IKARIKAR http://www.ikar.sk

Rozprávky pre škôlkarov (Zuzana Valachovičová)7.7.2013
 

3
 počet hodnotení: 13
prečítané 1715, Komentáre 13

 

Žuvačky/voľné pokračovanie Mimi a Bea/


Mimi a Bee bolo na bosoráckom dôchodku dobre. Každý deň sa prechádzali po lese, zbierali liečivé rastliny a pomáhali chorým zvieratám. Raz, práve keď sa chystali z prechádzky domov, uvideli troch ľudí – rodinu s päťročnou dcérkou Jankou. Dievčatko sa zlostilo, kričalo na mamu, na otca a dupalo ako zmyslov zbavené. Mimi  udivene pozrela na Beu a ani jedna nechápala, prečo to malé stvorenie tak vyvádza, keď rodičia jej chcú len to najlepšie. Raz jeden, raz druhý sa jej starostlivo pýtali, čo ju bolí a prečo je smutná. Mamina sa ju pokúsila objať a upokojiť, no nepomáhalo nič. Malá zlostníčka celá červená vykrikovala: - Nechcem ísť po tomto chodníku, je škaredý! Som hladná! Nechcem chleba, chcem niečo iné! Už ma bolia nohy, neste ma! Darmo sa jej rodičia snažili pokojne vysvetliť, že musí trochu vydržať a že domov je to už len kúsok, že je veľké dievča a už ju neunesú, krik neutíchal.


Keď sa už na to nemohla ani je ...
hodnotiť:
hodnotiť
12345

 


Komentáre

Alia S.5.10.2016
 

Ak dovolíš, niekoľko pripomienok:

Bimbo veľmi evokuje slona. V cirkusoch, ZOO, vo veľa filmoch má také meno práve slon. Ak by sa škriatok volal napríklad Bimbom, myslím, že by znel vhodnejšie.

Bol veselý, bol múdry, bol malý... mal dobré srdce a pod. sú menej kreatívne popisy. Hľadaj iné slovesá, je ich dosť, ktorými sa takmer každé BOL i MAL dá nahradiť.

Ešte raz zatnem do toho odseku, v ktorom popisuješ škriatkove vlastnosti: najskôr sa dozvieme, že sa práve narodil, potom, aký je priateľský, múdry, veselý, rád pomáha, spieva, robí veľké veci... v ďalšom odseku sa ešte len rozhliada a spoznáva svet.
Neskôr mu je, vraj, zima, hoci z prvých viet je zrejmé, že je teplý deň, slnko svieti silnejšie ako inokedy.
Dozvedáme sa aj to, že je hladný, ale nikde jeho hlad nie je uspokojený. Iba sa napije rosy a ide do sveta.
Autor musí mať jasno v každom slove, popise situácie. Ak si nepamätá, čo pred pár vetami napísal, budí nedôveru a dojem narýchlo písaného textu.
Škriatok je v jednom momente Bambi.

Požiada motýľa, aby ho „odniesol“ – tu sa hodí skôr odviezol.

Na lúke bolo rušno. Poletovali TU včely... viac sa hodí TAM, nie tu. Najlepšie bez ukazovacích zámen.

Ak princezná ležala, je nepredstaviteľné, ako jej slzy, tečúce po tvári, mohli zmáčať sukničku.

Veža zo žaluďov – nielen dieťa bude zmätené. Ak v živote nevidelo žalude, uverí. Ak si ale bude tiež chcieť postaviť vežu, nepostaví na seba ani dva.

Je mätúce raz písať v minulom, raz v prítomnom čase.
Aj krava ako obyvateľ lúky medzi motýľmi, lienkami, vážkami a mravcami, je dosť mätúca, rovnako Indiáni, podobne fľaštička vytiahnutá z „taštičky motýlej princeznej“, ktorá patrila ľuďom, dokonca vedia prečítať Repelent. Proporcie nepustia.

Muffiny – radšej nahradiť pekným slovenským koláčiky, pagáčiky a pod.

Komáre nemajú ostne, ale sosáčiky. Ciciaky, lepšie povedané, vraj aj sosák je zastarané.

Nepochopila som, prečo im schoval šaty. Ako trest za chvastanie sa je to divné. Asi by som ich nenechala chodiť v šatách. Ale to nie je moja rozprávka, len ide o to, že nechať niekoho chodiť nahého, ak predtým šaty nosí, je čudný trest.

Rozprávky nie sú zlé, sú úsmevné, môžu učiť deti súdržnosti a priateľstvu, ale treba ich opraviť a upraviť, aby sa stali zrozumiteľnejšími a nevyvolávali nezodpovedateľné otázky.
Viac treba zapojiť predstavivosť pri písaní.

zuzana6.10.2016
 

P.s. V rozprávkových krajinách je možné všetko, vedia to aj malé deti :)
P.s.2/ konzultovala som to s nimi a nenamietali nič ani proti krave, práve naopak, v rámci ,,chichúňania,, vymýšľali také veci, čo by ma v živote nenapadli. Možno ich použijem nabudúce. A možno nie, nechám si ich pre seba ako poklad :)

zuzana5.10.2016
 

Ahoj, vieš ja som ako dieťa. Pustím uzdu fantázii a predstavujem si. Pred pár rokmi by som sa cítila za to trápne,ale tým, že som bola veľa s deťmi, naučili ma, čo vlastne fantázia je. Keby som veľa vysvetľovala a kombinovala, neboli by moje rozprávky spontánne tak, ako sú spontánne deti. Skús si viac predstavovať a možno zistíš, že aj určitá nedokonalosť má svoje čaro.P.S. muffiny patria k dnešnému životu a pozná ich veľa detí. A tie čo nepoznajú, sa aspoň naučia niečo nové. A to predsa ide, nie?

Alia S.5.10.2016
 

Komentár sa viaže k prvej kapitole, resp. k prvým štyrom rozprávkam v nej. Ostatné som nečítala.

meduza5.9.2016
 

toto je milené, nevšimla som si chyby a technicky neviem radiť, ale dej je milý a pre deti pútavý. Čítala som a predstavovala som si ilustrácie. Páčia sa mi opisy, oblečenia, zámku.... sú milé a fakt by to boli ľúbivé kresby aj pre deti.. Píšte je to naozaj čitateľné, vtipné a milé.

zuzana6.9.2016
 

Som rada, že sa páčilo:)Pri písaní sa vždy snažím ,,brať ohľad,, na detského čitateľa a sledujem, čo sa deťom pri čítaní páči viac a čo menej, možno preto sú niektoré rozprávky krátke a niektoré detsky jednoduché.
Prečítala som zopár tvojich básní, sú prinajmenšom zaujímavé, asi ich budem čítať a inšpirovať sa /technicky/, aj keď mne básne veľmi nejdú.

Marta Bielska15.9.2014
 

Úsmevné, milé, premyslené. Možno to chce ešte trochu \"technicky\" vylepšiť s tou priamou rečou, ale inak sa mi to pozdáva. Páči sa mi Tvoja snaha deti nielen rozosmiať, ale ich aj trochu poučiť. U mňa za 4* :-)

zuzana15.9.2014
 

teším sa a dúfam, že máš komu čítať aj ostatné rozprávky. Všimla som si, že ich je tu na portáli hodne zaujímavých.

Alia S.6.4.2014
 

Každú priamu reč treba dať na nový riadok, inak sa text stáva neprehľadným, čochvíľa som stratila prehľad, kto čo hovorí, a tak som musela prestať čítať.
Ani opakovať: Macko, Mackovi, Macková... nie je vhodné, skús preriediť, aj to dosť vyrušuje.

Zuzana6.4.2014
 

Vďaka, skúsim vylepšiť.

Matt van den Bryll17.2.2014
 

Ahoj Zuzana,
páčilo sa mi to:) Ten trik vyskúšam. Trochu mi vadilo príliš veľa zdrobnenín. Dávam 4*
Pekný večer
Matt

Zuzana17.2.2014
 

Ďakujem za priaznivú reakciu, tá vždy poteší. Ináč, čo sa týka detí, mám vyskúšané, že je dobré aspoň dvekrát za deň cielene vyblázniť, sú potom pokojnejšie.

matasaska8.7.2013
 

Mily pribeh, dala som 3 hviezdy iba preto, ze mohla byt dlhsia.:-)

Upozornenie správcu

Napíšte text v rámiku do poľa pod ním. V prípade, že nebude správne vyplnený mail_to_by_send

secNávštevník

 

Profil autora

Zuzana Valachovičová

moje múzy, inšpirátorky, moje všetko
O mne

Všetky moje rozprávky sú príbehy, ktroré vznikli na základe konkrétnej udalosti. Sú písané na mieru pre konkrétne deti, niektoré s ich pomocou a preto si myslím, že majú dušu. Nemôžu byť dokonalé, lebo by stratili svoju osobitosť a jedinečnosť. Rada však privítam pripomienky ku chybám, ktoré sú chyby a ktoré robí asi každý, prípadne drobné návrhy na zlepšenie, ktoré ich však neprerobia na niečo úplne iné. Pokiaľ urobia radosť aspoň jednému dieťaťu, splnili svoj účel. Prajem príjemné čítanie.

 

Všetky moje diela


 

Projekt

mediálne
podporujú: