 

0
 počet hodnotení: 0
prečítané 99, Komentáre 4

 
...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.24.10.2016
 

Keď budeš prerábať, nezabudni preriediť „som“, povyhadzovať zátvorky – informácie podávaj sofistikovane, nie takto.
Bum, bodrel – dokonca s chybou -, odstráň.

Logika: ak ľudia nevychádzajú von, chápem to ako von z domu, ako sa im darí robiť neporiadok, ničiť? Ako chodia do práce, z čoho žijú?
Neskôr čítam, že von vychádzajú. Treba si pamätať vlastné informácie.

„Niektorí nebrali lietadlo nad hlavou na vedomie a ďalej sa venovali svojej práci“ – táto veta je divná. Ak nad nami preletí lietadlo, máme sa snáď začať venovať niečomu inému?

Z lietadla vidí ľudí pod sebou, vidí, čo robia, aj ako im z tvárí tečie pot, vidí dokonca drôtiky. Pravdepodobne cestovala vrtuľníkom, a ten zostal na niekoľko minút stáť, prípadne nad miestom krúžila rogalom v blízkosti ľudí, tesne nad hlavami, keď si stačila všimnúť toľko podrobností. Po hodení kameňa prežila mykanie, trasenie, zachytávala sa, napriek tomu bola stále nad rovnakým miestom, kde sa starousadlíci zoradili do radov a z očí im vyčítala strach, poskytla popis jedného s kučerami, jazvou atď... Nemohla cestovať lietadlom s cestovnou rýchlosťou 700, 800, 900 i viac km/hod.

Zaujímalo by ma, čo za „odborníčku“ to bolo, keď sa ako jediná z celej zemegule hodila na projekt. Vybral ju sám minister (čoho?). Ďalej čítam, že „každý deň sa zaoberáme ukladaním kódov do šuplíkov“.

Akosi som nepochopila, o čo vlastne ide. Raz teda ukladá kódy do šuplíkov, potom sa zaoberá vývojom hydrozariadení, potom sú to kódy, ktoré znamenajú pre obyvateľov vstupné brány do „verejne prístupných sektorov“ – ak sú verejnosti prístupné, tak nemôžu byť súčasne kódované. Inak povedané: ak je niečo prístupné verejnosti, nemôže to byť súčasne pre verejnosť zamknuté.
No a tie kódy sú „utajované, dešifrované a prístupné len osobám na to školeným, a to sú fyzicky a psychicky zdatní mladí muži“. Vzápätí sa jedná o kód, „vyvíjaný v laboratóriách“ – tuším ti nie je známy ani pojem laboratórium a vývoj. A ona ho má „resetovať“.
Des a hrôza. Pre mňa.
Poviem ti, riadny miš-maš. Ešte horšie. Neverím, že sa sama v tom vyznáš a máš poňatie, o čom píšeš. Zakomponovaním nezmyslov, skratiek a čísiel a toho, ako bola ako jediná z planéty vybraná na akýsi projekt, predsa nikoho neohúriš.

Striedaš čas minulý so súčasným, dávaj si na to pozor. Aj na časté opakovanie slov. Vás, vám a pod. sa píše s malým „v“. Oslovenie „slečna“ je nevhodné, nenosí sa. Možno v roku 3000 zas bude, ale pravdepodobne nie.
Odseky čleň do logických celkov, nech nie je v jednom priama reč viacerých postáv.
Videla som v texte viac nedostatkov, ale obsah je najhorší.

Postavila si fantáziu nad zmysel a to je zle. Ako už napísali podo mnou, a pravdivo, nevenuješ sa dielu dostatočne zodpovedne a dostatočne dlho.

Zaujímavé, že na jednu stranu ľudstvo bojuje s nedostatkom vody, prioritou je riešiť tento celosvetový problém, na druhú stranu veľmoc investuje do mrakodrapov, čo je záležitosť prestíže a moci, praktickej stránky nie. Ak by si si prečítala aspoň jednu štúdiu o tom, ako sa stavajú výškové budovy, ako je jedným z najhlavnejších problémov vymyslieť odolávanie rýchlosti vetra, asi by si do svojho fantasy sveta nezakomponovala 890 poschodovú budovu. Pri prepočte je to viac ako 4 kilometrová výška, čo bude aj po roku 3000 (zmieňuješ sa o tridsiatich storočiach) a nikdy zrejme nemožné. Aj preto, že aj do zeme treba budovu ukotviť, a už pri dnešných výškach je to hĺbka niekoľko desiatok metrov.

Niekde len tak hodíš niečo, nevysvetlíš. Čo je, napríklad, nevhodné na červených šatách? Ak má tvoj svet v pravidlách, že červená je nevhodná, prosím. Ale len tak? A to sa ti stáva bežne. Príde informácia, vymykajúca sa bežnému vnímaniu, nevysvetlená a dovidenia. A ty, čitateľ, premýšľaj, prečo sa vlastne objavila. Ako stŕpnutý postoj riaditeľa. Nič po nič.
Prípadne veta: „Má IQ astronomických hodnôt, NAPRIEK tomu je filantrop“. To sa snáď nevylučuje, či?

V celej krajine je jedno jediné jazero? A čo spodné vody, dažďová? Či ani mraky nie sú, neprší?

Tancovanie na tenkom ľade sa tomu hovorí. Mala by si zliezť z toho a z 890-teho poschodia (nie podlažia). Po schodoch, nie výťahom. Odporúčam prečítať si niečo o oceľových lanách, ťahajúcich výťahy v najvyšších výškových budovách, aj o tom, že ich možno nahradia laná z uhlíkových vlákien, ale sme v krajine, kde bojujú o vodu, resp. o to jediné jazero, a preto je nelogické, aby stavali prestížne, viac ako štyri km vysoké budovy. Ani kvôli preľudnenosti, veď sa zmieňuješ o odľahlých, neobývaných častiach. Aj v tomto prípade je mrakodrap len pre efekt.

Netreba sa púšťať do záležitostí, z ktorých chýbajú základné vedomosti.

Miška24.10.2016
 

Milá Mona. Ďakujem veľmi pekne za postrehy. Práve preto som sem pripla svoj text, pretože mnohokrát je človek zahĺbený do svojich predstáv a uniká mu realita a to čo je a môže byť reálne. Každé \"Iné oko\" pomôže tieto nedostatky nájsť. Preto veľmi pekne ďakujem za komentár, pokúsim sa to čo najskôr prerobiť.

Mona24.10.2016
 

Ešte ma napadlo: hodili kameň to lietadla a to sa skoro zrútilo? Vieš si predstaviť, aký by musel byť ten kameň veľký? Uvedom si aj výšku, v akej lietadlo letelo, keďže boli okolo budovy, nemôže letieť príliš nízko. Človek by nedohodil ani malý kamienok, nieto ešte šuter, ktorý by spôsobil také zakolísanie. Zmeň to a snaž sa vymýšlať uveriteľné situácie. Aj keď si vo fantasy, neznamená to, že absurdné scénky ti prejdú. Ledaže by dotyční mali nejaké super-schopnosti, ale tam potom musíš na to upozorniť nejakým nenápadným spôsobom. Napr. premýšlaním hlavnej hrdinky podobným štýlom, ako ja vyššie.
Ak nemajú super schopnosti, vymysli si niečo iné (streľba alebo len stáli a nadávali, nič nikam nehádzali).

Mona24.10.2016
 

Ahoj, v prvom rade, pridávaj vo veľkosti písma aspoň 5 :) tiež som na začiatku robila tú istú chybu.
Predslov by som úplne vynechala, dosť to odrádza. Je to ako slohovka na základnej. Začni priamo dejom, postupne čitateľa dávkuj informáciami a zoznamuj ho s prostredím, kde sa všetko odohráva. Avšak ten opis máš trochu chaotický. Predstavila som si jedno veľké jazero, na jednom konci tábor A na druhom konci, niekde oproti nim tábor B. Lietadlo predsa môže preletieť ponad jazero z bodu A do bodu B... Kde sa tam vzali púšte a zhoreniská??? Toto nedáva veľmi zmysel, prepracuj to. Ty máš svoj svet v hlave, ale čitateľ netuší, takže to musíš mať zmáknuté na jednotku. Mám pocit, že dej ide príliš rýchlo a emócie sa striedajú nejak prudko.( Tu však bunky nespájali žiadne prechodné chodby. Pane bože!!!!!) toto mňa osobne veľmi ruší. Skôr by sa hodilo: Šokovalo ma, že tam žijú ľudia. Ďalšia vec: zachvátila ju panika pri hádzaní kameňov do lietadla? Spotili sa jej ruky a celá sa triasla? Trochu prehnaná reakcia a príliš skorá. Zatiaľ si neuvedomuje, čo sa deje. Nemôže ju hneď zachvátiť panika. Musíš mať jasno v pocitoch hlavnej postavy a uvedomiť si, že mám pred sebou celý príbeh a keď ju hneď na začiatku bude zachvacovať panika, ako budeš opisovať ďalšie, oveľa dramatickejšie situácie? Nemôže ju počas celého deja len zachvacovať panika. Hlavná postava sa musí vyvýjať, postupne, rovnako ako príbeh. Skús spomaliť. Zatiaľ ma iné nenapadá, píšeš celkom príjemne, gramatické chyby som tiež nepostrehla. Avšak! vybrala si si tému, ktorá je dnes už také klišé, že ak to nemáš napísané na 150%, nezaujmeš. A z tvojho písania je cítiť, že to nemáš premyslené. Na začiatku som urobila tú istú chybu, začala som s nepremysleným fantasy. Potom som si dala latku nižšie a vybrala si jednoduchý román. Ty si tiež ten prípad, dala si sa na niečo, na čo nemáš. takéto príbehy musíš mať zmáknuté, inak to každý po prvej kapitole odhodí... Veľa šťastia pri písaní :)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

michaela galliková

O mne

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: